Woda samochodowa w akwarium

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
Psyho

Woda samochodowa w akwarium

#1

Post autor: Psyho »

Witam
Chcę się Was poradzić w kwestii stosowania wody demineralizowanej z Marketu zamiast Ro przy podmianach.Oczywiście uprzednio będzie uzdatniona chociażby JBL Biotopolem. Na razie podnieniam tylko 10L czyli 20% zbiornika. Dawał bym 1:1 z kranovitem.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#2

Post autor: don_Vall »

Woda demineralizowana to jest właśnie woda RO. Nadaje się znakomicie do akwarium. JBL Biotopol jest zupełnie zbędny. Do takiej wody bardziej przydatny jest mineralizator. Zależy to już od tego po co chcesz ją (wodę) stosować.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Autor
Psyho

Woda samochodowa w akwarium

#3

Post autor: Psyho »

Wodę chcę stosować do obniżenia twardości i ph . A jeżeli chodzi o sens stosowania uzdatniacza jbl to wyczytałem ( nie ograniczyłem się do jednego źródła) o tym iż w tej wodzie z Marketu mogą się znajdować związki miedzi , które niekoniecznie są zalecane rybciom.

Autor
Dein

Woda samochodowa w akwarium

#4

Post autor: Dein »

d_V pisze:Woda demineralizowana to jest właśnie woda RO
Woda RO jest (przynajmniej częściowo)demineralizowana, ale demineralizację można osiągnąć na różne sposoby, niekoniecznie dzięki filtracji RO. Woda destylowana też jest demineralizowana, chociaż inny sposobem, niż woda z filtra RO.
Nie ma znaku równości, ale efekt mniej więcej ten sam.

kloner11
Gaduła
Posty: 127
Rejestracja: śr lis 07, 2012 11:09 pm
Lokalizacja: 4
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#5

Post autor: kloner11 »

Psycho39, używałem wody demineralizowanie dokładnie z Auchana i Selgrosu- stosowałem je przy Crystalach, także nie masz się o co martwić :)

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#6

Post autor: tiggi »

Ja też używam demineralizowanej wody i wszystko jest ok :)

Autor
Psyho

Woda samochodowa w akwarium

#7

Post autor: Psyho »

A dajecie jakiś uzdatniacz lub mineralizator

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#8

Post autor: tiggi »

Ja daję raz na jakiś czas nawozy. I to wszystko.
Uzdatniacza nie potrzeba, tak mi się wydaje

Autor
Psyho

Woda samochodowa w akwarium

#9

Post autor: Psyho »

Tiggi a jak długo stosujesz tą wodę ?

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#10

Post autor: tiggi »

Zrobiłam dwie podmianki nią, 15l demineralizowaną z 15l kranovitu.
Ramirezy mają się dobrze, jutro zobaczę jak wychodzą parametry bo były bardzo duże
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#11

Post autor: fivb77 »

Uzdatniacza może i nie potrzeba, ja do swojej wody z RO też nie używam, ale bez mineralizatora się nie da jeśli chcemy używać tylko wody destylowanej/demineralizowanej. Woda "samochodowa" ma twardości równe 0. gdy będziemy jej tylko używać bez mineralizacji takie parametry będzie miało również nasze akwarium. A to się sprawdzi tylko gdy chcemy mieć akwarium w stylu BW i mieszkańcami tego biotopu.

Autor
Psyho

Woda samochodowa w akwarium

#12

Post autor: Psyho »

Mam zamiar tak jak wcześniej napisałem stosować 1:1 "samochodową" i kranówkę właśnie w celu zmniejszenia twardości i ustaleniu ph na poziomie ok. 7 . Myślę więc ,że po kilku lub kilkunastu wymianach uda mi się to zrobić.Baniak 45l brutto.Twardość tak myślę powinna się zmniejszyć o połowę ( wyprowadźcie mnie z błędu jeżeli źle kalkuluję)
Początkowo warunki takie chciałem mieć ze względu na zamiar hodowli ramirezek ,ale dwie niestety mi padły w pierwszym tygodniu więc troszku się do nich uprzedziłem. Potem okazało się , że cała sklepowa partia była trefna( rozmawiałem później ze sprzedawcą od którego kupiłem rybki)
Na 20 szt przywiezion6ych z hurtowni tylko 2 się sprzedały :-) ( właśnie te moje) reszta padła w sklepie

