Crystale

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Crystale

#1

Post autor: cinek1916 »

Rozochocony moimi Sakurami postanowiłem zabrać się za Crystal Red. Jednak na naszym forum jest mało informacji na ich temat. Chcę się podpytać o parę rzeczy osób trzymających te krewetki.

Mam do wyboru dla nich 3 zbiorniki:
25l z hodowli emersyjnej
45l które stoi puste
kostkę 30x30x30/35cm, którą chciałem kupić specjalnie dla nich
Wybór padnie chyba na największe z nich.

Po przestudiowaniu for krewetkowych stwierdzam, że nie chcę bawić się w podłoża aktywne. Nie dość, że drogie to za parę miesięcy trzeba będzie je wymienić i restartować akwarium. Mam za to czarny żwir kwarcowy, który świetnie się sprawdza przy Sakurach- nie zmienia parametrów wody i ładnie wygląda.
1) Czy warstwa zakrywająca dno zda egzamin? Czy jednak lepiej aktywne, jeżeli tak to które polecacie?
W sumie każdy poleca inne ale mile widziane opinie :)

Kolejna sprawa to parametry wody. Mam RO więc nie powinno być problemu z odpowiednim preparowaniem. Wolałbym nie bawić się w żadne skałki, kulki itp. w akwarium. Za to torf, szyszki olchy, różnego rodzaju liście mile widziane.
2) Jakie mineralizatory używacie i polecacie?

Filtracja. Mam do wyboru:
Kaskada- prefiltr z gąbki na rurce i ceramika/torf w środku
Kubełek- Eheima jw.
Głowica z gąbką
3) Co wybrać?

Rośliny planuję mchy i micorozoria od Sakurek. Światło to halogen LED 10W albo kompakty- w zależności od akwarium które wybiorę.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Crystale

#2

Post autor: Kaledon »

cinek1916 pisze: Mam do wyboru dla nich 3 zbiorniki:
Wybierz największy - na początku będzie najprościej utrzymać stabilne warunki :wink:

cinek1916 pisze:Po przestudiowaniu for krewetkowych stwierdzam, że nie chcę bawić się w podłoża aktywne. Nie dość, że drogie to za parę miesięcy trzeba będzie je wymienić i restartować akwarium.
Ja jestem wielkim przeciwnikiem restartów. Szczególnie tych po jakimś określonym czasie kiedy podłoże "wybucha". U mnie podłoża są w bańkach ponad rok i nie mam powodów do ich wymiany. Zrobię restarty tylko ze względu na syf w podłożu i przeprowadzkę krewetek na nowy regał :) Za to początkowy start na aktywnym jest nieporównywalnie łatwiejszy niż przy neutralnym. Poza tym przy krewetkach wartych kilka stów ta stówa na podłoże nie robi dużej różnicy :)
Ja u siebie mam w tej chwili Ebi Golda oraz Aquatic Nature Shrimp-Soil i każdy się sprawdzał tak jak powinien. Nowe zbiorniki postawię na BENIBACHI BLACK SOIL oraz Environment Aquarium Soil a dla heteropod i tigerów planuje lawę wulkaniczna czarną.
cinek1916 pisze:Kolejna sprawa to parametry wody. Mam RO więc nie powinno być problemu z odpowiednim preparowaniem. Wolałbym nie bawić się w żadne skałki, kulki itp. w akwarium. Za to torf, szyszki olchy, różnego rodzaju liście mile widziane.
Jakie mineralizatory używacie i polecacie?
Nie musisz bawić się w skałki i kulki. Za to z ilością szyszek i torfu uważaj. Preparat do mineralizacji najlepszy jaki możesz wybrać to Salty Shrimp - Bee Shrimp Mineral GH+ Są inne ale przeważnie ustawiają określone GH a nie dostarczają potrzebnych minerałów.

cinek1916 pisze:Filtracja. Mam do wyboru:
Kaskada- prefiltr z gąbki na rurce i ceramika/torf w środku
Kubełek- Eheima jw.
Głowica z gąbką
Tu tak przy akwarium- czym większe złoże tym lepiej ale każdy z wyżej wymienionych spełni swoją rolę.
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Crystale

#3

Post autor: cinek1916 »

