[112] Inwestuję w roślinność :)

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.

Autor
lipens
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 22, 2011 8:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[112] Inwestuję w roślinność :)

#1

Post autor: lipens »

Witam wszystkich.
W sobotę 09.04.2011 wystartowałem ze swoim baniaczkiem.
Pragnę dodać że jest to moje pierwsze że tak powiem tak zaawansowane przedsięwzięcie akwarystyczne. Wcześniej miałem akwa ale tak się nie przykładałem do jego obsługi.

Pojemność 112l brutto
Wymiary: 80x35x40 profilowane
Technika:
- oświetenie 2xAqua-GLO 20W T8
- filtr JBL e900
- grzałka 100W

Nie za bardzo się znam na roślinkach więc kupowałem które mi się podobały i nie znam nazw :(
Pod żwirkiem rozsypałem TETRA PLANT INITIALSTICKS
Do uzdatniania wody używam JBL BIOTOPOL
Używam także przez pierwszych 9 dni JBL DENITROL BAKTERIE NITRIFIKACYJNE BIOSTARTER

Rybki na razie 3 molinezje czarne.

Później planuję jeszcze stadko tęczanek neonowych(8szt.),kosiarki(4szt.),otoski(5szt.) i jakieś kiryski z 5szt.
Pytanie moje czy nie za dużo będzie tych rybek? I jakie kiryski są najlepsze, kiedyś gdzieś wyczytałem że takie białe w czarne paski (nie pamiętam nazwy odmiany). A no i jakieś ze dwa glonojady małe, co możecie polecić?

A o to moje dzieło: (na korzeniu są kamienie ale tylko tymczasowo bo woda unosi go ku górze :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek

fritz
Gość
Posty: 4
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 9:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#2

Post autor: fritz »

"Pierwsze koty za płoty". widać że woda jeszcze się nie ustabiliowała choć same akwarium ma estetyczny wygląd, ale też widać Twoją grzałkę. proponuje przełożyć ją na tylną ew. boczną ścianę zbiornika, napewno się nie rozczarujesz. a co dobsady: chyba tęczanki będą zbyt duże i energiczne do tej pojemności, musisz pamiętać że one bardzo lubią towarzystwo bo to ryby silnie stadne jak i dość silny ruch wody. nie wszystkim roślinom to pasuje.

Autor
lipens
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 22, 2011 8:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#3

Post autor: lipens »

No własnie filtr mam rozkręcony do połowy bo jak na maxa to praka jest, hehe. Wczoraj wieczorem woda już czyściutka jak kryształ się zrobiła(zdjęcia są z soboty wieczorem i niedzieli). Grzałeczkę dziś schowam :) Zapomniałem dodać że mam jeszcze system CO2 Nutrafin ale mam też z nim problem ponieważ nie lecą bąbelki. I nie wiem dlaczego, wszystko robiłem zgodnie z instrukcją.

Żyła
Uczestnik
Posty: 37
Rejestracja: wt lis 09, 2010 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#4

Post autor: Żyła »

Kup zwykłe drożdże odkrój koło 20 g zalej woda i dodaj szklankę cukru zresztą podam ci linka http://roslinne.dzs.pl/menu/bimbrownia-co2/

Autor
lipens
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 22, 2011 8:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#5

Post autor: lipens »

o kurcze, dobre : Dzięki fajny pomysł :)

Dein

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#6

Post autor: Dein »

Praktycznie nie widać, jakie masz roślinki, ale przynajmniej na start, dla osoby z niewielkim doświadczeniem, polecam więcej żarłocznych roślin. Bardzo pomagają stabilizować baniak. I troszkę chronią rośliny wolno rosnące, jak Twój kosztowny z pewnością anubias, przed błyskawicznym zaglonieniem i zasyfieniem.

Na dzień dobry wygląda ładnie i nawet tło nie przeszkadza. Chociaż myślałem, że to sześćdziesiątka. Kilka drobnolistnych roślinek zmieniłoby takie wrażenie.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#7

Post autor: saintpaulia »

Po pierwsze - za wcześnie wpuściłeś ryby. Niechby się chociaż woda najpierw wyklarowała. :roll:
Po drugie - planowanej obsady starczy na jakieś 200 litrów. Przystopuj. Molinezje tu nie pasują, wbrew potocznym opiniom to duże krowy, które na ciasnej przestrzeni potrafią być nawet wredne. Kosiarki za duże.

