[500]Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

[500]Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#1

Post autor: Łoren »

Postanowiłem spróbować swoich sił w poprowadzeniu akwarium holenderskiego - to spore wyzwanie bo doświadczenie w prowadzeniu tego typu akwarium z tak zróżnicowaną roślinnością mam niewielkie ale kiedyś trzeba było zacząć Nie jest to może taki "typowy" holender ponieważ do wystroju użyłem dwóch niewielkich korzeni jako miejsca mocowania mchów , mikrozoriów , i bolbitisa .Z upływem czasu dół powinien całkowicie zarosnąć i w założeniu powinny być widoczne tylko wystające w górę odnogi z mchami.
Roślinność - jest bardzo zróżnicowana - jeszcze do dosadzenia bo w ciągu jednego dnia zlikwidować i postawić na nowo zbiornik 500l to naprawdę trochę roboty.Gdyby nie wydatna pomoc ze strony moich kolegów i koleżanek z mojego rodzimego forum którzy wsparli mnie nie tylko dobrym słowem, to musiałbym poświęcić co najmniej 2-3 dni. Tu szczególne podziękowania dla kolegi Tomka - ToryBcia za ogromną pomoc w likwidacji starej aranżacji i przygotowaniu akwarium, krzysiekb4 za rośliny i doradztwo , Koledze Mirkowi - Mirro za pomoc w obmyśleniu całej koncepcji nasadzeń i w samych nasadzeniach (sadziliśmy na cztery ręce ), Koleżance Marcie b@ndziork@ za pomoc w przygotowaniu sadzonek i fotografowanie całego przedsięwzięcia , Koleżance Joannie - Dżoena i jej meżowi Dżonowi za dostarczenie wody RO i innych potrzebnych "prypitetów" o których zapomniałem w trakcie przygotowań , koledze Jarkowi - zulixowi za doping i mało znaną roślinkę. Kolegom ze sklepu ZOO-Iguana z Rzeszowa za udostępnienie do testów preparatów BioKit Fresh zawierających 9 rodzajów żywych kultur bakterii - o których kilka słów postaram się sklecić w dalszej części

Podłoże - Jako jeden z najważniejszych elementów akwarium roślinnego musi być solidne i bardzo zasobne - dość długo zastanawiałem się nad tym czego użyć - decyzja zapałdła na granulowany biohumus z dżdżownic kalifornijskich + ziemia zmineralizowana + grys bazaltowy 2-3mm - warstwa ok 5-7cm
Oświetlenie - 0,6W/l T5 ( świetlówki już zostały wymienione na nowe 6500K,6800K, 8500K,10000K sylvania i juwel na odbłyśnikach symetrycznych ( nie wykluczam w przyszłości wymiany na HQI + T5 o ile finanse pozwolą )
System CO2 wysokociśnieniowy z reaktorem z filtra narurowego
Nawożenie - sole + mikro - tym razem rezygnuję z czystego intermagu , na konto E.L pro-fito lub inny tu jeszcze się zastanawiam ,albo opracuję jakąś mieszankę na bazie intermagu + chelatu żelaza - zobaczę.
Filtracja - biologiczna - zewnętrzny (chińczyk) Jebo 1400l/h + 2x Juwel Bio-Flow 3,0 -650l/h jako filtracja mechaniczno/biologiczna wew.
Rotacja/cyrkulacja wody - pompa obiegowa 1 szt - hydor koralia nano evolution 1600
grzałka 1x100W +1x200w
Tło czarne - folia samoprzylepna.
Wykaz roślin już wkrótce po zakończeniu nasadzeń bo jeszcze kilka szczegółów jest do zrobienia mchy wątrobowce itp
Akwarium zalane wczoraj o 23.00 Zdjęcia robione dziś 0 10.30
Ostatnio zmieniony pt cze 22, 2012 8:00 pm przez Łoren, łącznie zmieniany 1 raz.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#2

Post autor: Hooltayos »

No! Zapowiada się zajefajnie! A poznając poziom Twojej wiedzy - na pewno będzie super!
Dlaczego chciałbyś odejść od intermagu na rzecz ProFito?
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#3

Post autor: Fish-ka »

Bardzo ladna kompozycja...i nawet nie musi juz rosnąć :)

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#4

Post autor: Łoren »

