Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

Parametry wody i sposoby ich poprawy.

Autor
rajo
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: pn sty 04, 2016 4:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Radek
Płeć:

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#1

Post autor: rajo »

1. Litraż zbiornika – 40L
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – 29.12.2015 - nie, to nie prezent pod choinkę, przez pierwsze 13 dni bez rybek
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – AQUAEL Circulator 500, drobna zewnętrzna gąbka, jest włączony cały czas, lekki przepływ wody
4. Gatunki i ilość ryb – 5x Razbora Hengela, 4x Kirysek Pigmej, 4x Zwinnik Ogonopręgi, 2x Otosek przyujściowy
5. Ilość i rodzaj roślin – Nadwódka Szerokolistna 6 sadzonek, Nadwódka Wielonasienna 7 sadzonek, Żabienica Bartha 2 sadzonki, Strzałka Skrzydlaska kilka grupek, Gwiazda Wodna - 4 sadzonki, Kryptokoryna Willisa 1 sadzonka, dodatkowo jeszcze subwassertang, microsorium windelov
6. Podłoże – Pro Soil Aquatic Nature
7. Inne sprzęty – termometr, SERA siporax mini - kuleczki ceramiczne powieszone przy filtrze
8. Ozdoby, korzenie – kamień i korzeń (widoczne na zdjęciach), gliniany "paluch"
9. Pokrywa – jest
10. Oświetlenie – T8 14W JUWEL Day-Light + AQUAEL Leddy Tube 6W Sunny
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – uzdatniacz do wody przy podnianach Easy-Life, Carbo Aqua Art 1x dziennie 1ml, Bacterial combi system Easy-Life 1/3dni 8ml, K+plus Aqua Art 1x dziennie 1ml
12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.) – NO3 -100mg/L; NO2 2mg/L; GH >4° i <7°; KH 6°; pH 6,4; Cl2 0 mg/L (z testów EasyTest JBL 6in1)
13. Temperatura w zbiorniku – 25°C
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –tak 50W
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – raz w tygodniu 30% podmiany, woda odstana conajmniej kilka godzin z wpuszonym uzdatniaczem, delikatne płukanie filtra pod wodą przy podmianach
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – cała wyżej wymieniona obsada została kupiona 10.01.2016
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? – od 10.01.2016, najpierw worek z rybkami położyłem na powierzchni na 15min, potem wpuściłem do woreczka drugie tyle wody ile było w nim i odczekałem kolejne 15 min następnie wszystkie wpuściłem do zbiornika
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? – na pewno nie przeze mnie
19. PROBLEM - mam problem z NO3, NO2 i pH, co zrobić? dodam że ostatnio zastałem jednego otoska martwego ze złamanym kręgosłupem i trochę microsorium windelov mi marnieje po przywiązaniu do korzenia
20. Zdjęcia –
Obrazek
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#2

Post autor: Norbi »

Tak na szybko:
'' .... uzdatniacz do wody przy podnianach Easy-Life''
Po co to? Nie ma potrzeby.
'' ...... (z testów EasyTest JBL 6in1) ''
Testy mają być kropelkowe a nie żadne paski.
'' .... woda odstana conajmniej kilka godzin z wpuszonym uzdatniaczem''
Dalej to samo. Woda ma być odstana jeśli zawiera chlor, chemia jest całkowicie zbędna.
''...... delikatne płukanie filtra pod wodą przy podmianach''
Filtr ( gąbka ) płucze się w wodzie z akwarium a nie pod kranem.
'' .... cała wyżej wymieniona obsada została kupiona 10.01.2016''
Wpuszczasz ryby po 10 dniach? Przecież zbiornik nie dojrzał.
Według mnie popełniałeś podstawowe błędy. Tyle.

symetryczny
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: ndz cze 21, 2015 7:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursynów
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#3

Post autor: symetryczny »

Woda powinna być odstana, ja daję jej 24h. Parametry NO2 i NO3 w połączeniu z datami wskazują na niezamknięty cykl azotowy.
Kup BioDigest Prodibio - to da bakterie, w kilka dni powinny parametry wracać do normy.
Jak masz pod ręką kogoś z dojrzałym zbiornikiem to weź ten syf z gąbki i wlej u siebie - to lepsze niż BioDigest.

Doraźnie - Toxivec na zbicie NOx.
Filtra ja bym nie płukał na początku, niech się bakterie rozmnożą.

