Agresywne i terytorialne krewetki

Krewetki, ślimaki i inne
Zablokowany

Autor
kubkra7
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: czw kwie 12, 2012 9:18 pm
Lokalizacja:

Agresywne i terytorialne krewetki

#1

Post autor: kubkra7 »

Wygląd: Przezroczysty karapaks z ciemnym, marmurkowym wzorem. Duże szczypce charakterystyczne dla rodzaju, u samców szczególnie dużych rozmiarów, z reguły czerwone lub rudawe z czarnymi pręgami.
Pochodzenie: Wschodnie Himalaje.
Rozmiar: Samce 8 cm, samice 6 cm.
Warunki wodne: Temp. 20 - 30 st. C, 3 GH, 1,5 KH. Woda musi być doskonale natleniona!
Urządzenie zbiornika: Piaszczyste podłoże, korzenie, kamienie, na dno można dać liście bukowe lub dębu. Rośliny mogą być zjadane, nawet te o twardych liściach.
Pokarm: Żywy pokarm lub mrożonki, ślimaki, kawałki ryb, detrytus, pokarmy sztuczne i własnoręcznie przyrządzane, np. z żółtkiem kurzym. Można karmić narybkiem np. gupika.
Rozmnażanie: Przeobrażenie niezupełne. Samica nosi jaja w ilości 20 - 60 sztuk przez kilka tygodni, czas zależny od temperatury i stopnia natlenienia wody. Młode osiągają dojrzałość płciową po ok. 3 miesiącach.



--------------------------------------------------------------------------------



Agresywna i terytorialna krewetka. Trzymane w zbyt małym zbiorniku M. assamense walczą między sobą tracąc przy tym często odnóża (odrastają w trakcie kolejnych wylinek). Szczególnie agresywne są samce. Atakują z uniesioną przednią częścią ciała i rozłożonymi szczypcami. Uciekają cofając się, wyjątkowo zwinnie. B. rzadko pływają w toni wodnej, za to dość często wspinają się po dekoracjach i sprzęcie w akwarium.

Dla 1 pary wystarczy zbiornik 50-litrowy (lepiej większy), dla większej ilości tych krewetek 100 litrów to minimum. Zbiornik trzeba tak urządzić by krewetki mogły obrać sobie rewiry, najlepiej tak by nie widziały pozostałych mieszkańców akwarium, a także zapewnić im odpowiednią ilość kryjówek. M. assamense w dzień siedzą pochowane (zwłaszcza gdy zbiornik jest silnie oświetlony, dlatego wskazane jest słabe światło), z reguły jednak wychodzą na moment karmienia, po to by porwać jedzenie i oddalić się z nim do kryjówki. W nocy lubią urządzać sobie spacery po zbiorniku, niestety, zdarza im się z niego wyłazić (wspinaczka to ich specjalność), trzeba więc zadbać o solidna pokrywę i pozatykać w niej wszystkie otwory.

Krewetki te czasem polują, tak więc współmieszkańcy akwarium, jak inne krewetki i małe ryby (zwłaszcza chore i osłabione), mogą zostać zjedzone gdy M. assamense będą skąpo karmione. Widok polującej M. assamense to niezapomniany widok - krewetka ta zachwyca zwinnością i szybkością. Warto założyć sobie hodowlę niewielkich ślimaków których M. assamense są wielkimi amatorami. W ogóle krewetki te raczej nie grymaszą jeśli chodzi o rodzaj pokarmu, są przy tym niezwykle żarłoczne, zwłaszcza maluchy.

