Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
tc_ich
Gość
Posty: 9
Rejestracja: wt maja 01, 2012 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#1

Post autor: tc_ich »

Dopiero zakladam akwarium. Przy kupowaniu podstawowego oprzyrzadowania dalem sie namowic dodatkowo na kupno bakterii, ktore po wpuszczeniu wzbogacaja kranowe na tyle, ze mozna wpuszczac ryby po 24 godzinach. Co myslicie o skutecznosci takich preparatow? Czy faktycznie mozna bez ryzyka wpuscic pierwsze rybki po tak krotkim czasie? Co z cyklem azotowym???

I druga sprawa. Slyszalem i czytylem rozne dlugosci przygotowywania akwariow: 3 dni- 7 dni az do dwoch tygodni...,czy wy jako doswiadczeni akwarysci mozecie powiedziec, ktora z tych odpowiedzi jest najblizsza prawdzie przy naszje kranowie?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#2

Post autor: sum »

Już od dłuższego czasu nie używam żadnych preparatów do uzdatniania wody(poza nawozami :mrgreen: ).
Przy starcie/restarcie/podmianie nie daję żadnych bakterii(po prostu nie bardzo wierzę w ich działanie),uzdatniaczy. Moim zdaniem zdecydowania lepiej jest użyć dojrzałego filtra,wody ze starego baniaka,syfku z filtra/podłoża.Jeżeli nie mamy takich możliwości to zaszczepienie akwarium może odbyć się poprzez wsypanie odrobiny płatków tudzież jakiegoś mięska np. ochotki itp.
Moje akwaria dojrzewały ~2/3 tygodnie(nie licząc pierwszego :x ) przed wpuszczeniem ryb.Ten okres również zależy od wielkości akwarium,im większe tym dłużej.Jakoś nie widzę potrzeby przyspieszania tego co i tak z czasem może bezpiecznie dojrzeć.
Wiem,że są ludzie którzy zaraz po starcie wpuszczają jakiegoś testera,kamikadze i obserwują co się dzieje.Metoda troszeczkę kontrowersyjna ale czasami spotykana.
To takie moje doświadczenia ,zapewne inni mają swoje.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#3

Post autor: kfabisiak1 »

Moje zdanie jest takie jak Suma. Nigdy nie stosowałem przyśpieszaczy, uzdatniaczy itp., bo nie widziałem takiej potrzeby, nie wiem jak to odbiłoby się na rybkach. Akwarystyka to hobby uczące cierpliwości, konsekwencji, systematyczności i pokory do „sił natury” w naszym małym jej wycinku, więc bądźmy cierpliwi od początku a nauczymy się czegoś o przyrodzie. Zwierzątka to nie rzecz. Rower kupujemy i od razu jeździmy, a w każdej chwili możemy go odstawić na dłuższy czas. Ze zwierzątkami tak się nie da, przecież bierzemy odpowiedzialność za ich życie. Nowo zakładane zbiorniki dojrzewają u mnie od 3 do 5 tygodni i Tobie też tak radzę, a ten czas oczekiwania poświęć na czytanie o akwarystyce, co i jak robić, jakie rybki wybrać. Czytaj o rybkach, które Ci się podobają, poznaj ich wymagania, ich charaktery, dowiesz się czy Twój zbiornik spełni ich potrzeby, czy wybrane gatunki mogą ze sobą współżyć w jednym akwarium? Dowiedz się o ich preferencjach żywieniowych, aby jak najlepiej dobrać dietę dla obsady. Zobacz jak rozwijają się w tym czasie roślinki. Może trzeba niektóre wymienić na coś innego, może dołożyć więcej roślin? Dowiedz się jakie roślinki będą miały szansę dobrze rosnąć, tu chodzi mi o ilość światła jakie możesz im dać.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#4

Post autor: Bozi »

Jeżeli jest to pierwsze uruchomienie akwarium to lepiej poczekać aż bakterie same się wytworzą a rośliny się ukorzenią. Na start dobre są rośliny szybko rosnące. Chyba że akwarium jest po leczeniu ryb. W takim wypadku warto szybko zaszczepić filtr szczepami bakterii i dodać witaminy. Przy restarcie lepiej jest dać część starej wody i filtr bez czyszczenia. Jeżeli filtr jest nowy to można dać "brud" ze starego.

