[54l]by mat25

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[54l]by mat25

#1

Post autor: mat25 »

Ponieważ się zapowiadałem, zaprezentuje (choć niestety póki co to nie ma co pokazywać) swoje szkiełko postawione 15.08, a więc ma zaledwie ponad tydzień. Ponieważ część wody miałem od znajomego postawiłem baniak będąc przekonanym że po tygodniu będzie już w miarę stabilny, w rezultacie czego już w sobotę trafiła do niego część obsady.

A teraz trochę szczegółów:

Technika

Szkło: 60x30x30 - 54l
Oświetlenie : 1x15 Juwel Colour Lite + 1m x 18 W LED (0.5 barwa ciepla, 0.5 m barwa zimna)
Filtracja: JBL Cristal Profi E900
Grzałka: 50W? w sumie to nie wiem :D

Podłoże: ADA Amazonia
Nawożenie: Easylife Easy Carbo + Potas (dopiero startuje), poźniej dojdzie też Profito + Bimbrownia uruchomiona zostanie w tygodniu.
Woda: PH - 6.0/6.5 - RO TESCO + kran + Amazonia robią swoje
Temperatura : 25 stopni

Obsada:
2x Apistogramma Agassizi
2x Kirys albinos
2x Kosiarka

Zielsko:

Rotala Marcandra
Rotala Indica
Blyxa Japonica
Echinodorus Bleheri (zapewne potem wyleci)
Stauragyne sp.
Microzorium (nie mam pojęcia jakie)
Kryptokoryna? (mała sadzonka po lewo, ciekawy kolor)

Generalnie prosze podejśc do tematu jako bardzo wstępnej wersji, mam nadzieje ze nie będzie plag glonów, część roślin jest jeszcze w drodze do mnie :)

Z góry przepraszam za jakość zdjęć, wyszedł z tego totalny kalkulator :/ ale moze cos tam sie da dojrzec, postaram sie pokombinowac nastepnym razem jak bedzie wiecej czasu :)

15.08 - Ruszamy!
Do zbiornika trafia ADA amazoniaa, instaluje wszelkie sprzęty, około 30 litrów trafia prosto z dojrzałego baniaka znajomego, resztę zalewam 50:50 wodą z kranu oraz destylowaną z Tesco :)
Do filtra trafiają potrzebna dla bakterii ceramika oraz wata.

Obrazek
Obrazek

Niestety po samym zalaniu nie zrobiłem zdjęć, a szkoda by możnaby było zobaczyć jakość ADA amazonia po naprawde delikatnym zalewaniu - wg instrukcji plukanie konieczne nie jest, myśle że jednak byłoby wskazane.
Do zbiornika dla jak najszybszego dojrzewania dodane bakterie do filtra, oraz wsadzenie części zieleniny.

21.08

Obrazek

Do zbiornika trafiają kolejne rośliny, woda jest idealnie wyklarowana. Z akwarium wylatuje jeden z korzeni który nieźle "daje po nosie".

24.08

Dodaje tło zbiornika, do zbiornika trafiają pierwsi mieszkańcy jak również kokos jako miejsce dla apisto. Jego miejsce nie jest docelowe! Póki nie mam wszystkich roślin miejsce jest tylko czasowe :)

Obrazek

No i 2 fotki młodej parki, mam nadzieje że jak podrosną to będzie z nich uciecha :)
Obrazek
Obrazek

No i póki co wygląda to tak, wiem że zdjęcia to niezły szmelc, ale nie mam nawet czasu bawić się z lepszym aparatem :(

Czekam na uwagi zarownia jak i na jakieś duchowe i merytoryczne wsparcie czy rady :)!
Mateusz
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

[54l]by mat25

#2

Post autor: Limak86 »

Witaj :)

Baniaczek zapowiada się atrakcyjnie, tylko czekać aż wszystko bujnie w górę :)
Przyczepię się jednak do tego, że kosiarki nie nadają się do tak małego litrażu a kiryski (zakładam że spiżowe) powinny być trzymane w stadku minimum 8 sztuk żeby czuły się komfortowo, a na 8 spiżowych masz chyba trochę za mało miejsca, nie będą dobrze wyglądać - lepiej pasowałby tu mniejsze kiryski, chociażby pandy.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

