Utrzymanie stałego pH

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
zamson
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr mar 13, 2013 9:17 pm
Lokalizacja: Ursus
Płeć:

Utrzymanie stałego pH

#1

Post autor: zamson »

Witajcie,
dzisiaj przeżyłem szok chemiczny :shock: Posiadam niewielkie szkiełko 30 L, które funkcjonuje od 3tyg. Podmiankę wody robię co tyd. około 5-6 L. Od tamtej pory regularnie mierzę parametry wody i jakoś nigdy nie zmieniła się ona bardzo gwałtownie. Niestety dzisiaj moje pH przez 3dni z 6,5 zmieniło się na bite 8. Wiem co mam zrobić, żeby je obniżyć, ale jak utrzymać go na stałym poziomie 6,8? Mam je mierzyć codziennie? Przyznam się, że zwiększyłem twardość wody z 7 GH do 12GH dodając do akwa kilka muszelek i jakieś 2L kranówki bo wyczytałem, że Gupiki Endlera wolą wodę średnio twardą. Chyba przekombinowałem :( Jutro zrobię podmiankę z RO jakieś 5 L.
Baniak 90L
Paweł
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Utrzymanie stałego pH

#2

Post autor: ewelcia »

A po co tak kombinujesz? Przestań mierzyć i wyluzuj :D Lej po prostu stałą proporcję RO z kranówką. Jeśli nie będzie w akwa nic co zatwardza wodę - utrzyma się raczej na stałym poziomie.
Muszelki sobie daruj. Do Gupików nie pasują :)
I po co ci ph 6,8?
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
zamson
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr mar 13, 2013 9:17 pm
Lokalizacja: Ursus
Płeć:

Utrzymanie stałego pH

#3

Post autor: zamson »

Te pH to bardziej dla krewetek. Na razie mam Red cherry, ale po woli chciałbym rzucić się na coś bardziej wymagającego. Jednakże na chwilę obecną nie ma takiej opcji, gdy nie umiem zapanować nad tym pH. Ewelcia mówisz żeby wyluzować i utrzymać pH na poziomie 7 z kawałkiem?
Baniak 90L
Paweł
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Utrzymanie stałego pH

#4

Post autor: ewelcia »

Z obecną obsadą tak. Nie znam się na wypasionych krewetkach niestety :)
Bez sensu jest ciągłe mierzenie ph, kombinowanie i korygowanie. Wahania są gorsze niż to 7 z kawałkiem.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
zamson
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr mar 13, 2013 9:17 pm
Lokalizacja: Ursus
Płeć:

Utrzymanie stałego pH

#5

Post autor: zamson »

Ok rozumiem
Baniak 90L
Paweł
Awatar użytkownika

meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Utrzymanie stałego pH

#6

Post autor: meping »

Na początku jest sens mierzyć, potem ewentualnie przy podmianach lub jak coś się dzieje. Częściej to dla gorliwych, ale ja sensu nie widzę. Zamson, wrzuć pozostałe parametry. 3 tygodnie zbiornik i już z rybami, mogły związki azotowe skoczyć co się odbiło na Ph. Zanim zaczniesz lać RO sprawdź NO3, a szczególnie NO2. Ja bym nie walczył z Ph dopóki się cykl azotowy nie ustabilizuje. Pamiętaj, że Gupiki to rybki które w naturze żyją nawet w ściekach, a poza obszarami zurbanizowanymi w wodach lekko słonawych, więc wysokie Ph (około 8) im nie zaszkodzi.
Pozdrawiam
meping
Awatar użytkownika

Autor
zamson
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr mar 13, 2013 9:17 pm
Lokalizacja: Ursus
Płeć:

Utrzymanie stałego pH

#7

Post autor: zamson »

Wiem, że 3 tyg to krótko, ale już nie mogłem się doczekać :( Stwierdziłem, że gupik Endlera wytrzyma to i jak na razie świetnie sobie radzą. Nie straciły barw, są energiczne, pływają po całym baniaku. Skubią coś tu i tam... Dobrze sprawdzę NO2 i NO3. Zaraz idę do Wodnika po RO :P Jednakże w tę pogodę nic mi się nie chce :(
Baniak 90L
Paweł
Awatar użytkownika

meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Utrzymanie stałego pH

#8

Post autor: meping »

