Agent Janek - słoik w Warszawie

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.

Autor
pajanek0
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 22, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Xjak
Płeć:

Agent Janek - słoik w Warszawie

#1

Post autor: pajanek0 »

Witam :)
Mam na imię Janek i jestem z woj. podkarpackiego. Od 4 lat mieszkam na stałe w Piasecznie.
Jestem początkującym akwarystą z małym doświadczeniem - przygodę zacząłem w czasach gimnazjalnych startując z akwarium 40l (zupa rybna, szkoda gadać), następnie bardziej ambitnie wystartowałem z akwarium 72l (Główna obsada to były gupiki i miały się całkiem nieźle) i niestety z racji zmiany miejsca zamieszkania akwarium porzuciłem.
Mając teraz więcej czasu z racji ukończenia studiów postanowiłem powrócić do akwarystyki.
Kilka dni temu zakupiłem baniak 112l.
Kompletuję aktualnie całość, wolne dni spędzam na "grzebaniu w necie" i bieganiu po sklepach ale jak tylko uda mi się poskładać całość zaczynam "misję Akw@r1um". :evil: :hah: :evil: :hah: :viva:
z niezbędników potrzebny mi jeszcze filtr bo w zestawie był dołączony PAT MINI 10-120l 400l/h AQUA SZUT ale nie wiem czy nie będzie za słaby.
Postaram się relacjonować proces zdjęciami i na pewno będę oczekiwał pomocy w doborze fauny i flory.
Zdecydowany jestem na Bojowniki (1+2 czy 1+3?) i jakaś ławica małych rybek np neonków inessa ale nie mam pojęcia co mógłbym do tego ewentualnie dobrać i co dać na strefę przydenną.

Pozdrawiam gorąco :) :papa:
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Agent Janek ?

#2

Post autor: adi14 »

Cześć!
powodzenia w przygotowaniach, w sumie to zawsze miły etap działań akwarysty. Co do obsady, to neonki trochę nie współgrają z bojownikami (lubią zdecydowanie niższe temperatury). Klasycznym uzupełnieniem byłyby raczej jakieś razbory. Na dno polecam Twojej uwadze piskorka vel cierniooczka Kuhlii. Oryginalna i ciekawa rybka.

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Agent Janek ?

#3

Post autor: Witek »

Pat mini to może być nieco mało... przy bojowniku nie możesz mieć zbyt dużego ruchu tafli wody by mu gniazd nie psuło... może jakąś kaskadę dodatkowo, ale chyba masz pokrywę, dla bojownika to dosyć potrzebne... pokaż zdjęcie zestawu i miejsce gdzie ma stać to będziemy radzić. Pamiętaj, że potrzebne będzie sporo kryjówek by Panie miały gdzie się chować przed "buhajem".

Autor
pajanek0
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 22, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Xjak
Płeć:

Re: Agent Janek ?

#4

Post autor: pajanek0 »

ObrazekObrazek kupiłem dziś filtr a akwarium wyglada tak ;) rozbory to nie rybki dla mnie raczej zostałbym przy tych neonach najwyżej z bojowników zrezygnuje ale co w takim wypadku dobrać ? Rybcia podana przez ciebie ma dość spore wymagania nie chce narzucać sobie aż tak wysokich poprzeczek na start.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

Marka
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: sob maja 28, 2016 2:31 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Marzena
Płeć:

Agent Janek ?

#5

Post autor: Marka »

Cześć :-) Czekamy na ciąg dalszy relacji, powodzenia :-)
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Agent Janek ?

#6

Post autor: adi14 »

Nie odniosłem wrażenia, żeby piskorek był jakoś specjalnie trudny, to popularna i niedroga rybka, ale oczywiście można spróbować zawsze dobre kiryski. Powodzenia.

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Agent Janek ?

#7

Post autor: Witek »

Oj z cylkulatorkiem się pośpieszyłeś... mogłeś kupić Turbo 750, nieco słabszy (przepływ) ale mniej prądu wciąga i ma miejsce na wkład biologiczny, do tego też możesz puszkę dokupić i coś by ją zasypać (np. Bioceramax 1600). Ta gąbka jest chyba drobnej gradacji... będzie się dosyć szybko zapychać i wydajność filtra będzie spadać...

Autor
pajanek0
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 22, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Xjak
Płeć:

Re: Agent Janek ?

#8

Post autor: pajanek0 »

Aj No trudno. I tak będę się rozglądał za jakimś filtrem zewnętrznym z czasem do kupienia. Wiec lepiej dokupić puszkę do tego ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Agent Janek ?

#9

Post autor: Witek »

Moim zdaniem tak, zawsze lepiej mieć więcej mediów niż mniej...
Rozejrzyj się też za gąbką o grubszych oczkach bo tą jak się zamuli może zassać... choć może 1000 nie da rady...

Autor
pajanek0
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 22, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Xjak
Płeć:

Re: Agent Janek ?