Z opisu podłoża wynika, że lekko zakwasza wodę, ale jak zalewasz kranówką to pewnie niedługo straci swoje właściwości i będziesz miał pH>7, o ile już nie masz (dokładność pasków).

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#4

Post autor: wiedzmin »

conajmniej kilka godzin
To jest powód, dlaczego masz NO2 w wodzie. Ja zawsze gdy robię podmiany, to napełniam wiadro do podmian w chwili wlania wody z wcześniejszej podmiany. Wiadro stoi tydzień i po tygodniu następna podmiana. Zalecam spojrzeć na stronę wodociągów warszawskich, jest tam taki parametr wody:



Ogólna liczba mikroorganizmów w (22±2 )st C po 72h jtk/ml 6

Oznacza to liczbę bakterii wyrażoną w jednostkach tworzących kolonie (jtk) w 1 ml równą 6. Jest to bardzo mało, oznacza to, że w 1 litrze będziesz miał 6000 koloni. Dla porównania na nieumytych rękach po 5 godzinach jest ok 2 mln. Średni czas podziału (rozmnażania takiej bakterii) to ok 20 min w temp 22 stopni, a pomyśl jak musi ich być dużo żeby ekosystem akwarium mógł dobrze funkcjonować. Za każdym razem gdy podmieniasz wodę na odstaną tylko kilka godzin niszczysz te bakterie bo chlor w wodzie jest nadal. Uzdatniaczom po prostu nie ufaj. Poprawnie założone akwarium moim zdaniem to akwarium bez chemii. Wtedy zobaczysz że warunki same się ustabilizują.
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#5

Post autor: Norbi »

''Wiadro stoi tydzień i po tygodniu następna podmiana''
Woda do podmian powinna stać w otwartym pojemniku około 24 godzin a nie tydzień. Twoja sprawa co robisz ale robisz błąd.

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#6

Post autor: wiedzmin »

Nie rozumiem jaki błąd? Akwarium które stoi żeby dojrzeć miesiąc bez ryb to też błąd? Wytłumacz mi swój tok myślenia bo go nie rozumiem, a chemię wody znam dosyć dobrze :)
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#7

Post autor: Norbi »

To nie jest żadne mój tok myślenia. Woda w wiadrze stoi, nie rusza się a to nie dobrze. Napij się jej po tygodniu stania w wiadrze. A Twoja znajomość chemii nie ma w tym wypadku nic do rzeczy.

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#8

Post autor: wiedzmin »

Tak samo napij się wody ze stawu, a ryby tam pływają i żyją :) Próbujesz na siłę coś mi wytłumaczyć ale nie masz argumentów z powodu właśnie nie znajomości chemii wody. Do picia ta woda jest niezdatna, tak samo woda z akwarium w którym pływają lub nie pływają ryby, a jest w nim ruch wody jest niezdatna do picia. Mogę Ci zrobić testy takiej wody bezpośrednio z kranu i odstanej tydzień w wiadrze. Szczególnie na tlen, jeśli piszesz o czymś, daj argument ale rzeczowy i potwierdzony.
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#9

Post autor: Norbi »

Napisałem co miałem napisać. Pewnie mój staż akwarystyczny nie ma tutaj nic do rzeczy więc nie będę go poruszał. Powtarzam - woda odstana 24 - 48 godz. Po tygodniu stania w wiadrze woda śmierdzi - tyle w temacie.

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#10

Post autor: wiedzmin »

Woda bez związków organicznych nie śmierdzi. Woda z akwarium po tygodniu stania w wiadrze owszem zaśmierdnie się gdyż w wodzie są cukry białka i inne związki, z którymi wiadomo co się dzieje, woda z sieci wodociągowej jest uzdatniona i nie zawiera żadnej biomasy ani żadnych związków które są półproduktami rozkładu organicznego. Nie wprowadzaj ludzi na forum w błąd. Staż nie ma nic do rzeczy można mieć 20 letni staż i stwierdzić że jednak mało wiem bo człowiek uczy się całe życie.
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#11

Post autor: Norbi »

Napisałem co miałem napisać i to ty nie wprowadzaj ludzi w błąd poradami o zalewaniu akwarium wody stojącej tydzień w wiadrze. Napij się jej a przynajmniej powąchaj. A mój staż jest dłuższy - to tyle. Zakończyłem zbędna dyskusję.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#12

