[450l] Ameryka Południowa

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Romano Lindano
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: śr mar 07, 2012 9:17 am
Lokalizacja:
Płeć:

[450l] Ameryka Południowa

#1

Post autor: Romano Lindano »

Witam

Wróciłem do akwarystki po kilkunastu latach przerwy. Przez ostatnie dwa lata zajmowałem się akwarium 72l, głównie w kierunku roślinnego. Uczyłem się nawożenia i utrzymania odpowiednich warunków w akwarium.

Na początku czerwca (2012) przyszedł czas na nowe akwarium 450l. Innego już chyba miał nie będę. Przez najbliższe lata planuję prowadzić w nim coś w zbliżeniu do Amazonki, ale nie będą to czarne wody. Generalnie miękka woda, trochę roślin i ryby z tego biotopu (lub pokrewne).

Wodę przygotowuję z filtra RO i uzdatniam do Gh5 Kh3. Podmiany około 50% co tydzień (mam do tego specjalną beczkę).

Światło to 4x80W T5 Philips 865 z odbłyśnikami. Chodzi 12 godzin z czego 11 na pełnej mocy, 1 godzina na połowę mocy. Dodatkowo mam oświetlenie nocne LED, które świeci się 2 godziny wieczorem.

Filtracja to wewnętrzny panel w którym są gąbki i wata filtracyjna (około 12 litrów). Wszystkie urządzenia pomocnicze są umieszczone w panelu (kolejne 12 litrów). Panel napędzany jest pompą 3500l/h New Jet. Rozprowadzenie wody po filtracji zrobione jest deszczownicą na dole tylnej szyby.

Nawożenie tygodniowe (za pomocą dozownika, który w tygodniu podaje 14 dawek co 12 godzin), to:
NO3 20ppm, PO4 2ppm, Mg 5ppm, K 15ppm
Dodatkowo podaję nawóz mikro Intermag Plus, ale nie jestem z niego zadowolony i właśnie zmieniam na Easy Life ProFito i Ferro. Zmieniam głównie dlatego, że strasznie dużo pojawia się zielonego pyłu jak podaję mikro intermagu. Innych glonów na razie brak ;) Z tego powodu przez ostatnie tygodnie podawałem głodowe dawki mikro.

Dawkowanie CO2 za pomocą mieszalnika (taki mały filterek) Ferplast CO2 Energy Mixer. To rozwiązanie najmniej mnie denerwuje. Spieki za bardzo syczą i są duże straty. Tu strat praktycznie nie ma. Odpowietrza się automatycznie co 3 godziny (podłączony do sterownika czasowego, wystarczy odłączyć na chwilę prąd). Zaleta też jest taka, że jak nie ma prądu, to mi obsady nie zagazuje. CO2 podaję 24h/dobę. Butla 1,5 kg schodzi mi w 4 tygodnie, ph obniżone przez CO2 o około 1 stopień.

Ogrzewanie to dwie grzałki po 300W, ustawione na 29 stopni i tyle się utrzymuje (czujnik elektroniczny w przepływającej wodzie panelu). Grzałki oczywiście schowane w panelu filtracyjnym.

Podłoże to zwykły żwirek kwarcowy o granulacji 1-3 mm bez żadnych dodatków. Mam kulki gliniane, ale na razie ich jeszcze nie wkładam, bo ciągle jeszcze przesadzam i dosadzam rośliny.

Dekorację stanowi około 20-25 kg lignitu z którego zbudowane są dwie groty.

Rośliny to w tej chwili głównie żabienice (jeszcze 3 gatunki zamówiłem, powinny być w tym tygodniu), nurzaniec, kryptokoryny, anubiasy oraz trawniczek z eleocharisa (ponikło) i z kryptokoryny parva (najmiejsza z kryptokoryn).

Ryby dobierałem tak, żeby się nie pozabijały i uzupełniały, oraz pod kątem miękkiej wody:
2 dorosłe skalary - para, już miały pierwsze tarło (oczywiście zjadły ikrę)
6 młodych pielęgnic skośnopręgich - jak podrosną zostanie para
8 młodych akar z Maroni - te chyba zostaną wszystkie, bo nie rosną tak duże a poza tym są strasznie ładne
8 małych pielęgniczek Ramireza - zostanie 1 lub 2 dobrane pary
1+3 pielęgniczek Kakadu - ledwo je widać, takie są małe
7 kosiarek - te zostaną na pewno bo je uwielbiam :)
5 kirysków panda - dorosłe, do sprzątania dna
mam jeszcze kilka mieczyków, których chętnie bym się pozbył, albo dożyją u mnie starości (mieczyki nie żyją długo 1-2 lata).