#10

Post autor: pajanek0 »

Dzięki za radę rozejrzę się za puszką I inną gąbką. Pytanie z innej beczki czy 2,5 kg substratu i 14 kg żwirku wystarczy na taki litraż ? 80x35x40


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Agent Janek ?

#11

Post autor: Witek »

Co do ilości podłoża... jak zawsze to zależy co chcesz mieć i jaki aranż... żwir jak duży jest bo raczej pisałeś o małych rybkach... nie lepszy by był jakiś piasek. musisz się najpierw określić co tam chcesz mieć (rośliny i ryby), opis czy może rysunek... wtedy będzie można się wypowiadać czy to styknie czy nie... Dużo roślin zakorzenionych i dużych więcej podłoża jak epifity i jakieś drobne rośliny to mniej... Daj jakiś mglisty zarys...
:)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Agent Janek ?

#12

Post autor: Miro »

Pajanek0, załóż akwa [na początku] z rybkami nie wymagającymi i z roślinkami łatwymi w utrzymaniu. Na ziemi a następnie jak nauczysz się przy tym " chodzić " to stopniowo podnoś sobie poprzeczkę. :keep:

Autor
pajanek0
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 22, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Xjak
Płeć:

Re: Agent Janek ?

#13

Post autor: pajanek0 »

Obrazek. Nie wiem co z tego wyniknie trochę komponuje na czuja i zapewne popełnię i popełniłem masę błędów ale trudno. Odebrałem dziś paczkę i przygotowałem taki zarys akwarium na dno dałem substrat JBL aquabasis plus i przysypałem żwirkiem 1-3cm średnicy odgradzając warstwy siateczką. Czas zaplanować konkretnie obsadę i w sobotę zapewne zalewanie. Wybrałem pielegniczki kakadu haremik i myśle nad ciekawymi łodygowcami i mchem. Jakieś sugestie ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Agent Janek ?

#14

Post autor: ziabak »

Ja mam jedną :) zacznij już moczyć korzenie, bo niektórym potrzeba sporo czasu by nie wypływały.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Psyho

Re: Agent Janek ?

#15

Post autor: Psyho »

Kakadu jak prawie wszystkie pielegniczki wolałyby piasek na dnie. Tu ,przy tym podłożu bardziej widział bym coś pływającego wyżej niż pręży dnie. Pretniki harem, bojownika (tu na harem bym się nie odważył ) itp.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Agent Janek ?

#16

Post autor: Witek »

Do Kakadu przydał by się też filtr RO, czy jesteś pewny, że te kamieni i żwirek nie wpływają na parametry wody, zrób test octowy (polewasz octem i jak burzy to jest źle). Jak się na Kakadu uprzesz dobrze by było zrobić plażę. Na harem Kakadu nie wiem czy są szanse 1+3 to może być sporo 1 +2 raczej słabsza samica zostanie zagoniona... więc zostaje 1+1.
Chyba, że idziesz w BW i dowalisz tam siatkę liści na dno... Żabienica, pistie.... może mchy na korzeniu... było by spoko... :viva: ale nie wiele osób to zrozumie... :faint:

anida
Gość
Posty: 7
Rejestracja: czw lis 19, 2009 5:18 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Agent Janek ?

#17

Post autor: anida »

Moja Pani Kakadu właśnie zrobiła sobie gniazdko nie w piasku (a ma dużo kryjówek wśród korzeni, a wokół nich piasek), ale właśnie w żwirku wśród roślin. Chyba jednak wcale im żwirek nie przeszkadza, byle miały dużo roślin i kryjówek. :-D
Pozdrowienia Anida

Autor
pajanek0
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 22, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Xjak
Płeć:

Re: Agent Janek ?

#18

Post autor: pajanek0 »

Hejo ! Mały update !
Uprzedzam, że wciąż się uczę więc bez "hejtów" proszę (konstruktywne uwagi jak najbardziej!)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Akwarium na dzień dzisiejszy wygląda tak.
Roślinki ładnie rosną, no może poza "trawką" która barwy nie traci choć się nie rozrasta ale nie widzę żeby marniała więc dam jej czasu.
Obsada to:
  • neon inessa x10
  • neon czerwony x6
  • parka molinezji
  • harem bojownika 1+2
  • Kirysek albinos x5
  • Kilka krewetek od znajomego(ciężko określić gatunek)
Na roślinach nie znam się tak dokładnie żeby podać pełne nazwy:
  • Alternatea?
  • Jakiś Anubias od znajomego
  • Kryptokoryna
  • Ludwigia
  • Mech Christmas
  • Pelia
  • Nadwódka
  • Pistia?
  • Rogatek
  • Jakiś mech którego nazwy nie znam i pewnie znalazłoby się coś jeszcze czego też nie znam nazwy :hihi:
Bojowniki po obserwacji żyją w zgodzie z molinezjami ale wciąż obserwuję zachowanie.
Bardziej "agresywne" są samiczki między sobą i samiec molinezji goni samiczkę niż jakieś walki międzygatunkowe.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Korzeń zaczął mi pleśnieć ale kiryskom jak zauważyłem spodobało się jego czyszczenie, i w przeciągu 2ch dni poradziły sobie z większością.
Z pielęgniczek zrezygnowałem.
Jakieś porady? Czy taka obsada to jest już max ?
Polecicie ciekawą roślinę pływającą dla bojownika by miał gdzie się skryć ?