[54l]by mat25

#3

Post autor: sum »

Akwarium zapowiada się ciekawie :) Jest kilka rzeczy które bym zmienił:
Echinodorus Bleheri,usuń jak najszybciej.Raz,że jest to zbyt duża roślina do tego baniaka a co ważniejsze za trzy,cztery tygodnie jak będziesz próbował wyrwać to zrobisz lej po bombie i niezły sajgon w baniaku.
Na pierwszy plan można dodać np.Eleocharisa
Kokos,schowaj w niewidoczne miejsce,jakoś dziwnie tu wygląda.
mat25 pisze:Bimbrownia uruchomiona zostanie w tygodniu.
Kiepski to sposób lecz lepszy niż wcale.Nie zwlekaj.
Z potasem też bym zbytnio nie szalał.
Mateusz,czy rybki nie za wcześnie trafiły do akwarium?Kosiarki jak rozumiem wylecą za jakiś czas.
Trzymaj się i powodzonka w uprawie zieleninki.

-- poniedziałek, 25 sierpnia 2014, 09:02 --

Ps.
mat25 pisze: a szkoda by możnaby było zobaczyć jakość ADA amazonia po naprawde delikatnym zalewaniu - wg instrukcji plukanie konieczne nie jest, myśle że jednak byłoby wskazane.
Mateusz nie siej herezji.Amazonii nie płucze się!!!
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

[54l]by mat25

#4

Post autor: Lech-u »

mat25 pisze: a szkoda by możnaby było zobaczyć jakość ADA amazonia po naprawde delikatnym zalewaniu - wg instrukcji plukanie konieczne nie jest, myśle że jednak byłoby wskazane.

Płukać nie trzeba.
Ja ten problem (wzbudzania się podłoża) rozwiązałem tak:
zalałem ok. 2 cm powyżej poziomu ADA.
Odczekałem ok. 2 godzimy i w tym czasie pozwoliłem porządnie namoknąć ADA.
Potem zlałem te 2 cm wody, posadziłem rośliny i zalałem do pełna.

Akwarium całkiem przyjemne dla oka.
Jeśli zależy Ci na lepszym efekcie, to zastanów się, czy nie przenieść tego dyfuzora po prawej stronie (bo to chyba dyfuzor) gdzieś do tyłu.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

tunele
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lip 27, 2014 4:15 pm
Lokalizacja: praga płd
Na imię mam: placek
Płeć:

Re: [54l]by mat25

#5

Post autor: tunele »

Bardzo ładnie , tylko RO to nie to samo co woda destylowana :)
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[54l]by mat25

#6

Post autor: mat25 »

sum pisze:Mateusz nie siej herezji.Amazonii nie płucze się!!!
Nie sieje nie sieje, to tylko moja opinia :) poprostu ja bym to delikatnie czyms przelal zeby co ma wyleciec to wylecialo od razu, i zeby nie trzeba bylo potem codziennie przez jakies 3 dni zbierac syfu z tafli wody :)
Limak86 pisze:Przyczepię się jednak do tego, że kosiarki nie nadają się do tak małego litrażu a kiryski (zakładam że spiżowe) powinny być trzymane w stadku minimum 8 sztuk żeby czuły się komfortowo
kosiarki oczywiście jak podrosną trafią do kogoś dalej :) póki co są młodziutkie i myśle że nie mają u mnie źle, tym bardziej ze w zbiorniku przerybienia nie ma

