kwaśna woda

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#1

Post autor: Dzym »

Bimbrownia :) i nierównomierne podawane przez nią CO2
Ostatnio zmieniony czw lip 30, 2009 9:50 pm przez Dzym, łącznie zmieniany 1 raz.
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#2

Post autor: ratafia »

Jaką masz twardość węglanową wody w akwarium i w kranie, czym karmisz ryby, jak dawno płukałaś gąbki w filtrach, jaka jest grubość i granulacja podłoża, jak często odmulasz podłoże, od kiedy funkcjonuje akwarium, czy stosujesz nawożenie dwutlenkiem węgla.
Warto było by to podać tych kilka szczegółów, może wtedy znajdziemy przyczyną.

Autor
Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#3

Post autor: Dzym »

mogę odpowiedzieć za koleżankę:

KH - 7
GH - 18
PH - 7,4
robione testami kropelkowymi

( jeden wodociąg )

Co ma karmienie rybek i płukanie gąbek do PH ?

Podłoże to AS - więc się nie odmula ( nie powinno przynajmniej ale można :) ), funcjonuje już jakiś czas ( skąd to wiem ? z posta dnia wczorajszego ).

Przyczyna bimbrownia + AS ale głównie Bimbrownie i to co napisałem wyżej.
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#4

Post autor: ratafia »

KH - 7
GH - 18
PH - 7,4
robione testami kropelkowymi

( jeden wodociąg )


To w kranie, a jak to wygląda w akwarium?

Co ma karmienie rybek i płukanie gąbek do PH ?

Sporo, kwas azotowy i kwasy organiczne dość skutecznie zakwaszają wodę na razie to mało co wiem więc większość pytań tylko poto żebu nie były to tylko domysły.


Podłoże to AS - więc się nie odmula ( nie powinno przynajmniej ale można :) ), funcjonuje już jakiś czas ( skąd to wiem ? z posta dnia wczorajszego ).

Podłoże AS zmiękcza wodę to pewne, to że koleżanka podaje CO2 nigdzie nie doczytałam, ale jak poda nam wardość węglanową i odczyn wody w akwarium to się okaże czy to kwas węglowy.

Forum: Forum ogólne Wysłany: Wczoraj 12:07 Temat: Światło
Zaczynają im więdnąć dolne partie liści,ale to raczej przez to, że mają za mało światła. Na razie niczym nie nawożę i nei podaję też CO2
Ostatnio zmieniony czw lip 30, 2009 11:00 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#5

Post autor: Dzym »

z chemii byłem kiepski więc prośba o wyjaśnienie skąd niby kwasy, szczególnie interesuje mnie ten azotowy ( właśnie o nim trochę poczytałem i się zastanawiam o którym mówisz bo jak dla mnie to nie pasuje ten o NO2 i NO3 )

Co do gąbek to będe temat dalej kontynuował - a jak jest w przypadku filtra kubełkowego ?

Może uznasz, że się czepiam ale dla mnie to jest mało prawdopodobna teoria.
Ostatnio zmieniony czw lip 30, 2009 11:14 pm przez Dzym, łącznie zmieniany 1 raz.
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#6

Post autor: ratafia »

Dla akwarysty znajomość cyklu azotowego jest bardzo ważna dla zrozumienia prawidłowego funkcjonowania akwarium
Mając tą wiedzę, nie będziesz się pytał dlaczego nie powinno się przekarmiać ryb, usuwać nadgniłe rośliny, resztki nie zjedzonego pokarmu, czy co produkują filtry biologiczne.
Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z zamulonym podłożem i złą cyrkulacją wody w strefie dennej, a więc bakterie nitryfikacyjne borykają się z deficytem tlenu, woda może być zakwaszana dość skutecznie.
Z zabrudzonymi gąbkami jest podobnie, czy tego chcemy czy nie filtry biologiczne w procesie utleniania jonu amonowego produkują wiele związków między innymi, tez kwas azotowy.
NO3 i NO2 to nic innego jak reszty kwasowe kwasu azotowego, a kation wodorowy jednak pomaleńku zakwasza na wodę.