Mi też się nic się nie chce ;). Natomiast zamiast biegać po RO zrób najpierw testy, bo może zamiast RO wystarczy kwas ortofosforowy... ;) Albo solidna podmianka ;). Poza tym, to czym mierzysz Ph? Zrobiłeś tylko jeden pomiar? Jeśli tak, to powtórz. Bez paniki. Ja w moich początkach akwarystyki w XXI wieku (wcześniej miałem akwa w latach 80-tych) właśnie działając na szybko, podobnie jak Ty teraz, chcąc zrobić dobrze rybciom wymordowałem część obsady ;). Nic na szybko... ;)
Pozdrawiam
meping
Awatar użytkownika

Autor
zamson
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr mar 13, 2013 9:17 pm
Lokalizacja: Ursus
Płeć:

Utrzymanie stałego pH

#9

Post autor: zamson »

Muszę się udać i tak do Wodnika bo nie mam testów na NO współlokatorka też. hehe bieda :D pH mierzę testerem firmy zoolek. Na samym początku robiłem to codziennie i jak dolałem kwasu zoolek obniżającego pH i doprowadziłem go do 6,8 to utrzymywał się cały czas tak samo. Po zasadzeniu roślin też on nie uległ zmianie, a roślinki rosną jak głupie :P Też cieszą moje oczy. Jakie powinno być to NO2 i NO3. Jeśli wyjdzie tragiczne to mam zrobić diametralną podmiankę tak?
Baniak 90L
Paweł
Awatar użytkownika

meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Utrzymanie stałego pH

#10

Post autor: meping »

Ja testem Ph zooleka prawie wysadziłem akwarium... :-( Fakt, że miał już chyba rok, ale data przydatności była jeszcze chyba rok, czy dwa do przodu. NO2 powinno być zerowe, NO3... tutaj jest dyskusyjne, ortodoksi powiedzą, że poniżej 25 i nie sposób im zaprzeczyć, ale 50 te też nie dramat, tylko wskazówka, że trzeba podmienić wodę. Moja sugestia za którą mnie zjedzą, a Ty zrobisz co zechcesz... Kup testy paskowe. Aby z grubsza zorientować się co się dzieje w zbiorniku, zwłaszcza jeśli chodzi o azotany i azotyny wystarczą, a trochę kaski zostanie. Tą kaskę wydasz na test amoniaku (NH3) jeśli stwierdzisz jakąkolwiek obecność azotyn (NO2) w akwa. Dlaczego? Ano dlatego, że przy Ph powyżej 7 amoniak jest silnie toksyczny, zaś przy niższym tylko trochę mniej. Jak mi od święta pojawiało się NO2 (właśnie przy dojrzewaniu - 3 tydzień to mniej więcej ta pora) to od razu sięgałem po test amoniaku.

P.S. Skoro pytasz, jaki powinien być poziom NO2 i NO3 to znaczy, że nie odrobiłeś lekcji pt. zapoznanie się z tematem "Cykl Azotowy". Dobrze radzę podpytaj o to wujka googla. Sporo Ci się rozjaśni.
Pozdrawiam
meping
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Utrzymanie stałego pH

#11

Post autor: saintpaulia »

W akwarystyce najlepiej nic diametralnego nie robić. Wszystko spokojnie, małymi krokami. Nawet poprawiając warunki zbyt gwałtowanie, można zwierzakom zaszkodzić. No2 koniecznie musi wynosić 0.
Awatar użytkownika

Autor
zamson
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr mar 13, 2013 9:17 pm
Lokalizacja: Ursus
Płeć:

Utrzymanie stałego pH

#12

Post autor: zamson »

Moje akwarium dojrzało i ja też się uspokoiłem :) NO2 = 0, NO3 = 20, pH = 6,8, GH = 6, KH = 4. Robię regularną podmianę wody raz w tyg i nic się nie zmienia gwałtownie. Moje Roślinki rosną, glonów mam mało a Endlery wraz z Ampularią śmigają ochoczo pomiędzy Red Cherry :D

-- Śr kwi 17, 2013 10:41 am --

Ewelcia, Saintpaulina i Meping Dziękuję za Rady :)
Baniak 90L
Paweł
ODPOWIEDZ