Post autor: marcinzabki29 »

Panowie nie ma się co spierać.
Piszecie o tym czy woda ma stać tydzień czy wystarczy 24-48 godzin.
Ja - i nie tylko ja - leje prawie bezpośrednio z kranu.
NO2 - brak, NO3 - w normie.
Tutaj jest problem niedojrzałego akwarium, a nie wody jaką lejemy.
Oczywiście może być jeszcze przekarmianie rybek, brak odmulania - to ma wpływ na NO3
Ale lanie wody takiej czy siakiej nie ma wpływu.
Akwarium - przynajmniej dopóki nie dojrzeje - wymaga co tygodniowej podmiany wody (odstanej lub nie)
Oczywiście gdy jest chlorowana to jak najbardziej musi odstać przynajmniej 24 h.
Ale dzisiaj chlorowana woda w kranie to raczej rzadkość.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#13

Post autor: rudy1986 »

A ze tak sie wtrace a'propo odstanej wody. Uzylbys tygodniowej wody osmotycznej do podmiany w akwarium morskim?? Albo wody ze stacji benzynowej??

telefonotapatalkniete

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#14

Post autor: wiedzmin »

Po zmieszaniu wody RO z kranówką w odpowiednich proporcjach w zależności jaką chcemy mieć twardość i dodatkowo ją mineralizując owszem, piszę o akwarium słodkowodnym na morskim się nie znam.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#15

Post autor: rudy1986 »

Mineralizujesz RO z kranowa??

telefonotapatalkniete

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#16

Post autor: wiedzmin »

A zastanów się dlaczego to robię
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#17

Post autor: rudy1986 »

No wllasnie nie mam zielonego pojecia. Wtedy to juz masz calkowita destabilizacje parametrow wody. No ale Twoje akwariim i Twoja zabawa. Pierwszy raz slysze zeby mineralizowac kranowe

telefonotapatalkniete

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#18

Post autor: wiedzmin »

Przeczytaj uważnie. Napisałem: RO + kranówka + mineralizacja.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#19

Post autor: rudy1986 »

No wlasnie przeczytalem. RO + kranowka + mineraly. Szacun, ale nie polecaj tego nikomu

PS. Napisalem kranowe bo kranowa po wymieszaniu z RO dalej bedzie kranowa, chyba ze lejesz 99,9 osmozy i reszte kranowy.

telefonotapatalkniete

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#20

Post autor: wiedzmin »

Woda RO + kranówka to nie jest kranówka. Z prostej przyczyny. Ma inną twardość niż woda kranowa. Czyli już nie jest kranówka, musisz się jeszcze sporo doszkolić. Wodę RO + kranową mineralizuje się po to aby uzyskać odpowiedni stosunek Gh do Kh i właśnie po to mineralizuję wodę. Jak najbardziej to polecam każdemu w przeciwieństwie do Ciebie bo wiem co robię.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#21

Post autor: rudy1986 »

wiedzmin pisze:Czyli już nie jest kranówka, musisz się jeszcze sporo doszkolić.
A gdzie masz napisane jaka twardosc ma miec woda kranowa zeby byc kranowa?? Nie bede sie wypowiadal na temat mojego wyksztalcenia, wiedzy i nabytej wiedzy. Jeszcze bys sie zdziwil ale oki.

Koncze OT bo tak jak kolega Norbi pisal nie ma co dalej drazyc tematu, zycze CI powodzenia w mineraliazacji zmineralizowanej wody o trzymania jej tydzien w wiadrze (oby na rybach sie tylko nie odbilo)

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#22

Post autor: wiedzmin »

Przecież to logiczne że gdy zmieszasz wodę osmotyczną z kranówką to zmieniasz jej parametry i taka woda przestaje być wodą kranową. :DD
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#23

Post autor: rudy1986 »

Tak. Np do 5litrow dodajac jedna krople to zmieniaja sie parametry i cud. Woda juz nie kranowka. Jest uzdatniona

telefonotapatalkniete

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#24

Post autor: wiedzmin »

A dodajesz kroplę czy przeważnie jest to więcej? Pomyśl co piszesz. Jeżeli masz wykształcenie chemiczne to możemy porozmawiać o chemii co prawda mam wykształcenie wyższe przyrodnicze ale zajęcia z chemii organicznej, nieorganicznej, ogólnej i analitycznej, mikrobiologii, parazytologii jak najbardziej miałem.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#25

Post autor: rudy1986 »

Wow szacun.

