200L misz masz

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

200L misz masz

#1

Post autor: peater »

Cześć ! :)

Już jakiś czas zaglądam na forum, kilku członków udało mi się poznać osobiście więc myślę że należy zaprezentować wreszcie swój baniaczek.

Wiem że jest w nim kilka rzeczy które należałoby zmienić, wiem że rośliny 2,3 planowe są na pierwszym planie a nie powinny , wiem że zdjęcia są co najwyżej kiepskiej jakości... ehh :)

Nie zmienia to jednak faktu że odkąd założyłem to akwarium, spędzam przy nim mnóstwo wolnego czasu i sprawia mi to wiele przyjemności - i o to chodzi :)

ok - do rzeczy :
akwarium 200L 100x50x40 proste

światło - 2x30 W t8 + 2x39W T5 + 1x45 W t5

filtracja - zewnetrzne : fluwal 303 + HW302 + wewnętrzny 450L/h

podłoże - żwirek + kulki glin torf

nawożenie : sole + CO2 z butli 24/h

parametry :
Gh 9
kh 5
ph 6.2
NO3 -trzymam w granicach 5-10
PO4 - 0.5-1

Fauna:
4 x gurami
2 x pielęgniczka ramireza
10 x zwinnik czerwonousty
9 x neon
ekpia czyszczaca - 5xkosiarka + 4xmale zbrojniki + 2xotoski + X x redcherry



Flora:
Blyxa japonica
ludwigia repens
sagittaria subulata
Rotala Rotundifolia ?
Bacopa caroliniana
pelia
pistia
rzęsa wodna
java moss
Phoenix Moss
Ludwigia brevipes
Cabomba piauhyensis ?
Proserpinaca palustris
Echinodorus parviflorus i 2 inne
Microsorum Pteropus
Hygrophila polysperma
Limnophila sessiliflora
lotosy


Obrazek


pogromcy nitek pod czujnym okiem mentora :

Obrazek


Pośród ogrodu siedzi ta królewska para... :)

Obrazek

Obrazek

Kamieniujcie... to znaczy komentujcie :)
Ostatnio zmieniony pn sty 17, 2011 2:48 pm przez peater, łącznie zmieniany 11 razy.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: 200L misz masz

#2

Post autor: JPK »

Witaj :smile:
Lekko dziki baniaczek, zapewne miło przy nim spędzić czas pijąc to, czy owo :wink:
A po co ta folia aluminiowa?
450l + 112l :)

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#3

Post autor: peater »

folia to pomocnik w walce z zielenicami które upatrzyły sobie korzeń - zagłodzę ję :) potrzymam folie 2 tygodnie i mam nadzieję że glony same odpadną bez większego czyszczenia

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: 200L misz masz

#4

Post autor: JPK »

Łał, niezły patent :mrgreen:
450l + 112l :)

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#5

Post autor: peater »

hehe - też mi się podoba - niestety nie mój :) szkoda że na przedniej szybie się nie sprawdza :P

Spawciu
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#6

Post autor: Spawciu »

moze jakas aktualka :D ??
Moje akwarium:
63l ,35l

Obrazek

pablo2374
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pn mar 29, 2010 11:15 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#7

Post autor: pablo2374 »

peater, jak żłobek ramirezek?
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: 200L misz masz

#8

Post autor: saintpaulia »

Akwarium urokliwe, szkoda, że nie miałam przyjemności na żywo zobaczyć. Jak ramirezki?

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#9

Post autor: peater »

oj czarne chmury nadciągnęły nad moje akwaria...

małych ramirezek nie ma :/ nie mam pojęcia co im nie pasowało ale wogóle nie pobierały pokarmu - ani jbl mikro ani nawet żywych nicieni od Was :( codziennie było ich mniej aż ... nie mogłem się dopatrzeć ani jednego przecinka i zlikwidowałem małe akwa... szkoda - następnym razem zostawie rodziców z maluchami - może tu był błąd że odłowiłem

ogólniak - wstrzymam się z nowymi zdjęciami bo... sporo się zmieniło - na gorsze...
oto cała historia...
było już całkiem fajnie - roślinki pięknie rosły, co tydzień duże przycinki ale było troszkę glonów - nie raziło w oczy ale irytowały mnie... więc postanowiłem spróbować z przedawkowaniem EC - bo tyle osób to już sprawdziło przecież i same pozytywne wypowiedzi na ten temat... i tu jest OGROMNE moje zdziwienie !!! jak to możliwe że tyle osób pisze o tych dobrych skutkach przedawkowania EC a praktycznie nie ma głosów negatywnych ?? U mnie 3 krotne przedawkowanie EC (tylko przez 3 dni - a "znawcy" zalecają 3-4 krotne przedawkowanie przez 2 tygodnie) skończyło się masakrą... dwie pokaźne pelie rozpuściły się do 0, wiele roślin potraciło liście (rozpuszczały się) , u części gniły i przerywały się łodygi... nawet największa pancerna żabienica która kwitła straciła kilka liści i dalej traci...

