Węgiel kamienny a parametry wody

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
corvax
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob sty 15, 2011 12:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Węgiel kamienny a parametry wody

#1

Post autor: corvax »

Witajcie!

Po namowach przez znajomego "samozwańczego aqua designera" do udekorowania swojego akwarium użyłem odpowiednio oczyszczonego, wypłukanego i wymoczonego węgla kamiennego - prezentuje się jak dla mnie świetnie. Czytałem oczywiście opinie, że węgiel nie wpływa na parametry wody - nie mam tego jak sprawdzić (brak testów). Akwarium funkcjonuje (bez strat w rybach) ok. pół roku - wydaje się więc że wszystko OK.

Gdzieś doczytałem jednak, że węgiel kamienny jest świetnym absorbentem zanieczyszczeń, które mogą przenikać do wody z opóźnionym zapłonem, podtruwając ryby chociażby poprzez wyższe od standardowego promieniowanie radioaktywne.

Jakie jest Wasze zdanie w temacie stosowania węgla kamiennego jako dekoracji w akwarium?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Węgiel kamienny a parametry wody

#2

Post autor: sum »

corvax, Pokarzesz nam foto baniaka z tym węglem?
corvax pisze:Jakie jest Wasze zdanie w temacie stosowania węgla kamiennego jako dekoracji w akwarium?
nie mam żadnego zdania w temacie stosowania węgla kamiennego jako dekoracji w akwarium :mrgreen:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
corvax
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob sty 15, 2011 12:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Węgiel kamienny a parametry wody

#3

Post autor: corvax »

Poniżej linki do fotek:

http://reksio.ftj.agh.edu.pl/~crx/aqua/carbon-in-temp.JPG

http://reksio.ftj.agh.edu.pl/~crx/aqua/carbon-in-temp2.JPG

Niestety muszę zainwestować w aparat, bo mój jak widać nie daje rady, więc i efekt wizualny mizerny. Czarny filtr, korzeń i kokos jako punkty odniesienia:) Póki co zrobiłem taką mikro grotkę + trochę większych głazów przesłoniętych roślinami z drugiej (na zdjęciach tego nie ma) - było to robione w celach testowych w zbiorniku (45) który ostatnio restartowałem z powodu przeprowadzki.

Dla mnie wygląda pozytywnie (foty tego nie oddają) i po zakupie nowego większego baniaka wrzucę do niego chyba pare kilo tego węgla + parkę zeber lub żółtaczków. Tak to sobie wymarzyłem:D Najwyżej zebry będą świecić w ciemności...
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Węgiel kamienny a parametry wody

#4

Post autor: sum »

Kurcze jakoś dziwnie mi ten węgiel wygląda w akwarium.No ale to już kwestia gustu.Skoro Tobie się podoba to ok.Mnie bardziej zastanawia kwestia wpływu na środowisko wodne.Piszesz,że węgiel leży pół roku bez widocznych złych objawów.Jest to już jakiś okres czasu,ale czy wystarczający?Informuj na bieżąco o ewentualnych problemach(których nie życzę).
corvax pisze: znajomego "samozwańczego aqua designera"
i wielkiego indywidualisty :mrgreen: Powiem szczerze,że pierwszy raz widzę węgiel w akwarium.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Węgiel kamienny a parametry wody

#5

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ja już wiedziałam zdjęcia akwarium z węglem i wyglądało to... dziwnie.
Podobno ma bardzo ładny połysk, ale na zdjęciach nie za bardzo to widać.

Ja bym się jednak bała dawać go do akwarium, bo sam węgiel w sensie pierwiastka zapewne szkodliwy nie jest, ale przecież taka bryła nie zawiera 100% C, zawsze są jakies domieszki, np. siarka.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
corvax
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob sty 15, 2011 12:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Węgiel kamienny a parametry wody

#6

Post autor: corvax »

matka siedzi z tyłu pisze:Podobno ma bardzo ładny połysk, ale na zdjęciach nie za bardzo to widać.
Czy konkretna bryła ma połysk, czy jest całkowicie gładka i matowa zależy od jej rozcięcia/rozbicia z większego głazu. Dla mnie wygląda to świetnie, a chyba o to chodzi w tej zabawie:)
matka siedzi z tyłu pisze:zawsze są jakies domieszki, np. siarka.
Ilość i jakość domieszek zależy od rodzaju węgla. Tak jak pisałem wcześniej, u mnie od pół roku sprawuje się dobrze. Nie pozostaje chyba nic innego jak testować dalej. Z drugiej strony zdecydowałem, że zainwestuję w podstawowe testy wody i sprawdzę czy rzeczywiście mój węgiel niczego nie psuje.
Awatar użytkownika

Autor
corvax
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob sty 15, 2011 12:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Węgiel kamienny a parametry wody

#7

Post autor: corvax »

Odświeżam temat, bo przez przypadek dziś znalazłem dość ciekawy komentarz (użytkownika finger) w sprawie trzymania węgla kamiennego w akwa:

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.p ... 5&start=15

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Re: Węgiel kamienny a parametry wody

#8

Post autor: Qter »

Hej,

a nie jast z nim tak jaz lignitem (duża zawarość metanu)- najpierw "odmaczasz" przez 12 tygodni a potem ryzykujesz i umieszczasz w akwa... ten pomysł z piecykiem nie wydaje się głupi... spytam się jakiegoś chemika przy okazji...

PZDR

Qter
Awatar użytkownika

Autor
corvax
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob sty 15, 2011 12:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Węgiel kamienny a parametry wody

#9

Post autor: corvax »

Qter pisze:Hej,

a nie jast z nim tak jaz lignitem (duża zawarość metanu)- najpierw "odmaczasz" przez 12 tygodni a potem ryzykujesz i umieszczasz w akwa... ten pomysł z piecykiem nie wydaje się głupi... spytam się jakiegoś chemika przy okazji...

PZDR

Qter
Ja właśnie przed włożeniem do akwa, dość długo moczyłem swój węgiel i póki co nic tragicznego się nie dzieje
ODPOWIEDZ