Kaledon pisze:Wybierz największy - na początku będzie najprościej utrzymać stabilne warunki :wink:
Kaledon pisze:Tu tak przy akwarium- czym większe złoże tym lepiej ale każdy z wyżej wymienionych spełni swoją rolę.
Czyli standardowo, im więcej tym lepiej, tak jak myślałem :)
Kaledon pisze:Ja jestem wielkim przeciwnikiem restartów. Szczególnie tych po jakimś określonym czasie kiedy podłoże "wybucha". U mnie podłoża są w bańkach ponad rok i nie mam powodów do ich wymiany. Zrobię restarty tylko ze względu na syf w podłożu i przeprowadzkę krewetek na nowy regał :) Za to początkowy start na aktywnym jest nieporównywalnie łatwiejszy niż przy neutralnym. Poza tym przy krewetkach wartych kilka stów ta stówa na podłoże nie robi dużej różnicy :)
Ja u siebie mam w tej chwili Ebi Golda oraz Aquatic Nature Shrimp-Soil i każdy się sprawdzał tak jak powinien. Nowe zbiorniki postawię na BENIBACHI BLACK SOIL oraz Environment Aquarium Soil a dla heteropod i tigerów planuje lawę wulkaniczna czarną.
Właśnie syfu w podłożu chcę uniknąć więc zastanawiam się nad cienką warstwą żwirku.
Krewetek za kilka stów nie planuję, na razie :D
Chyba nie aż tak bardzo ciężko jest utrzymać parametry? W szczególności, że woda będzie "przyprawiana".
Kaledon pisze:Nie musisz bawić się w skałki i kulki. Za to z ilością szyszek i torfu uważaj. Preparat do mineralizacji najlepszy jaki możesz wybrać to Salty Shrimp - Bee Shrimp Mineral GH+ Są inne ale przeważnie ustawiają określone GH a nie dostarczają potrzebnych minerałów.
Wiadomo, to nie BW żeby naładować nie wiadomo ile torfu i szyszek :) Wszystko z umiarem.


A i jeszcze mam pytanie odnośnie konduktometru. Niezbędny to on nie jest ale bardzo ułatwia hodowlę? Możesz jakiś polecić?
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Crystale

#4

Post autor: Kaledon »

cinek1916 pisze: Krewetek za kilka stów nie planuję, na razie :D
Chyba nie aż tak bardzo ciężko jest utrzymać parametry? W szczególności, że woda będzie "przyprawiana".
Szybko będziesz je miał . Krewetki powiedzmy po 7 pln w Wawie kupisz i jak wpuścisz 20 szt to tego prawie nie będzie widać :D Troszkę wyższe gradacje też by się przydały i nagle orientujesz się że masz 500 i więcej w baniaku :D A zapewniam, że to wcale nie jest jakaś niesamowita ilość krewetek.
Jak nie masz podłoża a wodę przyprawianą mogą pojawić się skoki w bańce zanim się ustabilizuje. Zresztą później np latem też możesz mieć skoki. Ja akurat nie robię tak jak wszyscy i krewetki wpuszczam na 2-3 dzień po założeniu akwarium i jak coś przedobrzę to jest słabo. Z tym, że nie trzymam CR bez aktywnego a mniej wymagające robale to przeżyją.

cinek1916 pisze:A i jeszcze mam pytanie odnośnie konduktometru. Niezbędny to on nie jest ale bardzo ułatwia hodowlę? Możesz jakiś polecić?
Nie wiem kto to wymyślił że ułatwia hodowlę. Jedynie co tym możesz zmierzyć to woda po doprawieniu minerałami. W żyjącym zbiorniku pomiar nic Ci nie da. Przydatne jest do sprawdzenia czy filtr RO nie padał, czy dobrze odmierzyłeś minerały i na tym jego rola się kończy.
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Re: Crystale

#5

Post autor: cinek1916 »

Kaledon pisze:
cinek1916 pisze: Krewetek za kilka stów nie planuję, na razie :D
Chyba nie aż tak bardzo ciężko jest utrzymać parametry? W szczególności, że woda będzie "przyprawiana".
Szybko będziesz je miał . Krewetki powiedzmy po 7 pln w Wawie kupisz i jak wpuścisz 20 szt to tego prawie nie będzie widać :D Troszkę wyższe gradacje też by się przydały i nagle orientujesz się że masz 500 i więcej w baniaku :D A zapewniam, że to wcale nie jest jakaś niesamowita ilość krewetek.
Jak nie masz podłoża a wodę przyprawianą mogą pojawić się skoki w bańce zanim się ustabilizuje. Zresztą później np latem też możesz mieć skoki. Ja akurat nie robię tak jak wszyscy i krewetki wpuszczam na 2-3 dzień po założeniu akwarium i jak coś przedobrzę to jest słabo. Z tym, że nie trzymam CR bez aktywnego a mniej wymagające robale to przeżyją.
Nie przeczę, że będę miał. W końcu o to w tym chodzi żeby podnosić sobie poprzeczkę :)
Zaczynałem w czerwcu z 25 sztukami Sakury, teraz mam koło 50 dorosłych i drugie tyle podrostków, maluchów nawet nie próbuję policzyć.
Zakładając, że zrobię wszystko "podręcznikowo" czyli zakładam akwarium, woda+filtry z działającego akwa (parametry powoli zmieniam), czekam aż akwarium dojrzeje i się ustabilizuje itd. To nie powinno być problemów? W lato przy parowaniu faktycznie może być problem ale raczej łatwo sobie z tym poradzić bo wystarczy robić dolewki z RO + podmiany na przyprawioną wodę.
Nigdzie mi się nie spieszy, nie muszę stawiać akwarium jutro a z tydzień wpuszczać krewetki.