szybko zacząłem robić podmianki żeby rozcieńczyć to @#!@>$#?>$:!@#>?!@.... ale co z tego - i tak akwarium nie jest podobne do tego co wcześniej...

a glony ... hmm - naprawdę szczerze - jest ich tak samo niewiele jak było wcześniej - nie zauważyłem żeby coś drastycznie się zmieniło w tym względzie...

podsumowując - nie chce mi się wierzyć by mój przypadek był odosobnionym i stąd zdziwienie że nie natknąłem się na historię taką jak powyżej (sporo czytałem o przedawkowaniu EC przed tym krokiem)...
nigdy nikomu tego nie polecę... a sam, EC zacznę stosować po ustabilizowaniu sytuacji - w dawkach które zaleca producent...

natknąłem się kiedyś na prywatną stronę sędziwego akwarysty - zdjęcia jego akwariów przemawiały same za niego... i utkwiło mi w pamięci takie zdanie, że zaleca naprawdę dużą ostrożność w stosowaniu pomysłów które można znaleźć na necie bo wśród masy tych dobrych i rzeczowych porad można znaleźć również zwyczajne bzdury... coś w tym chyba jest :/

a ... bym zapomniał - ofiarami są nie tylko rośliny - dwie kosiarki podzieliły los ziela - podejrzewam że najadły się przesiąkniętymi EC resztkami roślin (od początku istnienia akwa do tej pory nie zeszła mi żadna ryba)
Ostatnio zmieniony śr lis 17, 2010 7:43 am przez peater, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#10

Post autor: beeder »

peater pisze:jak to możliwe że tyle osób pisze o tych dobrych skutkach przedawkowania EC a praktycznie nie ma głosów negatywnych ??

głosy sprzeciwu, wezwania do opamiętania i uwagi o równowadze w nawożeniu giną wśród rozentuzjazmowanego tłumu
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#11

Post autor: Bożena »

peater niestety wszystkie informacje należy przefiltrować i zachować umiar.
Mnie raz zdarzyla się kiepska przygoda z EC.
Jakoś niefortunnie zagapiłam sie i daweczka przygotowana do 126 z duża ilością roślin-wiec troszkę zawyżona trafiła do 60-tki. nawet nie chce mi się opisywac jaki dramat przeżyłam. Praktycznie obsada wytłuczona do 0. Rośliny też mocno ucierpiały.
Teraz używam sporadycznie , jak pokazują się glony na szybach i to w moim zbiorniku roślinnym sprawdza się :)
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#12

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Te "tyle osób", które opisywały przedawkowanie EC to zdaje się ze dwie, trzy... Zresztą i tam były informacje o tym, że nie wszystkie rosliny taką akcję przetrwały.

A w ogóle to ja już pisałam, że EC to trucizna :razz:
Ostatnio zmieniony śr lis 17, 2010 9:15 am przez matka siedzi z tyłu, łącznie zmieniany 1 raz.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

pablo2374
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pn mar 29, 2010 11:15 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#13

Post autor: pablo2374 »

peater, szkoda tych przecinaków :cry: no i tych pięknych roślinek
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#14

Post autor: Bożena »

matka siedzi z tyłu pisze:A w ogóle to ja już pisałam, że EC to trucizna :razz:
eee matka siedzi z tyłu zaraz powiesz , ze alkohol też trucizna a to tylko trzeba umiejętnie dawkować :mrgreen:
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#15

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Sama prawda :mrgreen:
EC zawiera aldehyd glutarowy, który jest trujący. Oczywiście w odpowiednich dawkach EC nie powinno szkodzić, sama go używam, ale to jest trucizna.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#16

Post autor: peater »

matka siedzi z tyłu pisze:Te "tyle osób", które opisywały przedawkowanie EC to zdaje się ze dwie, trzy...
właśnie na tym forum nie jest to aż tak popularyzowane (i dobrze!) - miałem tu na myśli inne fora - zwłaszcza typowo "roślinne" - tam jedna z pierwszych porad w walce z glonem bywa przedawkowanie EC w dawkach jakie pisałem... :/

nic to... akwarium chyba powoli wstaje z kolan - ofiar nie przybywa ;) ,więc może powoli wyjdę na prostą a moja przygoda niech będzie ewentualną przestrogą dla potomnych ;)

polakko 78
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: sob sie 14, 2010 4:06 pm
Lokalizacja: Pilaszków
Na imię mam: Artur
Płeć:

