Stężenie Potasu - jakie powinno być.

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#1

Post autor: sylwekw »

No właśnie jakie?
Czytam różne wypowiedzi na Forach i pojawiają się liczby od kilku mg/l do kilkunastu mg/l.
Oczywiście, jednym głosem wszyscy piszą, że stężenie nie jest takie ważne i przedawkować trudno bo rośliny mają zdolność magazynowania potasu itd itp.
Jednak mnie to zaintrygowało bo wyniki testu wyszły mi zaskakująco wysokie.
Co prawda o teście Zooleka na potas już dyskutowaliśmy np w tych wątkach:
TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja
Nowość-test na potas w wodzie słodkiej
ja sam się w jednym wypowiedziałem - raczej negatywnie.

Tym niemniej test jest i jakieś wyniki daje.
Pierwsze wykonanie testu dało mi wynik około 100mg/l. trochę mnie to zdziwiło ale zaprzestałem podawania Potasu.
Minęło trochę czasu, dzisiaj zrobiłem ponownie test. Tym razem wyszło mi około 60mg/l.
Nadal dużo - porównując z tymi pojawiającymi się w wypowiedziach akwarystów kilku lub kilkunastoma mg/l

Duże stężenie szkodzi czy nie szkodzi ale po co podawać potas gdyby rośliny miały go magazynować zamiast zużywać.

Jaka jest Wasza wiedza lub doświadczenia - wiem, że pewnie niewielu używa testu i mierzy stężenie Potasu ale co powiecie na przytoczone przeze mnie liczby.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#2

Post autor: mimag »

sylwekw pisze:Pierwsze wykonanie testu dało mi wynik około 100mg/l. trochę mnie to zdziwiło ale zaprzestałem podawania Potasu.
Minęło trochę czasu, dzisiaj zrobiłem ponownie test. Tym razem wyszło mi około 60mg/l.
Nadal dużo - porównując z tymi pojawiającymi się w wypowiedziach akwarystów kilku lub kilkunastoma mg/l
zakladajac ze testy pokazują prawde to faktycznie duze ilosci.
Ile ppm łącznie wlewasz tygodniowo potasu sumając jego ilosc ze wszystkich nawozów?
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#3

Post autor: sylwekw »

Przykro mi ale używając gotowych nawozów tego się nie wie :-( (dlatego między innymi zaczynam robić przymiarki do nawożenia solami).
Awatar użytkownika

adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Re: Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#4

Post autor: adams750 »

sylwekw pisze:Przykro mi ale używając gotowych nawozów tego się nie wie :-( (dlatego między innymi zaczynam robić przymiarki do nawożenia solami).
A jakie nawozy podajesz?? Da się sprawdzić orientacyjnie ile jest K w danym nawozie. Ja tak sprawdzalem nawozy aqua artu
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#5

Post autor: sylwekw »

Ja używałem Potas z Aquabotanique. Jak miałbym sprawdzić zawartość Potasu w nim - moim testem na Potas (oczywiście po rozcieńczeniu).
Kupiłem też Potas BlueLine (Huntera) ale jeszcze go nie używałem.
Awatar użytkownika

adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#6

Post autor: adams750 »

Jakie masz podane dawki podstawowe nawozów?? Jak masz podane np. 1ml na 4l wody to nabierasz 4 litry wody ro albo destylki i podajesz 1ml nawozu. Mieszasz i robisz test na K. Wynik mnożysz przez podaną dawkę jaką podajesz do szkła. Powinieneś mieć przybliżony wynik podawanego K.
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#7

Post autor: Stefan »

Widełki stężenia potasu w wodzie akwariowej są dość szerokie: od 5 do 30 mg/l
W praktyce stosuje się od 10 do 20 mg/l.
Na pewno nadmiar potasu powoduje palnie stożków wzrostu u rotali macrandry czego doświadczył Sum a następnie ja to na swoich roślinach sprawdziłem i faktycznie tak jest.
Przyjmując, że prawidłowe stosunki stężeń N:P:K w wodzie akwariowej powinny być np. 10:1:10 to stężenie potasu jakie powinieneś mieć powinno być takie samo jak stężenie azotu.
Gotowe nawozy makro są dobrze zbilansowane i zawierają w sobie potas w odpowiedniej proporcji. Potas podaje się dodatkowo, gdy występują ewidentne jego niedobory – dziury w liściach.
Trudno uwierzyć aby zmierzony poziom był wynikiem aż tak dużego przedawkowania.
Raczej test zawyża.
Ostatnio zmieniony śr lis 19, 2014 10:52 pm przez Stefan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#8

Post autor: sylwekw »

Na Aquabotanique dawkowanie to: 3ml na każde 10 litrów wody w zbiorniku - podawane raz w tygodniu. Co oznaczałoby w moim przypadku ~60 ml / raz w tygodniu. Ja podawałem 5 ml codziennie.
No dobra skorzystam z Twojego pomysłu i jutro sobie zrobię test z samej ciekawości ale trochę odbiegamy od sedna sprawy bo istotą założenia tego wątku było poznanie opinii jakie stężenie Potasu jest dla roślin dobre (wystarczające) a nie mierzenie tego co mam - bo jeśli założymy, że test jest poprawny i moje odczyty też to stężenie już znam :-)

No chyba, że zmierzasz w tym kierunku, że jeśli zmierzę stężenie jakie powinienem podawać według producenta to można przyjąć, że właśnie takie stężenie jest dobre :-)

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#9

Post autor: pablo »

Stefan dobrze mówi. Potas można przedawkować. Nie kupuj nawozów potasowych lub różnych makro z potasem... Strata kasy. Kup KNO3, a jak masz dużą obsadę i problem z NO3 to K2SO4. Grosze zapłacisz, a starczy na wieki. W tych nawozach masz dokładnie te sole rozpuszczone, a kontrola stężeń dużo lepsza. Nie bój się soli. Kup kieszonkową wagę chińską za 15 zł, np. MH-200.

