Utriculario-cambarellusarium - eksperyment Z CAL

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Rrrrogaty

Utriculario-cambarellusarium - eksperyment Z CAL

#1

Post autor: Rrrrogaty »

Jako, że prace w sklepie poooowoli dobiegają do końca przyszedł czas na postawienie pierwszego z dwóch nowych zbiorników ekspozycyjnych. Na początek tego prostszego i mniejszego.

1. KONCEPCJA ZBIORNIKA

Zbiornik ma być monokulturą opartą o roślinkę utricularia graminifolia, która będzie tworzyła zielony łan oraz akwarium bytowym dla raczków miniaturowych (domyślnie CPO, może również texanus). Całość będzie utrzymana w koncepcji japońskiej, czyli prosto, minimalistycznie i bez przepychu.

2. TECHNIKALIA

Bazą jest zbiornika o wymiarach 120x30x30 wykonany ze szkła optiwhite 8mm. Całość oświetlona jest lampą (belką) LED Chihiros A-1201 i będzie to jedyne źródło światła w tym zbiorniku. Na najmocniejszych nastawach ma ono zapewnić prawie 10000lm z 65W o barwie 8000K. Podłoże w akwarium to substrat aktywny CAL Black Earth (ok 11l), podkład Green base XR (2l) oraz dodatki Multi-r i Substrex również firmy CAL. Cały zbiornik opędzi mój wysłużony i dojrzały filtr JBL e-901 oraz instalacja CO2 z reaktorem DIY z filtra narurowego.

3. REALIZACJA

3.1 Zbiornik trafia na metalowy stelaż na którym leży płyta OSB 18mm dwukrotnie pomalowana czarną farbą olejną. Stelaż posiada jedną poprzeczkę po środku.
Obrazek
3.2 Na spód zbiornika trafia 2l podsypki CAL Green Base XR. Sama podsypka trochę przypomina żwirek w panierce :D. Widoczne są również trochę inne mniejsze ziarna innych składników. Całość rozsypuje równomierną warstwą po dnie do czego wykorzystuje specjalną linijkę 40cm w kolorze radioactive green. Inne się nie nadają.

Obrazek

3.3 Do akwarium dodaje 2 podsypki CALowskie - Multi-R i Substrex. Jedna ma wspomóc bioaktywnie podłoże, druga ma być rodzajem doładowania zawierającego żelazo i mikroelementy. Na całe akwarium wchodzą 4 łyżeczki obu specyfików co stanowi może 1/4 - 1/5 opakowania. Jeden z dodatków to *chyba* jakaś forma węgla drzewnego z dodatkami, druga to *chyba* jakaś forma glinki.

Obrazek
Obrazek

3.4 Do akwarium trafia podłoże CAL w ilości ok 11l. Pierwsze wrażenie jest całkiem fajne. Granulki są bardzo twarde (nie da się ich rozetrzeć w dłoni) oraz w worku nie ma żadnego pyłu (mimo transportu kurierskiego). Kolor określiłbym jako bardzo ciemny grafit. Aranżacja skalna zbudowana jest na czarnej lawie. To fajny, tani i moim zdaniem całkiem wdzięczny surowiec. Wiem już, że moja lawa nie zmienia parametrów i nie będzie żadnych niespodzianek. Zastanawiałem się czy nie wykorzystać czerwonej dla większego kontrastu, ale jako, że w zbiorniku mają być głównie raczki o czerwonym ubarwieniu, więc rezygnuje z tego pomysłu. Sama aranżacja jest maksymalnie prosta, nie bawię się w żadne skróty perspektywy czy inne cudaczne aquascaperskie tricki. Skałki układam, następnie obsypuje dokładnie substratem - tak, by nie było pomiędzy nimi i pod nimi przerw, gdzie raczki mogły, by się bunkrować. Zwracam uwagę, by skały były daleko od szyb, co by sobie nie utrudniać życia z ich czyszczeniem.

