Start akwarium - mętna woda.

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Start akwarium - mętna woda.

#1

Post autor: michal78 »

Witam. Cztery dni temu zalałem akwarium (wysokie 90 L) Wiem że podczas dojrzewania normą jest zmętnienie wody oraz pierwotniaki ale obecnie mam całą lawinę akwaryjnych nieszczęść. Tuż po zalaniu przez ok 10 godzin woda była kryształowa, gdy tylko temperatura osiągnęła po raz pierwszy ok 26st (w momencie zalewania była dość niska) nastąpiło typowe dla inwazji pierwotniaków zmętnienie, które utrzymuje się nadal (czwarty dzień). Dwa dni później doszły śluzowce (zdaje się tak się to nazywa) na korzeniu (bezbarwny falujący śluz), które przeniosły się tez na rośliny i żwir. Od dziś woda stała się też nieco zielonkawa (glony?). Zastanawiam się czy czekać uznając że wszystko to jest normą w dojrzewającym zbiorniku, czy może pomyśleć o restarcie ? Do wody tuż po zalaniu dodałem tetra aquasafe, a dwa dni później bakterie biodigest prodibio.
Mimo braku ryb stosuje poza filtracją intensywne napowietrzanie (wyczytałem że jest dobre w przypadku inwazji pierwotniaków i śluzowców). Staram się też ograniczać oświetlenie, chociaż nie chcę aby padły rośliny. Być może jakaś kosiarka lub zbrojnk nieco pomogłyby ze śluzowacami , pytanie jednak czy przetrwałyby w tak niedojrzałej wodzie (ryby planowałem wpszczac za minimum 2-3 tygodnie).
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Start akwarium - mętna woda.

#2

Post autor: rhino »

Czekaj.
Wszytko to minie. I świeć normalnie.
I zejdź z temperaturą to 23-24°.
Jeśli planujesz, to wpuść ślimaki.
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Start akwarium - mętna woda.

#3

Post autor: michal78 »

Przy tej wodzie już mogę ? Ampularia czy inne ?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Start akwarium - mętna woda.

#4

Post autor: rhino »

Co chcesz.
Niech jedzą i kupkują.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Start akwarium - mętna woda.

#5

Post autor: krasnal »

michal78 pisze: luzowce (zdaje się tak się to nazywa) na korzeniu (bezbarwny falujący śluz)
Porównaj z glutkiem http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=38&t=24094&start=15
Tam napisane co z tym zrobić
Awatar użytkownika

Autor
michal78
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 26, 2017 8:40 pm
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Start akwarium - mętna woda.

#6

Post autor: michal78 »

A podmianki wody robić czy opóźni to dojrzewanie ? Mam bardzo twardą wodę (gh 20) i taka też jest w akwa, ale zakupiłem właśnie filtr ro i podmianki mogłyby być już z mięciutką wodą.
ODPOWIEDZ