która woda miękksza i lepsza

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
wiktoria
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 9:23 pm
Lokalizacja:
Płeć:

która woda miękksza i lepsza

#1

Post autor: wiktoria »

Czy lepiej przegotować wodę z kranu(nieodstaną) czy wodę mineralną przegotować? Gotowanie podobno zmiękcza wodę. Tylko nie wiem jak gotowanie wpłynęłoby na zawartość chloru .Pytam bo nie mam miejsca żeby odstać kranówę.
Pozdrawiam

ppaula2

Re: która woda miękksza i lepsza

#2

Post autor: ppaula2 »

Ja do akwarium 25l przegotowywałam wodę nieodstaną.
Piękniw zbiło mi PH, GH i KH. Dało taki sam rezultata jak RO.
Ale gotowanie wody sprawdza sie tylko w małych akwariach.
W 96l musiałam użyć RO, bo nie nadążyłabym z gotowaniem i studzeniem wody :(

froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: która woda miękksza i lepsza

#3

Post autor: froster »

ppaula2 pisze:Piękniw zbiło mi PH, GH i KH. Dało taki sam rezultata jak RO
Oj chyba przesadzilś troszkę ;)
Gotowanie dało Ci zerowe GH i KH ? Wątpie :)

[ Dodano: Sob Cze 19, 2010 10:18 pm ]
wiktoria pisze:Czy lepiej przegotować wodę z kranu(nieodstaną) czy wodę mineralną przegotować? Gotowanie podobno zmiękcza wodę. Tylko nie wiem jak gotowanie wpłynęłoby na zawartość chloru .Pytam bo nie mam miejsca żeby odstać kranówę.
Jak twarda jest ta woda z kranu ? Robiłaś test ? Chodzi Ci o zbicie twardości czy o chlor , a może o jedno i drugie?
Jeśli twardość kranowej wody Ci odpowiada ,a chcesz sie pozbyć jedynie chloru i nie masz gdzie postawic wody do odstania to możesz zastosować uzdatniacz typu Aqua Safe. Przy gotowaniu chlor sie ulotni.
Jeśli chcesz zbić twardość to gotowanie tak jak napisała ppaula2, do małych zbiorników jeszcze ujdzie ,przy większych jest to średnio opłacalna sprawa.
Pytasz o wodę mineralną czyli musisz taką kupić ,i zamiast kupować mineralną kup demineralke ,a najlepiej RO ...wyjdzie napewno taniej

Jola75
Maniak
Posty: 777
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 8:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: która woda miękksza i lepsza

#4

Post autor: Jola75 »

TO raczej niemożliwe, twardość spada ale niewiele nawet jak gotujesz długo (a to mało ekonomiczne) :D poza tym po jakimś czasie i tak twardość rośnie (przynajmniej u mnie tak było) nawet jeśli osady pozostawały na dnie gara, według mnie tylko i wyłącznie ro najtańsza i najskuteczniejsza metoda.

ppaula2

Re: która woda miękksza i lepsza

#5

Post autor: ppaula2 »

froster pisze:
ppaula2 pisze:Piękniw zbiło mi PH, GH i KH. Dało taki sam rezultata jak RO
Oj chyba przesadzilś troszkę ;)
Gotowanie dało Ci zerowe GH i KH ? Wątpie :)
Gotowanie wody w 25l zbiło mi z GH - 27, KH - 15 na GH- 7, KH- 3
A tutaj dowód:
http://www.fawa.pl/topics10/6444.htm
RO w 96l zbiło mi GH - 17, KH - 10 na GH - 7, KH - 4 (sam wiesz...)

froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: która woda miękksza i lepsza

#6

Post autor: froster »

ppaula2 pisze: Gotowanie wody w 25l zbiło mi z GH - 27, KH - 15 na GH- 7, KH- 3
A tutaj dowód:
http://www.fawa.pl/topics10/6444.htm
RO w 96l zbiło mi GH - 17, KH - 10 na GH - 7, KH - 4 (sam wiesz...)
Wiem ,ale napisalaś ,że gotowanie daje taki sam rezultat jak RO wiec spróbuj kranówę o GH-20 wygotować tak żeby miała GH-0. Nie twierdzę ,że gotowanie nie zmiękcza wody bo zmiękcza lecz nie wiele. Kiedyś robiłem test i woda GH-21 po gotowaniu miała GH-15 i żeby zbić twardość jeszcze bardziej trzeba gotować bardzo długo.
Ostatnio zmieniony sob cze 19, 2010 11:21 pm przez froster, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: która woda miękksza i lepsza

#7

Post autor: grazdar1 »

po co to cytowanie postów po sobie --?taka mania????
grazdar1
Awatar użytkownika

Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: która woda miękksza i lepsza

#8

Post autor: Bożena »

