Strategia rozmnożenia LDA031 - proszę o porady i sugestie

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
ODPOWIEDZ

Autor
Rrrrogaty

Strategia rozmnożenia LDA031 - proszę o porady i sugestie

#1

Post autor: Rrrrogaty »

Od jakiegoś roku w moim prywatnym zbiorniku mam piątkę LDA031 - czarnego zbrojnika w kropeczki musztardowe. Znaczy sie, mam nadzieje, że to ten, bo importer zakręcony jak słoik po zimie i jakieś ryzyko jest, ze coś pokręcił. W porównaniu ze zdjęciami różnicę widzę tylko jedną - moje zbrojniki są kruczoczarne, a na zdjęciach internetowych niektóre są strasznie wyblakłe. Kupione jako 2-3cm maluchy bezpośrednio od importera. Trochę wody upłynęło i towarzystwo wyrosło i chciałbym pomyśleć nad ich rozmnożeniem. Nigdzie nie znalazłem gotowego 'przepisu' więc chciałbym prosić o jakieś porady jak podejść do tematu. Rybka pochodzi z górnego biegu amazonki (http://www.planetcatfish.com/common/spe ... ies_id=732" onclick="window.open(this.href);return false;).

Na chwilę obecną zbrojasy żyją sobie w 240l zbiorniku towarzyskim prowadzonym na wodzie kranowej. Co oznacza, ze mają mniej więcej parametry GH 12-14, Ph 7,2-7,5 i temperaturę 26-27 stopni.

Chciałbym dla nich odpalić dedykowane akwarium w którym, by się miały bardziej ku sobie. Moja strategia wygląda następująco:

zbiornik towarzyski (obecnie) -> zbiornik dedykowany z wodą z poprzedniego -> modyfikacja parametrów do uzyskania akwa o param. biotopowych -> ewentualne zmiany mające na celu zainicjować tarło

Parametry biotopowe jakie chciałbym uzyskać GH/KH 5, Ph 6,8-7, temp 29-30

Pakiet pytań na początek:

Jaki zbiornik potrzebuje? Myślałem o czymś 50x30x30(h). Najpierw trafią tam wszystkie zbrojniki, a z czasem po identyfikacji płci zostanie tam tylko wybrana para lub harem.
Czy zbiornik będzie wymagał oświetlenia?
Jakie podłoże wrzucić w ten zbiornik? Potrzebne, niepotrzebne?
Jaką filtrację zrobić? Zapiąć porządny filtr czy raczej wstawić tylko jakiegoś patmini do mieszania wody?

A na koniec małe co nieco do pooglądania:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Strategia rozmnożenia LDA031 - proszę o porady i sugestie

#2

Post autor: rhino »

Znalazłeś se wyzwanie ! ;)
Ciężko o nich coś znaleźć, niestety...

Więc kilka "prawd" uniwersalnych dotyczących L-ek :
ROGATEK pisze:Myślałem o czymś 50x30x30(h).
Dałbym większe, tak 70-80cm długości, wysokość OK.
ROGATEK pisze:Czy zbiornik będzie wymagał oświetlenia?
Nie, jeśli już to symbolicznego (zakładając że nie jest w kompletnej ciemności).
ROGATEK pisze: Potrzebne, niepotrzebne?
podłoże niepotrzebne, potrzebne groty, dużo różnych.
ROGATEK pisze:Zapiąć porządny filtr czy raczej wstawić tylko jakiegoś patmini do mieszania wody?
Wstawić porządny ! Ma być dobrze dotleniona "rzeka", coś w stylu Aquaball z dotlenianiem.
ROGATEK pisze:Parametry biotopowe jakie chciałbym uzyskać GH/KH 5, Ph 6,8-7, temp 29-30
Twardość OK, pH dałbym na poziomie 6,8 maksymalnie, z temperaturą (IMO) przesadzisz.

Jak już wylądują w kotniku to karm je porządnie jakimś dobrym żarciem, mrożona artemia na przykład plus warzywa.
Ratel

Autor
Rrrrogaty

Strategia rozmnożenia LDA031 - proszę o porady i sugestie

#3

Post autor: Rrrrogaty »

rhino pisze: ROGATEK napisał(a): Potrzebne, niepotrzebne?

podłoże niepotrzebne, potrzebne groty, dużo różnych.
Jak na razie ceramicznymi grotami pogardziły, choć może są dla nich za małe. Mam pomysł, by wydrążyć jakieś korzenie tak, by były w nich groty rożnych wielkości.

rhino pisze: z temperaturą (IMO) przesadzisz.
Sugerowałem się informacja z planetcatfish, że te zbóje żyją w wodzie o zakresie 26-33 stopni C.

Sugerujesz coś odnośnie regulowania Ph? Wyciągi z szyszek, torf czy po prostu powoli kwasem solnym?
rhino pisze:plus warzywa.
Chyba je rozbestwiłem dotychczasowym menu, bo nie wykazują zainteresowania warzywami. Po zapoznaniu się ze zdjęciami L204 z forum spróbowałem z papryką i zero reakcji - bardziej się brzanki interesowały. Pomyślę jeszcze nad ogórkiem może.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Strategia rozmnożenia LDA031 - proszę o porady i sugestie

#4

Post autor: rhino »

ROGATEK pisze:Jak na razie ceramicznymi grotami pogardziły, choć może są dla nich za małe. Mam pomysł, by wydrążyć jakieś korzenie tak, by były w nich groty rożnych wielkości.
sugeruje jednak ceramiczne, tylko kilka różnej wielkości.
ROGATEK pisze:Sugerujesz coś odnośnie regulowania Ph? Wyciągi z szyszek, torf czy po prostu powoli kwasem solnym?
przy tak miękkiej wodzie tylko naturalne metody, torf na przykład plus ketapang.
ROGATEK pisze:Pomyślę jeszcze nad ogórkiem może.
ogórek, cukinia (żółta to dla moich rarytas), no i glony np. http://www.akwarystyczny24.pl/drak-chlo ... -4636.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ratel

Autor
Rrrrogaty

Strategia rozmnożenia LDA031 - proszę o porady i sugestie

#5

Post autor: Rrrrogaty »

Mam czyściutką chlorelle i spirulinke 100%. Dostają regularnie.

