[63l] Ogólne

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
daro_231
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: czw lut 03, 2011 10:18 am
Lokalizacja:
Płeć:

[63l] Ogólne

#1

Post autor: daro_231 »

Witam wszystkich!

Pojemność:
63l (60x30x35)

Filtracja:
Aquael Fan-1 plus

Ogrzewanie:
grzałka Aquael 20W

Oświetlenie:
2x15W (Daylight + Gro-lux)

Tło:
Brak (Może będzie czarne albo błękitne)

CO2:
Brak

Rośliny:
Eleocharis
Duży heniek
Rotala Inica
Didiplis diandra
Hygrophila corymbosa "Compacta"
Subwassertang
Brazil moss
Phoenix moss
Gałęzatka

Fauna:
Neocardina heteropoda xx szt.
Microrasbora galaxy 11 szt.
Bojownik syjamski
Otos 4 szt.

Stan na październik 2010
Obrazek

Stan na grudzień 2010
Obrazek

Stan na marzec 2011 wkrótce... :)

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony ndz kwie 03, 2011 11:36 am przez daro_231, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#2

Post autor: mimag »

na drugim foto ewidentnie lepiej zbiornik wyglada, zmiany na duzy pozytyw. Korzenie dodały uroku. Brakuje mi tylko tła.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
daro_231
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: czw lut 03, 2011 10:18 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#3

Post autor: daro_231 »

A to niektórzy mieszkańcy: :)
Obrazek
C. japonica

Obrazek
B. splendens "Carlos" ^^

Obrazek
N.heteropoda na tle prawdopodobnie Brazil moss
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#4

Post autor: grazdar1 »

fajnie -troche nietypowo -boczny spadek..
ale stan z pazdziernika bardziej miły mojemu oku
grazdar1
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#5

Post autor: saintpaulia »

Ten spadek i dwukolorowe dno bardzo mi sie spodobały. Ale wolałam akwarium przed dołożeniem korzeni. Niepotrzebnie "obciążyły" akwarium, wydają się zbyt masywne i zmniejszają akwarium. Rośliny wyglądają na bardzo zadbane. Mieszkańcy również. A carlos chyba "dobrze ułożony" skoro na krewetki jedynie spogląda :P
Awatar użytkownika

Autor
daro_231
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: czw lut 03, 2011 10:18 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#6

Post autor: daro_231 »

Carlos to już staruszek bo ma ok 1,5 roku... pewnie ze starości już nie chce mu się ganiać krewetek :)
Co do roślinek to dbam o nie najlepiej jak potrafię, niestety blyxa i mały heniek jakoś nie dają rady w tym zbiorniku. Powód? Podejrzewam że te 0,48 W/l to za mało oraz brak nawożenia CO2... :/ Z kolei duży henio rośnie jak szalony O_o aż sam się dziwie. Muszę robić często srogie przycinki :P Trochę mi szkoda bo muszę go wyrzucać w dużych ilościach, jak ktoś chciałby trochę to chętnie się wymienię. ;)
Dzisiaj przeczyściłem akwa i może jutro zrobię zdjęcie stanu aktualnego.

[ Dodano: Pią Kwi 01, 2011 11:04 pm ]
Tak jak obiecałem, zamieszczam aktualne zdjęcie akwarium... Oceńcie sami :)

Obrazek

9uitar9irl
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#7

Post autor: 9uitar9irl »

Wow! Jaka dżungla! :-) Bardzo mi się podoba ostatnia wersja, jest bardziej dziko i roślinki pięknie Ci się rozrosły. Jakiego podłoża używasz? Życzę dalszych sukcesów :-)
Awatar użytkownika

Autor
daro_231
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: czw lut 03, 2011 10:18 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#8

Post autor: daro_231 »

:) Przed zrobieniem zdjęcia Heniek został trochę przycięty... muszę jeszcze trochę go usunąć bo zakrywa całą gałąź i microrasborki nie mają gdzie pływać przez to :P w planie mam dosadzenie więcej mchów jak je zdobędę marzy mi się flame, mini taiwan, minipelia i któryś ze star moss :)

Co do podłoża to użyłem JBL Aquabasis plus (tylko po tej stronie gdzie jest wzniesienie, przykryte żwirkiem matowym ceramicznym, po drugiej stronie jest piasek)... nie chcę robić złej reklamy, ale osobiście nie jestem z niego zadowolony :/ Chociaż to najmniejszy problem w zbiorniku ^^

9uitar9irl
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#9

Post autor: 9uitar9irl »

A co z nim nie tak? Bo roślinki wyglądają pięknie, mają ładne kolory i wyglądają jak by rosły jak na drożdżach. :)
Przymierzam się do założenia holendra i zbieram opinie ;-)

Dein

Re: [63l] Ogólne

#10

Post autor: Dein »

Bardzo ładne. Tylko faktycznie jakby nie pod galaxy, które zmęczone obecnością bojownika, przebywają w zaroślach. U Ciebie nie ma jak przebywać w zaroślach :>

ernilee
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: sob kwie 02, 2011 11:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#11