kiryski natomiast fakt, są spore, aczkolwiek dostałem je przy okazji no i trafiły do wody, plan był taki że trafią do nich jeszcze ze 2 zeby bylo "male stadko" :)
sum pisze:Echinodorus Bleheri,usuń jak najszybciej.Raz,że jest to zbyt duża roślina do tego baniaka a co ważniejsze za trzy,cztery tygodnie jak będziesz próbował wyrwać to zrobisz lej po bombie i niezły sajgon w baniaku.
Na pierwszy plan można dodać np.Eleocharisa
Kokos,schowaj w niewidoczne miejsce,jakoś dziwnie tu wygląda.
kokos oczywiscie jak pisalem wczesniej trafi gdzie indziej, tym bardziej ze jest spory - wlasnie moze gdzies w okolice elocharisa
sum pisze:Mateusz,czy rybki nie za wcześnie trafiły do akwarium
co prawda testów nie robiłem, bo nie posiadam obecnie zadnych ale wydaje mi sie ze wszystko jest patrząc na zachowanie rybek - smigaja po akwarium jak szalone, przyznam ze sam mialem watpliwosci ale poniewaz moglem je kupic teraz, a nastepny raz dopiero za 2 miesiace to zwyczajnie sie skusilem
sum pisze:Na pierwszy plan można dodać np.Eleocharisa
sumie, a czy to do takiego baniaka nie bedzie za wysokie na pierwszy plan?
ewentualnie jakies inne propozycje? :)

Co do nawozenia przyznam tez szczerze ze zastanawiam sie nad butla, jednak jej koszty odwodzą mnie trochę od zakupu, tym bardziej ze posiadam bimbrownie dzialajaca na dyfuzorze drabinkowym nutrafin.. ale fakt faktem, jej pomoc w nawozeniu jest raczej nikła

-- 25 sie 2014, o 08:44 --
tunele pisze:tylko RO to nie to samo co woda destylowana
oczywiście masz racje, już się doedukowałem :)
Mateusz
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

[54l]by mat25

#7

Post autor: sum »

mat25 pisze:a czy to do takiego baniaka nie bedzie za wysokie na pierwszy plan?
Eleocharis Parvula za wysokie :?: na pewno nie.Można ciąć jak się podoba.Ustawiasz kosiarkę* na 0,5 cm.i jazda po trawniku :evil:
*-koniecznie spalinowa,elektryczna może narobić bałaganu :-D
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Ferest
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pt lip 30, 2010 7:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[54l]by mat25

#8

Post autor: Ferest »

Całkiem, całkiem zapowiada się.

Do do płukania podłoża glinkowego typu Amazonia czy ProSoil to nie wyobrażam sobie przemielenia 25 - 30 litrów do 200, a nie wspominam nic o większych ilościach. W listopadzie musiałem przepłukać ~12 litów bardzo drobnego piachu. :razz: Najlepiej zrobić tak jak Lech-u napisał, zalać trochę wodą i iść napić się (herbaty oczywiście ;) ).

[quote=mat25]Microzorium (nie mam pojęcia jakie)[/quote]
Mam wiedzę i już dzielę się. Jest to Microzorium Narrow.

[quote=sum]Eleocharis Parvula za wysokie :?:[/quote]
Tak właśnie patrzę i nie mogę dojrzeć ponikła. :P Dawał na 1. plan i zawsze można przyciąć.
Mam na imię Damian i jestem bardzo aspołecznym człowiekiem
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

[54l]by mat25

#9

Post autor: fivb77 »

Ale czy to nie jest tak, że częste i duże podmiany w pierwszych dniach zbiornika to jest norma przy podłożu ady? Nigdy jej nie miałem, ale znaleźć opisy jak prowadzić na tym podłożu zbiornik jest całe mnóstwo i o tych podmianach mi się jakoś w głowie utrwaliło. Automatycznie problem z tym syfem, pyłem jest ogarnięty.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[54l]by mat25

#10

Post autor: mat25 »

Dobra, powiem w ten sposób coby wyjaśnić moje narzekanie :)

Z żadnym innym podłożem nie miałem takich początkowych "problemów" jeśli chodzi o syfik :)
Mateusz

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[54l]by mat25

#11

Post autor: Zielony »

A ja się czepnę kirysków :) do apisto raczej nie nadają się tak duże kiryski.Proponował bym karłowate ładniej będą wyglądać i większe stadko można ich mieć a także pielęgniczki będą się bardziej komfortowo czuły na co dzień.Łatwiej tez im będzie bronić terytorium podczas tarła i jest większa szansa na to aby cieszyć maluszkami.
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[54l]by mat25

#12

Post autor: mat25 »

