[25 L] "Stary" początkujący

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
pezetinz
Uczestnik
Posty: 36
Rejestracja: śr mar 09, 2016 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Michal
Płeć:

[25 L] "Stary" początkujący

#1

Post autor: pezetinz »

Chciałbym z pewną nieśmiałością przedstawić moja małe akwarium - jest to powrót do akwarystyki po prawie 20 latach. Kiedyś to był zbiornik 45 litrowy, teraz tylko 25 litrów. Postanowiłem znów wrócić do tego hobby, niestety powrót nie był zbyt udany - moja wiedza opierała głównie na doświadczeniach z przed 20 lat, więc przez pierwszy rok posiadania zbiornika w zasadzie co 1,5 - 2 miesiące następował restart zbiornika. Dopiero jakieś pół roku temu zacząłem więcej szukać informacji w internecie odnośnie akwarystyki. O ile na początku akwarium jakoś funkcjonowało, to po większym ataku glonów wyglądało tak ( kilka roślin wyrzuciłem, te na zdjęciu straciły wszystkie zarażone liście)

Obrazek

Odnośnie obsady - wiem, zdecydowanie za duża - ilości i gatunki doradził mi miły Pan Sprzedawca z Kakadu w Złotych Tarasach...

Teraz o stronie technicznej akwarium:
Akwarium 25 litrów : 40x25x25 - "StartUp 40" Diversa (kupione już jako używane)
Ogrzewanie: grzałka z termostatem 25 W
Oświetlenie: wcześniej oryginalna świetlówka 11 W z zestawu Diversy, obecnie listwa LED, o barwie 6500K, 720 lm, co daje ok. 30lm/litr
Filtr: wewnętrzny - wcześniej Claro 300 ( z zestawu ), obecnie, od miesiąca EBI Aquafilter 150; żeby zredukować zjawisko "pralki" w akwarium, wykorzystałem deszczownię z zestawu Aquaela
Podłoże: żwir kwarcowy + plus drobny żwir bazaltowy na górę( tego zdecydowanie za niska warstwa), w dnie umieszczone kulki gliniano-torfowe
Rośliny:
Cryptocoryne Nevellii
Cryptocoryne Pontederiifolia
Hygrophila Polysperma
Ludwigia Repens ( wielkie dzięki qpnix!)
Najas Guadalupensis
Hydrocotyle Leucocephala
Microsorium Pteropus (prawdopodobnie)
Eleocharis Acicularis
Echinodorus Barthii lub Red - nie jestem pewien, po zakupie wyglądała tak:
Obrazek
teraz wygląda tak:
Obrazek

Ryby( wiem, mam przerybienie - trochę gupików już oddałem )
Gupik Pawie Oczko - 4 dorosłe samice, 2 dorosłe samce plus 6-8 sztuk młodzieży
Neon Innesa - 4 sztuki
Kirysek Pstry - 2 sztuki
Otosek Przyujściowy - 2 sztuki
Danio Pręgowany Różowy - została mi jedna sztuka

Do tego dochodzą moi dwaj bohaterowie - Helmety ( poniżej w akcji)
Obrazek
oraz nieokreślone stado świderków.

Jeżeli chodzi o samo prowadzenie akwarium to co 5-7 dni podmieniam ok.30-40% wody, zwykle operacja ta jest połączona z podcinaniem nadwódki - rośnie jak szalona, plus kosmetyka innych roślin i podłoża ( odmulanie). Codziennie dolewam Tropical Carbo (wg instrukcji), przy podmianach wody
nawożę Planta Gainer Classic (dawka wg instrukcji), od 3 tygodni zaś dodatkowo dolewam Tetra Nitrate Minus - zauważyłem już znaczne zmniejszenie nitek na Eleocharisie (wcześniej to była plaga). Walczę też cały czas z compsopogonem - raz ja wygrywam, raz on.

W planach akwarium 54 litry - tyle obecnie najwięcej mogę zmieścić w regał - mam nadzieję, że zmiana nastąpi już niedługo.

A teraz kilka zdjęć. Tak wyglądało akwarium jeszcze półtora miesiąca temu, kiedy postanowiłem usunąć kolorowe tło i zastąpić czarnym, oraz trochę uporządkować rośliny.
Obrazek
Po porządkach (między innymi ostra przycinka nadwódki) akwarium wyglądało tak - 24 marca:
Obrazek
A wczoraj akwarium wyglądało tak:
Obrazek

Jak widać nadwódka rośnie bardzo szybko, obok już nadąża wąkrotka, a świeżo posadzona kilka dni temu ludwigia również zaczyna szybko przyrastać.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

[25 L] "Stary" początkujący

#2

Post autor: sum »

Bardzo dobra metamorfoza.Gratuluje i powodzenia.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

nevermindi
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: pn mar 23, 2015 9:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Patrycja
Płeć:

[25 L] "Stary" początkujący

#3

Post autor: nevermindi »

Fajne :-) Tylko już idealnie jak dla mnie było by gdyby żwir nie był ciapaty.
Awatar użytkownika

Autor
pezetinz
Uczestnik
Posty: 36
Rejestracja: śr mar 09, 2016 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Michal
Płeć:

Re: [25 L] "Stary" początkujący

#4

Post autor: pezetinz »

nevermindi pisze:Tylko już idealnie jak dla mnie było by gdyby żwir nie był ciapaty.
Takie było początkowe zamierzenie, ale jak już napisałem warstwa bazaltu jest zbyt cienka, dodatkowo przeprowadzane porządki z roślinami oraz stado szalonych świderków skutecznie zlikwidowały mi jednolicie kolorystycznie dno - uczymy się na błędach.

nevermindi
Zapaleniec
Posty: 284
Rejestracja: pn mar 23, 2015 9:39 pm
Lokalizacja: Lublin
Na imię mam: Patrycja
Płeć:

[25 L] "Stary" początkujący

#5

Post autor: nevermindi »

Oj.. wiem coś o błędach... Sama nakombinowałam nie raz :hihi:
Awatar użytkownika

Autor
pezetinz
Uczestnik
Posty: 36
Rejestracja: śr mar 09, 2016 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Michal
Płeć:

Re: [25 L] "Stary" początkujący

#6

Post autor: pezetinz »

Akwarium oficjalnie jutro kończy swój żywot. Tak wyglądało jeszcze mniej więcej miesiąc temu, zanim rozpocząłem przeprowadzkę do większego ( o tym już w kolejnym wątku ) - chaszcze i zarośla, pomimo regularnego przycinania.

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