Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#1

Post autor: Coatl1987 »

Witam.

Tak jak w temacie, potrzebuję pomysłu na aranżację akwarium już działającego. Dziś dostałem "porcję" mchu xmass zdaje się i nie mam koncepcji co z nim zrobić... Może ktoś z was ma pomysł który nie będzie wymagał nakładów finansowych tylko np. odpowiedniego przesadzenia roślinek :-D

Tak wygląda akwarium teraz:
Obrazek

Rozłożyłem mech na dnie bo dostałem 2 porcje w pudełkach dosyć zbite ale nie wygląda to ani fajnie ani dobrze moim zdaniem... :-? Jak pisałem może ktoś z was ma pomysł co z fantem zrobić poza oczywiście wyrzuceniem połowy do kosza?

Pozdrawiam i z góry dzięki za podpowiedzi :)
Awatar użytkownika

manek888
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: ndz lip 03, 2011 12:56 pm
Lokalizacja: Okolice Warszawy(Ojrzanów
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#2

Post autor: manek888 »

Wrzuć sobie jakiś korzonek lub kamień skale do akwarium przyczep xmass do niego albo do siatki, bo przeciwnym razie opanuje i całe akwarium a jak on się do czegoś przyczepi to będziesz miał problem, a pozbycie się jego to nie taka prosta sprawa także zastanów się, jakie będzie najlepsze miejsce dla niego.
----------------
25l<65l<30l<96l<240l
_______________________
Paweł
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#3

Post autor: Coatl1987 »

A nie wiesz gdzie można dostać taką siatkę żeby zrobić z tego mchu tapetę na tylną ściankę?

Kiperka

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#4

Post autor: Kiperka »

Może z worka po ziemniakach z Biedronki :P
Awatar użytkownika

Gertruda
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: pt maja 11, 2012 7:14 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#5

Post autor: Gertruda »

Kiperka1988 pisze:Może z worka po ziemniakach z Biedronki :P
chyba żartujesz? nieznane pochodzeniem tworzywo, a i nie wiadomo w czym było "taplane" zanim trafiło na sklepowe pułki... nie wiem jak inni, ale ja moim zwierzakom takowego bym nie dała :|
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#6

Post autor: Coatl1987 »

Tu się muszę zgodzić że taki worek może być nie koniecznie odpowiedni. Poza tym czym taką siatkę zamocować do tylnej szyby? Kiedyś widziałem jakiś filmik o aranżacji i gość jakoś mocował siatkę ale nie było powiedziane co jak i skąd.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#7

Post autor: saintpaulia »

Ze sklepu z działem ogrodniczym. Tylko takie tło ciężko się utrzymuje w czystości. :?
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#8

Post autor: ewelcia »

Wywal to tło, co masz z tyłu, bo teraz ciężko ci doradzić - nic nie widzę :D
Jeśli musi coś być z tyłu, to niech to będzie coś jednolitego.
Te trawy co masz bo bokach - są git. Znajdź, kup jakiś korzeń i obsadź go ładnie mchem. Obsadź = obwiąż nitką dość dokładnie, żeby ci się wszędzie nie porozwalał.
W zależności od wielkości korzenia - te trawy mogą wychodzić zza korzenia, bądź korzeń można ustawić np. na granicy tej kępy z lewej i puścić na prawo :)
Co do przodu - można tam nic nie dawać, tylko wyczyścić ten zielony żwir i zmniejszyć jego ilość na przodzie. Wtedy ryby będą miały wolne miejsce do pływania.

Ja bym jeszcze zmieniła obsadę - ale już się nie wypowiem :twisted:
Obrazek

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#9

Post autor: pkucaba »

Jakiej wielkości to akwarium jest?
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#10

Post autor: ewelcia »

Zgaduję, że 60l ;D

http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=168 ... 13#p130213" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika

Radek
Gaduła
Posty: 156
Rejestracja: czw sty 07, 2010 1:07 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#11

Post autor: Radek »

Coatl1987 pisze:A nie wiesz gdzie można dostać taką siatkę żeby zrobić z tego mchu tapetę na tylną ściankę?
Fajna (bo drobna) jest siatka przeciw komarom do okien.
Ja kupowałem w OBI bodaj 10,- zł za 1x1,5 m.
Miałem ją w akwarium przez dłuższy czas i Amandom oraz Red cherry nie szkodziła.
Problemem jest "usztywnienie" jej - to już pole do popisu dla kreatywnych.
Obrazek

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#12

Post autor: pkucaba »

ewelcia pisze:Zgaduję, że 60l
Fakt :-D na wzrok mi padło patrzyłem w galerie :roll:
Awatar użytkownika

Kamila
Uzależniony
Posty: 521
Rejestracja: pt sty 13, 2012 11:39 am
Lokalizacja: Łomianki
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#13

Post autor: Kamila »

A mi się wydaje ze jest mniejsze niż 60L.

