Złe parametry wody, pomocy

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
Asia1905
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 29, 2012 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#1

Post autor: Asia1905 »

Witam, właśnie zrobiłam testy:
pH - 7,5 (za wysokie)
KH - 4 dKH
PO4 - 2,0 mg/l ( za niski)
NO3 - > 100 mg/l (strasznie wysoki)
nie wiem czy dobrze to odczytałam ale według mnie są złe.. proszę o pomoc.
Mam akwarium 112 l i wielogatunkowe, ale bez przesady.. duzo roślin które zaczeły mi marnieć tzn listki stają się przezroczyste i w takie dziurki.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#2

Post autor: rudy1986 »

Cos wiecej o zbiorniku, filtracja, jakie rybcie, jakie podloze, kamulce, skad woda itp

Autor
Asia1905
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 29, 2012 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#3

Post autor: Asia1905 »

Zbiornik 112l
Rybki: gupiki, molinezje, kiryski, neonki, platki, bocja
Roślinki: rogatek, gałęzatka kulista, zwartka, bakopa, hydrophila salicyfolia, alternathera green, onowodek kędzierzawy i madagaskalski
Podłoże: drobny żwirek
Oswietlenie: 2x T8 18W
Filtr wewnętrzny Aquarel typ fan-2 72W
Grzałka z termoregulatorem Aquarel 75W
Dekoracje, korzeń, kamienie
Pokarm: płatkowy, mrożony
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#4

Post autor: rudy1986 »

Moze masz kamienie wapienne dlatego takie pH, filtr jak dla mnie za slaby, lepsza by byla glowica z gabka:P kiedy podmienialas wode?? i jakim pokarmem platkowym karmisz, czesto??

Autor
Asia1905
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 29, 2012 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#5

Post autor: Asia1905 »

Jeśli chodzi o filtr mam taką okrągłą gąbkę zamiast orginalnego wkładu z pokrywą. Wodę podmieniałam w czwartek, a pokarm mam różny tzn kilka rodzai i daję raz tego a raz innego, ogólnie tropical i tetra

-- So mar 31, 2012 12:45 pm --

Ostatnio gdy robiłam testy to pH było dobre i reszta też, nie mam pojęcia skąd takie nagłe zmiany!nic nie doszło ani sie nie zmieniło..
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#6

Post autor: rudy1986 »

Jak dajesz zwykle tropicala to odstaw go, strasznie szybko sie rozklada i zwieksza fosforany.
Nie masz moze podloza wapiennego?? bo to pH jest strasznie dziwne. Wstaw moze fotke akwarium. Jezeli masz jakis pH minus oprocz tropicala to mozesz polac suche kamulce ktore masz i jezeli bedzie piana tzn ze sa wapienne i sie niestety nie nadaja do tego typu akwarium

Autor
Asia1905
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 29, 2012 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#7

Post autor: Asia1905 »

Więc tak wygląda
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#8

Post autor: rudy1986 »

Z tego co tam widze to zwirek masz z domieszka marmuru i muszle...... jedno i drugie out z akwarium. Przez to masz takie duze pH a do tego jony amonowe przeksztalcaja sie juz w amoniak a to jest trujace dla ryb.
Anubiasy wyjmij z podloza i daj na korzen albo kamulce, wtedy bedzie rosl o wiele lepiej.
Wymien ta bocje lochochate na cos innego ze znajomymi z forum bo Ci ryby zacznie zrzerac jak podrosnie:P no i masz tam troszke za gesto i malo neonow czerwonych:(

Autor
Asia1905
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 29, 2012 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#9

Post autor: Asia1905 »

Jeżeli chodzi o bocje to kupiłam ją na ślimaczki a wcale ich nie zjadała.. ale to już przeszłość bo ich dawno nie mam:) rogatek strasznie szybko rośnie i zrobilo się ciasno, gupiki tez się rozmnożyły stąd tak ich dużo.. neonków jest 4szt. Muszle mam więc wyjmę, a kamyki nie są tak jasne jak wyszły na zdjęciu, normalne kamyki..
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#10

Post autor: rudy1986 »

A wode skad podmieniasz?? kranoweczka warszawska?? Zwirek kupilas kwarcowy?? czy moze to byl mix??