Obrazek
Obrazek
3.5 W zbiorniku umieszczam folię bąbelkową i zalewam substrat do poziomu ok. 5cm. Folia pozwala uniknąć wypłukiwania substratu. Kiedy poziom wody oscyluje ok. 5cm zaczynam sadzić UG.
Obrazek
Obrazek

3.6 Utricularia graminifolia pochodzi z ładnie wyrośniętych kubeczków invitro. Trzeba powiedzieć wprost - wygląda zajebiście. Bezpośrednio po wyjęciu bardziej przypomina jakieś egzotyczne ciastko wyprodukowane w show telewizyjnym niż roślinę do akwarium. Każdą poduchę umieszczam w pojemniku z wodą i od spodu 'wygłaskuje' cała pożywkę. Następnie rozrywam ją na kępki i sadzę w podłożu. CAL daje świetnie radę, bo nic nie wypływa. Parę razy już sadziłem to roślinę i często były z tym problemy. Tutaj, nawet jedna kępka nie ucieka do góry. Na cały zbiornik zużyłem 3 duże kubeczki UG. Oczywiście na koniec efekt jest jak zawsze daleki od satysfakconującego. UG po rozerwaniu zawsze wygląda jakby została zjedzona i wypluta przez kangura.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

3.7 Dolewam do połowy wody kranowej, resztę uzupełniam wodą RO.

3.8 Podpinam filtr, instalacje CO2 oraz dodaje do wody 1.5 nakrętki supreme bioguarda azoo oraz 3ml bacteria feedera reeflowersa, to powinno zapewnić dobry start.
Obrazek

4. UWAGI

Podczas zakładania tego zbiornika popełniłem szkolny błąd tzn. nie sprawdziłem wypoziomowania stelaża przed zalaniem. Wcześniej stał tam dużo niższy zbiornik i nie było to tak widoczne i koniec końców zapomniałem to zrobić. Pozostanie mi wypoziomować całość po zalaniu przy użyciu podnośnika samochodowego :)

UG to kapryśna roślina i nie wiem jak się zachowa z substratem CALa, jestem pełen obaw, ale liczę, że będzie ok. Jak UG ruszy to problemem może być to, że będzie zarastała aranż skalny, który nie wystaje za bardzo ponad substrat. Ten problem zostawiam jednak na później :).

Jeśli wszystko będzie ok, to w ciągu 10-14 myślę, że do zbiornika trafią raczki. (Pozwalam sobie na tak krótki czas dojrzewania, ze względu na zastosowanie dojrzałego filtra z innego akwarium oraz wykorzystanie dobrych specyfików AZOO i RF).
Ostatnio zmieniony czw sty 18, 2018 6:55 pm przez admin, łącznie zmieniany 8 razy.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Utriculario-cambarellusarium - eksperyment Z CAL

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Brawo TY :)
A jednak, szybko się uwinąłeś.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Utriculario-cambarellusarium - eksperyment Z CAL

#3

Post autor: mariom222 »

wydawało mi się że takie podłoża już nic nie potrzebują, są samonapędzającym się perpetum mobile,
a tu jakieś podsypki ?!
chyba będę potrzebował krótkiego szkolenia w sklepie

Autor
Rrrrogaty

Utriculario-cambarellusarium - eksperyment Z CAL

#4

Post autor: Rrrrogaty »

Każdy producent ma jakąś swoją filozofię. CAL akurat tak to sobie wymyślił.
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Utriculario-cambarellusarium - eksperyment Z CAL

#5

Post autor: Tomasz3k »

Masz rację, Utricularia graminifolia to piękna roślina, ale utrzymanie jej w podłożu to jakiś koszmar, nawet po jakimś czasie, gdy już teoretycznie powinna się ukorzenić , potrafi znienacka uciec z podłoża....:/

Autor
Rrrrogaty

Utriculario-cambarellusarium - eksperyment Z CAL

#6

Post autor: Rrrrogaty »

Po wypoziomowaniu baniaczka postanowiłem zrobić pierwsze testy wody, równo po 24h.

Przewodność ok 500uS, czyli norma jeśli wziąć jak pomieszałem RO i kran
Ph 6.0 - dosyć nisko, spodziewałem się trochę wyższego
NO3 - 20 PO4 - bliskie 0 - ot ciekawostka, zerowe fosforany to standard przy aktywnym substracie, azotany wydają się wysokie, ale zakładam, że tak byś musi
NH3 - niemierzalne
KH -5, GH - 10 - tu chyba jestem najbardziej zaskoczony. Wszystko wskazuje, że CAL nie zmienił w ogóle twardości wody. Spodziewałem się KH dużo niższego, a tu twarda piątka.
ODPOWIEDZ