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#13

Post autor: tiggi »

Nie uprzedzaj się do nich. To bardzo wesołe i ciekawskie rybki. Bardzo jestem zadowolona że je mam :)

Autor
Psyho

Woda samochodowa w akwarium

#14

Post autor: Psyho »

Tiggi może masz racje , bardzo mi się podobają i w ogóle.Może jak ustabilizuję sobie parametry wody na zadawalającym dla nich poziomie to spróbuję jeszcze raz i wtedy założę wątek "gdzie kupić zdrowe ramirezki" :-D
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Woda samochodowa w akwarium

#15

Post autor: fivb77 »

psyho39 pisze:Twardość tak myślę powinna się zmniejszyć o połowę ( wyprowadźcie mnie z błędu jeżeli źle kalkuluję)
A jakie te twardości masz?

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#16

Post autor: tiggi »

U mnie pH i twardość sięga 8 lub sięgała bo teraz nie wiem czy po zmianie wystroju, i częstszych podmianach razem z wodą demineralizowaną coś się zmieniło. Póki co ramirezki mają się bardzo dobrze :)

Autor
Psyho

Woda samochodowa w akwarium

#17

Post autor: Psyho »

Dokładnie nie znam. Natomiast na logikę biorąc jeżeli twardość wody z krany oznaczymy x a demineralka ma twardość 0 to przy zachowaniu proporcji 1:1 kranówy do "ro". twardość wyniesie 1/2 x
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#18

Post autor: fivb77 »

Jeśli samą demineralką podmiany robione to twardość spadła. W życiu bym nie trzymał ryb lubiących wodę lekko kwaśną w Ph rodem z solniczek, ale skoro mają się dobrze to spoko. Niech mają się dalej dobrze :wink:



Tak, jeśli chcesz zmniejszyć o połowę twardość to mieszaj pół na pół. A jak masz inne potrzeby to można wyliczyć z pewnego prostego wzoru ile wody zmiękczonej potrzeba w stosunku do tej kranowej.

Autor
Psyho

Woda samochodowa w akwarium

#19

Post autor: Psyho »

U mnie ph w kranie było 7,6-7-8 dokładnie niewiem bo wychodziło mi poza test lub było na granicy ( test JBL kropelkowy ph 6-7,6)
Liczę że uda mi się zbić do 7 , dodatkowo może coś obniży bimbrownia choć na zbyt wiele jeżeli chodzi o to dodatkowe rozwiązanie nie liczę :)
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#20

Post autor: Christo »

Dobrze żeby na takiej marketowej wodzie był symbol akwarium, ryby itp, a nie tylko żelazka i samochodu. Albo po prostu wzmianka że nadaje się do akwarium, inaczej nigdy nie wiadomo. Zakup filtra RO i tak jest bardziej opłcalny i bez porównania wygodniejszy. Zaczynałem od takiej marketowej demineralki (ale z symbolem akwarium), potem kupowałem wodę RO w akwarystyczny. Teraz pukam się w głowę na myśl o obu tych rozwiązaniach. :cool:
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Psyho

Woda samochodowa w akwarium

#21

Post autor: Psyho »

Na razie jeszcze tak finansowo mnie nie boli :) Pewnie jak za jakiś czas zmienię zbiornik zastanowię się nad filtrem RO tzn. usiądę z żoną , powiem jej o swoim zamiarze , ona powie nie , a ja będę czekał cierpliwie aż zmieni zdanie. Tym czasem 5 l. demineralki jeszcze kupię , choć racja , że niewygodne jest przy co tygodniowych zakupach tachać dodatkowe kilogramy
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#22

Post autor: iro1979 »