6 otosków (stadne)
10 kirysków panda lub pigmejskich (stadne)
10-12 rybek małych ławicowych - danio, fantomy, razborki - wybór jest ogromny

Akwarium zapowiada się ciekawie. Czekam na zdjęcia z wyklarowaną wodą :)

Autor
lipens
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 22, 2011 8:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#8

Post autor: lipens »

"więcej żarłocznych roślin" czyli jakich dokładnie to zakupię kilka :)

[ Dodano: Wto Kwi 12, 2011 1:04 pm ]
saintpaulia pisze:Po pierwsze - za wcześnie wpuściłeś ryby. Niechby się chociaż woda najpierw wyklarowała. :roll:
Po drugie - planowanej obsady starczy na jakieś 200 litrów. Przystopuj. Molinezje tu nie pasują, wbrew potocznym opiniom to duże krowy, które na ciasnej przestrzeni potrafią być nawet wredne. Kosiarki za duże.
Molinezje kupiłem specjalnie żeby coś ruszało się w akwarium i spisałem je na straty mając na uwadzę że w każdej chwili mogą paść. Jak warunki już się w miarę ustabilizują to oddam je koledze bo mi się one nie podobają. Wole jakieś mniejsze rybki ale nie neonki bo każdy je ma.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#9

Post autor: saintpaulia »

Nurzaniec - trwaka, rogatek, moczarka, pistia :wink: Jeśli nie spasują do koncepcji to później można je wymieniać na docelowe.

Nie podoba mi się takie podejście do ryb. Lepiej było poczekać i wpuścić ryby do bezpiecznego zbiornika. Ale to tylko moja opinia.
Ostatnio zmieniony wt kwie 12, 2011 1:06 pm przez saintpaulia, łącznie zmieniany 1 raz.

Dein

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#10

Post autor: Dein »

Choćby rogatek sztywny, który rośnie w szalonym tempie w każdych warunkach, pochłaniając spore ilości związków azotu. Moczarka to już wbrew pozorom nie wszędzie chce rosnąć. Wszystkie rośliny z dużym przyrostem - hygrophile (nadwódki), żabienice. Jeśli chcesz jaką okazową pożyteczną - lotos jest cudowny pod tym względem, ale w świeżym baniaku zanim się zaaklimatyzuje, może się zmarnować, a to już wydatek. Poza tym rośliny pływające typu pistia. Ale u Ciebie nie ma za dużo światła, a one jednak zabierają trochę światła pozostałym roślinom.

Mój faworyt na etapie stabilizacji zbiornika to rogatek jednak. Nawet go nie trzeba w podłoże sadzić. Może sobie dryfować, jak komuś nie przeszkadza.

Autor
lipens
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 22, 2011 8:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#11

Post autor: lipens »

Ale lotos też ma duże iście i trochę świata zabierze :(
A nie dodałem że w filtrze mam w jednym koszyczku JBL MicroMec WKŁAD BIOLOGICZNY
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#12

Post autor: saintpaulia »

W takim razie wybierz z pozostałych zaproponowanych roślin. Jest tego sporo.

Dein

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#13

Post autor: Dein »

Wkład biologiczny potrzebuje parę tygodni na to, żeby zacząć pracować prawidłowo. Na razie jest czysty, a staje się faktycznie filtrem biologicznym, kiedy obrośnie porządnie koloniami bakterii.

Lotos, jak pisałem,na razie nie polecam, bo szkoda zmarnować. Ale generalnie da się pielęgnować tak, żeby miał w miarę niską formę i nie zabierał światła. Zresztą są rośliny, które lubią być osłonięte. Bardzo ładnie w cieniu lotosa rośnie i wygląda drobniejszy anubias czy mikrozoria. Kwestia rozplanowania roślin.

Autor
lipens
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 22, 2011 8:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#14

Post autor: lipens »

Rogatki mam i to chyba dwie odmiany, jedna jest w lewym przednim roku, druga w prawym tylnim.

Dein

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#15

Post autor: Dein »

Troszkię mało, ale zawsze coś.
Z tym że nie ma sensu sadzić rogatka na pierwszym planie, bo rośnie do 50 cm czasami i będzie zasłaniał widoki.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#16

Post autor: saintpaulia »

Z tego zdjęcia ciężko stwierdzić to u ciebie w akwarium może być limnofilia lub pływacz. :wink:

Autor
lipens
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 22, 2011 8:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#17

Post autor: lipens »

Dziś wieczorkiem wstawię lepsze fotki :)
I dziękuję bardzo za wszelkie rady, są mi bardzo pomocne.
A jeszcze odnośnie odsady rybek, czy jakiegoś glonojada nie trzeba? Same otoski to raczej nie dadzą rady?
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#18

Post autor: saintpaulia »

Ale z czym mają nie dać rady? Chyba nie planujesz plantacji glona? Glonojad - pod tą nazwą kryje się najczęściej zbrojnik niebieski - nie będzie czyścił szyb i roślin - czasem mu się to zdaża, ale na całkowite wyręczenie od prac pielęgnacyjnych nie ma co liczyć. Dobrze prowadzone akwarium, nie przerybione i z buszem roślin nie glonieje jakoś specjalnie, otoski pomogą, a reszta pozostaje w rękach akwarysty - podmiany, przetarcie szyb.