Łoren pisze:Dlaczego chciałbyś odejść od intermagu na rzecz ProFito?
Po moich doświadczeniach z intermagiem doszedłem do wniosku takiego - Intermag ma niezbyt dobrze zbilansowane żelazo jak na potrzeby akwarystyczne.I Rozwiązanie jest takie - bazować na intermagu ale ustawiać stężenia pod mangan i inne śladowe żeby ich nie przekraczać a żelazo uzupełniać chelatem.Albo przejść na jakieś mikro firmowe - ja uważam ze z firmówek seria Easy Life daje dobre rezultaty i daje się ją przeliczyć na kalkulatorze. Jeszcze ostatecznej decyzji nie podjąłem bo mikro na pewno nie będę w pierwszym tygodniu dozował. Jednak na początek prawdopodobnie pójdzie E.L. Później zobaczę.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#5

Post autor: Hooltayos »

Ja właśnie stosuje intermag micro plus, ale żelazo podaje dodatkowo z chelatu - bo mam spore spożycie.
ProFito jest dość drogie a przy takim zbiorniku to już koszt który trzeba brać pod uwagę.

Fe w mikro (nie wiem dlaczego), jest naprawdę za mało, szczególnie przy zbiornikach z roślinami czerwonymi.

Mikro używam jedynie dla pierwiastków śladowych.
Wg kalkulatora z podforaka - żadna kompozycja nie daje optymalnych poziomów pierw. śladowych, tak aby w optimum mieściły się wszystkie pierwiastki. Różne firmy (Intermag, Easy etc.) mają różne "kompozycje" - nie jestem w stanie określić która kompozycja jest lepsza i dlaczego - stąd moje pytanie. Fe pomijałem w nim zupełnie - bo z nim jest najłatwiej.
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#6

Post autor: ewelcia »

Ja nie wiem, jak ty to robisz, ale już jest fajnie :D
Koniecznie przesyłaj kolejne zdjęcia.
Jestem ciekawa podłoża - jak się sprawdzi.
Obrazek
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#7

Post autor: sum »

Przyłączam się do grona tych którzy klikają "lubię to" :mrgreen:
Jest ładnie i zapewne będzie jeszcze ładniej.
Zastanawiam się nad kupnem pompy cyrkulacyjnej.Widzę,że masz taką jaka mnie interesuje.Tylko teraz jest pytanie czy ona nie zrobi mi pralki w baniaku(120cm.długość)?
Łoren, korzystając z Twojej wiedzy i doświadczenia chciałbym się dowiedzieć jaka jest różnica pomiędzy akwarium holenderskim a roślinnym.Wiem,że różni ludzie różnie nazywają swoje akwaria ale przecież to nie jest to samo.Trochę czytałem na RA o podstawowych założeniach akwarium holenderskiego ale tych informacji jest malutko i takie bardzo ogólne.
Napisz coś więcej albo jak nie masz czasu to podaj jakieś namiary na konkretniejsze informacje.Byle to było po naszemu :oops:
Łoren pisze:Akwarium zalane wczoraj o 23.00
Czyli znalazłeś sobie o tej porze lepsze zajęcie niż ja......płakałem,kląłem,zapaliłem papierosa po długiej przerwie :twisted:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#8

Post autor: Łoren »