PS. Bawię się odrobinę dyskowcami, wodę mam dość miękką i zdziwiłbyś się jak skutecznie mięsko jest w stanie zakwaśić wodę.
Ostatnio zmieniony pt lip 31, 2009 12:05 am przez ratafia, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

tomanimi
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt cze 05, 2009 8:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#7

Post autor: tomanimi »

crookass pisze:ja się zatłukę, wczoraj robiłam podmianę i było ok a teraz znowu pH niskie!! coś tą wodę zakwasza, ale w takim tempie? błagam o jakieś pomysły!!
wiesz masz bardzo niski bufor tj twardość węglanową więc PH może się bez problemu wahać w sporym przedziale. Podawałaś CO2 - to by na pewno była przyczyna, ale piszesz żep rzestałaś podawać - więc IMHO są 3 opcje:
- masz dość kwaśne podłoże i to jest wówczas "sprawca" tych wachnięć PH
- nadal jest spore stężenie CO2 (ale po 1-2 dniach to by było dziwne)
- jeżeli używasz testów paskowych to ich dokładność pozostawia wiele do życzenia i sprawdziłbym to testami kropelkowymi

Linf

Re: kwaśna woda

#8

Post autor: Linf »

może wypisz wszystko szczegółowo co masz w zbiorniku
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#9

Post autor: ratafia »

To już wiemy, co jest.
Przypuszczam że prostu testy są do kitu, zapewne ten od pH, może i od NO3.

Takie wskazania są niemożliwe.
Przy takim buforze węglanowym nie jest możliwe żeby odczyn wody spadał tak nisko.
Już przy pH poniżej 6 ryby dusiłyby się od nadmiaru dwutlenku węgla a przy pH=5 musiałoby go być dziesięciokrotnie więcej w takim akwarium nic by nie przeżyło łącznie z bakteriami.
Jest tylko pytanie, co zużywa bufor węglanowy, oczywiście jeśli przyjmiemy, że testy wskazują poprawnie. Słyszałam, że podłoże AS lekko obniża TwW ale zbicie z 7 do 2 rwałoby wieczność, zapotrzebowanie roślin na związki węgla, też jest mało prawdopodobne przy tym oświetleniu, pozostaje nam zużywanie buforu węglanowego przez kwasy wytwarzane w podłożu.
Kolega pisze, że AS się nie odmula myślę jednak, że w ty wypadku głębsze i dokładniejsze odmulanie jest konieczne. Nie będę próbowała opisywać, co mogło do tego przyczynić, już raz dostałam małą reprymendę, że za bardzo się rozpisuję.
Mam jeszcze jedną prośbę.
Spróbuj mocno przez kilka minut napowietrzać wodę i sprawdź odczyn, pozwoli nam to w przybliżeniu ocenić, jaki wpływ na to, co dzieje się z wodą ma CO2.
Ostatnio zmieniony pt lip 31, 2009 8:05 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

tomanimi
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt cze 05, 2009 8:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#10

Post autor: tomanimi »

crookass pisze: i jak mogę podnieść twardość w miarę szybko i skutecznie? mam robić podmiany codziennie? ale to trochę niebezpieczne, bo w nocy znowu spadnie i będą za duże różnice i boję się bojowniczka.
Trochę cennych informacji masz w linkach:

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=13232

http://www.malawi-moje.yoyo.pl/index.ph ... mitstart=1
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#11

Post autor: ratafia »

Mało precyzyjnie to napisałam, chodziło mi nie o całe akwarium, ale o wzięcie próbki wody. Wystarczy nawet mocno wtrząchnąć przez kilka minut i zmierzyć odczyn. Chciałam się zorjętowac jak duży wpływ na odczyn ma w Twoim akwarium CO2.
Tylko prawdę mównic nie wiem czy to ma sens.
Jestem nieomal pewna, że z testem jest coś nie tak.
Po prostu, jeśli wskazania byłyby prawdziwe nie miałbyś w akwarium już nic żywego.
Wyobrażasz sobie życie przy ilości CO2 w granicach 600 mg/l.
Problem z podłożem jest drugorzędny, ale warto i o to zadbać.
Ostatnio zmieniony pt lip 31, 2009 8:22 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#12