Karmię mrożonkami prawie codziennie (artemia, wodzień, czasem kryl). Do tego płatki (różne) i granulki Hikari (dla większych rybek).

Po zalaniu akwarium wyglądało tak:
Obrazek

Po pierwszych nasadzeniach roślin:
Obrazek

Przed ostatnią przycinką:
Obrazek

Aktualny stan:
Obrazek

Proszę o komentarze, szczególnie jeśli chodzi o obsadę, bo czuję, że przesadziłem (a może i nie?).
Pozdrawiam
Romek
Awatar użytkownika

Dz1ku
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: sob maja 26, 2012 6:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Re: [450l] Ameryka Południowa

#2

Post autor: Dz1ku »

Jestem młodym akwarystą mało doswiadczonym ale przy utrzymaniu trawy w akwarium z kiryskami bedzie cieżko kopia niemiłosiernie:)

u mnie to rosliny całe wykopuja :P
64l kiedyś potem 112l teraz 200l ciekawe co będzie dalej :roll:
Awatar użytkownika

locdog
Zapaleniec
Posty: 254
Rejestracja: pt maja 18, 2012 9:57 pm
Lokalizacja: Warszawa-Praga
Płeć:

[450l] Ameryka Południowa

#3

Post autor: locdog »

Jeśli trawnik jest dobrze ukorzeniony to nie wykopią.
Awatar użytkownika

Dz1ku
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: sob maja 26, 2012 6:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Re: [450l] Ameryka Południowa

#4

Post autor: Dz1ku »

Ogolnie wrażenie robi ;) ja lubie jak jesy gęsto roslinnosci ale to kweatia gustu ;)
64l kiedyś potem 112l teraz 200l ciekawe co będzie dalej :roll:
Awatar użytkownika

Autor
Romano Lindano
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: śr mar 07, 2012 9:17 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450l] Ameryka Południowa

#5

Post autor: Romano Lindano »

Z utrzymaniem trawnika akurat problemów nie mam. Rośnie jak głupi. Tworzy tak zwartą darń, że małe kiryski panda nie są w stanie jej naruszyć. Czasem uda im się wykopać pojedynczą kępkę przy nowych nasadzeniach.
Pozdrawiam
Romek

zygi
Bywalec
Posty: 65
Rejestracja: śr maja 04, 2011 10:00 am
Lokalizacja: Marynin
Płeć:

[450l] Ameryka Południowa

#6

Post autor: zygi »

Dlaczego robisz takie duże podmiany? mam podobny litraż i podmieniam 10%
Awatar użytkownika

Autor
Romano Lindano
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: śr mar 07, 2012 9:17 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450l] Ameryka Południowa

#7

Post autor: Romano Lindano »

zygi pisze:Dlaczego robisz takie duże podmiany? mam podobny litraż i podmieniam 10%
Dosyć dużo karmię i dodatkowo podaję też nawozy. Przy podmianach 10% szybko nastąpiłaby kumulacja azotanów a to dla rybek kiepsko (szczególnie skośnopręgie są wrażliwe). Poza tym mam takie przyzwyczajenie z okresu intensywnej uprawy roślin i stosowania metody nawożenia EI. Według mnie dobrze to wpływa na czystość akwarium.
Pozdrawiam
Romek

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450l] Ameryka Południowa

#8

Post autor: Jerry »

Mozesz cos wiecej napisac o tym podajniku nawozu?
To taki dostepny na alledrogo, czy cos innego wymysliles ?
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[450l] Ameryka Południowa

#9

Post autor: lila »

Romano no bardzo ładnie to wygląda ale z podmianami to się zgodzę, że za dużo 50% wystarczy spokojnie 20-30% raz w tyg ;) lila
Awatar użytkownika

Kidzio
Zapaleniec
Posty: 314
Rejestracja: sob sty 08, 2011 4:06 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Dan
Płeć:

Re: [450l] Ameryka Południowa

#10

Post autor: Kidzio »

Romano z pewnością obserwuje stężenie azotanow i dlatego dostosował wymiany na 50%, a dlaczego dużo karmienisz?
54 L krewetkowy raj
Awatar użytkownika

Autor
Romano Lindano
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: śr mar 07, 2012 9:17 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450l] Ameryka Południowa

#11

Post autor: Romano Lindano »