Autor
Asia1905
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 29, 2012 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#11

Post autor: Asia1905 »

Woda z kranówki ale po odstaniu 12godzin, mam go już od 2 lat, kupiłam w kakadu, drobny żwirek jakoś tak się nazywał i dodałam troszkę rzecznego, drobniejszego pod roślinki
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#12

Post autor: rudy1986 »

A zobacz jeszcze czy nie masz testow przeterminowanych za dlugo. Podmien wode po wyjeciu muszli i daj znac jakie masz pH. Przez jakis czas karm bardzo oszczednie. Rozumiem ze akwarium tez juz dziala 2 lata??

Autor
Asia1905
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 29, 2012 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#13

Post autor: Asia1905 »

Ok tak zrobie, tak akwarium skończyło 2 lata w lutym;-) Dzięki za pomoc, dam znać jak to będzie po podmianie :-) :-D

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#14

Post autor: Zielony »

A jakie to są testy :?: Paski czy kropelkowe :?:
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.

fazownik1234
Gość
Posty: 1
Rejestracja: ndz mar 18, 2012 4:23 pm
Lokalizacja:

Złe parametry wody, pomocy

#15

Post autor: fazownik1234 »

Kropelkowe Sera czy tak?

Autor
Asia1905
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 29, 2012 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#16

Post autor: Asia1905 »

Fazownik skąd wiedziałeś :) faktycznie są to testy kropelkowe Sera, data ważności ok więc już sama nie wiem co się stało.. Zielony a Ty może masz jakiś pomysł?
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Złe parametry wody, pomocy

#17

Post autor: kfabisiak1 »

A mierzyłaś testami wodę z kranu? Tak przed wlaniem do zbiornika. Czy parametry różnią się znacznie?
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#18

Post autor: sum »

Asia1905 pisze:pH - 7,5 (za wysokie)
KH - 4 dKH
PO4 - 2,0 mg/l ( za niski)
NO3 - > 100 mg/l (strasznie wysoki)
nie wiem czy dobrze to odczytałam ale według mnie są złe.. proszę o pomoc.
Poziom azotanów i fosforanów możesz zbić przez większe podmiany.Na początek proponuję podmianę 40% plus porządne odmulenie dna.Po trzech,czterech dniach znowu podmianka~25%,później regularne podmiany rzędu 30%. To powinno pomóc w zbiciu NO3 i PO4 przy zachowaniu odpowiedniej dbałości o zbiornik.
Masz bardzo dobrą twardość węglanową i aż się prosi o zainstalowanie bimbrowni co by pomogło w zbiciu PH i polepszyło stan roślin.
fazownik1234 pisze:Kropelkowe Sera czy tak?
jasnowidz :wink:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Asia1905
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 29, 2012 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#19

Post autor: Asia1905 »

Dziękuje za pomoc od Wszystkich zrobie tak jak piszecie, już usunęłam muszle i zmniejszyłam dawki jedzenia..

-- N kwi 01, 2012 6:58 pm --
sum pisze:Poziom azotanów i fosforanów możesz zbić przez większe podmiany.Na początek proponuję podmianę 40% plus porządne odmulenie dna.Po trzech,czterech dniach znowu podmianka~25%,później regularne podmiany rzędu 30%. To powinno pomóc w zbiciu NO3 i PO4 przy zachowaniu odpowiedniej dbałości o zbiornik.
Masz bardzo dobrą twardość węglanową i aż się prosi o zainstalowanie bimbrowni co by pomogło w zbiciu PH i polepszyło stan roślin.
Teraz pozostaje mi tylko posłuchać się Ciebie i zobaczymy jak to wyjdzie :) dno mam czyściutkie bo niedawno odmulałam i zmieniałam aranżacje roślinną bo było strasznie gęsto!!
Co do bimbrowni czytałam dużo i tak się zastanawiam bo to trzeba mieć smykałkę do całej tej instalacji i później do całej reszty :-( bez pomocy "kogoś" na pewno się nie obejdzie :-D

-- N kwi 01, 2012 7:02 pm --

Dziś zrobiłam taką dużą podmiankę wody ok 45% i teraz ciąg dalszy za 3dni oczywiście mniej tak jak pisał Sum :)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#20

