Tęczanka Blehera próba

Nasze doświadczenia z rozmnażaniem podopiecznych, czyli jak zostać ojcem/matką :) Masz pytania na temat rozmnażania swoich ryb? Sprawdź tu!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Tęczanka Blehera próba

#1

Post autor: piotrek78 »

Dzięki Sumowi mam piękną parkę tęczanek Blehera. Cały czas mam obawy, że coś im będzie. Na szczęście kondycja póki co im dopisuje samczyk co jakiś czas stroszy się więc nie zwlekam tylko przenoszę do zbiorniczka tarliskowego. Każde ziarenko ikry będzie na wagę złota..
Oby wszystko poszło zgodnie z planem bo tarło to krytyczny moment. Miałem niemiłe przygody z tęczankami, które kilkukrotnie rozmnażałem. A to któraś wyskoczyła, albo uszkodzenia po tarle, 2x samiec t. czerwonej zabił 2 najlepsze samice.. A tutaj mam w dodatku gatunek b. rzadki..
Jak się nie uda to chociaż opis tarła zostanie dla potomności..;)
Dodaję garść szczegółów:
Rybki trzymane na starej wodzie, ostatnie kilka dni dużo żywego pokarmu (szklarka, dafnia)
Niedziela:
Tarlisko podmiana 1/2 kranówka odstana
pH8
Gh ok.18
N03 niemierzony
temp. 27
Główny wyzwalacz to podmiana. No i odpowiednia parka. Jak nie będzie 'mięty' ;) to nic z tego nie będzie.

Niedziela 18.01

Trochę przepłoszone ale ogólnie to dosyć ufne rybki, w dodatku ten odruch Pawłowa (wątek o nauce manier ;))
Obrazek

Obrazek


poniedziałek 19.01
Samczyk zdecydowanie wybarwiony, coś się dzieje..
Obrazek


'zapalił' charakterystyczną jasną pręgę na grzbiecie. Zmienia odcienie na ciele co parę sekund, jak kameleon..
Obrazek

Co ciekawe samica zdradza podobne zachowanie. Nawet pojawia się pręga na grzbiecie. U innych tęczanek samica jest bierna i obojętna. Szczytem namiętności jest wpłynięcie w gąszcz roślin. Tutaj coś nowego - partnerka jest aktywna..
Obrazek

Niezwykły widok gdy samica zaczepia samczyka i naśladuje jego zachowania godowe..
Obrazek

Muszę wyjść z domu. Po powrocie wieczorem spokój, ryby siedzą w kącie. Przeglądam rośliny...


...

...
...


...
....


Jest!! na pewno było więcej!! Na pewno łajzy rzuciły się na bezcenną ikrę...
Obrazek


Całe szczęście mam żywy pokarm. Będą miały żywą szklarkę, może to je jutro odciągnie. Teraz cierpliwości.. tarło ma ciągły przebieg przez kilka dni. Oby się udało!

19-20.01
W nocy kotłowanina. Okazuje się, że parka jest znacznie bardziej ruchliwa po zapadnięciu zmroku. Co też jest wyjątkiem. Samica jest bardzo aktywna, wręcz napastliwa , tego nie obserwowałem u innych gatunków.

Jajeczek widzę już sporo, widoczne bo niestety wszystkie są białe. Świeżo złożone mają białą plamkę po czym bieleją. Widać to na zdjęciu. Prawdopodobnie niezapłodnione. Czyli kolejny wyjątek - może ikra potrzebuje bardziej miękkiej wody albo..tfu,tfu..
Chociaż coś mi nie gra.. U innych gatunków jak oglądałem świeżo złożoną ikrę widać było od razu - zdrowa czysta (przezroczysta) i jakaś trącona, z białawą plamką - taka była z jakimiś 'błędami' i właśnie bielała. W tym przypadku nie widzę tych 'zdrowych ziarenek..

Tak myślałem, że tak łatwo nie będzie..

23.01

....

Obrazek
Ostatnio zmieniony pt sty 23, 2015 9:33 am przez piotrek78, łącznie zmieniany 4 razy.
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Tęczanka Blehera próba

#2

Post autor: fivb77 »

Super! :) A parametry? To chyba najważniejsze dla potomności :P
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Tęczanka Blehera próba

#3

Post autor: Miro »

Pokaż cały zbiornik !
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Tęczanka Blehera próba

#4

Post autor: saintpaulia »

Super te godowe zmiany ubarwienia.
Życzę powodzenia, tylko nie dziękuj!
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Tęczanka Blehera próba

#5

Post autor: sum »

Piotrze gratulacje.Z początku trochę się martwiłem jak pisałeś,że coś dziwnie wyglądają a tu widzę już wszystko w porządku.Świetnie :)
Powodzenia w rozmnażaniu.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
ODPOWIEDZ