@Stefan. Nawozy mogą być dobrze zbilansowane, ale często podłoże (głównie ono, jak sądze, choć akwarium to miejsce wielu zagadek) nie zawsze tak samo działa. Kolejna sprawa - rośliny nie pobierają różnych pierwiastków w tym samym tempie, tudzież w tym tempie w jakim są dostarczane razem z nawozem. Tak więc, coś się kumuluje, coś ucieka itd. Do prawidłowych, stabilnych stężeń i dawek trzeba dojść samemu, a nie polegać na gotowcach.
Ostatnio zmieniony śr lis 19, 2014 10:58 pm przez pablo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#10

Post autor: sylwekw »

Stefan dziękuję za bardzo konkretną wypowiedź.
Może nie tyle test zawyża (czego oczywiście wykluczyć się nie da) co sposób szacowania wyniku w tym teście jest moim zdaniem do bani :-) ale o tym pisałem w jednym z wcześniej przytoczonych wątków.

Pablo właśnie powoli nabieram "odwagi" w kwestii nawożenia solami ... paczka już w drodze :-) .. a wagę mam, jubilerską (ale chińską :-).

Ale Pablo proszę wytłumacz mi bo nie chwytam istoty tego fragmentu:

"... Kup KNO3, a jak masz dużą obsadę i problem z NO3 to K2SO4...." - i co masz na myśli pisząc "problem z NO3"?

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#11

Post autor: pablo »

Mam tu na myśli to, że jeśli rośnie Ci NO3 samo, tzn. kumuluje się- nie jest w dostatecznej ilości wchłaniane przez rośliny, to nie powinieneś podawać KNO3, tylko samo K2SO4.

-- Śr lis 19, 2014 11:11 pm --

A na jakie sole czekasz? Bo jak na KNO3 i/lub K2SO4, to jak przyjdzie paczka, to możesz sobie skalibrować test na potas i będziesz wiedzieć czy jest do bani :)
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#12

Post autor: sylwekw »

Czekam między innymi na:
POTAS - K2SO4 czysty do 99,9 %
Awatar użytkownika

adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#13

Post autor: adams750 »

Przy miękkiej wodzie wyższe stężenia potasu mogą faktycznie zaszkodzić, a przy twardszej wodzie można go trzymać w granicach 30ppm ale pamiętając również o no3. Ogólnie u siebie w szkle nie przekraczam 15ppm K i roslinymaja się dobrze.
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#14

Post autor: sylwekw »

Hmmm to jeśli test dobrze odczytuję to mam Potasu zdecydowanie za dużo.
Sole już przyszły więc spróbuję "skalibrować" ten test (albo inaczej mówiąc przetestować jego poprawność). Muszę pokombinować jak wyliczyć stężenie do testu.

Podsumowując jednak wątek, Wasze opinie wskazują, że stężenie Potasu = 60mg/l to zdecydowanie za dużo.
Ostatnio zmieniony czw lis 20, 2014 11:14 pm przez sylwekw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#15

Post autor: mimag »

Ja bym zaczal od duzej podmianki wody minimum 60% i rozpoczal nawozenie solami. Dzieki temu na dzien dobry zbijesz nadmiary i zaczniesz podawac ilosci ktorych jestes swiadomy. Wtedy z czasem wyjdzie czy test pokazuje poprawnie.
100x40x50 JUWEL RIO 180

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#16

Post autor: pablo »

No niby tak, jak mimag mówi jest dobrze, pod warunkiem, że się wie, ile ppmów ubywa między podmianami. Lepiej zrobić sobie roztwór o zadanym stężeniu, jeśli masz filtr RO. Zrób sobie zatem ze dwa roztwory, np. o stężeniu 10ppm i 20ppm. Potem sprawdź jak Ci pokazuje test normalnych stężeń i wysokich stężeń na obu próbkach (jeśli masz test zooleka, swego czasu to były jedyny na rynku test na K). I nawet jeśli Twój będzie niedokładny, to będziesz go mógł i tak z powodzeniem używać, biorąc odpowiednią poprawkę na wskazania.
Ostatnio zmieniony czw lis 20, 2014 11:28 pm przez pablo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#17

Post autor: sylwekw »

Dam znać o wynikach ale to dopiero chyba po weekendzie.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#18

Post autor: Lech-u »

Sławek,
Dość fajny kalkulator przeliczający różne sole znajdziesz tu:
http://www.holenderskie.pl/?m=12/a/kalkulator_pmdd

Według mnie warto z niego skorzystać.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#19

Post autor: sylwekw »

Co prawda imię nie to ale zgaduję, że to do mnie :-)

Mam już kilka kalkulatorów ściągniętych (nawet taki od sprzedawcy u którego kupiłem sole) ale ten Twój jest faktycznie fajny bo taki prosty (a nie 10 arkuszy w Excelu :-)

Dzięki Lechu!
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#20

Post autor: Lech-u »

sylwekw pisze:Co prawda imię nie to ale zgaduję, że to do mnie
Ojej, przepraszam. Edytor musiał mi zmienić imię w czasie pisanie.
sylwekw pisze:Dzięki Lechu!
Proszę!
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: Stężenie Potasu - jakie powinno być.

#21

Post autor: sylwekw »

Dobra tak jak mnie adams upomniał: co za dużo to i krowa nie zje :-) zatem info o próbie na wiarygność tego testu Zooleka na potas pozostawiam tylko w wątkach "recenzujących" ten test (są dwa ... swoją drogą można by je scalić).
ODPOWIEDZ