Zagłada świderków :/

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ

Autor
Olinki
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pt gru 14, 2012 11:54 pm
Telefon: 0
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Płeć:

Zagłada świderków :/

#1

Post autor: Olinki »

Hej, mam 4 akwaria i w każdym świderki, wszystko pięknie ładnie, gdyby nie to, że w 126l wszystkie jak jeden mąż padają. W zbiorniku żyją sobie otoski, bystrzyki poziomkowe, kirysy, neony, zbrojniki i pełno zatoczków i rozdętków (wszystko w jak najlepszym humorze), a te niedobre świdery padają w ciągu doby(masowo). Podłoże to piasek kwarcowy i żwir. pH ok.7,5/8, Gh 10, reszty testów brak. Filtr kubełkowy HW302 + Aquael turbo filter 350. Roślin multum. HELP!! :-|
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zagłada świderków :/

#2

Post autor: Przemo_K »

Cześć :)
Ja obstawiam 2 opcje, mianowicie:
- z uporem maniaka obstawiam między innymi wpływ ciepłej wody z kranu (zawierająca związki miedzi)
- z tego co widziałem to w zbiorniku pojawiły się sinice, ślimaczki zjadając je mogły się zatruć i ... :razz:
182l, 27l
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Zagłada świderków :/

#3

Post autor: rhino »

Przemo_K pisze:zawierająca związki miedzi
Przemo_K ,
tak się nad tym zastanawiam ale :

-czemu zatoczki i rozdętki żyją ? Stężenie miedzi śmiertelne dla ślimaków to podobno 0,10mg/l ale taka ilość jest już równie szkodliwa dla ryb i roślin , a Olinki pisze że wszystko z nimi OK .
Żeby to zagrożenie faktycznie wyeliminować trzeba zrobić test na zawartość Cu w wodzie (albo barwny albo ... na żywym organizmie * , krewetki są bardzo wrażliwe i podobno już ilość 0,3 mg/litr potrafi być zabójcza) . Trzeba też dokładnie sprawdzić czy jakiś kawałek miedzi (wkręt , element hydrauliki itp. ) tam się nie dostał i nie śniedzieje . Mosiądz jest stopem który również zawiera miedź !

- wydaje mi się że świdry są twardsze (nie tylko skorupka ;) ) od zatoczków i chyba te pierwsze by padły bo żrą pi razy drzwi to samo .

* straszne , wiem ale jak zaczyna wykazywać objawy zatrucia to trzeba ją szybko wyłowić i przenieść do innego akwarium
Ratel
ODPOWIEDZ