Coatl1987 tło wg mnie zdecydowanie do wywalenia, lepiej wyglądają jednolite np. czarne. Tak jak mówią inni korzeń by się idealnie nadawał, ładnie porósłby mchem. Na przód jakiś trawniczek np z lileopsis, to nie jest wymagająca roślinka.
crookass
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#14

Post autor: Coatl1987 »

Akwarium 64l, tło na razie musi zostać (o gustach się nie dyskutuje :-P ), co do trawnika to próbowałem z heńkiem małym ale wytrzymał mniej niż 24h bo go ryby zeżarły... myślałem o tym żeby tło zrobić z mchu ale obsadzenie korzenia też nie jest głupie z tym że jakby co to mam go obsadzić całego?? jakoś tego nie widzę... :?
Awatar użytkownika

Gertruda
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: pt maja 11, 2012 7:14 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#15

Post autor: Gertruda »

Ok to podpowiem Ci inny sposób zagospodarowania szyb mchem :]
Do tego potrzebujesz kilku przyssawek najlepiej zakończonych kółkiem i oczywiście mchu :hah:

układasz sobie gałązkę na gałązce mchu :mrgreen: aż zbierze się Twoim zdaniem odpowiednia ilość tak aby po złożeniu jej na pół można było złożony koniec przecisnąć (na jakieś 2-3cm) przez kółko przymocowane do przyssawki... w ten sposób otrzymujesz taki krzaczek mchu na przyssawce- do dowolnego rozrastania, przycinania i przemieszczania dzięki przyssawce... np w kakadu można kupić małe zielone przyssawki zakończone kółkiem z wewnętrznymi wypustkami :]
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#16

Post autor: Coatl1987 »

Widziałem takie przyssawki a nawet gdzieś takie mogę mieć... Dzięki bo to bardzo fajny pomysł. Teraz tak zastanawiam się nad tym żeby rzeczywiście spróbować to wszystko prze aranżować na... no właśnie na co? Może coś w stylu iwagumi (krewetki już mam :-D ) tylko reszta obsady mi nie pasuje a skoro się trzyma i nawet mnoży to szkoda by było się pozbywać molinezji i reszty ekipy. Ponadto nie bardzo mam pomysł skąd wytrzasnąć "naturalne" takie kamyki jak do iwagumi tak samo jak jeszcze nie odkryłem gdzie w warszawie można znaleźć np korzenie (abstrahując od iwagumi) i mam na myśli idę i sobie może choć nie musi leżeć na ziemi/w wodzie czy gdziekolwiek :-D

Gdybym robił "coś w stylu iwagumi" mógłbym na lewej bocznej szybie przykleić powiedzmy 3 max cztery takie krzaczki lako uzupełnienie i żeby akwarium "nie kończyło się szybą" tak definitywnie jeżeli wiecie co mam na myśli. Mógłbym dać tło na bok i tył (w przypadku iwagumi czy naturalnego myślę że czarne) i tu pytanie czy to też nie jest poroniony pomysł bo przecież na czarnym tle nie będzie widać czarnych molinezji... Od razu zaznaczę że niebieskie odpada bo kiedyś miałem i jakoś do mnie nie przemawia :)

Dzięki za wszystkie rady i czekam na więcej :D
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#17

Post autor: Przemo_K »

Http://en.iaplc.com/results12/top200vote/" onclick="window.open(this.href);return false;
zerknij na tę stronę, może tam znajdziesz inspirację.
182l, 27l
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#18

Post autor: Coatl1987 »

Dzięki za link. Naprawdę dużo i bardzo ładnych akwariów a co za tym idzie pomysłów. Mam pytanie czy ktoś wie skąd wytrzasnąć takie kamienie jak do iwagumi (czarne z białymi żyłkami)?
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#19

Post autor: ewelcia »

Coatl1987 z całym szacunkiem. Mierz siły na zamiary. Iwagumi? Przy problemach z trawnikiem i niestety średnim zamysłem artystycznym? Nie chcę cię oczywiście zniechęcać, ujmować zdolności, ale wg mnie potrzebujesz więcej czasu.
Wsadź już ten korzeń wreszcie. Zrób coś fajnego, mrocznego z zadowolonymi molkami i mchami tu i ówdzie :)
A na iwagumi przyjdzie czas - przy kolejnym aranżu.
Obrazek
Awatar użytkownika

Gertruda
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: pt maja 11, 2012 7:14 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#20

Post autor: Gertruda »

Prosty sposób na tło: pokombinuj z kolorowymi brystolami... poprzykładaj kilka kolorków i zobacz co Ci się najlepiej podoba i Twoim zdaniem co najlepiej pasuje do akwarium...
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#21

Post autor: Przemo_K »

