[72L] Proste akwa familijne :)

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#61

Post autor: Dzik »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Osobiscie zlikwidowalbym te kokosy i kamienie i obsadzil cale dno zwartkami wlasnie . Uzyskasz w ten sposob efekt akwarium naturalnego . Na badyl przykleilbym mchy i tyle . Jezeli masz ziemie to nawet wskazane .
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#62

Post autor: Ziemiojad »

Popieram. Szybko rosnące rośliny w całym akwarium to sposób na start bez glonów.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#63

Post autor: danq »

Kamienie podobały się domownikom. Oczywiście chciało się wymyśleć coś w rodzaju zbocza, ale to nie na moją głowę. Badyla obwiazałem mchem cienką żyłką wędkarską. Może tego nie widać bo to ten mech gałązkowy i póki co podrywa się do góry. Niestety słabej jakości zdjęcia mi wychodzą jakbym się nie starał i nie widać dokładnie wszystkiego. :|
W takim razie dołożę tej zwartki.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#64

Post autor: Ziemiojad »

danq pisze: ndz maja 01, 2022 4:34 pm Kamienie podobały się domownikom.
Pokaż im zdjęcia akwarium z dużą ilością roślin, mogą zmienić zdanie.
Awatar użytkownika

Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#65

Post autor: Hotei »

Przymierzam się ostatnio do rozsady roślin, zmiany aranżacji. Rośliny przez 3 tygodnie, zapuściły spore korzenie, nie ma bata bez podmiany 50% wody się nie obejdzie ... może jednak te kamienie i korzenie w zbiorniku w roli prostej aranżacji, to nie jest taki zły pomysł :idea:
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#66

Post autor: danq »

Witam.
Tak to wygląda na ta chwilę.

Obrazek

Więcej roślin nie dołożę bo te marniejące zostały wyrzucone.
Z obsady być może stresu nie wytrzymał jeden danio różowy, który od jakiegoś czasu miał nadęty brzuch i ubyła mi jedna krewetka w czasie pobytu w akwarium tymczasowym. Poprostu zniknęła.
pH - 7.6 (więcej od kranówy ech)
kH - 10
Więcej parametrów jeszcze nie sprawdzałem.
Świecę 8h na dobę.

Rogatek zaczął się sypać po przeprowadzce i uwolnił się z wiązania przy kamkach. Ponieważ odżywa to pływa narazie swobodnie.

Jakość zdjęcia jak zawsze średnia cóż, szyba nie umyta też robi swoje. :biggrin:
Dodano do tego postu po 2 miesiącach 30 dniach 14 godzinach 15 minutach 18 sekundach
Witam.
Długo nie pisałem, a przechodziłem kilka zmian i różnych sytuacji w baniaku.
Za namową akwarystów z forum zacząłem podawać różne nawozy, węgiel, podmieniać wodę, miałem problem z sinicami (już po wszystkim).
Do tej pory doszadzilem szybkorosnącą Limnophila sessiflora, która u mnie teraz zasuwa bo rogatek totalnie się posypał i zniknął.
Doczekałem się zmiany filtra z Pat Mini na Tetra IN Plus 600.
W międzyczasie poczytałem opinie o metodzie prowadzenia akwarium wg Diany Walstad i o tym, że da się prowadzić zdrowy zbiornik low-tech zupełnie bez podmian i bawienia się w testy. I tu ciekawostka. Od jakiegoś czasu nic nie robię w akwarium i rośliny się pięknie zielenią i rosną, jedynie dosadzona trawka stoi w miejscu, ale tak chyba już będzie.
Testy sprzed 2 dni:
NO3 - ok. 30
PO4 - 1.3
K - 10
kH - 7

Wyczyściłem belkę z osadu i aż raźniej się zrobiło.Świece po 9h na dobę.
Obsada trochę się zmieniła:
3 szt Razbora klinowa
4 szt Danio różowe
5 szt Neon innessa
4 szt Helmet
5 szt Helenka (w tym jeden mikro się pokazał)
5 szt Red Cherry ( jedną się najstarsza się ostała, 4 dokupione małe
1 szt Amano (w gratisie do RC dostałem)

Narazie nie mam zamiaru nic robić przy tym i zobaczyć, czy faktycznie zbiornik sam się ustabilizuje.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#67

Post autor: Ziemiojad »

Dobry pomysł.
To nasze ciągle grzebanie w akwarium, w podłożu, przestawianie roślin, parametrów i metod nawożenia powoduje zamęt. U ryb. I stres. Ale i rośliny potrzebują stabilizacji.
Ciężko jest z tym ale rzeczywiście lepiej nic nie ruszać niż zbyt często coś zmieniać.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#68

Post autor: danq »

