Odebrano poród :D

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
mazior
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt maja 29, 2012 8:58 pm
Telefon: 511367988
Lokalizacja: Wa-wa. Mokotów
Płeć:

Odebrano poród :D

#1

Post autor: mazior »

Jak w temacie ;) odebrany poród. Zabieg się udał :) mianowicie przed godziną zobaczyłem młody narybek pływający po akwarium ogólnym i zacząłem wyłąwianie (narazie do kuli:/). Niestety pochpodzenie młodych narazie jest nieznane :/ w akwa pływa 2 samiczki gupika ale nie było po nich widac tzw ciąży :P a na kiryski czy razborki to mi nie wygląda... jeszcze jedna podejrzana jest żałobniczka która przygarnąłem do swojego grona ale... z czasem zobaczymy co z tego wyrośnie ;) a i pytanko czym najlepiej karmić taki narybek? pozdrawiam
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Odebrano poród :D

#2

Post autor: saintpaulia »

Jeśli narybek pływa swobodnie i udało mu się uniknąć wspólokatorów, to są to gupiki.
Żalobniczka sama jedna (chyba, że jest ich kilka?) rozmnożyć się nie miała jak.
:wink:
Gupiczkom wystarczy rozdrobnić płatki, którymi karmione są ryby dorosłe. Najlepiej stosować pokarmy gupikom dedykowane, zawierają najczęściej dodatek soli, który wpływa na ryby korzystnie.
Awatar użytkownika

Autor
mazior
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt maja 29, 2012 8:58 pm
Telefon: 511367988
Lokalizacja: Wa-wa. Mokotów
Płeć:

Re: Odebrano poród :D

#3

Post autor: mazior »

Właśnie żałobniczka padła podejrzeniom bo jest u mnie w akwa dosłownie kilka dni a nie wiem czy nie miała partnera w poprzednim akwa... a i czy narybek gupików posiada taka wyraźną płetwe pod brzuchem?
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Odebrano poród :D

#4

Post autor: saintpaulia »

Żałobniczka partnera mieć i mogła - jednak to ryba, której młode wylęgają się z ikry. Ikrę składa samica, samiec ją - ikrę zapładnia - poza organizmem samicy - o porodzie mowy być nie może.
Tak narybek gupika ma wszystkie płetwy wyraźne.
Awatar użytkownika

Autor
mazior
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt maja 29, 2012 8:58 pm
Telefon: 511367988
Lokalizacja: Wa-wa. Mokotów
Płeć:

Re: Odebrano poród :D

#5

Post autor: mazior »

A ha ;) no to wszystko się wyjaśniło :) wielkie dzięki :) czyli mam na odchowaniu 6 małych gupików :) pozdraawiam
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Odebrano poród :D

#6

Post autor: zorbek »

mazior pisze:...czyli mam na odchowaniu 6 małych gupików :)...
Też się cieszyłem z pierwszego wykotu :)) Ale jak w ciągu 2 tygodni przybywa 10 rybek to już się robi problem :)
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Autor
mazior
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt maja 29, 2012 8:58 pm
Telefon: 511367988
Lokalizacja: Wa-wa. Mokotów
Płeć:

Re: Odebrano poród :D

#7

Post autor: mazior »

Właśnie tamte młode mają już ok chyba 5 tygodnie a moje samiczki znow zrobily sie okraglutkie... :/ nie wiem z jaka czestotliwoscia gupiki potrafia sie rozmnazac ale chyba przerzuce samiczki do kotnika
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Odebrano poród :D

#8

Post autor: jgoluch »

Jak się nie mylę, to Gupiki "zaciążają" co 28 dni.

Tak kiedyś słyszałem od Pana w akwarystycznym w KenCenter.[/size

Z Wikipedii
Rozmnażanie[edytuj]

Gupiki są rybami jajożyworodnymi[5], samice nie składają ikry, lecz rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozmnażania odpowiednia jest temperatura wody ok. 22 °C. Przy prawidłowych parametrach wody, rozmnażanie tego gatunku nie sprawia żadnych kłopotów. Zapłodnienie ma charakter wewnętrzny, samiec dokonuje go za pomocą płetwy odbytowej przekształconej w gonopodium. Ciąża trwa około 22-26 dni. Tuż przed samym porodem dobrze jest umieścić samicę w specjalnym kotniku akwarystycznym (zanurzanej w zbiorniku plastikowej klatce). W ten sposób narybek zostanie uchroniony przed zjedzeniem przez matkę lub starsze osobniki (kotnik nie jest niezbędny, jeśli w akwarium jest bardzo dużo roślin i mało ryb, ale i tak nawet wówczas trzeba się liczyć ze stratą dużej części młodych gupików). Poród trwa zwykle kilka godzin. Liczba małych rybek zależy od wzrostu, wymiarów i warunków życia samicy[5]. Jest ich od kilku do nawet kilkudziesięciu[10][11]. Małe rybki należy karmić specjalnym pokarmem pyłowym dostępnym w sklepach akwarystycznych. Na pierwsze kilka dni wystarczyć jednak może gotowane i roztarte żółtko jaja kurzego.
Samica gotowa jest do kolejnego zapłodnienia już w kilka godzin po porodzie. Jeżeli do zbliżenia nie dojdzie, może użyć spermy tego samego samca, którą jest w stanie magazynować. W ten sposób potrafi zajść w ciążę nawet 4 razy z rzędu.
Hodowla gupików polega na wybieraniu i krzyżowaniu osobników o najlepszych cechach, takich jak kształt ogona, czy barwa. Ponieważ kojarzy się zwykle osobniki z tej samej hodowli, jest to chów wsobny[12]. W hodowlach akwariowych uzyskiwano też krzyżówki gupika z molinezją. U mieszańca molinezji ostropłetwej i gupika badano czerniaka[13].

Matek93
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pn gru 31, 2012 6:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Odebrano poród :D

#9

Post autor: Matek93 »

Umnie gupiki rozmnażają sie jak szalone nawet juz nie przekladam samicy do kotnika bo to plaga sie z tego robi i problemy.A jak zostawiam samice w głównym akwa to z jednego miotu przezyje 1albo2 narybki.
ODPOWIEDZ