Post autor: ratafia »

Wbrew pozorom to nie ryby i rośliny są jedynymi dostarczycielami CO2. największym producentem jest filtracja biologiczna zachodząca w filtrach i podłożu, w białku w każdej postaci, zwierzęce czy roślinne podstawowym budulcem jest węgiel i azot.
Uwierz mi, że jęsli faktycznie odczyn byłby taki jak piszesz to szukałabyś już nowej obsady. :wink:
Jesat taki termin jak równowaga węglanowo wapniowa i związany z tym ściśle odczyn wody, jeśli sami nie dodajemy do wody jakichkowiek kwasów, to te zależności są w miarę stałe i łatwe do przewidzenia.
Ostatnio zmieniony pt lip 31, 2009 8:42 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#13

Post autor: ratafia »

Tak na 99,9% :mrgreen:
Awatar użytkownika

tomanimi
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt cze 05, 2009 8:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#14

Post autor: tomanimi »

ratafia pisze:Tak na 99,9% :mrgreen:
Ja też skłaniam się do stwierdzenia, że testy są mało miarodajne.
W końcu inwestycja w kropelkowe testy GHKH oraz Ph to koszt ok. 40-50 zł.
Dla sprawdzenia tych parametrów spokojnie wystarczy dokładność/jakośc testów Zooleka :)
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: kwaśna woda

#15

Post autor: Władek Pompka »

ratafia pisze:Wbrew pozorom to nie ryby i rośliny są jedynymi dostarczycielami CO2. największym producentem jest filtracja biologiczna zachodząca w filtrach i podłożu, w białku w każdej postaci, zwierzęce czy roślinne podstawowym budulcem jest węgiel i azot.
Jest coś w tym zdaniu zagadkowego... :roll:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#16

Post autor: ratafia »

Całkiem niezłe i łatwe do rozróżnienia kolorów już przy różnicach 0,2 pH są też testy Tropicala w zakresie od 6 do 7,8.
Chyba są nawet tańsze jak Zooleka, a na pewno starczają na dłużej.
Zanim ściągniesz te testy to może pobawmy się w typowanie, jaki to odczyn wody masz w akwarium.
Ja stawiam na przedział od 7,2 do 6,8. :grin:
Ostatnio zmieniony pt lip 31, 2009 9:05 pm przez ratafia, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: kwaśna woda

#17

Post autor: krasnal »

:idea: :roll:
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 2:00 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#18

Post autor: ratafia »

Crookass, to może i to KH też jest po czymś wywnioskowałaś?
Bez urazy, to tylko głupitki żarcik Kaśki. :grin:

ala
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: pn maja 11, 2009 9:10 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#19

Post autor: ala »