Re: 200L misz masz

#17

Post autor: polakko 78 »

WIELE osób przedawkowało kilkukrotnie EC i bez skutków ubocznych. Jednak jak to często powtarzam trzeba duuużo poczytać zanim się zastosuje nieznany patent w swojej bańce. przeczytałem na "innym forum" odnośnie stosowania EC. "przy podniesionych fosforanach (u Ciebie jest to 2mg/l) i wodę lekko zasadową -to działa na EC jak katalizator i powoduje silnie parzące działanie na układ oddechowy Twoich żyjątek".
głowa do góry i dalej do pieszczenia zbiornika. :mrgreen:
pozdrawiam Artur

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#18

Post autor: peater »

przyznam szczerze że czytałem sporo o przedawkowaniu przed tym krokiem, ale takiej zależności się nie dopatrzyłem. Ph w moim przypadku to 6.2 - 6.4 a więc lekko kwasowe. Problemu z fauną nie obserwowałem - wszystkie ryby zachowywały się normalnie, zdrowo... Zeszły 2 kosiarki - to dość znamienne że ofiarą są ryby glono/roślinożerne - dlatego obstawiam tu winę EC które zatruło rośliny (zwłaszcza pelia paskudnie się rozpadała a nawet na zdjęciach widać jak kosiarki ją sobie upodobały) a w następstwie kosiarki, które najadły się rozpuszczającej sie masy roślinnej - zwyczajnie również się zatruły.

Ze strony układu oddechowego nie widziałem żadnych negatywnych objawów.

Ale dzięki za informację - i tak jak mówisz - będzie już chyba tylko lepiej ;)

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pt lis 19, 2010 7:45 am przez peater, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#19

Post autor: peater »

mały update - zmieniłem przede wszystkim nawożenie - utrzymuję niższe stężenia - zwłaszcze mikro (update w pierwszym poście)- dzięki temu są rzadsze przycinki i glonów troszkę mniej ;)

jutro pewnie znowu będzie przycinka - zapraszam po rośliny z czekoladą ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony pn sty 17, 2011 3:09 pm przez peater, łącznie zmieniany 7 razy.

kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#20

Post autor: kris82 »

podziel się wiedzą jak nawozisz (jakie stężenia) oraz jak pozbyłeś się glonów - ja jakoś nie mogę się ich pozbyć (zwłaszcza zielenic i nitek a już miejscami pojawiają się i krasnorosty!). Muszę powiedzieć, że przez tydzień stosowałem 5-krotnie większą niż zalecaną przez producenta dawkę EasyCarbo jednocześnie bez nawożenia solami ale z 24h CO2 z butli i nic poza lekkim przyhamowaniem glonów się nie stało - ani roślinom ani rybom.

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#21

Post autor: peater »

nawożenie wygląda tak :

codziennie :
-daję małą ilość fosforu = 0.06 ppm ( tak zeby cały czas w akwa utrzymywał się poziom >0.5 ppm)
-porcja mikro (intermag rozrobiony wg. instrukcji z akwanawozy) : 2ml na 200L

raz/dwa razy w tygodniu :
no3 w ilosci 4 ppm ( żeby no3 było w granicach 5-10)

dodatkowo wodę do podmian preparuję wodę do takich wartości :
ca 40
mg 12
k 35 (dzieki tak duzemu stezeniu nie musze juz dodawac k w tygodniu)

Glonów nie pozbyłem się zupełnie - pojawi się jeszcze czasem jakaś pojedyncza długa nitka.
Wystarczyło też, żebym raz poeksperymentował z mikro planta gain - wysyp zielenic kolonijnych na szybach pojawił się następnego dnia ( dałem 2 ml na zbiornik ).

To co ewidentnie najbardziej pomogło w moim przypadku to radykalne zmniejszenie mikro (wcześniej stosowałem stężenia takie jak w EI) i zmniejszenie mocy świecenia - teraz pełna moc świetlówek (0.9 W/L) świeci tylko przez godzinę, pozostały czas świeci tylko część.

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 200L misz masz

#22

Post autor: peater »

Update - ostatnio sporo i radykalnie przycinam / przerywam - tak akwarium wyglądało 2 godziny temu - jak wygląda teraz - fotka wkrótce ;)

zapraszam do działu giełda - sporo dużych roślin w świetnej kondycji ( w tym poszukiwana blyxa japonica)

Obrazek
Awatar użytkownika

tompoz
Zapaleniec
Posty: 257
Rejestracja: sob kwie 02, 2011 11:21 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Re: 200L misz masz

#23

Post autor: tompoz »

Rewelacja!
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: 200L misz masz

#24

Post autor: Władek Pompka »

Ekstra !

:)
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
ODPOWIEDZ