Dzisiaj przyszedł do mnie dzbanek filtrujący. Kupiłem bo potrzeba było wody do parzenia kawy z ekspresu. Kosztował 25zł na allegro. 1 filtr starcza na przefiltrowanie 150litrów wody i kosztuje około 7zł. Sprawdziłem twardość wody uzyskaną z dzbanka i wynosi ona 0 twardości ogólnej, węglanowej nie sprawdzałem (z lenistwa), ale wydaje mi się, że będzie tak samo. Filtrowanie 150l wody jest czasochłonne w porównaniu z wodą z filtra RO, ale jak ktoś potrzebuje do małego akwarium, lub podmienia np. 10 litrów wody pół na pół z kranówką to te 5 dzbaneczków może się pofatygować ;). W porównaniu z kupowaną wodą demineralizowaną wyjdzie dużo taniej, nie wiem jak w porównaniu z wodą z RO bo nie miałem nigdy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#23

Post autor: Lech-u »

iro1979 pisze:Dzisiaj przyszedł do mnie dzbanek filtrujący.
Jaki masz wkład filtrujący? Co jest "medium" filtrującym?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#24

Post autor: iro1979 »

Filtr w zestawie jest taki jak na linku:
http://www.allegromat.pl/aukcja162550" onclick="window.open(this.href);return false;
niestety co tam czyści to nie wiem, musiałbym poszukać dokładniej po necie.

Autor
Kiperka

Woda samochodowa w akwarium

#25

Post autor: Kiperka »

Iro1979 chyba chodziło o taki zwykły dzbanek filtrujący
iro1979 pisze:do parzenia kawy z ekspresu
Kiedyś już była debata na temat używania takiego sprzętu. Były za i przeciw (z tego co pamiętam tylko ja byłam za :D ).
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#26

Post autor: iro1979 »

Hehe tu znalazłem dokładniejszy opis, to chyba ten sam filtr:
http://www.e-rutek.pl/pl_PL/p/WKLAD-FIL ... B100-15/14" onclick="window.open(this.href);return false;
Kiperka pisze:Iro1979 chyba chodziło o taki zwykły dzbanek filtrujący
iro1979 pisze:do parzenia kawy z ekspresu
Kiedyś już była debata na temat używania takiego sprzętu. Były za i przeciw (z tego co pamiętam tylko ja byłam za :D ).
tak chodzi o zwykły dzbanek filtrujący :)
A i jeszcze coś dodam, normalnie woda u mnie z kranu ma twardość ogólną 17 stopni.
Ostatnio zmieniony śr lip 16, 2014 2:38 pm przez iro1979, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Kiperka

Woda samochodowa w akwarium

#27

Post autor: Kiperka »

W tej aukcji w składzie jest wypisany Aqualen (coby to nie było) i "efektywne srebro" (ponownie czuję się głupia).
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Woda samochodowa w akwarium

#28

Post autor: iro1979 »

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem filtrów do wody, właśnie przyszedł kolejny filtr tym razem do lodówki samsung z kostkarką do lodu. Lodówka może również oddawać przefiltrowaną wodę. Tu zastosowana wkład szlifujący O.o z węglem kokosowym. Zobaczę jutro co lodówka wypluje i jakie będą parametry wody. Ten filtr kosztuje 13zł i starcza ponoć na 3-6 miesięcy.
A jeśli chodzi o dzbanek to kupiłem dokładnie ten:
http://www.allegromat.pl/aukcja162552" onclick="window.open(this.href);return false;
tam na dole jest rozebrany filtr i można zobaczyć co tam jest. Niestety tylko zobaczyć bo nazwać ciężko.
Podejrzewam, że nie zaszkodzi rybkom bo dzbanek jest przeznaczony do filtrowania wody dla ludzi.
edycja:
Przepraszam za zwłokę, ale wyjechałem na wakacje.
Sprawdziłem dziś rano parametry wody z filtra z lodówki, niestety cena idzie chyba z jakością w tym wypadku. Coś ten filtr robi, ale dla akwarystyki akurat ten jest bezużyteczny. Zapomniałem już parametry, ale pamiętam, że podniósł gh o 2 stopnie O.o obniżając kh chyba o 4.
ODPOWIEDZ