:papa: Pozdrawiam Janek :papa:
Ostatnio zmieniony pn lis 07, 2016 9:57 pm przez pajanek0, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Agent Janek ?

#19

Post autor: Lech-u »

Mam propozycję: przeniosę część Twoich postów do Galerii. Tam jest lepsze miejsce do opisywania swoich zbiorników.
Napisz mi tylko jaki chcesz tytuł "swojego" wątku w dziale Galerie.

Autor
pajanek0
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 22, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Xjak
Płeć:

Re: Agent Janek ?

#20

Post autor: pajanek0 »

Będę wdzięczny ! A tytuł Hmm : "słoik w Warszawie" będzie odpowiedni Haha


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Agent Janek ?

#21

Post autor: marcinzabki29 »

Teraz doczytałem
pajanek0 pisze:na dno dałem substrat JBL aquabasis plus i przysypałem żwirkiem 1-3cm średnicy odgradzając warstwy siateczką
Można wiedzieć po co?
Ostatnio zmieniony pn lis 07, 2016 7:34 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin

Autor
pajanek0
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 22, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Xjak
Płeć:

Re: Agent Janek ?

#22

Post autor: pajanek0 »

Szczerze to nie wiem ale dostałem taka siatkę razem z akwarium Wiec włożyłem


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Agent Janek ?

#23

Post autor: marcinzabki29 »

Ogólnie to zapowiada się nie źle :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Agent Janek - słoik w Warszawie

#24

Post autor: Lech-u »

Lech-u pisze:Mam propozycję: przeniosę część Twoich postów do Galerii. Tam jest lepsze miejsce do opisywania swoich zbiorników.
Napisz mi tylko jaki chcesz tytuł "swojego" wątku w dziale Galerie.
pajanek0 pisze:Będę wdzięczny ! A tytuł Hmm : "słoik w Warszawie" będzie odpowiedni Haha
Przeniosłem cały watek. Jakoś mało było do zostawienia w dziale Użytkownicy, więc uznałem, ze cały wątek lepiej pasuje do Galerii.

Tytuł trochę zmodyfikowałem. :evil:

PS. Masz plusa za termometr!!!

Autor
pajanek0
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 22, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Xjak
Płeć:

Re: Agent Janek - słoik w Warszawie

#25

Post autor: pajanek0 »

ObrazekObrazekhttps://vimeo.com/190752900 zostawiam trochę kolorów. Dziś zrobiłem testy wody wszystko w normie ale zauważyłem ze pojawiły mi się jakieś małe ślimaczki, chyba przybyły z roślinkami ostatnio, zostawić czy jakoś z tym walczyć ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Agent Janek - słoik w Warszawie

#26

Post autor: marcinzabki29 »

Naprawdę ładnie.
Co do ślimaków, to jak ze wszystkim, zdania są podzielone.
Ja jestem zwolennikiem ślimaków, nie tępię ich.
Są one częścią wodnego świata jaki mamy w akwariach.
Decyzja oczywiście należy do Ciebie.
Pozdrawiam Marcin

Autor
pajanek0
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 22, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Xjak
Płeć:

Agent Janek - słoik w Warszawie

#27

Post autor: pajanek0 »

Witam !
Odświeżę trochę wątek. Kilka roślin doszło, mała zmiana w obsadzie. Ogólnie żywo i kolorowo !
Zdjęcie baniaczka po upływie miesiąca:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Pozdrawiam !

Dein

Agent Janek - słoik w Warszawie

#28

Post autor: Dein »

Fajnie wygląda. Taki leśny.

Autor
pajanek0
Gość
Posty: 9
Rejestracja: sob paź 22, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Xjak
Płeć:

Agent Janek - słoik w Warszawie

#29

Post autor: pajanek0 »

Dziś w zoologicznym dostałem natchnienia i wykupiłem cały zapas wgłębki, z racji, iż mam kilka dni wolnego postanowiłem popracować przy akwarium.
Zrobiłem domowym sposobem bimbrownię CO2 ale nie jest szczelna w 100%, więc zamówiłem na allegro nakrętki i czekam na paczuszkę :)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Blyxa mi zmarniała jak diabli, chyba nic z niej nie będzie :(

Pytanie nr 1 ile trwa ciąża u molinezji ? bo ostatnio coś moje księżycówki pływają "ku sobie" :)
Pytanie 2, jeżeli Cryptocoryna miewa żółte obwódki liści to brakuje potasu czy innego z minerałów ?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Agent Janek - słoik w Warszawie

#30

Post autor: marcinzabki29 »

Kryptokoryna, przynajmniej u mnie, bardzo długo się aklimatyzowała.
Oczywiście troszkę potasu nie zaszkodzi.
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