Jerry pisze:Mozesz cos wiecej napisac o tym podajniku nawozu?
To taki dostepny na alledrogo, czy cos innego wymysliles ?
Podajnik nawozów to Aqua-Trend DoserOne z podajnikiem na 3 rodzaje nawozów. Kosztował około 800 zł, ale mam spokój z podawaniem nawozów (fajne na co dzień, ale jeszcze fajniejsze jak się jedzie na urlop na 2 tygodnie). Codzienne dozowanie nawozów było dla mnie uciążliwe i często zapominałem.
Kidzio pisze:Romano z pewnością obserwuje stężenie azotanow i dlatego dostosował wymiany na 50%, a dlaczego dużo karmienisz?
Tak, poziom azotanów szybko rośnie, bo rośliny jeszcze nie rosną tak jak trzeba, jest ich za mało, no i mam problemy z ustaleniem dozowania mikroelementów. Stosuję nawożenie EI (Estimated Index) w którym przyjmuje się, że lepiej dać więcej, żeby nie było niedoborów a podmianką 50% zresetować parametry wody. Podmiana wody nie jest dla mnie uciążliwa (mam beczkę, pompę i odpowiednio długi wąż), zajmuje pół godziny.

Dużo karmię, bo rybki jeszcze młode i nie chcę ich głodzić. Poza tym jak widzieliście w opisie całkiem sporą obsadę mam.
Pozdrawiam
Romek

qbsztyk1
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 12:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

[450l] Ameryka Południowa

#12

Post autor: qbsztyk1 »

Szczerze mówiąc to oprócz obsady, która zresztą też nie do konca jest odpowiednia (kosiarki, mieczyki) to Twoje akwarium z Amazonką niewiele ma wspólnego. Według mnie też błędem są tak duże podmiany, które mogą właśnie wpływać na stabilność parametrów i Twoje problemy z azotanami. To, że dużo karmisz jest słabym wytłumaczeniem na tak duże podmiany, karmisz najwyraźniej za dużo, jeśli ma to wpływ na azotany.
Swiatło 4x80W też nie wpływa dobrze na samopoczucie ryb z SA. Widzę, że trochę nie możesz się zdecydować, ale według mnie powinieneś iść w którąś stronę, bo próbujesz mieć roślinniak i Amazonkę, a jedno z drugim średnio pasuje. A sama miękka woda to nie wszystko aby zapewnić rybom dobre warunki. To takie moje przemyślenia ;)
Pozdrawiam
Jakub

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[450l] Ameryka Południowa

#13

Post autor: lila »

Wystarczy jak nakarmisz rybki raz dziennie góra 2 x lepiej jak będą miały mniej do jedzenia niż gdybyś je przekarmiał ;) lila

-- Śr sie 22, 2012 2:26 pm --

A Ty jak karmisz?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

[450l] Ameryka Południowa

#14

Post autor: sum »

Romano Lindano, napisz jak sprawuje się dozownik nawozów.Jakie są wady i zalety.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

megajozek
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: wt sty 18, 2011 9:33 am
Lokalizacja:
Płeć:

[450l] Ameryka Południowa

#15

Post autor: megajozek »

Tylko jakos woda nie jest klarowna
Awatar użytkownika

Autor
Romano Lindano
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: śr mar 07, 2012 9:17 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [450l] Ameryka Południowa

#16

Post autor: Romano Lindano »

sum pisze:Romano Lindano, napisz jak sprawuje się dozownik nawozów.Jakie są wady i zalety.
Dozownik sprawuje się super, jeżeli chodzi o podawanie makro i easy carbo. Podawanie mikro nie sprawdza się, gdyż wytrąca się w rurce doprowadzającej. Obecnie zrezygnowałem z używania dozownika, bo walczę z zielonym pyłem i kombinuję z dawkami nawozów. Dozownik jest super w przypadku dłuższego urlopu. Dawki nawozów są dokładnie odmierzane.
Pozdrawiam
Romek
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

[450l] Ameryka Południowa

#17

Post autor: sum »

Romano Lindano pisze:Podawanie mikro nie sprawdza się, gdyż wytrąca się w rurce doprowadzającej.
A jaki jest tego "wytrącania" objaw?Czy winą wytrącania jest dostęp do światła?Może wystarczy zastosować nieprzezroczyste wężyki.Jakiego mikro obecnie używasz?
Romano Lindano pisze:Obecnie zrezygnowałem z używania dozownika, bo walczę z zielonym pyłem i kombinuję z dawkami nawozów.
To nie ma w dozowniku możliwości ręcznego podania dawki?
Jak do stosowania tylko podczas urlopu to trochę droga ta zabawka :)
Jeszcze tak dla uściślenia Ty masz taki model :arrow: http://allegro.pl/dozownik-do-nawozow-d ... 74812.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jaki jest okres gwarancji.Na Allegro podają 12 miesięcy a na stronie sklepu jest okres 24 miesięcy :arrow: http://www.sklep.aqua-trend.pl/dozownik ... -p-12.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Będę chciał jeszcze trochę pomęczyć Cię dodatkowymi pytaniami :mrgreen:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
ODPOWIEDZ