Kaledon pisze:
cinek1916 pisze:A i jeszcze mam pytanie odnośnie konduktometru. Niezbędny to on nie jest ale bardzo ułatwia hodowlę? Możesz jakiś polecić?
Nie wiem kto to wymyślił że ułatwia hodowlę. Jedynie co tym możesz zmierzyć to woda po doprawieniu minerałami. W żyjącym zbiorniku pomiar nic Ci nie da. Przydatne jest do sprawdzenia czy filtr RO nie padał, czy dobrze odmierzyłeś minerały i na tym jego rola się kończy.
Czyli jednak trochę pomaga zorientować się czy nie strzeliło się jakiejś gafy.

-- Cz sty 09, 2014 10:53 pm --

Nie będzie kostki, 25l ani nawet 45l. Kupiłem nowe 54l bo mi pasuje do regaliku :)
Eheim 2011 z 1l ceramiki JBLa i dużą gąbką już czeka na podłączenie.

Teraz muszę się zaopatrzyć w czarne tło i mineralizatory i jazda :-D
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Crystale

#6

Post autor: Rafik »

Mnie również zainteresowały crystale, rc są tak banalnie proste w hodowli że w bańce 240l mimo pływających ryb ciągle ich przybywa a startowałem z 3rc teraz obstawiam że jest ich +/- 200 sztuk po roku od wpuszczenia. Postawiłem szkiełko 45l wpuściłem najładniejsze rc prawie jak wisienki oraz dokupiłem 13 crystali ( 7 red, 6 black ) ale strasznie małe były około 1cm może mniej.
Pływają już 3 tygodnie wodę podmieniam 2/3 ro 1/3 kran. Szkoda tylko że się naciąłem miały być klasy S a w większości to A ale cóż to był mój pierwszy zakup crystali. Trzymam kciuki za Twój baniaczek :wink:
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
Awatar użytkownika

kamilwaw
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn paź 14, 2013 10:20 pm
Lokalizacja: Błonie
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Crystale

#7

Post autor: kamilwaw »

Ja trzymam Crystale na bazalcie.Ale to już wymaga większej uwagi tak samo jak i na kwarcu.To już nie są redki.Ja bynajmniej raz w tygodniu robię podmianę z Ro + Shrimp Mineral.Do tego podaje im przy podmianie BENIBACHI GROWTH ENZYME i na wszelki wypadek SHRIMP EMERGENCY LIQUID.A teraz właśnie przy okazji zmiany akwarium na trochę większe przechodzę na podłoże aktywne Ebi Gold.
450L Astronotus ocellatus Albino,Macrognathus armatus,mastacembelus erythrotaenia :hihi:
50L Bucephalandry początek :viva:

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Crystale

#8

Post autor: cinek1916 »

Dzięki za odpowiedzi.

Te wszystkie płyny są niezbędne czy raczej profilaktyczne? Zawsze wydawało mi się, że im mniej cyngwajsu leje siędo baniak tym lepiej.

Wczoraj zalałem baniaczek pod Crystale.

Standardowe 54l.
Podłoże Dennerle Nano Gravel Sulawesi black
Korzeń red moor i Microsorium thin leaf, dojdzie rogatek coby azotany zjadał podczas dojrzewania.
Filtracja Eheim Classic 2013 wypełniony gąbką i 1,5l ceramiki z innego filtra, duża gąbka na wlocie.
Oświetlenie kompakty 2x9W 2700K, potem zmienię na 2x15W
Woda RO+ BEE Shrimp Mineral GH+, na start połowa z działającego akwarium.

Teraz nic tylko czekać aż dojrzeje i kupować krewetki :)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Crystale

#9

Post autor: sylwekw »

Hej cinek jak tam Twoje krewetki się trzymają ... długo tu nic nie piszesz ... a może założyłeś inny wątek o swoich krewetkach?
Ostatnio zmieniony sob lis 15, 2014 6:45 pm przez sylwekw, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Re: Crystale

#10

Post autor: cinek1916 »

Innego wątku nie ma :)
Aktualnie mam z Crystal Red 3 zbiorniki po 27l- dwa standardowe 54l podzielone na pół ( w DIY jest temat jak je dzieliłem). Jedna część stoi pusta po Sakurach i czeka na odpady z selekcji.