Post autor: ernilee »

No i to jest akwarium ale przycinka się szykuje jak sądzę nie będziesz miał do sprzedania dużego heńka ? Mógł bym dojechać do Wawy lub wysyłka jeśli możesz na PW mi napisz ile chcesz od szt.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 03, 2011 11:17 am przez ernilee, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#12

Post autor: mimag »

po lewej stronie za trawka to didiplis diandra???
Mi tez sie podoba zbiornik mile wrazenie dla oka.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
daro_231
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: czw lut 03, 2011 10:18 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#13

Post autor: daro_231 »

Co do podłoża to zadowolony nie jestem z kilku powodów. Po pierwsze może roślinki takie jak H.micranthemoides, R.indica czy D.diandra rosną ładnie bo są wysokie i rosną "od góry", wpuszczą jeden/kilka korzeni i nie penetrują bardziej tego podłoża... natomiast Eleocharis już do kitu, Podłoże jest bardzo małej granulacji przez co zmoczone jest gęste w związku z tym nowe liście trawki wyrastające z ziemi mają problem :( (taką, może głupią, mam teorię :P) Druga sprawa, jak ktoś ma ślimaki w akwarium to nie wiem jak grubo przysypałby podłoże to one i tak to rozkopią... :mad: filtr się muli, przy jakimkolwiek włożeniu ręki do wody woda przestaje być klarowna itp. Ponadto przy sadzeniu/przesadzaniu/usuwaniu roślin z korzeniami dzieje się to samo. Także każda zmiana aranżu to straszny Sajgon... Wyobraźcie sobie co miałem jak zatapiałem korzeń :cry: woda była tak zamulona że gałęzatkę było ledwie widać a jest przy samej szybie!
Dlatego nie lubię tego podłoża tylko ze względu na granulację... jakby była większa pewnie byłoby ok.

Jeśli chodzi o Galaxy, to akwarium miało być pod tą właśnie rybkę :P bojownik pływał w 25l... ale uznałem, że zrobię sobie krewetkarium z Crystalami... i bojownika do 63 przełożyłem. Krzywdy rybkom nie robi, nawet ich nie gania... no chyba że któraś mu jedzenie sprzed nosa skubnie ^^
mimag pisze:po lewej stronie za trawka to didiplis diandra???
Tak.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 03, 2011 11:26 am przez daro_231, łącznie zmieniany 2 razy.

Dein

Re: [63l] Ogólne

#14

Post autor: Dein »

daro_231 pisze:Jeśli chodzi o Galaxy, to akwarium miało być pod tą właśnie rybkę :P bojownik pływał w 25l... ale uznałem, że zrobię sobie krewetkarium z Crystalami... i bojownika do 63 przełożyłem. Krzywdy rybkom nie robi, nawet ich nie gania... no chyba że któraś mu jedzenie sprzed nosa skubnie ^^
No ja wiem, bo miałem identyczną obsadę. Bojownik totalnie ignoruje galaxy.
Ale wiesz - wcześniej galaxy miałem tylko z krewetkami, w 25-litrowym akwarium, także obrośniętym heńkiem i jednak zachowywały się dużo swobodniej, rozmnożyły się, często baraszkowały przy przedniej szybie. Potem przeniosłem do większego akwarium, dokwaterowałem bojownika i owszem - symbioza istniała, ale galaxy zrobiły się mimo wszystko ostrożniejsze i cenią sobie możliwość wbicia się między rośliny. Bojownik nie atakuje. Żaden z moich bojowników nie atakował galaxy. Ale jak czasami duży ryb świruje, puszy się, popisuje, to mikrusy się płoszą.
Więc ja się źle wyraziłem - akwarium urządzone jak najbardziej pod galaxy, ale niekoniecznie pod galaxy + bojek, bo ciężko się w razie poczucia zagrożenia wbić w taką ścianę zieleni i siedzieć bezstresowo.
Mnie jeszcze zostało parę sztuk galaxy i oczywiście biorę poprawkę na to, że ponieważ to 4 sztuki, to czują się gorzej niż kiedyś w stadzie. Niemniej ja im zostawiam za ostatnią linią roślin taki korytarz wąski do pływania i chyba im tam dobrze. Inne ryby rzadko się tam wbijają, spokój jest.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#15

Post autor: mimag »

daro_231 pisze:po lewej stronie za trawka to didiplis diandra???

