Popularne skałki/podłoża i ich wpływ na parametry wody

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
Rrrrogaty

Popularne skałki/podłoża i ich wpływ na parametry wody

#1

Post autor: Rrrrogaty »

Jako, ze przymierzam się do wprowadzenia do oferty różnych podłoży i żwirów postanowiłem odwiedzić jednego z dostawców i zapoznać się z jego ofertą. Pomimo zapewnień, że "Paaaaanie, akwaryści to biorą i są zadowoleni" postanowiłem jednak sam się o tym przekonać. Złapałem trzy podłoża, które wydały mi się najbardziej interesujące i dwa rodzaje skałek, aby wykonać na nich podstawową diagnostykę przydatności do użycia w akwarium.

Każde podłoże zostało wypłukane pod wodą bieżącą i zalane wodą z filtra RO, a następnie zostawione na 24h. Po tym czasie wykonałem pomiary Ph, konduktancji (czyli w przybliżeniu twardości) oraz testy na NO3 i PO4. Pomiary nie mają na celu uzyskania konkretnych, precyzyjnych wyników, tylko bardziej informacji o trendach.


PODŁOŻE NR 1: Bardzo ciekawe drobne (ok. 2-3mm) i jasne podłoże. Początkowo wzbudziło mój niepokój (białe = jakieś wapienie), ale usłyszałem, że jest ono mocno skrystalizowane i uznałem, że warto dać mu szansę.

Obrazek

Podłoże nieznacznie podniosło konduktancję, PH nie drgnęło nawet. Fosforany minimalnie w górę i azotany zero.


PODŁOŻE NR 2: Kolejny ciekawe podłoże. Biało-kremowo-różowe kamyczki o gładkich krawędziach i wielkości ok. 5mm.

Obrazek

Konduktancja bez zmian, wzrost Ph o pół stopnia. Azotany i fosforany zero.


PODŁOŻE NR 3: Przypuszczam, że jest to jakiś potłuczony serpentynit. Kamyki o zielonym zabarwieniu i wielkości ok.5-8mm.

Obrazek

Ponad dwukrotny wzrost konduktancji.
Ph wystrzeliło o ponad 2 jednostki. Fosforany zero. Jedyne podłoże na którym zanotowałem minimalny skok azotanów.


SKAŁKA NR 4:
Serpentynit w dużym kawałku. Charakterystyczny kamulec o zielonym zabarwieniu z białymi wtrąceniami.

Obrazek

Co ciekawe, doszło do spadku konduktancji. Ph nieznacznie w górę o pół stopnia. Azotany i fosforany zero.


SKAŁKA NR 5:
Bardzo popularna (!) wśród akwarystów skałka. Charakterystyczny pasiak, rdzawe, niebieskie i białe wtrącenia.

Obrazek

Minimalny spadek konduktancji. Ph bez zmian. Azotany zero. Fosforany OGROMNE.

Z tą skałką miałem już rok temu do czynienia podczas urządzania jednego z baniaków. Poniosłem sromotną klęskę, która zaowocowała brodami glonów długimi na kilkadziesiąt centymetrów i to pomimo wkładów pochłaniających Po4 czy korzystaniu z chemii je redukującej w trybie instant. Szokuje mnie to, że owy sprzedawca ma całą ogromna wystawkę tych skał gotowych do wkładaniach do akwariów. Jeśli ktoś ma do czynienia z problemem glonów nitkowych i ma te skałki powinno mu to dać do myślenia.

W najbliższym czasie postaram się wykonać podobny test jeszcze dla bazaltu.

EDIT

Jeszcze mała ściąga dla początkujących:

Konduktancja to inaczej przewodność i jest miarą rozpuszczonych w wodzie związków. Można ją przekładać na twardość ogólną. Czyli jeśłi przewodność rośnie to znaczy, że i GH (TO - Twardość Ogólna) wzrasta. Dla większości ryb i roślin dąży się raczej do niskiej twardości.

Ph czyli odczyn wody. Im wyższy tym woda bardziej zasadowa, im niższy tym bardziej kwaśna. Neutralne Ph to 7.0. Zazwyczaj dąży się do Ph w zakresie 6-7, ale niektóre zbiorniki wymagają również takiego z wyższych zakresów.

Azotany i fosforany - to źródło pokarmu dla roślin głównie. W zbiorniku pojawiają się głównie w związku z obecnością ryb (przemiana materii, rozklad resztek pokarmowych). Zaleca się stosunek 10:1 (NO3:PO4). Wysokie stężenia jednych i drugich mogą prowadzić do plagi glonów i być niebezpieczne dla mieszkańców.
Ostatnio zmieniony pn paź 27, 2014 2:51 pm przez Rrrrogaty, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Popularne skałki/podłoża i ich wpływ na parametry wody

#2

Post autor: Lech-u »

Bardzo interesujące zestawienie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

choq
Zapaleniec
Posty: 225
Rejestracja: pt sie 06, 2010 10:02 am
Lokalizacja:
Płeć:

Popularne skałki/podłoża i ich wpływ na parametry wody

#3

Post autor: choq »

Bardzo przydatne zestawienie. Ciekawi mnie bazalt - pochwal sie koniecznie, chociaż jestem niemal pewny, że będą zerowe zmiany.
Zaskoczyła mnie skałka nr 5. Widziałem kilka baniakow z czyms podobnym i podobały mi sie ale perspektywa glonów :razz:
Pozdrawiam,
Grzegorz
180L towarzyskie, 30L krewetki
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Popularne skałki/podłoża i ich wpływ na parametry wody

#4

Post autor: silver007 »

Skała nr 5 - miałem jej sporo w baniaku LT 128l. Nie badałem tam fosforu, bo nie było nawożenia, ale glonów zero i rośliny rosły wspaniale! To był chyba mój najbardziej udany baniaczek :) W każdym razie jeśli dzięki tej skale korzystnie podnosił się poziom Fosforu to dla mnie jest to plus.

Co do testów to pozostaje jeszcze jedna kwestia... Jak dane podłoże / skała zachowa się w akwarium gdzie wodę podmienia się średnio 30% w ciągu tygodnia, a nie w pojemniczku, gdzie stanowi znaczny procent jego objętości?

Dla jasności - nie mówię, że test jest zły, zwłaszcza, ze Rogatek wyraźnie pisze:
ROGATEK pisze:Pomiary nie mają na celu uzyskania konkretnych, precyzyjnych wyników, tylko bardziej informacji o trendach
Z tym że i o trendach tutaj niewiele możemy powiedzieć, bo nie wiadomo jak długo skała będzie "działać" i czy w ogóle w zauważalnym stopniu jeśli zalejemy ją dziesiątkami/setkami litrów.
Ważne żeby wspomnieć, że to test bardzo pobieżny i tak badana zmiana parametrów nie dyskredytuje danej skały. Ważne z tego względu, że wejdzie tutaj jakiś szukający wiedzy początkujący akwarysta, przeczyta że "Podłoże nieznacznie podniosło konduktancję" i da sobie spokój, bo to źle i potem pójdzie i kupi sobie na allegro "żwir akwarystyczny" za 15zł/kg, który zrobi dokładnie to samo.

Ale za włożony wysiłek pochwała się należy! :)
ODPOWIEDZ