Niskie pH i KH

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
lukasz0207
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: śr kwie 20, 2011 8:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#1

Post autor: lukasz0207 »

O kurcze, w kranie leci prawie osmoza :mrgreen: Musze u siebie sprawdzić. Ale musisz podnieść troche te ph bo Ci wszystko padnie, w akwarium masz pewnie poniżej 6 a to już naprawde niezły kwasik, kh się nie musisz przejmować, krewetką nie powinno to przeszkadzać, choć heteropody lubią troche twardszą wode.

Dobra zaraz ide zmierzyć ph i napisze jak u mnie.

Autor
lukasz0207
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: śr kwie 20, 2011 8:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#2

Post autor: lukasz0207 »

A masz test na gh?? Ph podniesie Ci skała wapienna ( takie białe porowate) i żwir koralowy, są jeszcze różne sole, napewno JBL jakieś ma ale już nie pamiętam nazwy.

Autor
lukasz0207
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: śr kwie 20, 2011 8:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#3

Post autor: lukasz0207 »

Węglan wapnia jest w końcu składnikiem skał wapienncyh więc powinien być OK, tylko jak go stosować to nie wiem, trzeba było by eksperymentować. Szkoda, że nie masz testu na gh bo dobrze by było je znać. Ja na Twoim miejscu kupił bym sole które używane sa do malawi, są one nie drogie bo jakieś kilkanaście złotych a tam podawanie będzie wytłumaczone.

Autor
lukasz0207
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: śr kwie 20, 2011 8:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#4

Post autor: lukasz0207 »

Powinny być, ale z tymi akwarystycznymi to jak wiadomo ,różnie bywa.

zygi
Bywalec
Posty: 65
Rejestracja: śr maja 04, 2011 10:00 am
Lokalizacja: Marynin
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#5

Post autor: zygi »

ja przed zmianami bym się upewnił testami kropelkowymi, też mam paskowe jbl i kh mi pokazuje 3, a kropelkowy zooleka 7, przy ph podobne rozbieżności

Autor
lukasz0207
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: śr kwie 20, 2011 8:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#6

Post autor: lukasz0207 »

Jak nie jest tak źle to możesz poczekać, ale lepiej nie zadługo. Krewetki przy takich odczynach mogą mieć problemy z przejściem wylinki.

A co do testów, to moim zdaniem i tak jest lepszy JBL paskowy niż zoolek kropelkowy, JBL to dużo wyższa jakość, więcej osób go stosuje i wszyscy go polecają.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#7

Post autor: pkucaba »

Kamilko Co2 z butli? Woda tylko kranówa ?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#8

Post autor: pkucaba »

Sprawdź testem wodę z kranu po pierwsze. Jeśli pokaże niską twardość to trochę dziwne. Ja bym przystopował trochę z CO2. Przy niskiej twardości Kh dwutlenek skutecznie obniża PH. (bufor itp.)
Awatar użytkownika

andrewac
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 10:10 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#9

Post autor: andrewac »

Zdecydowanie za dużo podajesz Co2. Przykręć je trochę albo daj napowietrzanie większe. Przy dużej ilości Co2 obniża sie ph i kh. Uważaj żeby nie podusić wszystkich.
Ostatnio zmieniony wt lip 05, 2011 10:31 pm przez andrewac, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#10

Post autor: Hornet »

Miałam niedawno ten sam problem... wartości GH i KH prawie bliskie "0"... (w sumie to ciekawe bo to ten sam wodociąg) Kupiłam sól do podwyższania twardości wody dla malawi i tanganiki AquaDur JBL-a i zakręciłam całkowicie CO2... niestety okazało się że preparat który używałam wcześniej do mineralizacji osmozy (Planta Gainer) jest o kant gołej d.... potłuc... więc moje pH jeszcze bardziej zjechało niż twoje... Przy pomocy wymienionej soli pomału doprowadziłam do normalnej wartości pH czyli w okolice 7...
Wartość pH 6,2 nie jest jeszcze taka tragiczna i raczej nie powinna stanowić problemu ani dla twoich rybek ani dla roślin...
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#11