@Ziemiojad

Naogladalem się filmów na YouTube udowadniających, że można prowadzić proste akwaria bez dodatkowych kosztów i mega hiper osprzętu. Dlatego też kiedyś tu wspomniałem, że mój kumpel z pracy śmieje się z obecnych akwarystów, a dokładniej mody na prowadzę od baniaków. On zasypywał trochę ziemi żwirem, czasem rośliny brak od znajomych, czasem prosto z jezior i rzek, nie wiedział co to nawozy i testy wody, CO2 to w ogóle była magia i zarzeka się, że wszystko hulało. Jak znajdzie czas i wróci do akwarystyki z większym baniakiem także będzie trzymać się starych zasad.
Prawda jest, że Hi-tech wygląda efektownie, kolorowo i w ogóle tyłek urywa. Zaznaczam jednak, że wielu chcę mieć kawałek stawu w szkle w swoim pokoju i nie chcę na to wydać fortuny, jak ja. Tą książkę muszę kiedyś nabyć bo aż mnie ciekawi jej treść, która jest jedynie cytowana fragmentami i opiniowana w sieci. Urzekło mnie jedno stwierdzenie : "po co lejesz nawozy bez umiaru, kupujesz od niewiadomych sprzedawców, kiedy to najlepszym nawozem są resztki pożywienia i odchody zwierząt". Zupełnie jakby rolnik nie brał gówienka bydła itp i rozrzucał w polu, tylko od razu leciał do sklepu po worki z chemią i sztucznym nawozem. To mnie przekonało by nic nie ruszać i poczekać co będzie.

Edit

Ogólnie marzy mi się jeszcze jedno akwarium low-tech bo mam taki parapet boczny prostopadły do okna (stare budownictwo), ale jest wąski na 26cm i to zmusza mnie do zamówienia baniaka o wymiarach sprecyzowanych. W tym przypadku szer.25cm i dłuższe. Tym razem bez pokrywy z ledem mocowanym na szkle. Ale to jeszcze bajka i dopiero ogarniam co ile kosztuje. Oczywiście zamierzam zamontować rolety w oknie żeby z rana nie dopuścić promieni słonecznych padających na ten parapet. Niby świeci tam ze 2-3h , ale nie chce jakiegoś nadmiaru światła.
Dodano do tego postu po 1 dniu 54 minutach 22 sekundach
Edit2

Jak się już rozpisałem bo w końcu 3 miesiące się nie pojawiałem mam takie spostrzeżenia i może ktoś coś powie na ten temat.
Całkiem niedawno puściłem do wodociągów najstarsza Razbore Klinową aby ukrócić jej męki. Była ze mną od początku przygody z akwarystyką, czyli niemal dwa lata . Strasznie postrzępił się jej grzbiet i ustawała co raz częściej w bezruchu. Pod koniec nie miała siły się unosić dlatego postanowiłem ją odłowić. Ciężko stwierdzić w moim przypadku bo nie raz grzebałem i kombinowałem w akwarium, ale dawała radę ze wszystkim. Co mogło jej dolegać?
I druga ciekawostka, te krewetki kupiłem od lokalnego hodowcy, który posiada dużo ryb i krewetek, zajmuje się rozmnażaniem i sprzedażą od wielu lat. Przy mnie odławiał te Red Cherry i ostatnią Amano i je liczyliśmy. Przed chwilą wypłynęła z zieleni mała krewetka szarej barwy (podobna do Amano) i teraz nie wiem, czy potomstwo tej jednej jedynej, która mieszka u nas jakiś miesiąc, czy może Red Cherry tylko wybarwia się z czasem? Jestem zdziwiony. 8)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#69

Post autor: Ziemiojad »

danq pisze: czw sie 18, 2022 7:53 pm niedawno puściłem do wodociągów
Ryby martwe dajemy do kosza. Nigdy do kibelka. A na pewno nie poł żywe.
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#70

Post autor: danq »

No i co tu zaś ...
Nie podmieniam wody. Filtr chodzi z napowietrzaniem - są i bąbelki i ruch tafli wody. Nic nie grzebałem,karmie jak dotąd, a tu mi zaczynają krewetki Red Cherry padać. Tyle się mówi, że wytrzymają wiele, a niektórzy wręcz twierdzą, że trzeba być dobrym żeby je zarżnąć. Najpierw padła największa (pojawiła się na niej jakąś czarna plama i leżała na dnie), a dziś druga mniejszą jakoś tak wyblakła i osiadła na liściach. Ostatnie testy w poprzedni weekend wykazały:
NO3 - ok. 25-30
K - 10
PO4 - ok. 1.2-1.3
Nie używam grzałki od początku. Temperatura dotąd była 23*C. Teraz upały to 1-2 stopnia więcej pod wieczór jak dopiero zaglądam po pracy bo baniak jest w najchłodniejszym pokoju od wschodu i dość ciemny. Świecę 9h. Rośliny i ryby wyglądają ok.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#71

Post autor: Tygrys »

A jakie masz wkłady kubełku?
Daj matrix,purigen i fosvec firma sehem .
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Autor
danq
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: ndz maja 16, 2021 1:43 pm
Lokalizacja: Opolskie
Na imię mam: Daniel
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#72

Post autor: danq »

Tygrys pisze: sob wrz 03, 2022 4:59 pm A jakie masz wkłady kubełku?
Ten filtr ma oryginalne gąbki w dwóch komorach i niczego innego nie używałem bo nawet nie wiem czy coś tu pasuje.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

[72L] Proste akwa familijne :)

#73

Post autor: Tygrys »

Juz pisałem wyżej.daj te wkłady zamiast gąbek,a rurkę saca daj gąbke
zawieszony profil
ODPOWIEDZ