No to sobie pogadaliście :cool:

wiktoria pisze:Czy lepiej przegotować wodę z kranu(nieodstaną) czy wodę mineralną przegotować? Gotowanie podobno zmiękcza wodę. Tylko nie wiem jak gotowanie wpłynęłoby na zawartość chloru .Pytam bo nie mam miejsca żeby odstać kranówę.
Pozdrawiam
a w jakim celu chcesz ją odsatć? zeby wyeliminowac chlor? czy zmiękczyc?
A nie możesz np zając wanny przez dobę? ewewntualnie sa specjalne środki. W Wodniku kupilam za jakieś 35 zl (chyba) i starczy mi tego na jakieś 10 miesięcy :)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony ndz cze 20, 2010 5:32 pm przez Bożena, łącznie zmieniany 1 raz.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Autor
wiktoria
Uczestnik
Posty: 46
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 9:23 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: która woda miękksza i lepsza

#9

Post autor: wiktoria »

Jedno i drugie. Głównie chodzi o to, że nie mam miejsca na odstanie wody (mieszkam w bloku , do dyspozycji mam swój pokój i naprawdę nie mam gdzie upchnąć 5 baniaków ). Na pierwszy raz nalałam do akwarium kranówę, roślinki to przeżyły, ale teraz niedługo będą ryby i chodzi o wodę do podmiany.
Chciałam to trochę uprościć..... Najwyżej będę mieszała- trochę gotowanej, trochę odstanej(ze 2 baniaczki schowam za szafę.)

darrp
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 8:03 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: która woda miękksza i lepsza

#10

Post autor: darrp »

Wlanie do akwarium tylko wody przegotowanej powoduje brak bufora i tendencję do skoków pH.
Natomiast po przegotowaniu wody należy ją ostudzić i oddzielić od pływającej przy dnie zawiesiny.
Poza tym nie ma co porównywać gotowania i oczyszczania przez filtr odwróconej osmozy jest to zupełnie co innego.
RO w 96l zbiło mi GH - 17, KH - 10 na GH - 7, KH - 4 (sam wiesz...)
Przy osmozie twardość KH/GH jest równa 0. Tak więc możesz przygotować wodę taką jaką chcesz.
Ostatnio zmieniony pn cze 21, 2010 1:22 pm przez darrp, łącznie zmieniany 1 raz.

ppaula2

Re: która woda miękksza i lepsza

#11

Post autor: ppaula2 »

Też myślałam o tym, że przy gotowaniu wody trzeba mieć gdzie odstawić aby wystygła.
W lato stygnie wolniej niestety.
Ja ostatnio przegotowałam pół garnka aby dolać do 25l bo mi przez upały wyparowała i studziła się pół dnia....
Znacznie bardziej oszczędzisz sobie miejsca kupując filtr RO (kosztuje +/- 150zł) lub samą wodę w akwarystycznym sklepie. Ja kupuję 20l za 8zł. Podmieniam raz na tydzień lub dwa.
Mieszam wodę RO z odstaną kranówką. Sama RO jest nie wskazana. Trzeba do niej dodawać mineralizatora lub mieszać z kranówką aby nie wypłukać minerałów z wody.
Tak jak mówię ja mieszam z kranówką a jeszcze dodatkowo po podmiance dodalę do akwa 10 ml Multimineralu Tropicala.

Co do moich obserwacji z gotowaną wodą.
Efekt ten jest zadowalajacy jak już pisałam tylko w małych zbiornikach. Dolewałam krewetkom gotowanej wody póki nie zaczęłam bawić się w Apisto w ogólnym i zmuszona byłam zbić twardość własnie dla tych ryb. Teraz jak wlewam RO do ogólnego to wlewam też i do krewetkarium. Nie bawię się w gotowanie wody.
Ale jeżeli ktoś ma taką ochotę i tak mu będzie wygodnie to mówie - daje efekty w małych baniakach.
Pozdrawiam

Dugi
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 08, 2010 10:28 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: która woda miękksza i lepsza

#12

Post autor: Dugi »

a ile czasu woda z kranu musi odstać, żeby nadawała się na podmiankę? czy może stać w butelkach (wąska szyjka, więc chyba mniejsze parowanie szkodliwych składników???) czy lepiej w wiadrze, garnku itp?? do takiej odstanej wody dolewać potem uzdatniacza?

Linf

Re: która woda miękksza i lepsza

#13

Post autor: Linf »

Powinna stać min. 24h w otwartym pojemniku i nie trzeba dodawać żadnego uzdatniacza ponieważ tak woda ma już w sobie rożne micro i macro elementy a co do pojemnika na nią to używałbym jakiegoś wiadra.

Dugi
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: czw lip 08, 2010 10:28 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: która woda miękksza i lepsza

#14

Post autor: Dugi »

szczerze mówiąc myślałem, że takie odstanie kranówki to najbanalniejsza metoda uzdatniania a tu się okazuje, że i najskuteczniejsza. śmigam więcdziś po wiaderko do arkadii :) pozdrawiami dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