[56L] Nietypowa "pięćdziesiątka"

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
pezetinz
Uczestnik
Posty: 36
Rejestracja: śr mar 09, 2016 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Michal
Płeć:

[56L] Nietypowa "pięćdziesiątka"

#1

Post autor: pezetinz »

W końcu udało mi się zmienić akwarium na większe - co prawda to przejście z "kałuży" do "oczka wodnego" ale zawsze już coś. Niestety, jedyne miejsce, gdzie akwarium może stać ( to samo, gdzie stała 25-tka), to regał o mocno ograniczonych wymiarach. Dlatego zdecydowałem się zamówić w Aquamagic nietypowe akwarium. Ze względu na chęć użycia filtra kaskadowego, musiałem ograniczyć głębokość akwarium - tym samym zbiornik jest odpowiednio wysoki.

Akwarium: pojemność - 56l ( netto ok. 51l); wymiary: 50x28x40, szkło Guardian o grubości 6 mm ( wykonanie akwarium do przyjęcia, termin realizacji co prawda ponad 3 tygodnie, ale na szczęście nie musiałem jechać po odbiór do Warszawy - akwarium odebrałem w Magdalence - przy okazji realizacji jakiegoś zlecenia przez Pana z Aquamagic)
Oświetlenie - dwie listwy LED, o barwie 6500 K, teoretycznie powinno mi wychodzić ok. 45lm/l - pewnie jest mniej. Większa listwa świeci ok. 12 godzin, mniejsza jest załączana 2 godziny później i wyłącza się godzinę wcześniej od dużej.
Ogrzewanie - grzałka 50W EBI - Tutaj miałem przygodę - ledwo po dobie grzałka odmówiła posłuszeństwa - udało mi się dostrzec przerwaną/przepaloną spiralę, tuż przy jej połączeniu z przewodami zasilającymi. Jako, że lubię grzebać przy takich rzeczach, a na szczęście grzałka jest rozbieralna, to po godzinie zabawy miałem już w pełni sprawny sprzęt - co prawda z nieprawidłowo działająca skalą termostatu, ale doświadczalnie dobrałem właściwą temperaturę.
Filtracja - filtr kaskadowy AZOO Mignon 240 - wkłady: gąbki i włóknina AZOO oraz Seachem Matrix
Podłoże - Substrat EBI plus żwirek kwarcowy EBI; plaża to zwykły, drobny żwirek.
Nawożenie - podobnie jak w przypadku poprzedniego akwarium - linia nawozowa AquaArt plus Carbo

Rośliny:
Cryptocoryne Nevellii
Cryptocoryne Pontederiifolia
Cryptocoryne Tropica
Didiplis Diandra - trochę pospieszyłem się z jego zakupem u Rogatka i do zalania akwarium piękna wiązka zmarniała, a to co zostało - trochę choruję.
Hygrophila Polysperma
Ludwigia Repens
Ludwigia Glandulosa (chyba - trafiły do mnie dwie gałązki razem z Didiplisem)
Microsorium Pteropus (prawdopodobnie)
Microsorium Windelow
Pistia
Rogatek
Eleocharis Acicularis - jakieś resztki, pewnie długo nie przetrwają
Echinodorus Barthii lub Red
Mech Flame Moss plus chyba jeszcze Spiky lub Java.

Ryby:
Tutaj wielkich zmian na razie nie ma - trafiła tutaj obsada z 25-tki, czyli
Gupik Pawie Oczko - 2 samice plus 4 samce
Neon Innesa - 4 sztuki
Kirysek Pstry - 2 sztuki
Otosek Przyujściowy - 2 sztuki
Danio Pręgowany Różowy - 1 sztuka, ostał się samotnik

Ślimaki:
Military Helmet - 2 sztuk
Świderek - kilka sztuk, na razie...

Planuję zmiany w obsadzie, raczej znikną gupiki i ten nieszczęsny danio.