sum pisze:Czyli znalazłeś sobie o tej porze lepsze zajęcie niż ja......płakałem,kląłem,zapaliłem papierosa po długiej przerwie
Ja tam rzuciłem kilka ch.. i wróciłem do przerwanych działań przy akwarium :hah:
sum pisze:Zastanawiam się nad kupnem pompy cyrkulacyjnej.Widzę,że masz taką jaka mnie interesuje.Tylko teraz jest pytanie czy ona nie zrobi mi pralki w baniaku(120cm.długość)?
może trochę wirów zrobić trudno to jednoznacznie powiedzieć. ale jest sposób jakby co na ograniczenie przepływu - trzeba dorobić z jakiegoś węża albo dużej koszulki termokurczliwej taki pasek który zakłada sie na kratki wlotowe do turbiny - nie zaciąga tyle wody to i nie buzuje tak strasznie.
Kwestie różnic między roślinym "zwykłym" a "holendrem" - z tego co wyczytałem założenia są takie: duża ilość roślin różniących się od siebie kolorem, kształtem liści , i oczywiście rozmiarami. Bezwzględne zachowanie trzech planów najważniejszy z nich to plan III który stanowi tło dla pozostałych roślin. U mnie tego trzeciego planu jeszcze nie widać bo sadzonki są niewielkie - trzeba poczekać aż urośnie. W typowych holendrach ogranicza sie do minimum elementy przyrody nieożywionej - czyli nie wkładamy kamieni które stanowią jakieś elementy aranżacji - jeśli już to tylko jako miejsce mocowania roślin , to samo dotyczy korzeni . Ważną sprawą jest utrzymanie aranżacji według założeń początkowych - tzn doprowadzamy aranżację do stanu zaplanowanego i tak powinna się ona utrzymywać - czyli nie dopuszczamy do nadmiernej ekspansywności poszczególnych gatunków. Kiedyś wyczytałem nawet że lat temu xx kiedy ten styl akwarystyki był "trendy" zgłoszenia akwariów konkursowych wyglądały tak ze należało wysłać 6 zdjęć zbiornika w 6 kolejnych miesiącach trwania aranżacji a największą ilość punktów zdobywano za jak najmniejsze różnice w wyglądzie akwarium.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#9

Post autor: sum »

Czyli na lekkie ograniczenie przepływu jest sposób,to dobrze.Generalnie zastanawiam się nad modelem 1600 i 900.Trudno podjąć decyzję gdyż mam wrażenie,że pierwsza będzie za mocna a druga za słaba.Którą Ty byś wybrał do mojego baniaka.
Jeszcze napisz czy bardzo podgrzewa wodę i czy jest słyszalna.Zakup planuję dopiero po wakacjach ale później może być ciężko trafić na forum użytkownika takiej pompy :mrgreen:
Cholera,czyli taki prawdziwy holender to nie taka prosta sprawa.Zapanowanie nad niektórymi gatunkami roślin to nie lada wyzwanie.Niestety też trzeba mieć wyczucie w kompozycji.Piszę niestety dlatego,że mnie zupełnie brak takiego wyczucia :(
Z wielką przyjemnością będę dalej śledził rozwój Twojego baniaczka.
Uciekam,mecz :mrgreen:
Hiszpania ME :mrgreen:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

polakko 78
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: sob sie 14, 2010 4:06 pm
Lokalizacja: Pilaszków
Na imię mam: Artur
Płeć:

Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#10

Post autor: polakko 78 »

Kiedyś wyczytałem nawet że lat temu xx kiedy ten styl akwarystyki był "trendy" zgłoszenia akwariów konkursowych wyglądały tak ze należało wysłać 6 zdjęć zbiornika w 6 kolejnych miesiącach trwania aranżacji a największą ilość punktów zdobywano za jak najmniejsze różnice w wyglądzie akwarium.
...dodam od siebie, że nawet dłużej niż 6 miesięcy. Konkursy w Holandii trwały nawet rok czasu.
PS. Może w końcu uda mi się wybrać na spotkanie w lipcu, wtedy podrzucę Ci Krzychu książkę.
287l-roślinne

JAOS
Bywalec
Posty: 98
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#11

Post autor: JAOS »

Kolejny raz już rewelacja :)
UBEZPIECZENIA PZU
Majątkowe: mieszkanie, dom, działka.
Komunikacyjne: OC, AC, NNW, Auto Pomoc, Auto Szyba, Auto bagaż
Podróżne: Wojażer (PZU Pomoc w podróży)

Tel: 696-704-696
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#12

Post autor: dune »

Przepiękne aranżacje korzeni
i piękna swobodna krynia
ja tylko bym wypielila te kępki po srodku i przy szybie ;)


jaką wysokość ma akwarium?
...tak mi się wydaje...
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#13

Post autor: sum »

polakko 78 pisze: Może w końcu uda mi się wybrać na spotkanie w lipcu, wtedy podrzucę Ci Krzychu książkę.
Mnie niestety znowu nie będzie :(
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#14