Dein

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#19

Post autor: Dein »

Pomijając kwestię, czy w ogóle jakiś zbrojnik poza otosem nadaje się do 112 litrów - IMO nie ma sensu kupować ryby w charakterze lekarstwa na nieistniejące jeszcze problemy. Taki zbrojnik zje trochę kiełkującego glona, ale nasra za 10 otosów, co wspomaga rozwój glonów w niezbyt dojrzałym baniaku. Otosy mają tę zaletę, że wejdą na najdrobniejsze listki, nie niszcząc ich i nie sprawiając większych problemów. Otos i większy zbrojnik to IMO w takim akwarium za dużo. Czasami w niewielkim litrażu ciężko utrzymać nawet same otosy bez dokarmiania.

Z tym że pewnie sobie zdajesz sprawę, że otosy są niesamowicie wrażliwe na kiepskie parametry i lepiej się na razie nawet z nimi wstrzymać?

Autor
lipens
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 22, 2011 8:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#20

Post autor: lipens »

oki. A takie pytanko mam, bo zauważyłem że na jednej z kupionych roślinek (odrazu ze sklepu jak je przyniosłem to już miały to na sobie), tej w prawym przednim rogu, są glony nitkowe na kilku liściach. Czy mam oderwać liście z glonami czy pozostawić aby szybciej warunki się ustabilizowały, czy może kupić już kosiarki i one sobie z tym poradzą?
Ostatnio zmieniony wt kwie 12, 2011 1:56 pm przez lipens, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#21

Post autor: saintpaulia »

Hmm... Kosiarki na prawdę do tego akwarium się nie nadają. Za wcześnie jest na wpuszczenie ryb. Po prostu usuń ręcznie glon z rośliny. Nigdy nie wsadzaj zaglonionych roślin do akwarium, chyba że chcesz je sobie zapaskudzić.

Autor
lipens
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 22, 2011 8:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#22

Post autor: lipens »

Oki, dziś je wyrzucę.

[ Dodano: Wto Kwi 12, 2011 10:43 pm ]
zgodnie z obietnicą aktualne foty:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I pojawił mi się pierwszy problem, a mianowicie na korzeniu pojawiła się taka jakby pleśń, na końcówkach korzenia, co mam z tym zrobić? Widać to trochę na zdjęciu choć mało wyraźnie

Obrazek

Spawciu
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#23

Post autor: Spawciu »

Sprubój tą pleśń usuwac mechanicznie (recznie) jesli sie da

moze byl źle spreparowany i dlatego wychodzi ples


co do roslinek na start to Hygrophila polysperma bardzo szybko rosnie
polecam na start

podłoże przy przedniej szybie lepiej wyrownac ,lepiej bedzie to wygladalo

i termometr na bok
Moje akwarium:
63l ,35l

Obrazek
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#24

Post autor: saintpaulia »

A mi się właśnie podoba nierówne podłoże. Korzonek wygotowałeś? Wybierasz bardzo duże rośliny jak na to akwarium.

Autor
lipens
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 22, 2011 8:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#25

Post autor: lipens »

Pan w sklepie zoologicznym nie kazał pod żadnym pozorem wygotowywać korzenia, kazał tylko porządnie go spłukać pod prysznicem i tak też uczyniłem. Roślinki faktycznie mogłem delikatniejsze, nawet nie pomyślałem że mogą wizualnie zmniejszyć baniak :(
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#26

Post autor: saintpaulia »

Nie przejmuj się, zawsze możesz je później z kimś wymienić, a na razie pomogą w dojrzewaniu akwarium. Spróbuj wyszorować korzeń szczoteczką, a jeśli problem wróci - wtedy trzeba korzeń wygotować z solą.

Autor
lipens
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 22, 2011 8:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#27

Post autor: lipens »

Pytanie mam, moje akwarium w sobotę będzę miało tydzień, ile wody powinienem podmienić? I kiedy mogę już wpuszczać rybki które chcę zakupić?
Awatar użytkownika

tompoz
Zapaleniec
Posty: 257
Rejestracja: sob kwie 02, 2011 11:21 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#28

Post autor: tompoz »

Dla dobra molinezji podmień 1/4 wody i poczekaj jeszcze z tydzień z nowymi rybami.
Mierzyłeś parametry wody?
Pozdrawiam,
Tomek

Autor
lipens
Uczestnik
Posty: 42
Rejestracja: wt mar 22, 2011 8:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#29

Post autor: lipens »

nie mierzyłem, muszę kupić jakieś testy i zmierzę. :)

maciuleczek
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: sob sty 01, 2011 10:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [112] Inwestuję w roślinność :)

#30

Post autor: maciuleczek »

a planujesz wymienić tło ? według mnie czarny bristol w przypadku twojego akwarium dałby duzo dobrego. a to tło co teraz masz robi kompletny misz masz że aż trduno patrzeć.
ODPOWIEDZ