Autor
tc_ich
Gość
Posty: 9
Rejestracja: wt maja 01, 2012 9:37 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#5

Post autor: tc_ich »

Dzieki za wiadomosc, a po jakim czasie widzicie ze zbiornik dojrzal? Po czym mozna to rozpoznac?
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#6

Post autor: kfabisiak1 »

Jeżeli nie masz testów, to tego raczej nie rozpoznasz, poprzez samą obserwację. To jest wynik doświadczeń starszych akwarystów i tych, którym chciało się robić testy wody podczas dojrzewania zbiornika.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#7

Post autor: Bozi »

Zazwyczaj po okresie 2 tygodni od uruchomienia akwarium wpuszcza się tzw. rybkę testową. I obserwuje się czy wszystko z nią w porzadku.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#8

Post autor: rudy1986 »

Bozi pisze:Zazwyczaj po okresie 2 tygodni od uruchomienia akwarium wpuszcza się tzw. rybkę testową. I obserwuje się czy wszystko z nią w porzadku.
nie ma czegos takiego jak ryba testowa, wpuscisz gubika i przezyje, wpuscisz neona i nie przezyje
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#9

Post autor: kfabisiak1 »

Tak, fajna rada. Jak rybka zachoruje lub padnie, będziesz wiedział, że jeszcze za wcześnie. Po 2 tygodniach to z reguły jest największe stężenie amoniaku lub już zaczyna niebezpiecznie rosnąć NO2.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#10

Post autor: Bozi »

Rybka testowa, to rybka którą się wpuszcza i patrzy się czy nie padnie. Zazwyczaj rybka, która nie jest zbyt wrażliwa. Nie wspominam tu o specjalnych wymaganiach, kwaśna woda, ... itp. O tym należy poczytać przed zakupem ryb i stworzyć im odpowiednie warunki. Tak samo nie daje się na start roślin wolno rosnących ale te szybko rosnące aby pochłaniały "nadmiary" na starcie.
Ostatnio zmieniony ndz maja 06, 2012 6:41 pm przez Bozi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#11

Post autor: kfabisiak1 »

Bożenko,
Zlituj się i nie pisz więcej takich rzeczy. Czy chciałabyś być takim testerem, żeby ktoś tak patrzył czy padniesz, czy nie?
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#12

Post autor: Bozi »

Lepiej niech to będzie jedna jak cała ławica :cool: Ale po 2 tygodniach nie powinny już padać ryby.
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#13

Post autor: Hooltayos »

Straszne to co tu czytam.

Dawno, dawno temu na początkach akwarystyki miałem sobie rybki, miesiąc po starcie. Jak to świerzak - popełniałem mnóstwo błędów. Zdarzyło się że po 2 miesiach padła rybka, myślę sobie - ok, moze była chora, padła druga, i kolejna - ooo!
Dopiero wtedy kupiłem testy na których się nie znałem - paskowe bo proste. Kurcze nie jest idealnie ale nie jest "trująco".
Zaniosłem próbke do pobliskiego sklepu - masakra. NH3, NO2, NO3 - istne bagno.
Za poradą sprzedawcy - szybka wymianka 50% zbiornika co 3 dni, bakterie nitryfikacyjne x3 - bardzo chciałem URATOWAĆ te rybki!

Bozi ty chcesz trzymać rybki aż przestaną padać aby wiedzieć że teraz już jest OK. WOW.
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#14

Post autor: Bozi »

Bozi ty chcesz trzymać rybki aż przestaną padać aby wiedzieć że teraz już jest OK. WOW.
Jest to wątek o skuteczności szczepów bakterii nitryfikacyjnych. Na temat dojrzewania akwarium i testów akwarystycznych jak mniemam są inne wątki na forum. Na temat testów można by dużo napisać. Również i to że wskazują bardzo różnie. Nie będę robić dłużej off topu.
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#15

Post autor: kfabisiak1 »

Bożenko,
Tytuł wątku i jego pierwsza część wskazuje na taki temat, ale przeczytaj jeszcze drugą część wypowiedzi autora w pierwszym poście a zauważysz, że jest również pytanie o dojrzewaniu zbiornika.
Jeżeli masz jakieś doświadczenie z uzdatniaczami, szczepami bakterii, dzięki którym dojrzewanie przebiega szybciej, podziel się tym z autorem.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

Bozi
Zapaleniec
Posty: 203
Rejestracja: wt maja 03, 2011 6:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Skutecznosc prepraratow do wzbogacania flory bakteryjnej

#16

Post autor: Bozi »

Jeżeli ktoś nie musi się spieszyć bo ryby w akwarium to jestem zwolennikiem aby poczekać te 2-3 tygodnie aby zbiornik dojrzał w normalnym trybie. Nie ma potrzeby aby ryby cierpiały. Natomiast czasami są przypadki że ktoś kupił za wcześnie rybki. Mogę polecić preparaty które sama przetestowałam. Jednym preparatem jest Tetra bactozym, który przyspiesza dojrzewanie akwarium ale jest drogi. Wkłada się go do filtra i do podłoża. Jednak z moich obserwacji wynika że nie działa po 24 godzinach. trzeba poczekać trochę dłużej na równowagę biologiczna. Innym , tańszym preparatem jest preparat Sery bio nitrivec. Jeżeli ktoś ma sytuację podbramkową, czyli ryby w niedojrzałym akwarium to polecam. Jest w formie płynnej i działa dosyć szybko. Ale trzeba go podać kilkakrotnie. Szczególnie przydatny po zachwianiu równowagi biologicznej np. po leczeniu.
ODPOWIEDZ