Zaloty są widowiskowe - para nieustannie się muska czułkami a samiec usiłuje szczypcami zgarniać pod siebie samicę. Ona ucieka, on ją goni - po prostu brazylijski serial ;) Niestety, sam akt kopulacji odbywa się w nocy, więc akwarysta raczej nie ma szansy być jej świadkiem. Jest jednak możliwe by obserwować "poród", czyli wykluwanie się maluchów, które trwa nawet do 2 dni. Samica wygina się w łuk i odnóżami pomaga maleństwu wydostać się z jaja. Noworodek opada na podłoże. Jest przejrzysty i trudno go dostrzec, dobrze zawczasu zaopatrzyć się w lupę. Na tym etapie maluch ma ok. 7 mm, składa się prawie wyłącznie z oczu ;) i jest zwinięty, po kilku jednak minutach "rozwija się" i siada przycupnięty obok samicy, jakby czekając na mające się wykluć rodzeństwo. Samica podczas wykluwania się młodych jest niezwykle agresywna i przegania nawet samca, co zresztą jest przyjmowane przez niego ze zrozumieniem - nie próbuje on nawet urządzać sobie z nią przepychanek tylko odchodzi jak niepyszny. Nie należy odławiać samicy podczas wykluwania się młodych! Jest to dla nie szalenie stresujące i może się skończyć pożarciem potomstwa. Jeżeli zależy nam na odchowaniu jak największej ilości młodych w osobnym zbiorniku, należy do niego przenieść samicę jakiś czas przed spodziewanym wykluciem się maluchów. Uwe Werner w książce "Garnelen, Krebse und Krabben im Süßwasseraquarium" twierdzi, że samice Macrobrachium z gatunków mających wyższą formę rozrodu opiekują się młodymi przynajmniej w pierwszych godzinach ich życia. Jest to jednak kwestia dyskusyjna. Nie wygląda to na opiekę, raczej samica koncentruje się na wykluwaniu się młodych i nie ma w tym czasie ochoty na jedzenie. Tuż po wykluciu się ostatniego malucha kończy się okres ochronny - młode są już zagrożone, zarówno ze strony matki jak i pozostałych dorosłych.

Odchowanie młodych M. assamense w zbiorniku ogólnym jest możliwe pod warunkiem wystarczającej ilości kryjówek. Część może zostać pożarta przez dorosłe, ale gatunek ten rozmnaża się łatwo i często więc małych i tak zawsze będzie zbyt wiele ;) Gdy młode osiągną ok. 2 cm długości są już bezpieczne i śmiało poczynają sobie względem dorosłych, wręcz kradną im jedzenie tuż sprzed nosa. Wtedy też zaczynają być agresywne, i choć nie obierają sobie jeszcze rewirów to przeganiają się nawzajem. Zaczynają się też wówczas wybarwiać. Młode rosną dość nierównomiernie. Trzymane w małych zbiornikach rosną wolniej i prawdopodobnie nie osiągają pełnych rozmiarów.

M. assamense są ciekawskie, nie boją się właściciela i nawet próbują go atakować przez szybę.

M. assamense należy do grupy krewetek o nazwie "hendersoni", do których zalicza się 9 gatunków i podgatunków o charakterystycznych szczypcach. Najbardziej znane są dwa podgatunki: Macrobrachium assamense assamense (występowanie: wschodni Nepal, Bangladesz i Assam), Macrobrachium assamense peninsulanis (występowanie: Satpura i Vindhya w górach w Madhya Pradesh) oraz odrębny gatunek Macrobrachium dayanum, bardzo zresztą podobny do M. assamense i możliwy do odróżnienia tylko przez specjalistów. Postaramy się wkrótce napisać więcej o grupie hendersoni.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Agresywne i terytorialne krewetki

#2

Post autor: sum »

kubkra7, miło mi,że przedstawiasz cenne informacje na forum.
Czy aby na pewno to jest Twój tekst?
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
kubkra7
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: czw kwie 12, 2012 9:18 pm
Lokalizacja:

Agresywne i terytorialne krewetki

#3

Post autor: kubkra7 »

Niektóre teksty są ze strony internetowej ale 80% to moje teksty
Sam z doswiadczenia wiem ponieważ chduje ten gatunek
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Agresywne i terytorialne krewetki

#4

Post autor: kfabisiak1 »

A ja myślę, że 90% to plagiat

http://www.akwaria.pl/krewetki/macrobra ... mense.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Agresywne i terytorialne krewetki

#5

Post autor: sum »

kubkra7 pisze:Niektóre teksty są ze strony internetowej
A masz zgodę autora na kopiowanie i rozpowszechnianie bez podania źródła?
Jeżeli nie to proszę nie zamieszczać takich artykułów.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
kubkra7
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: czw kwie 12, 2012 9:18 pm
Lokalizacja:

Agresywne i terytorialne krewetki

#6

Post autor: kubkra7 »

Ojjjjj przepraszam ostatni raz już się więcej nie powtórzy przepraszam dajcie mi drugą szanse
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Agresywne i terytorialne krewetki

#7

Post autor: etna »

kubkra7 jakoś nie bardzo wierzę w te przeprosiny

temat zamykam za paskudny plagiat
Adriana
Zablokowany