Problem z korzeniem

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
kokoszek
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt mar 08, 2011 5:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Problem z korzeniem

#1

Post autor: kokoszek »

Mam mały problem z moim korzeniem.

Otóż barwi on wodę na żółto. Jak można się pozbyć tego koloru z wody :?: :?:
Awatar użytkownika

zuku23
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: pn kwie 26, 2010 7:35 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z korzeniem

#2

Post autor: zuku23 »

sprobuj go ugotowac
Nadzieja matka głupich,umiera jako ostatnia.

dziama
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: sob lut 26, 2011 5:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z korzeniem

#3

Post autor: dziama »

Ja swój gotowałam z solą.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Problem z korzeniem

#4

Post autor: mimag »

najpierw wyszoruj dokladnie korzen szczoteczka lub zmywakiem do naczyn, pozniej wygotuj go przez 45 min w osolonej wodzie. Powinno pomoc.
100x40x50 JUWEL RIO 180

killer74
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: pt sty 14, 2011 9:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

witam

#5

Post autor: killer74 »

witam
ja swoje korzenie moczyłem przez dwa trzy dni w wodzie wymieniajac ją
nie gotowałem ich w wodzie z solą

po za tym korzeń zawsze lekko zabarwi wodę ale to zdrowe dla ryb

centrum
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 21, 2011 1:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z korzeniem

#6

Post autor: centrum »

właściwy korzeń do akwa nie ma prawa zabarwiać wody

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z korzeniem

#7

Post autor: Kaledon »

centrum pisze:właściwy korzeń do akwa nie ma prawa zabarwiać wody
Rozwiń tą myśl. Bo zgodnie z tym co napisałeś wszystkie moje korzenie są nieodpowiednie do akwa. I może dodaj coś na poparcie tej tezy :mrgreen:
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

centrum
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 21, 2011 1:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z korzeniem

#8

Post autor: centrum »

Masz dwa typy korzeni do akwa. Suche i tzw. mokre. Suche korzenie po zamoczeniu po 2-3 dniach powinny się namoczyć i tonąć. Natomiast mokre to korzenie sprzedawane z wody , są trochę droższe od suchych ,ale od razu widzisz czy toną i czy barwią wodę. korzeń barwiący wodę jest zwyczajnie źle spreparowany. Jeśli rzeczywiście nie pomoże gotowanie w solance to proponuję się go pozbyć... źle spreparowany korzeń to również możliwość posiadania korzenia z pleśnią lub oznakami gnicia...a tego przecież nie chcemy w akwa :-(

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z korzeniem

#9

Post autor: Kaledon »

centrum pisze:Suche korzenie po zamoczeniu po 2-3 dniach powinny się namoczyć i tonąć.
Nie do końca. Wszystko zależy od korzenia (gatunku drzewa) Większość moich korzeni tonie od razu.
centrum pisze:korzeń barwiący wodę jest zwyczajnie źle spreparowany.
Udowodnij to jakoś. Korzenie maja to do siebie, że wydzielają do wody garbniki i zabarwiają ją. Intensywność zabarwiania zależy od gatunku drzewa, sposobu przygotowania i czasu spędzonego w wodzie. Ale nigdy nie spotkałem się z tak stanowczym stwierdzeniem, że korzeń zabarwiający wodę nie nadaje się do akwarium. Co więcej dodatek garbników jest pożądanym dodatkiem przy wielu gatunkach ryb. Dlatego ciekawy jestem podstaw takiego twierdzenia. Sam w zamian mogę podesłać linka do strony osoby która preparuje korzenie i sposób w jaki klasyfikuje niekorzystne ich działanie.
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

centrum
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 21, 2011 1:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z korzeniem

#10

Post autor: centrum »

Masz rację, że każdy korzeń w jakimś stopniu barwi wodę i jest to kwestia garbników. najpopularniejszy u nas dąb posiada ich bardzo dużo i zgadzam się, że są ryby które lubia taką wodę ale mówimy tu o biotopie czarnych wód..a co z resztą?? poza tym po to właśnie wkłada się korzeń do solanki by pozbyć się nadmiaru koloru brąz w akwa ;) jeśli to się nie udaje to z reguły męczymy się z ciągłymi podmianami wody używamy węgla aktywowanego ale pamiętaj,że nie każdy ma filtr zewnętrzny do którego może go włożyć.dla wielu jest to problem.Poza tym znam kilka bardzo niemiłych przypadków ze źle spreparowanym korzeniem... :sad: Niemniej skoro uważasz,że w zupełności nie mam racji to rozumiem, że masz po prostu inne doświadczenia lub większą wiedzę na ten temat. ..i o to przecież chyba chodzi na forum...by wymieniać doświadczenia i wiedzę

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z korzeniem

#11

Post autor: Kaledon »

Nie rozumiemy się w jednej kwestii
Źle spreparowany korzeń ≠ barwienie wody
Owszem, jak źle przygotujesz korzeń to może być niewesoło ale samo oddawanie kolorku nie świadczy o tym, że korzeń się nie nadaje czy wręcz szkodzi. Podsyłam na PW linka do komercyjnej strony gdzie jak myślę ten problem jest dość profesjonalnie omówiony.
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

centrum
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: pn mar 21, 2011 1:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z korzeniem

#12

Post autor: centrum »

ok, dzięki a ja na pw wytłumaczę czemu tak uważam po części
Awatar użytkownika

megajozek
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: wt sty 18, 2011 9:33 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Problem z korzeniem

#13

Post autor: megajozek »

Ja tu poprę kolegę na początku każdy korzeń barwi wodę, a jeżeli jest gotowany to nie powinien mieć pleśni, oczywiście jeśli tonie bo gotowanie pływającego nic nie da :)
Tak że gotować aż do skutku a na pewno nie będzie szkodliwy dla wody a barwienie przejdzie z czasem samo !

Dein

Re: Problem z korzeniem

#14

Post autor: Dein »

centrum pisze:właściwy korzeń do akwa nie ma prawa zabarwiać wody
Ten który nic a nic nie barwi jest tylko dekoracją.
Zresztą nie przypominam sobie żadnego korzenia, który nie barwiłby wody ani trochę. Najbardziej jałowy korzeń, jaki użytkowałem, to red moor - jasny badyl z wrzosowisk. Najmniej farbował, ale nie w ogóle. Przed podmianą cotygodniową woda była słomkowa.
ODPOWIEDZ