[180] W stronę BW

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

[180] W stronę BW

#1

Post autor: patryk103 »

Witam.
Chciałbym przedstawić swoje akwarium, imitacje BW, a mianowicie wygląd i nastrój BW, jednak parametry całkiem inny (brak dostępu do wody RO niestety) Akwarium bez ryb dojrzewało prawie pół roku :)

Wymiary akwarium:
100x45x40cm
Oświetlenie: dwie żarówki ledowe, zimnej barwy po 4w i jeden naswietlacz 10w.
Filtracja: filtr przeplywowy napędzany dwoma pompami, jedną 600l/h, druga 500l/h (użyte dwie, zamiast jednej większej, aby bardziej rozłożyć ruch wody i spowodować większe jej "mieszanie")
Podłoże: piasek kwarcowy
Dekoracje: korzeń wiśni, liście dębu i grabu (jutra wyprawa po więcej liści i pozyskanie szyszek olchy)
Parametry. ph-7 kg i gh-20 temp-25°C ( bez użycia grzałki)
Obsada: 1x zbrojnik niebieski oraz 1+2 mieczyki hellera
Obsada prawdopodobnie taka zostanie, liczę na rozmnażanie mieczykow i będzie to ich akwarium :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
[112l] W kierunku mcharium

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

[180] W stronę BW

#2

Post autor: cinek1916 »

Jest klimat :cool:

Co to za filtr? Możesz coś o nim napisać?
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

[180] W stronę BW

#3

Post autor: Lilek »

Fajny klimat, szkoda że nie ma pielęgniczek. Zamiast RO można stosować wodę destylowaną, dostępną w każdym markecie, a filtry Ro3 też nie są drogie. SZkoda takiego klimatu dla mieczyków, to inny biotop. Oczywiście to tylko moje zdanie, ale w takim zbiorniku widze potencjał :twisted: .

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

[180] W stronę BW

#4

Post autor: patryk103 »

Filtr opisze w wolnym czasie :)
A jakie pielęgniczki do takich parametrów? :)
[112l] W kierunku mcharium
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

[180] W stronę BW

#5

Post autor: Lilek »

Przy PH 7 coś jeszcze by dało radę dobrać, ale twardości muszą być bliskie zera.
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

[180] W stronę BW

#6

Post autor: Limak86 »

Lilek pisze: Przy PH 7 coś jeszcze by dało radę dobrać, ale twardości muszą być bliskie zera.
Oj tam od razu bliskie zera ;) Wystarczy żeby zbił twardości z tych 20 do ok 10-12 (a to nie byłoby takie trudne) i spokojnie apistogramma borelli by mogły tam śmigać, a to już zawsze bliższe biotopowi niż mieczyki ;) Ja bym tu dał 3+3 a. borelli i byłoby cudnie.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

[180] W stronę BW

#7

Post autor: Witek »

Dodaj może jakąś pistię czy innych roślin... chyba, że ten filtr zbija Ci jakoś fosforany.
Jak duże robisz podmiany, czy znasz parametry swojego kranu... Może jakaś armatka torfowa...
Ogólnie zachęcam też do zakupu RO.

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

[180] W stronę BW

#8

Post autor: patryk103 »

Podmiany robię raz w tygodniu ok 20%, wodę w kranie mam tylko o trochę twardsza od tej, ph takie samo. Chce dokupić jakąś roślinę na powierzchnię, myślałem nad rzęsą wodną (mało wymagające i szybko rośnie) Filtr opisze wieczorem, ma pojemności ok 32l, a media zajmują 22l, sama wata i ceramika, od pół roku nie wymieniane, ani nie czyszczone. Armata torfowa w planach.
[112l] W kierunku mcharium
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

[180] W stronę BW

#9

Post autor: Lilek »

Dla mnie bardziej pasowały by tu agasizy lub kakadu. Armatką torfową zbijesz PH ale twardości nadal będą duże, pomyśl o filtrze RO.