Ceramicznych nie znalazłem odpowiednich gabarytów jak na razie. Wbrew pozorom te zbrojasy są dosyć wysokie.

Masz może tego aquaballa? Jakiej wysokości są te moduły? Zmieszczą się w tak niskim akwarium?

Możesz mi podpowiedzieć jak się zabrać za regulowanie Ph torfem? Nie ukrywam, że mam trochę pietra i nie chciałbym czegoś spieprzyć koncertowo. Wsadzam małą porcję do filtra i czekam o ile spadnie?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Strategia rozmnożenia LDA031 - proszę o porady i sugestie

#6

Post autor: rhino »

ROGATEK pisze:Mam czyściutką chlorelle i spirulinke 100%. Dostają regularnie.
:)
ROGATEK pisze:Ceramicznych nie znalazłem odpowiednich gabarytów jak na razie.
Inkubatory Peos polecam, ma różne.
ROGATEK pisze:Masz może tego aquaballa? Jakiej wysokości są te moduły? Zmieszczą się w tak niskim akwarium?
głowica ma 11cm, moduł 7cm.
ROGATEK pisze:Możesz mi podpowiedzieć jak się zabrać za regulowanie Ph torfem?
worek z torfem zawieś tak żeby woda z filtra go omiatała, ketapang od Tropicala jest jak ekspresowa herbata :)
To nie kubeł, do środka włazi bardzo mało.


Tutaj info (marniutkie) z dobrej (najlepszej ?) strony o zbrojnikach.
http://www.l-welse.com/reviewpost/showp ... 30/cat/all" onclick="window.open(this.href);return false;

Tu masz kilka moich (sturisoma aureum i Rio Paraguay) w akcji na żółtej cukinii ;)

obrazek
Ratel

Autor
Rrrrogaty

Strategia rozmnożenia LDA031 - proszę o porady i sugestie

#7

Post autor: Rrrrogaty »

rhino pisze: ROGATEK napisał(a):Ceramicznych nie znalazłem odpowiednich gabarytów jak na razie.

http://www.forumzbrojnikowe.pl/viewtopic.php?f=9&t=218" onclick="window.open(this.href);return false; polecam, ma różne.
Wow. Cena za sztukę? Nieźle się ceni... Może moje sobie coś dobiorą z tych co niedługo do mnie przyjadą, bo z torbami pójdę na ten projekt :-D
rhino pisze: ROGATEK napisał(a):Możesz mi podpowiedzieć jak się zabrać za regulowanie Ph torfem?

Worek z torfem zawieś tak żeby woda z filtra go omiatała, ketapang od Tropicala jest jak ekspresowa herbata :)
Czyli wieszam, filtr ustawiam i zaczynam robić pomiary Ph np. co godzinę. Jak uzyskam odpowiednie to torf wyciągam?

A dlaczego odradzasz groty w korzeniu?
Ostatnio zmieniony sob lis 01, 2014 9:59 pm przez Rrrrogaty, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Strategia rozmnożenia LDA031 - proszę o porady i sugestie

#8

Post autor: rhino »

ROGATEK pisze:Wow. Cena za sztukę? Nieźle się ceni...
czy ja wiem ? ok. 10PLN za sztukę to nie jest tragedia.
ROGATEK pisze:Czyli wieszam, filtr ustawiam i zaczynam robić pomiary Ph np. co godzinę. Jak uzyskam odpowiednie to torf wyciągam?
torf nie zakwasi jakoś sensacyjnie, ja bym zostawił...
ROGATEK pisze:A dlaczego nie odradzasz groty w korzeniu?
odradzam, pleśń zaatakuje Ci ikrę i... pa !
Ratel

Autor
Rrrrogaty

Strategia rozmnożenia LDA031 - proszę o porady i sugestie

#9

Post autor: Rrrrogaty »

rhino pisze: ROGATEK napisał(a):Wow. Cena za sztukę? Nieźle się ceni...

czy ja wiem ? ok. 10PLN za sztukę to nie jest tragedia.
Ok, czyli to jednak cena za komplet jest tam podana. Nie było to dla mne takie oczywiste. To dobra cena zatem :).


rhino pisze: ROGATEK napisał(a):A dlaczego nie odradzasz groty w korzeniu?

odradzam, pleśń zaatakuje Ci ikrę i... pa !
Sugerowałem się tym wątkiem Rozmnażanie L204 Korzenie bym dobrze wypreparował. Może wstawię takie i takie i zobaczę co zbrojasy same wybiorą.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Strategia rozmnożenia LDA031 - proszę o porady i sugestie

#10

Post autor: rhino »

ROGATEK pisze:Ok, czyli to jednak cena za komplet jest tam podana.
za 4 sztuki
ROGATEK pisze:Sugerowałem się tym wątkiem viewtopic.php?f=12&t=17104
nie mam nawet ułamka wiedzy tego Pana w tej kwestii, więc jak tak pisze to pewnie tak jest.
Ratel
ODPOWIEDZ