croocass a te parametry które podajesz na początku jako parametry kranówki sa mierzone teraz tymi testami? czy to dane z wodociągów? - jak mierzysz tymi testami i w kranówce masz inne wskazania w akwarium inne to ja bym tam testów nie obwiniała - (chociaż jak wiadomo paski nie sa zbyt dokładne i ich wskazania mgą sie trochę róznic od prawdziwych to jednak myslę że jakies oriętacyjne pojecie dają). Przy takim Kh wcale nie jest dziwne że ph spada do 6 lub troche niżej. A kh obniża ASII. O tym że As ma włściwosci obniżajace kh i ph wiedziałam juz wczesniej - ale nigdy bym nie pomyślała że aż tak (bo te wszystkie super właściwości i zbawienne działania jakie podaje producen zwykle w rzeczywistości wyglądaja nieco inaczej..)Tylko że sama mam jeden baniaczek na As i po przeczytaniu tego wątku postanowiłam sprawdzić jak kh wygląda u mnie :mrgreen: -i wychodzi w najlepszym przypadku 1 a być może że 0 !! -dodam że testy moje napewno nie sa żadne przeterminowane ani nic i są to kropelkowe JBL. , Ph nie sprawdzałam ( może potem znajdę chwilę) ale napewno tez nie jest zbyt wysokie :wink:
EDIT:A piszesz że obsada to bojownik krewetki i slimaki - bojownik to praktyczne produkt cywilizacji wiec wiele potrafi znieśc i do niesprzyjających parametrów przyzwyczaić , krewetki myślę że też spokojnie w tak kwasnej wodzie przeżyją - ale zastanawiają mnie te ślimaki... nie zauważyłeś może że jest ich jakoś mało ostatnio a może były i się zmyły? nie leżą puste białawe muszelki na dnie? Muszle slimaków wydaje mi się powinny się powoli rozpuszczać w tych parametrach. ?
Ostatnio zmieniony sob sie 01, 2009 8:37 am przez ala, łącznie zmieniany 1 raz.

ala
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: pn maja 11, 2009 9:10 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#20

Post autor: ala »

Hym.. ale tak naprawde to w czym przeszkadza Ci ta kwasowość ? Rośliny rosną dobrze? Może lepiej zamiast zmieniać parametry zmień obsadę na coś z kwaśnych wód? np. neony - pewnie z chęcią się rozmnożą w tym ph. Sa jakieś tam produkty dfo podnoszenia kh - http://www.um-um.pl/mhk-filtus-aquasun- ... 60-ml.html , http://www.nokaut.pl/oferta/tetra-ph-kh ... -wody.html ale osobiście nigdy ich nie uzywałam i nie mogę na ten ten temat nic wiecej powiedzieć , byc może że są też bardziej ''naturalne '' metody na to...
Ostatnio zmieniony sob sie 01, 2009 2:23 pm przez ala, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

ratafia
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 11:44 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: kwaśna woda

#21

Post autor: ratafia »

Jedyna niewiadoma to ten korzeń. Miałam taki przypadek, że korzonek z zewnątrz wyglądał super, a po przecięciu pachniał octem. Zachodziły w nim jakieś procesy fermentacyjne i dość skutecznie psuł mi wodę. Jest to mało prawdopodobne, bo krewetki odczułyby to pierwsze, wspominam o tym bo problem o którym piszesz nie daje mi spokoju, wątpię jednak żeby miało to coś wspólnego z Twoim akwarium chociaż sprawdzić nie zawadzi.
Jeżeli bufor węglanowy został zużyty w skali od 7 do 2 KH i zatrzymał się na tym poziomie, to nie jest możliwe żebyś miała w akwarium tak niski odczyn wody.
Dla mnie to problem wciąż wygląda tak, jeżeli podana przez Ciebie twardość wody w kranie i akwarium jest poprawna, poziom zawiązków azotu i odczyn wody zgodny z tym, co piszesz, to ja wracam do akwarystycznego przedszkola.

karuzelczyk
Gość
Posty: 3
Rejestracja: wt maja 18, 2021 5:29 pm
Telefon: 783824201
Lokalizacja: Kraków
Na imię mam: Sylwek

kwaśna woda

#22

Post autor: karuzelczyk »

Kluczowa w pomiarach pH jest jakość buforów pH to znaczy tych płynów kalibracyjnych. Jeśli ktoś błędnie kalibruje sondę pH to nie ma się co dziwić że dostaje dziwne wyniki. Trzeba używać świeżych buforów spełniających normy. Ja kupuję bufory w tym sklepie https://sklepsajtom.pl/roztwory-kalibracyjne-i-wzorce są sprawdzone i wiarygodne. I warto je trzymać albo w lodówce albo gdzieś w chłodnym miejscu wtedy taki płyn nam posłuży do kalibracji na dłużej.
ODPOWIEDZ