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

[180] W stronę BW

#10

Post autor: patryk103 »

Niestety aktualnie na RO nie mogę sobie pozwolić, brak dostępu do jakieś rury czy kranu oraz brak kanalizacji, tylko posiadanie zwykłego szamba uniemożliwia to (szybkie napelnienie), za rok ma ruszyć budowa kanalizy, więc narazie muszę siebie radzić w inny sposób. A jakies pielęgniarki którym by pasowały takie parametry? Albo inne ryby :/
[112l] W kierunku mcharium
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

[180] W stronę BW

#11

Post autor: marcinzabki29 »

To może do tego czasu kupuj RO i mieszaj 1/1 z kranówką.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

[180] W stronę BW

#12

Post autor: Lilek »

Osobiście nie znam żadnej pielęgniarki, ale może na forum jest jakaś pielęgniarka i wypowie się jakie parametry jej odpowiadają :D . A tak na poważnie, można kupować wodę RO lub destylowaną, sam przez pewien czas tak właśnie robiłem. Masz fajne akwarium i szkoda było by to marnować rybkami niepasującymi do tej bańki.

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

[180] W stronę BW

#13

Post autor: patryk103 »

Osobami oglądającymi moje akwaria są osoby zielone w tym temacie i nawet jak mówię co to za imitacja biotopu lub opowiadam i innym akwarium, to spotykam się z ignorancja i obojętnością, więc tylko ja wiem co i jak :D
Poszukam w okolicy miejsca gdzie będę mógł kupić RO i wtedy się zobaczy. Aktualnie mieczyki pływają i spróbują zjeść co tylko się da, samiec w między czasie goni samiczki i próbuje je spychac do ścian podplywajac tyłem :) Niedługo wystawie krótki opis filtra jaki tu działa :)
[112l] W kierunku mcharium
Awatar użytkownika

Martoszka
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 9:01 pm
Lokalizacja: United Kingdom
Na imię mam: Marta
Płeć:

[180] W stronę BW

#14

Post autor: Martoszka »

Pielęgnica niebieskołuska – plamista lub Pielęgnica miodowa z tego co czytałam te powinny czuć się u Ciebie dobrze :) ale dla pewność jeszcze sobie to zweryfikuj :)
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

[180] W stronę BW

#15

Post autor: ahr »

Ewentualnie zmiękczanie wody kationitem, przy wodorowym to całkiem kwaśna nawet wyjdzie. Poszukaj informacji jak przy użyciu filterka wewnętrznego z podpiętym wkładem kationitowym to zrobić.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

[180] W stronę BW

#16

Post autor: marcinzabki29 »

patryk103 pisze: Poszukam w okolicy miejsca gdzie będę mógł kupić RO
Może to pomoże:
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=17&t ... ru+wody+ro
Pozdrawiam Marcin

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

[180] W stronę BW

#17

Post autor: patryk103 »

Ja z okolic Poznania, więc do Warszawy trochę daleko :D

Dodano po 52 minutach 12 sekundach:
Taki filtr działa już w dwóch akwariach i jak narazie nie ma żadnego problemu. Działa on na zasadzie naczyń połączonych, jak przy spuszczaniu wody z akwarium za pomocą węża. Zbiornik zrobiłem ze starej szyby z okna.
Taki zbiornik można podzielić na dowolną ilość zasobników, środkowe zasobniki wypełniamy dowolnymi mediami (u mnie wata i ceramika) Do pierwszego odcinka wkładamy wąż i zasysamy wodę tak jak przy podminach, z drugiej strony umieszczamy pompę z wężem wprowadzającym wodę do akwarium. Po napelnieniu filtra, uruchamiany pompę i gotowe. Moim zdaniem minusem jest dostęp do takiego filtra. Musi stać za lub obok akwarium i być tej samej wysokości (ważne). Drugi problem to dobranie odpowiedniej ilości węży wprowadzającej wodę do filtra, do mocy pompy. Jest również ryzyko zatkania węży doprowadzających wodę i wtedy pompą może całą wode z filtra wprowadzić do akwarium, jednym z rozwiązań jest zamontowanie pływaków lub czujnika poziomu wody, które odlacza prąd gdy poziom będzie za niski. U mnie w pierwszym zasobniku jest o 3cm mniej wody niż w akwarium, a w ostatnim, ok 6cm mniej. Pojemność filtra wychodzi ok 32l, a media zajmują 22l. Ważne aby nie zapowietrzyc węży doprowadzając wodę, ponieważ filtr przestanie działać. Po wyłączeniu prądu woda w zbiorniki wyrówna się z filtrem i nic się nie wyleje. Trochę zabawy z takim filtrem, jednak nie było mnie wtedy stać na normalny zewnętrzny i zrobiłem to co przyszło mi do głowy, osobiście jestem bardzo zadowolony, od pół roku nie wymieniane i nie czyszczone wkłady i liczę na jeszcze raz tyle. Rysunek pogladowy, nie chciało mi się bawić w paincie :D Obrazek

