JBL EasyTest 5in1

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
sebus1981
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: śr gru 17, 2008 4:55 pm
Telefon: 507709957
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Sebastian
Płeć:

JBL EasyTest 5in1

#1

Post autor: sebus1981 »

Witam
Posiadam testy firmy JBL EasyTesr 5in1 nigdy tego nie stosowalem, ale z ciekawosci zurzylem pasek i co teraz...

100NO mg3/l
0NO mg2/l
4x >21'd GH
6'd KH
7.2 pH

Obrazek

Tylko prosze napisac mi po Polsku co jest nie tak, czego mam za malo albo za duzo, ciekawosc :)

Z gory dzieki za podpowiedzi
Akwarium Towarzyskie 60l
Na chwile obecna
8szt Platki

Pozdrawiam Sebus1981
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: JBL EasyTest 5in1

#2

Post autor: kfabisiak1 »

Przecież masz wszystko opisane na opakowaniu.
Pole zielone OK – OK. to OK. wszystko w porządku.
Pole pomarańczowe !! – uwaga coś jest nie tak, przeanalizuj co może być przyczyną i wyeliminuj ją.
Pole czerwone !!!!! – natychmiast zadziałać, żeby przywrócić prawidłowe parametry, zdrowie a nawet życie ryb jest zagrożone.

Z twojego paska wynika, że:
NO3 azotany masz za wysoki poziom – jak najszybciej podmienić ok. 30% wody.
GH więcej niż 21 stopni – taki wynik akwaryści zwykli nazywać „płynną skałą”, w której pływają ryby. Nie mam pojęcia co tak podnosi u Ciebie twardość wody, ale trzeba koniecznie odkryć przyczynę, bo w tak twardej wodzie rybki długo nie pożyją. Zmierz parametry wody którą używasz do podmian zanim wlejesz ją do akwarium. Będzie wtedy wiadomo czy masz już tak twardą wodę w swoim źródle (kran, studnia, oligocen itp.). Czy używasz jakiś preparatów, uzdatnia czy, nawozów do akwarium? Jakie masz ozdoby w akwarium?

I jedna uwaga dotycząca wykonywania pomiarów testami paskowymi. Od momentu zanurzenia ich w wodzie i wyjęcia z niej do momentu odczytu parametrów musi upłynąć 1 minuta, słownie jedna minuta, nie mniej i nie więcej. Jak za wcześnie odczytamy, to wyniki będą zaniżone, jak za późno wyniki będą zawyżone. Z tego względu testy paskowe uważane są za mało dokładne. Jednak moim zdaniem są wystarczająco dokładne jak nie ma się zbyt delikatnych, wrażliwych rybek. Może źle dokonałeś pomiaru i odczyt z paska zrobiłeś zbyt późno np. po kilku minutach.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Autor
sebus1981
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: śr gru 17, 2008 4:55 pm
Telefon: 507709957
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Sebastian
Płeć:

Re: JBL EasyTest 5in1

#3

Post autor: sebus1981 »

Dzieki wielkie za wyjasnienie :)
Wiesz ja mam Malawi akwa wiec raczej powinna byc twarda woda, nigdy nie robilem testow, a to taz z ciekawosci :)
Malawi mam od ponad 4 laty nie uzywam zadnych dodatkow itp. ryby nie padaja wiec mysle ze nie ma sensu robic paniki o nic he he
Amimo woli dzieki za pomoc w odczycie, ps. by tam bylo po POLSKU nie pisal bym tu he he h e
Pozdrawiam
Akwarium Towarzyskie 60l
Na chwile obecna
8szt Platki

Pozdrawiam Sebus1981
ODPOWIEDZ