A teraz kilka zdjęć. Jak już wspomniałem akwarium wylądowało w tym samym regale, co 25-tka. O ile małe akwarium zbyt nie obciążało regału, to 50-tka waży już swoje. Regał po pierwsze dostał wzmocnienie na tylnej ścianie, w postaci przykręconej płyty wiórowej ( standardowa 18-tka). Płyta połączyła oba boki oraz dno regału. Natomiast wzmocnienia regału od środka wyglądają następująco ( też płyta 18-tka; elementy skręcone w całość, wstawione i dokręcone do regału. Półka, na której stoi akwarium również jest dokręcona do wzmocnienia):

Obrazek

Korzystając z sytuacji,że stawiając akwarium w regale, gdzie mam do dyspozycji dwie ściany boczne, wpadłem na pomysł wykonania obudowy do oświetlenia. Jako, że w pracy mam odpowiedni park maszynowy, to mogłem sobie pozwolić na wycięcie laserem detali z aluminium, następnie ich zagięcie i lakierowanie proszkowe.

Obrazek

Jak widać na zdjęciu, mam możliwość zawieszenie lampy na kilku wysokościach. Dodatkowo, mogę swobodnie przesuwać lampę w głąb regału, tak aby nie przeszkadzała np. przy sprzątaniu w akwarium.

Akwarium zostało zalane 28 października, w zasadzie przy minimalnym wykorzystaniu dojrzałej wody ze starego akwarium. Niestety, ryby zostały już wpuszczone po 8 dniach - główna przyczyna to kot, który mocno stresował ryby w starym akwarium, które niestety wylądowało w miejscu bardzo korzystnym dla tego przebrzydłego futrzaka.
Jak do tej pory nie zaobserwowałem jakichś złych objawów niedojrzałego akwarium - kilka nitek, nic więcej. Po rybach również nie widać jakichś złych objawów - no może tylko gupiki - jeszcze trochę i 4 samce zagonią się na śmierć - samice na szczęście potrafią się ukryć.
Poniżej kilka zdjęć po zalaniu akwarium i stan obecny:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uff... trochę się rozpisałem!
Awatar użytkownika

kaingorn
Zapaleniec
Posty: 257
Rejestracja: pt sie 12, 2016 8:15 pm
Lokalizacja: Wawa, Białołęka-Nowodwory
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

[56L] Nietypowa "pięćdziesiątka"

#2

Post autor: kaingorn »

Elegancko, bez zbędnych pierdół :) Szybko zarośnie na pewno. Też zrobiłem sobie taką wyspę z piasku, w sumie nawet bardzo ryby tego nie brudzą :)
43l - Krewetki mix, Endlerki i Amandy
81l - Towarzyski roślinniak na ziemi - Neony Czarne i Platki koralowe

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Re: [56L] Nietypowa "pięćdziesiątka"

#3

Post autor: Zbyszek »

Akwarium bardzo ładne, ale się zastanawiam czemu ma służyć ten trójkąt jasnego piasku ? Dobrze wykombinowałeś z możliwością podnoszenia oświetlenia :).
Tylko musisz coś zrobić z obsadą -
"Neon Innesa - 4 sztuki
Kirysek Pstry - 2 sztuki
Otosek Przyujściowy - 2 sztuki
Danio Pręgowany Różowy - 1 sztuka, ostał się samotnik" -
Wszystkie te gatunki to ryby stadne i należy je trzymać w większej liczbie i w związku z tym nie nadają się do takich małych zbiorników :(.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

[56L] Nietypowa "pięćdziesiątka"

#4

Post autor: sum »

Mnie się podoba :) Ciekawie rozwiązane oświetlenie.
Jedyne co bym zasugerował,to posadzenie czegoś wyższego w rogach tak żeby bardziej przysłonić grzałkę i zaciąg filtra.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
pezetinz
Uczestnik
Posty: 36
Rejestracja: śr mar 09, 2016 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Michal
Płeć:

Re: [56L] Nietypowa "pięćdziesiątka"

#5

Post autor: pezetinz »

Dziękuję za zainteresowanie.
Obsada - będą zmiany, ale na razie czekam grzecznie na pełne ustabilizowanie się zbiornika - na razie zamierzam pozbyć się gupików i danio, a dokupić neonów.
Trójkąt z piachu zaś to plaża dla kirysów, szybko zwąchały o co chodzi i chętnie bawią się w nim szukając pokarmu ( który z resztą specjalnie dla nich w tym miejscu podaję ).
Awatar użytkownika

Marka
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: sob maja 28, 2016 2:31 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Marzena
Płeć:

[56L] Nietypowa "pięćdziesiątka"

#6

Post autor: Marka »

Jak zbiorniczek? pewnie dużo się zmieniło ;-)
ODPOWIEDZ