Rozmnażanie Razbory Galaxy

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
ODPOWIEDZ

Autor
GniadeK
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt mar 08, 2013 8:26 pm
Lokalizacja:

Rozmnażanie Razbory Galaxy

#1

Post autor: GniadeK »

Parę dni temu podjąłem się próbie rozmnożenia tego gatunku, gdyż ceny jakie wszędzie widziałem mnie powalały (10-12 zł/szt), a że parkę mam w głównym akwa to postanowiłem pomóc naturze ;)

Kotnik - 25l
Filtr - hbl-501 + gąbka na wlot
Grzałka - 100w (tylko taką miałem ;))
Oświetlenie - lampka biurkowa, chyba 20w
Temperatura - ok.26C
Ph - ok.7
kh - 3
więcej testów nie mam ;)
wystrój - brak podłoża, korzeń gęsto obsadzony mchem jawalskim, kilka kamieni i jakaś roślinka podobna do kabomby(nie znam nazwy)

Parka wpuszczona w niedziele (20.10.2013), karmiona była oczlikiem mrożonym.
Dziś rano (22.10.2013) to znaczy po zapaleniu światła odbyły dosyć burzliwe tarło w mchu :D następnie zostały odłowione.
Najprostszy etap za mną :D

Na dnie naliczyłem 6 ziarenek ikry - wypadły z mchu podczas odławiania, mam niesamowitą radochę, ale i obawy ponieważ na korzeniu pojawiła się pleśń. Co mogę zrobić żeby ikra nie spleśniała? Znacie może jakieś doraźne sposoby przeciwdziałania pleśni? Nie chce za dużo grzebać teraz w kotniku...

Próbowałem podłączyć kamerkę internetową lub chociaż nagrać rybki podczas tarła ale i kamerka słabej jakości obraz daje i nie zdążyłem skołować czegoś lepszego... Załączam, więc kilka zdjęć kotnika, ikra i pleśń ;/...
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika

manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Rozmnażanie Razbory Galaxy

#2

Post autor: manek888 »

Korzeń na pewno dojrzewa to normalne ja na twoim miejscu w pierwszej kolejności bym go wyjął z akwarium podmienił cześć wody i sporo napowietrzał, ale niech ktoś bardziej doświaczony sie wypowie.
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł

Autor
GniadeK
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt mar 08, 2013 8:26 pm
Lokalizacja:

Rozmnażanie Razbory Galaxy

#3

Post autor: GniadeK »

No właśnie tego chce uniknąć, większość ikry jest właśnie na korzeniu w mchu, korzeń był miesiąc w dużym akwarium (200l lepsza filtracja itp...) i nie pleśniał, dopiero w kotniku zaczął. Myślałem nad obcięciem tych pleśniejących odnóg...
Awatar użytkownika

manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Rozmnażanie Razbory Galaxy

#4

Post autor: manek888 »

Może korzeń wystawał z większego akwarium? i dlatego te części pleśnieją, jeszcze pytanie jak je skrócisz żeby nie wyjmować całego korzenia z akwarium.
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł

Autor
GniadeK
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt mar 08, 2013 8:26 pm
Lokalizacja:

Rozmnażanie Razbory Galaxy

#5

Post autor: GniadeK »

Sekator do wrzątku i szybkie "ciach" nie wyjmując korzenia z wody :D
Korzeń nie wystawał, on ma 15cm wysokości a duże akwarium 50cm ;)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Rozmnażanie Razbory Galaxy

#6

Post autor: saintpaulia »

Jakiej wody użyłeś? Powinna to być woda z dojrzałego zbiornika, także dlatego, by małe miały pierwotniaki do jedzenia.
Ja bym teraz solidnie napowietrzała i dała "herbatkę" z liści ketapangu - byle nie za dużo. Powinna ochronić ikrę.

Autor
GniadeK
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt mar 08, 2013 8:26 pm
Lokalizacja:

Rozmnażanie Razbory Galaxy

#7

Post autor: GniadeK »

Woda 50/50 z dużego akwa i tą której używam do podmiany. Prawdę mówiąc o tym ketapangu słyszę po raz pierwszy i nie wiem czy uda mi się to zdobyć w miarę szybko, choć podoba mi się ta roślinka i chyba sobie taką wyhoduję w doniczce :D a czy zamiast mogę zamiennie do tych liści użyć szyszek olchy?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Rozmnażanie Razbory Galaxy

#8

Post autor: pkucaba »

Pięknie... Dzisiaj mi też tarły się razborki... Ale w ogólnym, więc nic a tego nie będzie...
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Rozmnażanie Razbory Galaxy

#9

Post autor: rudy1986 »

GniadeK pisze:Woda 50/50 z dużego akwa i tą której używam do podmiany. Prawdę mówiąc o tym ketapangu słyszę po raz pierwszy i nie wiem czy uda mi się to zdobyć w miarę szybko a czy zamiast mogę zamiennie do tych liści użyć szyszek olchy?
Ketapang bez problemu dostaniesz w sklepie zoo z akwarystyka. Pozatym jezeli nie beda mieli to Tropical ostatnio wprowadzil nowy produkt, tzw ekstrakt z ketapangu. Z tego co pamietam jest pod nazwa Ketapang.

Mozesz tez zastosowac akryflawine albo blekit metylenowy
, choć podoba mi się ta roślinka i chyba sobie taką wyhoduję w doniczce :D
Jak bedziesz zamawial nasiona to plis odezwij sie do mnie bo tez chce ale nie chce mi sie placic za dostawe. A mozliwe ze ktos bedzie chcial jeszcze
Awatar użytkownika

miodek85
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: sob sty 19, 2013 12:18 am
Lokalizacja:
Płeć:

Rozmnażanie Razbory Galaxy

#10

Post autor: miodek85 »

Razborki rozmnażałem w zbiorniku ogólnym. Te, które udało mi się wyłapać, przenosiłem do siatkowego kotnika w zbiorniku ogólnym. Odłączałem CO2 i podpinałem brzęczyk. Z tego co wyłapałem udało mi się odchować jakieś 70%.
Najtrudniejsze jest chyba wykarmienie. Mały rozmiar kotnika ułatwią tą czynność. Podawałem mrożone cyclopsy, drobno kruszony Tropical Vitabin i zmielone płatki. Woda - zwykła kranówka.
ODPOWIEDZ