Koniec OT

telefonotapatalkniete

Lukas
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt sty 26, 2016 1:13 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów
Płeć:

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#26

Post autor: Lukas »

Zgadzam się z marcinzabki29 w 100%. Moje spostrzeżenia i rady:
Za wysokie NO2- podmiany wody i bakterie (polecam nitrivec), filtra bym narazie w ogóle nie ruszał. Do tego wszystkiego niezbędny jest czas :wink:
Co do NO3, to brak, lub zbyt niski poziom PO4 blokuje wchłanianie NO3 przez rośliny. Aktywne podłoża wchłaniają PO4 ze słupa wodu. Stosunek NPK powinien wynosić około 10:1:30
Testy paskowe są kiepskie i mało obiektywne. Pokazują że czegoś jest za dużo, czy za mało ale co do konkretnych wskazań wartości, to już bym w to nie wierzył.
Na początku miałem ten sam problem i powyższe działania pomogły. Mój zbiornik dojrzał po około 5tyg.
I oczywiście cierpliwość
Powodzenia :)
Ostatnio zmieniony śr sty 27, 2016 12:14 pm przez Lukas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Re: Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#27

Post autor: igor255 »

rudy1986 pisze:A ze tak sie wtrace a'propo odstanej wody. Uzylbys tygodniowej wody osmotycznej do podmiany w akwarium morskim?? Albo wody ze stacji benzynowej??

telefonotapatalkniete
Co prawda ze stacji nie używałem (niektórzy używają), ale tygodniowej używam bardzo często. Nic się nie dzieje...

Co do całej dyskusji to czasem zastanawiam się czy paplanina w internecie może być jeszcze mniej rzeczowa i poparta choćby pseudonaukowymi faktami... A potem trafiam na taki temat... Szczególnie 4 posty w stylu "Napisałem co miałem napisać. I tak wiem lepiej..." robią wrażenie... Czuję się przekonany do racji autora...

Do autora tematu - Lukas ma racje - cierpliwość. Niestety wpuściłeś ryby zbyt wcześnie... Nie mówię, że tak się nie da, ale jednak, żeby takie ewolucje się powiodły potrzeba trochę doświadczenia i myślenia akwarystycznego. Na początku o to trudno...
Pozostało Ci podmieniać wodę (bo masz NO2, które faktycznie warto byłoby zmierzyć precyzyjniejszym testem) i czekać aż dojrzeje.

wiedzmin
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: pn sty 25, 2016 2:02 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Lukasz

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#28

Post autor: wiedzmin »

Igor ciężko komuś wytłumaczyć że woda kranowa może stać tydzień i nic się z nią nie dzieje bo nie ma w niej niczego co powodowałoby rozkład i śmierdzenie. Mnie np uczono że po odstaniu wody i dojrzewaniu zbiornika akwarium zarybia się stopniowo, zawsze daję parkę malutkich gupików na start po tygodniu dojrzewania ale to w min 100 litrowym akwarium, akwarium wtedy nie jest obciążone związkami przemiany materii i proces namnażania bakterii przebiega sprawniej bo mają niewielkie ilości pożywki na start.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#29

Post autor: rudy1986 »

Zwlaszcza jak bedzie lecial tam kurz, inny syf. Nawet zamonieta w wiadrze bedzie miala dostep do tlenu i woda bez ruchu bedzie sie kisila (a ze studni to juz wogole)

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Problem z za wysokim NO2 i NO3 oraz za niskim pH

#30

Post autor: ziabak »

... nie przesadzajcie z tym "kiszeniem" się wody kranowej stojącej w wiadrze tydzień. Od wieków nalewam wodę do baniaków i wiader tuż po podmianie i część tej wody u mnie stoi tydzień i czeka na kolejną podmianę - jeszcze w życiu mi się nic nie zakisiło ani nie zaśmierdło w wiadrze, a węchu jeszcze nie straciłam ;) więc naprawdę - albo ktoś komu się woda zakisiła coś tam wrzucił przez przypadek, albo jakieś zwierzę domowe pyska musiało moczyć co dzień albo nie wiem co jeszcze mogło się przytrafić, ale na pewno sama z siebie kisić się nie będzie.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
ODPOWIEDZ