Tak.
i nie ma z nia problemu? normalnie rosnie? przycinasz? slyszalem ze jest problematyczna szczegolnie po przycieciu a u Ciebie bez co2 funkcjpnuje. Fajnie.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
daro_231
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: czw lut 03, 2011 10:18 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#16

Post autor: daro_231 »

Rośnie bezproblemowo, w sklepie jak ją kupowałem to sprzedawca (widać było, że znał się na rzeczy) mówił, że nie ma opcji żeby dała radę bo jest bardzo wymagająca :D ale ja jestem uparty i kupiłem (choć wcale nie była tania). Jedynie wystarczyło żeby posadzić ją pod świetlówką na górce :P natomiast jeszcze jej nie przycinałem więc nie wiem jak się zachowa po.

peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#17

Post autor: peater »

Podłoże jest bardzo małej granulacji przez co zmoczone jest gęste w związku z tym nowe liście trawki wyrastające z ziemi mają problem :( (taką, może głupią, mam teorię :P )
hmm - z jednej strony piszesz że rosliny mają problem z przebiciem sie przez podloze (co sugerowałoby że jbl aquabasis nie jest niczym przysypany z wierzchu?) a z drugiej strony :
Druga sprawa, jak ktoś ma ślimaki w akwarium to nie wiem jak grubo przysypałby podłoże to one i tak to rozkopią
więc już sam nie wiem jak Ty to urządziłeś ?:)

nie stosowałem tego podłoża (tak naprawdę jest to chyba substrat) - ale zgodnie z instrukcjami to należałoby to traktować jak "ziemię" - czyli cieniutka warstwa na dnie przysypana grubą warstwą czegoś o odpowiedniej (większej) granulacji. Kontakt z jbl aquabasis powinny mieć tylko korzenie - a nie "liście trawki".
A u Ciebie - z pierwszego cytatu wynika że substrat masz na wierzchu - to by tłuamczyło wszystkie Twoje problemy z mętną wodą itd...

A może coś źle zrozumiałem ? :)
Ostatnio zmieniony ndz kwie 03, 2011 12:15 pm przez peater, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
daro_231
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: czw lut 03, 2011 10:18 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#18

Post autor: daro_231 »

Szczerze powiedziawszy tu wyjdzie mój brak doświadczenia... :P Jak kupowałem w sklepie to poprosiłem o podłoże do akwarium wytłumaczyłem dokładnie co chcę zrobić... sprzedawca polecił mi to co napisałem + do przysypania żwirek. To właśnie ten żwirek z wierzchu jest rozrzucany przez ślimaki... a "podłoże" spod niego robi wodę mętną.
Od tamtej pory nie wnikałem czy to co mam to substrat czy podłoże :P widocznie w sklepie sprzedali mi nie to co chciałem. :-(
Co do Eleocharisa, to on jak puszcza korzeń równolegle do podłoża, potem pionowo z korzenia liść, no i o to mi właśnie chodziło. :)

Czyli podsumowując, to co mam w akwarium to pewnie substrat. :P
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#19

Post autor: mimag »

to co masz to nawóz. Daje sie go kilka cm np 3 na spod i przysypuje żwirem lub podłożem właściwym np jbl manado. W żadnym wypadku nie powinno mieć styczności bezpośrednio z woda stad nawet producent zaleca odpowiednia granulacje żwirku aby zapobiec pyleniu i przedostawaniu sie do wody nawozu. Niestety sam zgodzę sie tez z opinia ze jest to średni nawóz ponieważ tez go stosuje i przy usuwaniu roślin z długimi korzeniami lub przy dużym przemeblowaniu roślinnym pyli sie strasznie i potrzeba kilku godzin aby woda sie wyklarowała. Ale byc może inne nawozy pod podłoże tez tak sie zachowują, tego nie wiem.

Informacje z jednego ze sklepów internetowych:
JBL AquaBasis plus to nawóz do roślin akwariowych. Zawiera żelazo, minerały i pierwiastki śladowe. nie wymaga mieszania ze żwirem. Nie zawiera azotanów i fosforanów.
Wzmacnia korzenie roślin.

Przygotowanie: ułożyć około 2cm warstwę preparatu na dnie akwarium, następnie ułożyć na niej 4cm warstwę żwiru z granulami o średnicy 2-3cm na samej górze, nie stosować żwiru o większych granulach.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 03, 2011 12:53 pm przez mimag, łącznie zmieniany 2 razy.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
daro_231
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: czw lut 03, 2011 10:18 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#20

Post autor: daro_231 »

mimag dzięki za info :) teraz przynajmniej wiem dokładnie co posiadam. Niestety tak to jest, ktoś kto stawia pierwsze kroki w akwarystyce, musi uczyć się na własnych błędach :/ nigdy więcej nie poradzę się osób pracujących w sklepach zoologicznych.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: [63l] Ogólne

#21

Post autor: mimag »

skoro to pierwsze kroki to świetnie CI idzie. Zbiornik wygląda ładnie i jest zadbany. Sam nie jestem specem i wiele wiedzy czerpie z tego forum. W sklepach niestety nie łatwo o fachowego sprzedawce ale udaje się trafić na osoby które poza praca traktują swoje zajęcie z pasją i chętnie doradzają (dobrze).
Ostatnio zmieniony ndz kwie 03, 2011 9:30 pm przez mimag, łącznie zmieniany 1 raz.
100x40x50 JUWEL RIO 180
ODPOWIEDZ