450l- witam z moimi skalarkami

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
Sinelka
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: śr maja 24, 2017 11:42 am
Lokalizacja: Warszawa, Jelonki
Na imię mam: Marta
Płeć:

450l- witam z moimi skalarkami

#31

Post autor: Sinelka »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Pisałam wcześniej o tym w wątku z KH. Reasumując akwarium stoi od 1,5 miesiąca, ma podłoże Ada Amazonia. Zalane było czystą kranówka o PH 7,5 i KH chyba 8 (pisze teraz z pamięci). Prawdopodobnie podłoże tak zbiło. Podmiany robię 50/50 wody kranowej i RO. Parametry wody po podmianie lekko skaczą ale po kilku godzinach wracają z ph 6,5 do 6. Mimo tego KH jak do tej pory jest stabilnie.

CO 2 nie podaje, żadnych nawozów. Ostatnio dałam tylko troszkę nawozu seachemu fluorish (z pamięci więc nazwa może się różnić).

Wysłane z mojego Lenovo P2a42 przy użyciu Tapatalka

Wojtekxxx9

450l- witam z moimi skalarkami

#32

Post autor: Wojtekxxx9 »

Chyba nawet polecano Ci mineralizatory Kh.
Jasne, że możesz zamówić. Na pewno nie zaszkodzi.
Pytanie jest takie, czy Ty lub mąż dacie radę 4 kable przylutowac? Bo to cały problem. Spis części Ci wyśle. Nie będzie ich zresztą tak dużo

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

joanna50
Uzależniony
Posty: 691
Rejestracja: śr sty 21, 2015 8:35 pm
Lokalizacja: Warszawa -Grochów
Na imię mam: Joanna
Płeć:

450l- witam z moimi skalarkami

#33

Post autor: joanna50 »

Amazonia na 100% obniża pH i KH.
Twoja roślinność nie wymaga takich parametrów (jest niewiele roślin, które lubią tak miękką i kwaśną wodę).
Musisz starać się podnieść te parametry do: pH 6,4-6,6 KH 2-4.
Jeśli zależy Ci na długim utrzymaniu amazoni w "dobrej formie" (zachowanie jej właściwości) przez stosowanie RO to musisz używać mineralizatora.
Seachem fluorish to nawóz z mikoroelementami.
PO4 masz 0 bo amazonia go "wchłania". Nie znaczy to jednak, że go nie ma.
Ewentualnie do zmierzenia jest jeszcze K i Fe.
Wiedźma Joanna :)

Wojtekxxx9

450l- witam z moimi skalarkami

#34

Post autor: Wojtekxxx9 »

A wyślij proszę specyfikację zasilacza do tych lamp swoich. Bo mi wychodzi, że powinien mieć ok 50W/4,5A minimum

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

eratez
Zapaleniec
Posty: 344
Rejestracja: ndz lis 20, 2016 2:42 am
Lokalizacja: Z internetów

450l- witam z moimi skalarkami

#35

Post autor: eratez »

Wcześniej było w sumie 2x36w czy 3x36w? Jakoś niechce mi się wierzyć, że te ledy mają 145lm z wata :/
Awatar użytkownika

Autor
Sinelka
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: śr maja 24, 2017 11:42 am
Lokalizacja: Warszawa, Jelonki
Na imię mam: Marta
Płeć:

450l- witam z moimi skalarkami

#36

Post autor: Sinelka »

joanna50 pisze:Musisz starać się podnieść te parametry do: pH 6,4-6,6 KH 2-4.
Jeśli zależy Ci na długim utrzymaniu amazoni w "dobrej formie" (zachowanie jej właściwości) przez stosowanie RO to musisz używać mineralizatora.
Mam w sumie 2 wyjścia, albo używać samej kranówki, która podpbija mi KH i PH (jednak na dosyć krótko) dodatkowo podbija Gh, które na poziomie 8 jest raczej ok.
Z tego co wyczytałam to mogę spróbowac dać K2CO3 z potasem (w zalezności wyniku testu na potas lub sodę oczyszczoną), który powinien podbić mi same KH i PH. Boje się jednego, że będę sukcesywnie podbijać do momentu aż Amazonia się nie nasyci? a czy później nie wywali tego wszystkiego naraz do wody? to są moje obawy. Gotowego mineralizatora do samego KH niestety nie znalazłam.

Jesli chodzi o ten zasilacz to jest w pracy i aktualnie nie mam jak zobaczyć czy mam taką specyfikację. A lutowanie raczej odpada :(
Dodano po przerwie do tego postu:
eratez pisze: Wcześniej było w sumie 2x36w czy 3x36w? Jakoś niechce mi się wierzyć, że te ledy mają 145lm z wata :/
Wcześniej było 2 x 36 wat z t8 - i to były świetlówki takie 2-3 letnie.

Wojtekxxx9

450l- witam z moimi skalarkami

#37

Post autor: Wojtekxxx9 »

eratez pisze:Wcześniej było w sumie 2x36w czy 3x36w? Jakoś niechce mi się wierzyć, że te ledy mają 145lm z wata :/
Bo nie mają. Specyfikacja diod Samsunga mówi o 20,5w/m i 125lm/W.
Praktyka pokazuje 19,5W/m i 110lm/W
Czyli 6435lm dla 1,5m podwójnej taśmy. A raczej same taśmy są krótsze. Jak tam jest 6000lm to wszystko. Przy 60cm wysokości jeszcze z połową w szybę przednią i tylną idzie. Bo one mają 140 stopni święcenia.


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

eratez
Zapaleniec
Posty: 344
Rejestracja: ndz lis 20, 2016 2:42 am
Lokalizacja: Z internetów

450l- witam z moimi skalarkami

#38

Post autor: eratez »

Tak czy siak coś jest nie tak :D skoro wczesniej było 72W i było ok a teraz jest 92w w ledach to po co te ledy :| Więc albo to nie wina oswietlenia albo producent troche sie w parametrach pomylił.
Awatar użytkownika

Autor
Sinelka
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: śr maja 24, 2017 11:42 am
Lokalizacja: Warszawa, Jelonki
Na imię mam: Marta
Płeć:

450l- witam z moimi skalarkami

#39

Post autor: Sinelka »

eratez pisze: Tak czy siak coś jest nie tak :D skoro wczesniej było 72W i było ok a teraz jest 92w w ledach to po co te ledy :| Więc albo to nie wina oswietlenia albo producent troche sie w parametrach pomylił.
Było ok co nie znaczy, że nie zaczęło by robić się to samo, jeśli w akwarium występuje brak np. potasu i zbyt niskie PH dla roślin :) Jakby nie patrzeć t8 były przez troszkę ponad 1 miesiąc , a ledy są od około 1 tygodnia. Wydaje mi się, że to już zaczęło się dziać jeszcze z t8, chodź to były same początki. Teraz trochę trudno to ocenić.

Wojtekxxx9

450l- witam z moimi skalarkami

#40

Post autor: Wojtekxxx9 »

Zmiana oświetlenia też ma wpływ. Rośliny muszą się pozbierać po zmianie światła i przestawić na nowe. Też im chwilę zejdzie a do tego czasu będą marniały.
A tak na dobrą sprawę, to śmiało roślinną świetlówkę możesz sprzedać. Nie masz tam takich roślin które by jej wymagały. Za to zrobić tube na diodach 5730 czy nawet 5630 z soczewkami 60 stopni i wtedy będzie ok 25 lm/l i dla tych roślin będzie akurat.



Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony śr cze 07, 2017 10:04 am przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