[96l] in progress

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
DonMateo
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 01, 2010 3:17 pm
Lokalizacja: Milanówek
Płeć:

[96l] in progress

#1

Post autor: DonMateo »

Witam,

Wstrzymywałem się z prezentacją zbiornika, bo nie jestem z niego całkiem zadowolony i wiem, że wymaga jeszcze dużo pracy. Z drugiej strony dosyć często tu zaglądam, więc jednak się podzielę moją pracą. Może wypłyną z Waszej strony sugestie zmian, na które sam bym nie wpadł. :)

W skrócie:

96 l (80x40x30)

Obsada:

Gurami Mozaikowe – para
3 x Bocja Siatkowana (w planach wymiana na 5-7 Bocji Karłowatych)
Skrzeczyk Pręgowany (samiec) – pozostałość starej obsady, obecnie dom spokojnej starości ;)
3x Skrzeczyk Schallera (Młode, z podejrzeniem, że są to w rzeczywistości sprzedane pod taką nazwą skrzeczyki karłowate. Czas pokaże.)

Rośliny:

Rotala Green, Paprotnica Szerokolistna, Nużaniec Spiralny, Limnobium, Pistia, Microsorum Narrow, Sagittaria Subulata, Heteranthera Zosterifolia

Nawożenie:

Bimbrownia własnej roboty. Zacier wg receptury ‘1410’, wymieniany raz na 2 tygodnie. Kulki JBL. Muszę jeszcze zainwestować w inne nawozy Miałem nadzieję, że się obejdzie, ale rośliny z wyjątkiem paprotnic i pływających słabo sobie radzą.

Woda:

NO3: 25 mg/l
NO2: 0 mg/l
GH: 10
KH: 3
pH: 6,8

Sprzęt:

Filtr Wewnętrzny – Aquael Unifilter 550, Grzałka Aquael 50W
Oświetlenie - 2x18W Philips (stare świetlówki do wymiany) - 10 godzin dziennie


Edit: Aktualizacja 16.04 - Klik!
Ostatnio zmieniony śr kwie 21, 2010 9:40 pm przez DonMateo, łącznie zmieniany 1 raz.
"We're going ask you to guess where the fish is, but, if you think you know, don't keep it to yourselves."
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [96l] in progress

#2

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Bardzo mi się podoba ten nurzaniec :)

Cały baniaczek też przyjemny dla oka.

W ogóle to ja nie wiem, ale wydaje mi się, że bawienie się w CO2 i jakieś większe nawożenie przy takim oświetleniu mija się z celem.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: [96l] in progress

#3

Post autor: KuMaK »

bawienie się w CO2 i jakieś większe nawożenie przy takim oświetleniu mija się z celem.
i przy paprotnicy szerokolistnej :D

nie wiem ale chyba by było cięzko wyrobić z wybieraniem młodych osobników.

Majszczur
Uzależniony
Posty: 687
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 11:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [96l] in progress

#4

Post autor: Majszczur »

Gwoli scisłości to co masz to nie jest nurzaniec spiralny tylko prawdopodobnie Vallisneria Corksrew ewentualnie Torta. Vallisneria spiralis to najbardziej popularny nurzaniec o gładkich prostych liściach.
"Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna"
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [96l] in progress

#5

Post autor: Tomacha »

Gurami najlepiej trzymac w haremach. Zreszta dla mozaikowego to akwarium jest troszke za male. Ja poprzestalbym na skrzeczykach.

gala32
Gaduła
Posty: 179
Rejestracja: ndz maja 10, 2009 6:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [96l] in progress

#6

Post autor: gala32 »

co2 z bimbrowni przy słabym świetle spowoduje tylko skoki ph
myślę że cryptocoryny i mchy ładnie zapełniły by baniak
jak z glonami?

Autor
DonMateo
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 01, 2010 3:17 pm
Lokalizacja: Milanówek
Płeć:

Re: [96l] in progress

#7

Post autor: DonMateo »

Dzięki za odpowiedzi.

Skoro oświetlenie jest za słabe by bawić się w nawożenie, to jaki zestaw świetlówek do tego akwarium polecacie?

Problemów z glonami aktualnie nie mam. Wcześniej poniosłem porażkę w walce z krasnorostami (chyba) na kryptokorynach. Poddałem się i pozbyłem tych roślin. Od tamtego czasu jedynie typowe zielone naloty na szybach, ale bez przesady.

Tomacha, z tego co mi wiadomo ryby w haremach trzyma się by rozładować agresję w stosunku do samic. Takiej agresji u swoich ryb nie zaobserwowałem.

PS

Kilka fotek mieszkańców.

samiec gurami

samica

skrzeczyki "polujące" wśród korzeni limnobium (strasznie się rozrosło)

skrzeczyki #2

skrzeczyki #3
Ostatnio zmieniony pt kwie 09, 2010 1:47 pm przez DonMateo, łącznie zmieniany 1 raz.
"We're going ask you to guess where the fish is, but, if you think you know, don't keep it to yourselves."

Autor
DonMateo
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 01, 2010 3:17 pm
Lokalizacja: Milanówek
Płeć:

Re: [96l] in progress

#8

Post autor: DonMateo »

Mała aktualizacja. Zielsko się trochę rozrosło, więc poprzesadzałem żeby opanować bałagan.