Zielony pisze:A ja się czepnę kirysków do apisto raczej nie nadają się tak duże kiryski.Proponował bym karłowate ładniej będą wyglądać i większe stadko można ich mieć a także pielęgniczki będą się bardziej komfortowo czuły na co dzień.Łatwiej tez im będzie bronić terytorium podczas tarła i jest większa szansa na to aby cieszyć maluszkami.
właśnie o takie rady mi chodziło :D to moje pierwsze apistki, dopiero obserwuje ich pierwsze zachowania i bedę je "poznawał"
Pomyślę o tym tak jak mówisz, może uda się je wymienić na kiryski pandy.

Co powiecie na obsadę:
2x apisto
2x młode kosiarki
6x kirysek panda
10x bystrzyk amandy

tylko czy to nie będzie już przerybienie?...
Mateusz

Wnorus
Zapaleniec
Posty: 376
Rejestracja: śr wrz 02, 2009 8:50 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy :)
Na imię mam: Robert
Płeć:

[54l]by mat25

#13

Post autor: Wnorus »

Lepiej byłoby bez kosiarek a z kirysków np.C. pygmaeus , habrosus ,hastatus :)
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[54l]by mat25

#14

Post autor: mat25 »

Wnorus pisze:Lepiej byłoby bez kosiarek a z kirysków np.C. pygmaeus , habrosus ,hastatus
mógłbym prosić o jakieś uzasadnienie dla braku kosiarek? :)
obecnie mają po 3-4 cm, zapewne jak podrosną to zmienią właściciela, natomiast póki co mogą być przydatne gdyby mi baniak jakaś zielona czy inna potwora zaatakowała :)
Mateusz

Wnorus
Zapaleniec
Posty: 376
Rejestracja: śr wrz 02, 2009 8:50 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy :)
Na imię mam: Robert
Płeć:

[54l]by mat25

#15

Post autor: Wnorus »

Obsada będzie tylko z SA :) .
Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

[54l]by mat25

#16

Post autor: Vanilka »

Mat, bardzo ciekawie się akwa zapowiada, fakt zgadzam się że kosiarki absolutnie nie na taki liraż, ja się do 240 wahałam i zrezyegnowałam z nich, kiryski to stadne rybki i zdecydowanie w stadzie się czują lepiej, miałam 5 pand w 120L i super sobie razem pływały, pandy są cudne, a jeszcze sterbi są fajne i też niewielkie. Może zamienisz? Śliczne są.

ogólnie jak posadziśz więcej drobnych roślin to baniak będzie miał wrażenie większego ;)

A tego echinodorus bleheru jak chcesz się pozbyć to chętnie wezmę jakbyś się na spotkanie w sobotę wybierał :)
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America
Awatar użytkownika

Autor
mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[54l]by mat25

#17

Post autor: mat25 »

Kiryski zapewne wymienie, natomiast zrobie to dopiero jak większość zieleniny trafi na swoje docelowe miejsce :)
Obecnie czekam na dostawe blyxy (mniejszych sadzonek) oraz limnophili aromaticy :)

dodatkowo muszę koniecznie znaleźć coś jeszcze na pierwszy plan :)

Co do echinodorusa to będę o Tobie pamiętał i odezwę się w ciągu tygodnia, natomiast na spotkaniu nie dam rady być, przynajmniej nie w tym miesiącu... więc może pasowałbym ci ewentualny odbior gdzies blizej centrum? (ale to przez pw)

tak jeszcze sobie myślę o tej ławiczce do zbiornika,
może microrasbora galaxy? rybki piękne tylko ponoć bywają względem siebie zaczepliwe

Aktualizacja na dzień 27.08.2014

W akwa tylko małe zmiany, lewa strona wyleciała (echinodorus), i czeka na pomysł. Z prawej strony doszło trochę blyxy, a za nią limnophila aromatica. Póki co nawożenie CO2, za tydzień dojdzie butla.

Obrazek

i główni bohaterowie

Obrazek
Obrazek

Niestety zdjęcia z telefonu, wiele lepiej nie będzie :(
Mateusz
ODPOWIEDZ