Zgadzam się z ewelcią...przecież nawet Takashi Amano zamiast butli Co2 stosował wodę gazowaną z 1,5 litrowych butelek :-D
182l, 27l
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#22

Post autor: Coatl1987 »

Nie mówię że chcę iwagumi tylko coś co tak wygląda to raz a dwa że zgadam się z wami że iwagumi to nie dla mnie a już na pewno nie teraz... Po prostu chciałbym coś w stylu jak już pisałem... Kilka kamieni albo korzeń, trawa z tyłu i mech, wszędzie mech :D
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#23

Post autor: ewelcia »

Przemo! Jesteś złośliwy. I ja już się w tym wątku nie wypowiem. Coatl powodzenia!
Obrazek
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#24

Post autor: Przemo_K »

Jeśli odbieracie moją poprzednią wypowiedź za złośliwość to przepraszam - nie taki miałem zamiar. Chciałem w ten sposób przedstawić jak praca u podstaw może w przyszłości zaowocować.

A co do aranżacji to proponuję tło z nurzańca, tym bardziej, że masz już zaczątek (trawy z tyłu zbiornika). Jak zaczną się rozrastać może wyjść ciekawy efekt głębi.
182l, 27l
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#25

Post autor: Coatl1987 »

Ok ale prroblem w tym że nurzaniec podobno rośnie wszędzie i na wszystkim i w ogóle nic go nie zabije a jedynie wzmacnia a u mnie on wegetuje w najlepszym wypadku. Jest jakiś przyrost ale nikły i trochę rozrasta się na boki ale po prawie 3 miesiącach to powinno chyba być od niego gęsto już co? Tak samo kryptokoryna. Generalnie kupiłem nawóz (o którym dyskusja toczy się w innym wątku) bo kryptokorynie zwijały się liście w ruloniki i widzę że nawóz skutkuje bo niektóre roślinki rosną jak głupie ale inne nie rosną wcale(nurzaniec) kryptokoryna wypuściła trochę liści ale niskich i nie rośnie w górę...nie wiem co jest :?: Ostatnio zacząłem nawet podawać niewielkie ilości (w moim odczuciu) co2 z bimbrowni (niestety butla jest na razie za droga) ale na razie za wcześnie na efekty... Jeżeli macie jakiś pomysł to śmiało...
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#26

Post autor: ESSPRESSO_SS »

Nawozy nawozami, raczej nie szkodzą ale powodem dla którego słabo rosną roślinki może być brak światła, u mnie też słabo rosły rośliny , niedawno założyłem sobie 3 żarówki kierunkowe (diodowe) 30w, od tego czasu część roślin zaczęła ładniej rosnąć min nurzaniec, niektóre zaczęły zmieniać kolor na coś ala -czerwony, niestety pojawiły się też glony, być może u ciebie też jest za mało światła, pamiętam że akwarium w którym najlepiej rosły mi roślinki jako podłoże miało zwykły żwir, zero nawozów , a do oświetlenia służyły 2 żarówki 60w, nurzańce, kryptokoryny i mchy wywalałem wiadrami
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#27

Post autor: Coatl1987 »

Fakt światła jest za mało (przynajmniej wg podręcznika) bo jest tylko 22w na 64l ale nad tym już pracuję :-D
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#28

Post autor: Przemo_K »

Ja u siebie w 63 litrówce zamontowałem w sumie 39 W i co tydzień (max. 2) muszę ciąć. Cyba drugie 22 Ci się przyda.
182l, 27l
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#29

Post autor: Coatl1987 »

Problem jest z miejscem pod pokrywą bo kupując ją nie dowiedziałem się odpowiednio dużo i kupiłem eco light aqaela 11 w dołożyłem do tego następne 11w bo miałem okazję kupić tanio i szybko więc mnie to trochę podratowało ale prócz tego to myślę że na upartego najwyżej jedną świetlówkę mógłbym tam dołożyć. Myślałem o jakiejś t5 15w to by mi w sumie dało 37w na 64l czyli niewiele więcej ponad ok 0,5 w/l czyli na styk w sumie wg niektórych źródeł. Powiedz mi proszę ile tak właściwie powinno być światła w 64l 0,5w/l czy może raczej bliżej 1w/l?
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Potrzebny pomysł na aranżację akwarium

#30

Post autor: Przemo_K »

Wszystko zależy jakie tam będą rośliny, czy będzie dozowane co2 i czy będą dozowane nawozy (mikro, makro). Na początek dla mało wymagających roślinek uważam, że 0,5-0,6 W per litr wystarczy. Z czasem możesz eksperymentować i dokładać starań przy pielęgnacji coraz to bardziej wymagających roślin, a co za tym idzie - co2, oświetlenie, dokładniejsze i bardziej skrupulatne stosowanie nawozów.
182l, 27l
ODPOWIEDZ