Post autor: grazdar1 »

odpowiedz jest prosta
to wina podłoza które buforuje wodę + co2
nie ma co się przejmować -ewentualnie jak niektórzy pisali przykręcić co2 -im mniejsze kh tym większa rozpuszczalność co2
ile dajesz bąbli/s ?-
testy paskowe -hm niedokładne -
nie ma co rzadnej chemi lać -normalnie kranowit
grazdar1
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#12

Post autor: Hornet »

grazdar1, może dla ciebie odpowiedź jest prosta bo dla mnie nie bardzo... moje podłoże niczego nie buforuje bo to praktycznie czyste SiO2 a kranowita nie dała rady utrzymać obojętnego pH i dlatego musiałam użyć JBL-a jak zaznaczyłam wcześniej mam ten sam wodociąg co crookass... nasza kranowita owszem ma odczyn obojętny ale ostatnio twardość węglanowa jest poniżej stabilnego bufora więc jeśli jest dużo roślin albo sporo "drewna" to utrzymanie obojętnego pH jest trochę trudne bez dodatku tej "strasznej chemii" czyli tak naprawdę zwykłego węglanu wapnia... równie dobrze mogłabym wsypać sproszkowane muszle albo koralowce albo użyć skał kalcytowych tylko to trochę kłopotliwe a efekt i związki są identyczne...
Ostatnio zmieniony śr lip 06, 2011 12:26 am przez Hornet, łącznie zmieniany 1 raz.
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#13

Post autor: pkucaba »

Hornet pisze:preparat który używałam wcześniej do mineralizacji osmozy (Planta Gainer) jest o kant gołej d.... potłuc...
Potwierdzam mam podobnie
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#14

Post autor: grazdar1 »

jezusie - jak byście nie zauważyli koleżanka ma aquasubstrate2 -
takie podłoża buforują nieżle
ja na starcie miałem ph6 kh 3 -kolezanka ma podobnie więc...
nierozumiem tych dywagacji
wystarczy lekko przykręcić co2
HORNET - miekka woda w kranie -dar natury - dajcie mi taką
grazdar1
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#15

Post autor: grazdar1 »

niezaleznie jaką wodę wlejesz -takie podłoża jak ada czy aquasustrat 2 -buforują wodę do odpowiednich parametrów -
zrób experyment -nalej przy podmianie wody kranowej od znajomego z normalnym kranowitem czyli ph 7,6-7,8 gh 16 , kh 12 i zobaczysz
podłoże odgrywa tu najększą rolę -będzie ci buforować przez jakis czas wodę do parametrów ok ph 6.6-6,8 gh ok 8 i kh ok 4 -reszte dokłada co2
aquasubstrat utrzymuje takie własciwości ok 1-2 lat ada ok 4-5 wzalezności jak zblizoną do buforu podłoza wodę wlewasz
i cała polityka
a zmierz wodę z kranu jakie ma parametry?
Ostatnio zmieniony śr lip 06, 2011 11:36 am przez grazdar1, łącznie zmieniany 2 razy.
grazdar1
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#16

Post autor: grazdar1 »

zmniejsz do 1b/3-4s - to mały litraż -możesz tez na noc wyłączyć co2 na programatorze jesli masz elektrozawór
fauna pod wierzchem nie pływa to ok
grazdar1
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Niskie pH i KH

#17

Post autor: Hornet »

grazdar1, fajnie mieć miękką wodę to byłoby wtedy jakbym miała stabilne wartości a ostatnio praktycznie jeśli nie zmierzę przed podmianką to nie wiem co leje... :razz:

crookass, póki pH nie zacznie spadać poniżej 6 to wszystkie roślinki i większość rybek spokojnie dają radę...
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
ODPOWIEDZ