Klik!
"We're going ask you to guess where the fish is, but, if you think you know, don't keep it to yourselves."

dariusz.b
Gaduła
Posty: 168
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 11:08 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [96l] in progress

#9

Post autor: dariusz.b »

dla gurami troszkę mało miejsca reszta spoko lubię gąszcze

Autor
DonMateo
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 01, 2010 3:17 pm
Lokalizacja: Milanówek
Płeć:

Re: [96l] in progress

#10

Post autor: DonMateo »

Hehe. Właśnie w Twoim temacie napisałem, że coraz bardziej podobają mi się mniej zielone klimaty.
"We're going ask you to guess where the fish is, but, if you think you know, don't keep it to yourselves."
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [96l] in progress

#11

Post autor: Tomacha »

DonMateo pisze:
Tomacha, z tego co mi wiadomo ryby w haremach trzyma się by rozładować agresję w stosunku do samic. Takiej agresji u swoich ryb nie zaobserwowałem.
Masz jeszcze mlode rybki.Ale mam nadzieje,ze dalej bedzie spokojnie - choc nie wroze nic dobrego. Tak jak mowie - dla tych gurami masz za male akwarium.
Powie Ci to kazde zrodlo i kazdy kto je trzymal ( miedzy innymi ja mialem bardzo dlugo rozne gurami).
Nie chodzi o to zeby dostosowac ryby do swoich widzimisie - tylko rybom stworzyc jak najlepsze akwarium...
Ostatnio zmieniony pt kwie 16, 2010 8:30 pm przez Tomacha, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
DonMateo
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 01, 2010 3:17 pm
Lokalizacja: Milanówek
Płeć:

Re: [96l] in progress

#12

Post autor: DonMateo »

Co do gurami, zdaję sobie sprawę, że to dolna granica dla tych ryb (wg. źródeł z którymi ja się zapoznawałem).

Nie należę do ludzi, którzy brną w błędy na przekór wszytkiemu. Jeśli z czasem zauważę niepokojące objawy to z pewnością poszukam im innego zbiornika. Ryby mają niespełna rok i tak jak powiedziałem wcześniej, narazie agresji w stosunku do samicy nie ma. Wiadomo, że na tarło trzeba będzie je rozdzielić.

Miałeś gurami mozaikowe, czy jakieś inne? Z tego co czytam g. mozaikowe należy do najłagodniejszych przedstawicieli swojej (pod)rodziny, co zdaje się znajdować potwierdzenie u moich osobników.
"We're going ask you to guess where the fish is, but, if you think you know, don't keep it to yourselves."

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Re: [96l] in progress

#13

Post autor: Qter »

Cześć,

Ja mam inne pytania:
- co to za tło na 1-wszym zdjęciu (potem nie widać bo zarosło),
- czy mi się wydaje, czy na części podłoża masz piasek ? (ostatnia fotka)

Jeśli chodzi o gurami to jeśli trzymasz je wtym zbiorniku "od małego" to się już dawno dostosowały i nie ma co tragedi robić (co najwyżej są ciut mniejsze niż normalnie - bo co my ludzie możemy wiedzieć o psyche naszych rybek ;) )

Osobiście skróciłbym korzenie pistii ;) i dołożył światła albo przynajmiej wymienił świetlówki i dołożył odbłyśniki (nie doceniane przez wielu a pozwalające sporo zaoszczędzić). Ze zdjęć wynika, że prawa strona zbiornika zupełnie nie doświetlona.

PZDR

Qter

Autor
DonMateo
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 01, 2010 3:17 pm
Lokalizacja: Milanówek
Płeć:

Re: [96l] in progress

#14

Post autor: DonMateo »

@ Qter


Tło to taka niebieska tapeta. Dosyć fajna na tło akwariowe, ponieważ ma niejednolitą fakturę. Z bliska wygląda miejscami jak niedbale malowana pędzlem.

Podłoże to piasek wymieszany z odrobiną żwiru. W pierwotnym założeniu miał być żwir z piszczystmi plażami, ale wszystko się wymieszało (oczywiście :) ). Teraz systematycznie wybieram po trochu żwir i dosypuje piasku.

Dlugie korzenie limnobium bardzo mi się podobają i chyba odpowiadają rybom, ale rzeczywiście troche przytłaczają inne rośliny. Przy najlbliższej podmianie nad nimi popracuje.

Jeśli za odbłyśnik można uznać kawałek odbijającej światło blachy wetkniętej za świetlówkami, to takowy posiadam. :)


Pozdrawiam.
"We're going ask you to guess where the fish is, but, if you think you know, don't keep it to yourselves."

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Re: [96l] in progress

#15

Post autor: Qter »

Cześć,

cytat:

Tło to taka niebieska tapeta. Dosyć fajna na tło akwariowe, ponieważ ma niejednolitą fakturę. Z bliska wygląda miejscami jak niedbale malowana pędzlem.

- dla mnie bomba - na 1 zdjęciu fajnie się cienie rozkładają ;)


cytat:
- Jeśli za odbłyśnik można uznać kawałek odbijającej światło blachy wetkniętej za świetlówkami, to takowy posiadam.

Zawsze możesz obkleić pokrywę folią aluminiową albo taką taśmą lustrzaną (do nabycia w markecie budowlanym za 5-10 PLN) albo zainwestuj w "prawdziwe" odbłyśniki i ciesz się światłem.

PZDR
Qter
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [96l] in progress

#16

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Bardzo ładnie, chociaż ja bym chyba nerwowo nie wytrzymała z tymi korzeniami. Ale popatrzeć miło :)
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
DonMateo
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 01, 2010 3:17 pm
Lokalizacja: Milanówek
Płeć:

Re: [96l] in progress

#17

Post autor: DonMateo »

Dawno mnie tu nie było więc zaprezentuję kilka drobnych zmian od ostatniej aktualizacji.

Widok ogólny.

Mieszkańcy:
klik!
klik!

Pozdrawiam
"We're going ask you to guess where the fish is, but, if you think you know, don't keep it to yourselves."
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: [96l] in progress

#18

Post autor: Bożena »

śliczne gurami :)
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
ODPOWIEDZ