[375] Pielęgnice

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Raciczka
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: wt mar 10, 2015 11:23 am
Lokalizacja: Warszawa Praga Południe
Na imię mam: Monika
Płeć:

[375] Pielęgnice

#1

Post autor: Raciczka »

Zbiornik: 150x50x50 czyli klasyczna prosta 375-tka :)
Oświetlenie: 3 x Aquael LED'y zazwyczaj dodawane do Shrimp set'ów
Filtracja: pompa 2000l/h jako filtracja mechaniczna + JBL e700 (do wymiany lada moment na e1900) jako filtracja biologiczna + denitryfikator na Purolite pozwalający zachować NO3 na niskim poziomie prawie bez podmian. W niedalekiej przyszłości temat azotanów chce rozwiązać bio-polimerami - ale najpierw większy kubeł :)
Obsada: 3 x Astronotus ocellatus (na ta chwile ok 12 cm); samiec Rocio octofasciata (szukam mu partnerki); Glyptoperichthys gibbiceps + drobnica towarzysząca

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Ogólny wygląd zbiornika ulega cały czas zmianie - także raczej się nie przyzwyczajam do jego wyglądu. W takim zbiorniku i tak największą dekoracją są ryby :)

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

[375] Pielęgnice

#2

Post autor: cinek1916 »

Pawice :cool:
Pokazują swój legendarny charakterek?
Nie uważasz, że z czasem akwarium będzie za małe dla wszystkich ryb?

Możesz coś więcej napisać o tym denitryfikatorze? To klasyczny filtr beztlenowy? Purolite to żywica więc chyba nie do końca.

Sam man zamiar kiedyś postawić baniak dla Oscarów stąd te pytania.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Autor
Raciczka
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: wt mar 10, 2015 11:23 am
Lokalizacja: Warszawa Praga Południe
Na imię mam: Monika
Płeć:

[375] Pielęgnice

#3

Post autor: Raciczka »

Charakterku nie pokazują. Powód główny moim zdaniem to temperatura w zbiorniku. Ze względu na oświetlenie ledowe i brak grzałki utrzymuje się na poziomie ok 23 stopni.
Czy akwarium za małe - maławe bez dwóch zdań. Natomiast pawiookie to moje marzenie od ponad 8 lat. Gdyby się zagłębić w historię na pawiookie.pl (nick Monika :))to 8 lat temu miałam 3 sztuki w 200l. Po około roku skapitulowałam. Dorosły do ponad 25 cm, ale nie byłam w stanie utrzymać parametrów. Nie było na to szans w tak niewielkim zbiorniku dodatkowo w międzyczasie urodziłam córkę.
Większego akwarium nie zmieszczę - tzn zmieszczę 450l, ale obecne szkło dostałam - darowanemu koniowi sam wiesz co :) Dlatego podejmę wyzwanie pawic w tym zbiorniku bo albo w tym albo wcale.
Denitryfikator jest idealnie opisany na malawi.pl przez użytkownika deccorativo. Denitryfikator nie wygląda pięknie, ale spełnia swoją rolę w 100%. W tej chwili włączam go raz na 2 dni na pół godziny. Nie jest niestety idealny bo owszem azotany pięknie zbija, ale fosforany pozostają wysokie. Jest rozwiązanie i tego problemu, które wprowadzę za jakiś czas - biopolimery :)
Natomiast kolejność wydatków jest następująca - JBL e1900 a później biopolimer do kubła i mam święty spokój z parametrami i w zasadzie nie licząc estetyki zbiornika przy sraluchach, mogłabym nie podmieniać wody.


Reasumując - jestem w pełni świadoma, że zbiornik mały i dla pary polecane minimum to 450l, ale jak pisałam - chcę spełniać marzenia i robię wszystko co możliwe aby zapewnić im warunki najlepsze z możliwych. Już samym pokarmem rozpieszczam do granic przyzwoitości - świerszcze, dendrobena, mączniak, krewetki, stynka, larwy much, gammarus ... i 240 z gupikami w celu wiadomym ;)

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

[375] Pielęgnice

#4

Post autor: cinek1916 »

Mam puste 375l i działające 540l, które wymaga lekkich zmian a pokusa jest ogromna mimo, że za rok warunki pozwolą mi na dużo większą bańkę dla nich :)
Jedyny ich minus jest taki, że nie można z nimi trzymać mniejszych ryb. A jak się trafią wariaty to i duże zamęczą.

Ja będę stawiał na sumpa wypełnionego gąbkami. Chyba dla tych ryb najlepsza filtracja, ogromne złoże mechaniczne i biologiczne. Można pokusić się o plenum albo DSB, możliwość wyeliminowania sprzętu z akwarium, system stałej podmiany wody, zwiększenie ilości wody w obiegu, dodatkowe FBF, hydroponika albo złoże zraszane. I pewnie jeszcze ze 100 innych zalet o których teraz nie pamiętam :)

Twoje przygody ostatnio czytałem na pawiookie.pl :)
od 3 tygodni znowu czytam to forum od początku.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Autor
Raciczka
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: wt mar 10, 2015 11:23 am
Lokalizacja: Warszawa Praga Południe
Na imię mam: Monika
Płeć:

[375] Pielęgnice

#5

Post autor: Raciczka »

Cinek, pawiookie to przeszłość. 375 to jednak nie to. Biłam się z myślami strasznie i szybka decyzja - szukam im nowego domu. Dom znalazłam dla całej obsady z akwarium. I bardzo dobrze, bo się okazało, ze to nie akwarium a raczej akwaterarium...
Wzmocnienia podłużne za krótkie o jakieś 30 cm ... Wizja 350l wody na podłodze była realne. Bardzo realna.
Woda została szybko wylana, szkło sprzedane za symboliczną cenę i czekam na dostawę 450 od Karola z Aquarium Fish.

W międzyczasie złapałam bakcyla na Non Mbunę :P
Kaseciak w budowie, filtracja obgadana, serpentynit zamówiony, dodatkowy piach także. Rozkminiam obsadę.

I tak to wygląda.
ODPOWIEDZ