Post autor: Łoren »

sum pisze: zastanawiam się nad modelem 1600 i 900
Do Twojego zbiornika wybrałbym raczej tą 900 bo 1600 jednak trochę mieli wodą a tu chodzi raczej o dobra rotację niż efekty specjalne ;)
sum pisze:Jeszcze napisz czy bardzo podgrzewa wodę i czy jest słyszalna.
Czy podgrzewa wodę? teraz przy tych temperaturach to wszystko ją podgrzewa :D - serio mówiąc nie wiem - co do głośności to dla mnie pracuje bardzo cicho z tym ze ja mam cyrkulator obniżony względem lustra wody ok 15cm i lekko skierowany na szybę i w górę. Przerobiłem też wylot z deszczowni -skróciłem i jest tylko 4 większe dziury wylotowe , zamontowałem też dodatkowego Juwela bio-flow 3.0 po prawej stronie - tak ze cała filtracja wygląda tak - kubeł 1400l/l , 2x650 Juwel - mech/biol ze skimerami + cyrkulator 1600l/h Jak na razie wszystko działa poprawnie.
dune pisze:ja tylko bym wypielila te kępki po srodku i przy szybie
Na szczęście nie ma Cię w pobliżu... :hah:
dune pisze:jaką wysokość ma akwarium?
50cm :)
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

[500]Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#15

Post autor: sum »

Łoren, dzięki.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

[500]Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#16

Post autor: dune »

Łoren, no tak 50 cm...mojej krynii brakuje nieco rozpędu w gorę

nie wybieram sie do rzeszowa, spij spokojnie ;D
poza kępkami jest cudnie
...tak mi się wydaje...

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

[500]Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#17

Post autor: Łoren »

dune pisze:nie wybieram sie do rzeszowa, spij spokojnie
A szkoda :-D Można by się było załapać na jubileuszowe spotkanie forumowiczów "Podforaka" - i atrakcji co niemiara :) i ludziska sympatyczni... wielki jubileuszowy tort i rozdanie nagród z konkursu...ech ale jazda była możecie rzucić okiem jaka zabawa była z konkursem http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15401" onclick="window.open(this.href);return false; - 5 dni - 500 pytań w tempie 30 pytań na godzinę :D i kto pierwszy ten lepszy - serwer nie wytrzymywał ilości wejść :D a nagrody zacne - filtry kubełkowe np. Trochę się pochwaliłem..a co mi tam...można się chwalić jak sie u nas na wsi zabawiamy :hah:
Wszystkich gości z http://www.fawa.pl" onclick="window.open(this.href);return false; chętnie ugościmy - Jeśli by ktoś był na rubieżach RP :)
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Autor
Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

[500]Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#18

Post autor: Łoren »

Czas na małą aktualizację - po 22 dniach od startu akwarium ma sie ogólnie lepiej choć przeszło gwałtowny wysyp glonów już po trzech czy czterech dniach od zalania - była to inwazja zielonych włosów , chyba pomieszanych z sinicami . Najprawdopodobniej stało się to w wyniku gwałtownego oddawania do wody NO3 i PO4 z podłoża (biohumus) - sytuację opanowałem 4 podmianami po 50% wody - obecnie bez nawożenia w wodzie utrzymują się azotany na poziomie 20 - 30mg/l i fosfor ok 2mg/l.Całe nawożenie ograniczyłem do sporych ilości potasu i magnezu - prawdę mówiąc nie mierzę ile - leję co dzień tak na pałe :D do tego domowej roboty Carbo z aldehydu glutarowego w ilości ok 2 razy większej niż przwidują producenci firmowych "carbo". Światło świeci się ok 8 godzin . W zbiorniku pojawili się pierwsi tymczasowi mieszkańcy którzy mają zrobić dobrą biologię na starcie - stadko molinezji które niechcący trafiły do mnie :) No i pływa już ok 150 krewetek - dzików . Startu nie przetrwała gwiazda wodna - prawdopodobnie podłoże zbyt zasobne i roślina prawie cała zgniła - bardzo dotkliwie też odczuł to hemiantus zwyczajny - ale juz zaczyna powoli odbijać z resztek które zostały po nasadzeniach. No i teraz parę fotek - żeby nie było że coś tam... :D
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

polakko 78
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: sob sie 14, 2010 4:06 pm
Lokalizacja: Pilaszków
Na imię mam: Artur
Płeć:

[500]Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

#19

Post autor: polakko 78 »

Baniaczek coraz ciekawszy. Litraż który chciałbym mieć. ;D
287l-roślinne
ODPOWIEDZ