Post autor: sum »

Może przy zmianie aranżacji za bardzo poszalałaś i cały syfek z podłoża poszedł do słupa wody i stąd takie wyniki testów.
Asia1905 pisze:Co do bimbrowni czytałam dużo i tak się zastanawiam bo to trzeba mieć smykałkę do całej tej instalacji i później do całej reszty :-( bez pomocy "kogoś" na pewno się nie obejdzie :-D
Nie przesadzaj,to nic skomplikowanego.Wystarczą dwie butelki,kawałek wężyka,silikon,zaworek przeciwzwrotny,drewienko lipowe na dyfuzor i bimbrownia gotowa :mrgreen:
Na pewno znajdzie się jakiś użytkownik bimbrowni który podzieli się dobrym przepisem.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Asia1905
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 29, 2012 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#21

Post autor: Asia1905 »

-- Pn kwi 02, 2012 8:05 am --
Asia1905 pisze:Nie przesadzaj,to nic skomplikowanego.Wystarczą dwie butelki,kawałek wężyka,silikon,zaworek przeciwzwrotny,drewienko lipowe na dyfuzor i bimbrownia gotowa :mrgreen:
Na pewno znajdzie się jakiś użytkownik bimbrowni który podzieli się dobrym przepisem.
Dzieki może coś wymyślę z tą bimbrownią bo szkoda stracić roślinki, a co do żwirku to robiłam ok. 1 miesiąca restart i został wypłukany stąd czysty... woda była większości stara, więc po tym czasie myślałam że już wszystko się unormowało a jednak pH za wysokie i reszta nie ciekawa :(

Zastanawia mnie jedna rzecz bo niby żwirek mam drobny a jak tak się przyjrzeć to są szczelinki w których jest woda i chyba muszę pomyśleć o innym podłożu, ewentualnie dodaniem innego aby zapełnić te szczelinki co dobrze działało by na roślinki?? może pomożecie?? :)
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Złe parametry wody, pomocy

#22

Post autor: kfabisiak1 »

Dużą podmianę zrobiłaś ale trzeba było od razu zrobić testy, żeby porównać z poprzednimi.
Drugiego zdania niestety nie rozumiem. O jakie szczelinki tu chodzi?
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Autor
Asia1905
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 29, 2012 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#23

Post autor: Asia1905 »

Chodzi mi o to że mam luki po miedzy kamykami a chciałabym ich nie mieć więc muszę coś dodać aby się wypełniły..robiłam i pH jest 7 więc trochę mniejszy :)
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#24

Post autor: kfabisiak1 »

Nie wiem jakie masz obecnie podłoże, tzn. jakiej wielkości są pojedyncze granulki (1-3 mm) czy jakieś większe? Niemniej jednak jak chcesz te szczelinki wypełnić czymś o mniejszej granulacji, to bądź przygotowana na to, że prędzej, czy później te większe kamyki zawsze wyjdą na wierzch, zwłaszcza jak masz jakieś kiryski, glonojadki itp.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Autor
Asia1905
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 29, 2012 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#25

Post autor: Asia1905 »

Mysle że mam grubszy i cieżko jest mi roslinki utrzymać bo kiryski i glonojadki szaleją :-)
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Złe parametry wody, pomocy

#26

Post autor: kfabisiak1 »

To sobie tak myślę, że dołożenie jakiegoś podłoża o mniejszej granulacji niewiele da.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?

Autor
Asia1905
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw mar 29, 2012 4:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Złe parametry wody, pomocy

#27

Post autor: Asia1905 »

To co proponujesz? moze wogóle zmienic na inny? jakis jednolity kolor i drobny
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Złe parametry wody, pomocy

#28

Post autor: kfabisiak1 »

Kolor żwirku to wg Twojego upodobania, bo akwarium ma się w pierwszej kolejności Tobie podobać. Ważne tylko, żeby był bez ostrych krawędzi, żeby kiryski i glonojadki nie pokaleczyły się. Granulację 1-3 mm, kiryski uwielbiają w takim grzebać pyszczkami. Grubość podłoża, żeby była tak ok. 5-7 cm a roślinki możesz poprzywiązywać do większych kamyczków, do korzeni, żeby nie były wyrywane.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
ODPOWIEDZ