Ranking testów do wody - producenci

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Jakie testy do wody używasz / polecasz do akwarium słodkowodnego?

JBL
18
60%
SERA
2
7%
ZOOLEK
8
27%
AZOO
0
Brak głosów
TROPICAL
1
3%
SALIFERT
0
Brak głosów
AQUARIO DROP
0
Brak głosów
TETRA
1
3%
API Freshwater
0
Brak głosów
NUTRAFIN
0
Brak głosów
Pool Chemical Products
0
Brak głosów
Mardel
0
Brak głosów
Aquaponics
0
Brak głosów
inne
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 30

Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ranking testów do wody - producenci

#1

Post autor: Lech-u »

Jakich testów używacie?
Jakie polecacie?
Które są najłatwiejsze, najdokładniejsze, naj... ?
Stwórzmy nasz ranking producentów testów akwarystycznych.

Każdy może zarekomendować 4 producentów.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Ranking testów do wody - producenci

#2

Post autor: jgoluch »

To chyba ranking producentów.
Jeśli chcesz ranking testów, to należałoby zrobić osobne ankiety dla np. NO2, NO3, PO4, Fe, GH, KG, i wiele innych.
To nie jest tak, że jak np. JBL ma b. dobre test NO3, to te na twardość będą równie dobre.
Stąd potrzaba zrobienia ankiet pod konkretne parametry.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ranking testów do wody - producenci

#3

Post autor: Lech-u »

jgoluch pisze:To chyba ranking producentów.
I tak też napisałem w temacie wątku. :viva:

Najpierw zebrałem producentów testów w jedno miejsce (może komuś się przyda taka lista producentów testów akwarystycznych).

A możliwe, że następnym krokiem będą rankingi testów na np. NO3 lub inne.
Nie wszystko na raz!
:DD :DD :DD
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Ranking testów do wody - producenci

#4

Post autor: silver007 »

Może nie być łatwo. Bo to jak test pokazuje to jedno, to jaka jest wartość rzeczywista to drugie (a tej często nie znamy). To że test pokazuje źle też nie znaczy, że jest niedobry, bo może pokazywać wartości liniowo przesunięte, a to lepsze niż chaos w wynikach.
Dla przykładu, kalibrowałem 3 testy NO3 (na wodzie RO z KNO3).

Zoolek - pokazywał poprawnie wartości rzędu 0-10. Dalej istne szaleństwo, bo wynik skakał na na jakieś szalone wartości. Problem leżał w tym że różowe/czerwone barwy na skali były za blade, bo test jak wchodził w barwy różu to od razu bardzo mocno.

Tropical - Rozróżnienie barw łatwiejsze w szerszej skali. Test pokazywał mniej azotu niż wartość rzeczywista, ale w przesunięciu o około 5ppm, więc sprawdzał się dobrze.

JBL - miałem dawno, więc średnio pamiętam jak było dokładnie po kalibracji, ale dało się go dobrze obsłużyć.

Tak więc więcej Zooleka do NO3 nie kupię.

Idąc dalej - testy na NO2. Miałem JBL i Tropical. Tych nie kalibrowałem, bo nie miałem jak. W dojrzałych akwariach Tropical pokazywał jakąś niepokojącą wartość, JBL wskazywał dużo niżej (blisko zera). Wierzyłem JBL, ale kto wie... Oba należałoby skalibrować, bo może w akwarium było 0.

KH/GH - mam Zooleka. Pokazuje bardzo wyraźnie moment zmiany barwy - zakładam że mogę mu wierzyć... Innym pewnie też bym mógł, ale Zoolek jest ponad dwukrotnie tańszy od chociażby JBLa, który testy na KH i GH sprzedaje osobno i razem kosztują około 35 zł zamiast 15 (to spora różnica).

PO4 - mam JBL. Test zawyża wartość o około 0.2 ppm (w stosunku do kalibracji). To sporo, ale da się łatwo odróżnić barwy.

pH - mam JBL o szerokiej skali (3-10). Strata pieniędzy. W interesującym zakresie (6,5-8) wszystkie barwy są zielone i ciężko coś dobrać jednoznacznie, a pH 7 czy 7,5 robi różnicę...

Tak więc cóż mam kliknąć w ankiecie?? :D
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Ranking testów do wody - producenci

#5

Post autor: Christo »

Właśnie.
Test na NO3 - zdecydowanie JBL
Ale np test na Gh... przy JBL mam problemy z interpretacją, zmiana koloru jest bardzo subtelna. Problem ze zmierzeniem zerowej lub minimalnej twardości (zabarwia się po 2 kroplach, zmienia po 3-4). Może po tym co napisał silver007 powinienem dać szansę Zoolekowi? Na razie w ankiecie zaznaczyłem JBL jako ogólnie dobre testy.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

MKRaven
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr paź 15, 2014 1:01 pm
Lokalizacja: Ursynów / Wesoła
Na imię mam: Marcin

Re: Ranking testów do wody - producenci

#6

Post autor: MKRaven »

KH/GH - Zoolek. Spokojnie dolewam, zamieszam, odczekam i dalej. Bardzo wyraźnie widać kiedy zmienia się kolor, więc polecam.

pH - tu miałem przeprawę. Zacząłem od Zooleka, ale test na zakres 6,0-8,0 pokazywał mi non stop wyniki na poziomie 8,0 (taką mam kranówkę). Nawet po podmiance wody na 20% RO, wrzuceniu liści dębu i jeszcze dodatkowo tygodniowej kuracji Tetra KH/pH minus odczyt ani drgnął wedle mojej oceny. Skala dla pomiaru między 7,0-8,0 ma takie odcienie niebieskiego, że dla mnie do rozróżnienia przy pomiarze potrzeba kobiety albo artysty, chyba że ja jestem ułomny po prostu. Być może ten niebieski jest problematyczny bo przy pomiarze na zakres 4,5-9,0 już widziałem zmianę. Jako, że coś mi się nie zgadzało sprawdziłem paskiem Tetry "wszystko w jednym", a ten pokazał pH na poziomie... 6,4. Po tak owocnym studiowaniu pH kupiłem JBLa 3,0-10,0, który dał mi odczyt na poziomie ciut powyżej 7,5, więc powiedzmy, że jakiś tam zweryfikowany wynik otrzymałem. Tym niemniej żadnego z powyższych testów do pH nie polecam, więc chętnie poczytam doświadczenia innych.

Do reszty mam pasek Tetry, którego przynajmniej KH i GH zweryfikowałem kropelkowymi i wystarcza, pomijając oczywiście niedokładność odczytu, natomiast na pH lepiej nie patrzeć jeśli ktoś się chce nim szybko zorientować co do sytuacji z wodą w swoim szkle.
ODPOWIEDZ