Czy Seachem Purigen absorbuje też leki?

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Ironman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: śr paź 15, 2014 9:41 pm
Lokalizacja: Siedlce
Na imię mam: Radek
Płeć:

Czy Seachem Purigen absorbuje też leki?

#1

Post autor: Ironman »

Wczoraj wlałem do akwarium Zoolek Green Ichtio, gdyż pojawiła się ospa. Wcześniej już był zamontowany purigen w filtrze. Zapomniałem go wyjąć na czas kuracji. Czy ta żywica absorbuje też też ten lek?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Czy Seachem Purigen absorbuje też leki?

#2

Post autor: rudy1986 »

Nie absorbuje. Nie pelni funkcji absorbenta lekow itp nawet nawozow itp. "zielona woda" i tak zniknie po jakims czasie, zalezy jakie masz pH. A ze masz wysokie mozna bylo sie pokusic o inne lekarstwo:P na ospe
Awatar użytkownika

Autor
Ironman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: śr paź 15, 2014 9:41 pm
Lokalizacja: Siedlce
Na imię mam: Radek
Płeć:

Czy Seachem Purigen absorbuje też leki?

#3

Post autor: Ironman »

Dzięki, uspokoiłeś mnie trochę w tej kwestii. A tak na przyszłość, jakie lekarstwo przy takim wyższym PH?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Czy Seachem Purigen absorbuje też leki?

#4

Post autor: rudy1986 »

Blekit metylenowy. Zielen jak i blekit sa to wskazniki chemiczne ktore dzialaja w pewnym zakresie pH. Zielen dziala w przedziale 6,2-6,8 (nie pamietam dokladnie) blekit stosuje sie w wyzszym zakresie. Blekitem np zawsze leczy sie uspe u pyszczakow bo zielen tam momentalnie przestanie dzialac
Awatar użytkownika

meping
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt lis 30, 2010 9:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czy Seachem Purigen absorbuje też leki?

#5

Post autor: meping »

Jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś, to podnieś temperature do ponad 30*. Najlepiej 32. Kulorzesek tego nie lubi, ryby przez kilka dni zniosą. A z resztą przy ospie nie ma co się szczypać. Jest wojna, są ofiary cywilne. To najwieksze chyba scierwo jakie może się wdać. Współczuję.
Pozdrawiam
meping

Dein

Czy Seachem Purigen absorbuje też leki?

#6

Post autor: Dein »

Kulorzęsek to słabe ścierwo, o ile konsekwentnie dobierze się metodę leczenia. Z uwzględnieniem warunków w zbiorniku i stopnia tolerancji chorych ryb na wybrany lek/ wysoką temperaturę.
Najgorsze jest mieszanie metod i przedobrzanie i zbyt szybkie kończenie terapii po ustąpieniu najbardziej widocznych objawów. Kulorzęsek temperaturę 32 stopnie przeżył u mnie nie raz, a po chwili odpoczynku uderzał w osłabione ryby ponownie. Pewną antykulorzęskową temperaturę, 34 stopnie, nie każdy zwierzak wytrzyma. Jeśli lek przeznaczony do zwalczania kulorzęska, to w temperaturze, która nie hamuje, a przyśpiesza rozwój kulorzęska, żeby maksymalnie skrócić cykle rozwojowe - 26-27 stopni. Sól pomocniczo - jak najbardziej, pomaga w utrzymaniu chorej ryby w pozytywnej formie i wyjść z choroby bez powikłań, ale najpierw upewnić się, czy wszystkie ryby dodatek soli tolerują.

A więc - nie zakładajcie, że to ciężka choroba i bez ofiar się nie obędzie. To stosunkowo łatwa do wyleczenia choroba, pod warunkiem, że nie męczy się ryb zbędnymi, nieprzemyślanymi i przeciągającymi się zabiegami, a po podleczeniu mają dobre warunki, nie pływają w zupie ze zgniłych roślinek i szczątków filtra biologicznego. W wielu przypadkach to właściciel dobija zwierzę, nie kulorzęsek. Jednocześnie zwierzątko prażąc, trując i stresując na wszelkie możliwe sposoby.
Awatar użytkownika

Autor
Ironman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: śr paź 15, 2014 9:41 pm
Lokalizacja: Siedlce
Na imię mam: Radek
Płeć:

Czy Seachem Purigen absorbuje też leki?

#7

Post autor: Ironman »

21 stycznia wlałem Grenn Ichtio wg zaleceń na etykiecie i równocześnie stopniowo podnosiłem, w przeciągu ok 8 godzin temperaturę do 31 stopni. Taką temp. utrzymuję w dalszym ciągu. Wczoraj wieczorem 3 zainfekowane bocje miały jeszcze po kilka kropek. W tej chwili nie wiem, bo jeszcze światło zgaszone. Jak to dalej rozegrać? Gatunki niby mam ciepłolubne, bo pod tym kątem dobierałem obsadę (labirynty, skalary, bocje i zbrojasy), ale trochę boję się im dowalić zupę 34 stopnie.
Czy dać im dodatkowo jakieś witaminy, np Sera Fishtamin?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Czy Seachem Purigen absorbuje też leki?

#8

Post autor: rudy1986 »

Jezeli sa kropki dale trzymamy podniesiona temperature. Fishtamin mozesz podac ale najlepiej z jedzeniem

wyslane prawdopodobnie z pracy:D przy czyszczeniu zbiornikow
tapatalkniete
Awatar użytkownika

Autor
Ironman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: śr paź 15, 2014 9:41 pm
Lokalizacja: Siedlce
Na imię mam: Radek
Płeć:

Czy Seachem Purigen absorbuje też leki?

#9

Post autor: Ironman »

Wczoraj rano kropki zniknęły, dziś jeszcze cały czas 31 stopni. Ile czasu jeszcze utrzymywać temperaturę? Dać jakąś dawkę przypominającą leku, jak zaleca producent, po ok 7 dniach?
Zainfekowane bocje na szczęście od początku w bdb kondycji, zachowują się cały czas jak zupełnie zdrowe.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Czy Seachem Purigen absorbuje też leki?

#10

Post autor: rhino »

Dein pisze:Jeśli lek przeznaczony do zwalczania kulorzęska, to w temperaturze, która nie hamuje, a przyśpiesza rozwój kulorzęska, żeby maksymalnie skrócić cykle rozwojowe - 26-27 stopni.
Ironman,

czytaj ze zrozumieniem !
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
Ironman
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: śr paź 15, 2014 9:41 pm
Lokalizacja: Siedlce
Na imię mam: Radek
Płeć:

Czy Seachem Purigen absorbuje też leki?

#11

Post autor: Ironman »

Rhino,

staram się. Ale zobacz, że mam tutaj w temacie dwie alternatywne wersje - obniżyć temperaturę i nie obniżać. Nie wiem co będzie słusznym posunięciem, dlatego pytam.

Przystałem na taką koncepcję - obniżyć temperaturę i wlać drugą dawkę leku. Teraz proszę Was o podpowiedź, czy idę dobrą drogą.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Czy Seachem Purigen absorbuje też leki?

#12

Post autor: rudy1986 »

W 31 stopniach kulorzesek ginie. Im wyzsza jest temp tym okres przeksztalcania sie skraca. powoli zacznij zjezdzac z temp. daj dzisiaj dawke przypominajaca i jutro po jednym stopniu zmniejszaj do optymalnej
ODPOWIEDZ