Dodano po 19 godzinach 5 minutach 5 sekundach:
Podczas poszukiwać nowych ryb do akwarium, natrafiłem na wielkopletwa wspaniałego. Czy nada się do mojego akwarium?
[112l] W kierunku mcharium

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

[180] W stronę BW

#18

Post autor: cinek1916 »

Stary dobry filtr przelewowy :)
Miałem kiedyś taki w małej Tanganice z muszlowcami. Zdublowana U-rurka żeby zmniejszyć ryzyko zapowietrzenia, napędzał to Cirkulator 650, dodatkowo włożyłem tam grzałkę. Bardzo dobre rozwiązanie.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

[180] W stronę BW

#19

Post autor: patryk103 »

Wczoraj byłem nazbierac szyszek olchy, dzisiaj postanowiłem je wrzucić do akwarium, ale..
Po wyciągnięciu ich z siatki, okazało się że jest w nich pełno nasion i same wylatuja, nadają się one do akwarium? Szyszki zbieralem z polamanych gałęzi leżących na ziemi :/
[112l] W kierunku mcharium
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

[180] W stronę BW

#20

Post autor: marcinzabki29 »

Często wrzucam szyszki olchy do akwarium, nigdy nie zauważyłem wypadających nasion. Być może powinny jeszcze uschnąć i w ten sposób pozbędziesz się ich. Kiedyś czytałem w necie, że szyszki nadają się do wrzucenia do akwarium po roku. Ale ja nigdy nie suszyłem.
Ostatnio ktoś na spotkanie przyniósł, może się wypowie.
Pozdrawiam Marcin

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

[180] W stronę BW

#21

Post autor: patryk103 »

Zaryzykowałem, wytrzasnalem nasiona, zalałem na chwilę wrzatkiem i do akwarium. Już leżą na dnie. Dołożyłem również trochę liści dębu, chyba czerwonego.

Po dodaniu liści, prawie bez zmian: Obrazek

a tutaj razem z tanganiką:
Obrazek
[112l] W kierunku mcharium

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

[180] W stronę BW

#22

Post autor: Witek »

Co do RO, zawsze możesz trak to podłączyć by odrzut z RO napełniał Ci spłuczkę w toalecie... wodę tam i tak spuszczasz więc nie będzie miało to wpływu na szambo... problem tylko taki że spłuczka napełnia się wolniej i jest mała plątanina rurek przy co może nie być estetyczne...
Dla mojej żony to jest problem nie do przejścia...
Potrzebujesz też jakiegoś sporego baniaczka na RO by Ci się nie przelewał za często...

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

[180] W stronę BW

#23

Post autor: patryk103 »

A czy jest ktoś na forum kto obniżał twardośc wody za pomocą kationitu? Bo nie mogą znaleźć nigdzie opisu jak to zrobić i skąd pobrać potrzebne materiały :/
[112l] W kierunku mcharium

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

[180] W stronę BW

#24

Post autor: cinek1916 »

Nasion z szyszek bym się nie bał na Twoim miejscu.
Jakiś czas temu na gąbce od hamburga jedno mi wykiełkowało, roślinka miała koło 5cm ale potem padła :(
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

[180] W stronę BW

#25

Post autor: patryk103 »

A gdybym tak obsadził cały korzeń różnego rodzaju anubiasami, rozjasnil lekko herbatę i ograniczył ilość liści i został przy tych parametrach? :)
[112l] W kierunku mcharium
ODPOWIEDZ