KH wody - doświadczenie, sprzeczne wnioski

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

KH wody - doświadczenie, sprzeczne wnioski

#1

Post autor: kris82 »

Cały czas próbuję zbić twardość wody (KH i GH, ale tą pierszą jestem bardziej zainteresowany). Wszędzie można znaleźć informacje, że aby zbić KH (u mnie ok 14) trzeba albo dolewać kwasu albo destylki albo przepuszczać przez kationit (wg mnie odmiana 1 metody). Niestety osmozy nie mam gdzie upchać, kwasem wolałbym się nie bawić a źródła miękkiej wody nie mam. Pozostało kombinować...

Zacząłem przeprowadzać różne doświadczenia.

Z kranówki o parametrach 12dKH i 7.6pH:

- po zagotowaniu wody 8-9dKH pH niewiele niżej
- wywar na bazie szyszki olchowej 6dKH i 6pH
- wywar na bazie liści dębu 3dKH i 6pH

Jak to możliwe, że twardość węglowa wody spadła. Wszędzie ludzie piszą, że zarówno liście dębu jak i szyszki olchy wpływają jedynie na pH wody i to się potwierdza, w przeciwieństwie do KH.

Linf

Re: KH wody - doświadczenie, sprzeczne wnioski

#2

Post autor: Linf »

kris82 pisze:Niestety osmozy nie mam gdzie upchać,
Możesz kupować w sklepie zoologicznym tak jak demineralkę w markecie.

ppaula2

Re: KH wody - doświadczenie, sprzeczne wnioski

#3

Post autor: ppaula2 »

A ja pięknie KH, GH i PH zbiłam gotując wodę i mieszając z odstaną przez 24h.

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: KH wody - doświadczenie, sprzeczne wnioski

#4

Post autor: Jola75 »

Jak sie ma mały zbiorki można się bawić w gotowanie, ale i tak trzeba uważać żeby nie zlewać osadów bo po pewnym czasie woda znów się zrobi twarda, przy dużych zbiornikach tylko RO po kationitach ph wariuje i można sobie nieźle namieszać, woreczki przepływowe twardość spada ale tylko na chwile i zabawa w kółko, najtańszym i najlepszym rozwiązaniem to RO destylka jest droższa więc też się nie kalkuluje. Podłoże Ada Amazonia II faktycznie obniża twardość ale niestety trochę kosztuje, i na ile obniży tego też nikt do końca nie wie, a jak woda bardzo twarda to lepiej nie cudować tylko odrazu dolać Ro a przy podmianach mieszać :D
Pozdrawiam!!!

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: KH wody - doświadczenie, sprzeczne wnioski

#5

Post autor: kris82 »

Jola, zależy ile litrów się podmienia, bo jak np ja 15 to 20zł tygodniowo trzeba płacić za destylkę. Przy takim układzie prędzej mi się opłaci kupić RO i myśleć gdzie to upchać.
Dzisiaj po 2-3 dniach moczenia sporej ilości liści i szyszek mam pH na poziomie 6.8 (to aż o 0,4 mniej!) i Tww=10. Do tej pory nie sprawdzałem czy zmieniają się parametry wody po włożeniu suchych liści zanurzonych w zimnej wodzie. Jeśli tak, to widocznie bardzo powoli. Niestety minusem jest dosyć ciemna woda, która też pewnie w jakimś stopniu ogranicza ilość światła padającego na roślinki. Muszę jeszcze popróbować bezpośrednio z wywarem, może przyniesie to zamierzony efekt bez tak itensywnego zaciemnienia wody.

Natomiast wg tabeli http://pomoce.akwahobby.com/tabela_CO2.php
gdy KH=10 i pH=6.8 wynikać może, że podaję za dużo czy za mało CO2? Test jest na zielono, natomiast nie widzę, żeby rośliny "bąbelkowały"...rybki OK
Ostatnio zmieniony wt maja 11, 2010 6:50 pm przez kris82, łącznie zmieniany 1 raz.

Linf

Re: KH wody - doświadczenie, sprzeczne wnioski

#6

Post autor: Linf »

kris82, żeby zbijać Ph musisz najpierw zmiekczyć wodę (Kh) inaczej dodawanie i kombinowanie z szyszkami,liśćmi,torfem czy wywarami jest na krótką metę i po podmianie wrócisz do punktu wyjścia.

Autor
kris82
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: czw kwie 15, 2010 7:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: KH wody - doświadczenie, sprzeczne wnioski

#7

Post autor: kris82 »

ok, ale jeśli będę podmieniał delikatnym wywarem, to może to się jednak utrzyma. Zresztą czas pokaże, będę obserwował co się dzieje z czasem.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: KH wody - doświadczenie, sprzeczne wnioski

#8

Post autor: grazdar1 »

poza tym dodawanie wszelakich zakwaszaczy wody zniekształca nam obraz prawidłowego pomiaru zawartości CO2 w wodzie - z kalkulatora jak i przy pernamentnym teście
[CO2 / PH ]
grazdar1
ODPOWIEDZ