W akwariach działają filtry hamburskie napędzane powietrzem, jeden napędzany Cyrkulatorem 350, dodatkowo w zbiorniku 3 działa Eheim Classic 2011 bo szkoda mi żyjących w nim bakterii hehe. Oświetlenie, woda, podłoże i rośliny tak jak pisałem w poście wyżej.
Podmiany po 5l raz w tygodniu, czasami co 2 tygodnie. Do tego co jakiś czas wrzucę 2-3 szyszki olchy. A na parapecie rosną już 3 Katepangi :)
Nie bawię się w TDSy i testy.

W 3 baniaczkach mam krewetki z 3 różnych źródeł.
Zbiornik 1- Crystal red + Snow White, mają jakieś 3-4 miesiące, ja mam je od miesiąca.
Zbiornik 2- Same Crystal Red 8 sztuk dorosłych i ze 40-50 sztuk małych.
Zbiornik 3- Crystal Red, mają jakieś 6-7 miesięcy i w zeszłym tygodniu pojawiły się pierwsze młode.

Teraz planuję wybrać najładniejsze, kilka dokupić i zrobić dla nich dekoracyjne 160l z małym sumpem 54l w którym znajdzie się refugium dla samic z jajkami żeby było łatwiej selekcjonować :)

Niby te Crystale takie straszne w hodowli ale jak się podejdzie no nich z głową to większych problemów nie ma.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Crystale

#11

Post autor: sylwekw »

Po pierwsze przepraszam, bo w poprzednim poście narobiłem literówek, szczególne przeprosiny za przekręcenie Twojego nick'a - ale już poprawiłem błędy.

A po drugie pokazałbyś jakieś fotki bo mnie zaintrygowałeś.

Dekoracyjne 160l z krewetkami ... ile Ty ich tam planujesz, żeby było je widać?
No i ostoja w sumpie ?? kurcze ale ja mało jeszcze wiem :-(
Proszę kontynuuj ten wątek i pokaż trochę fotek.


P.S.
No i wyłącz ten "zarąbiasty" gif w podpisie, który odciąga uwagę :-) :-) .. choc chyba troszkę go zmniejszyłeś ??
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Crystale

#12

Post autor: Rafik »

Cinek, to podpowiedz czym uzdatniasz wodę że Twoje kryształki się mnożą? moje na parametrach ph-6,5 KH 0-1 GH 5-6 gubią jajeczka albo prawie wcale nawet samice ich nie noszą..
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Re: Crystale

#13

Post autor: cinek1916 »

sylwekw pisze:Po pierwsze przepraszam, bo w poprzednim poście narobiłem literówek, szczególne przeprosiny za przekręcenie Twojego nick'a - ale już poprawiłem błędy.
Nie ma sprawy ;)
sylwekw pisze:A po drugie pokazałbyś jakieś fotki bo mnie zaintrygowałeś.
Może w tym tygodniu ale nic nie obiecuję bo nie mam nawet czasu posiedzieć w spokoju i popatrzeć na nie ;)
sylwekw pisze:Dekoracyjne 160l z krewetkami ... ile Ty ich tam planujesz, żeby było je widać?
No i ostoja w sumpie ?? kurcze ale ja mało jeszcze wiem :-(
Proszę kontynuuj ten wątek i pokaż trochę fotek.
Coś postaram się zrobić ale to dopiero od nowego roku. Ogólny zamysł to trochę lawy, piach/aktywne podłoże, microsoria, mchy, sump 54l w tym 27l refugium.
Na dobry początek planuję wpuścić 50-60szt. Ta ostoja to tylko po to żeby miały takie same warunki po oddzieleniu.
Rafik pisze:Cinek, to podpowiedz czym uzdatniasz wodę że Twoje kryształki się mnożą? moje na parametrach ph-6,5 KH 0-1 GH 5-6 gubią jajeczka albo prawie wcale nawet samice ich nie noszą..
Wodę RO uzdatniam BEE Shrimp Mineral GH+, czasami do akwarium wrzucę kilka szyszek olchy. To wszystko :) Parametrów nie mierzę.
Za to Kiperka w swojej kostce stosuje podłoże AquaticNature + kranówkę i jej Crystale mnożą się jak szalone. Nawet podejrzewałem, że podrzuca im niebieskie pigułki ale zaprzeczyła :) Ale niech sama się chwali ;)

sylwekw pisze:P.S.
No i wyłącz ten "zarąbiasty" gif w podpisie, który odciąga uwagę :-) :-) .. choc chyba troszkę go zmniejszyłeś ??
Podpis zostaje bez zmian.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Crystale

#14

Post autor: pkucaba »

Napisz artykuł dla początkujących krewetkomaniaków :P
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Kiperka

Crystale

#15

Post autor: Kiperka »

cinek1916 pisze:Za to Kiperka w swojej kostce stosuje podłoże AquaticNature + kranówkę i jej Crystale mnożą się jak szalone. Nawet podejrzewałem, że podrzuca im niebieskie pigułki ale zaprzeczyła Ale niech sama się chwali
To nie niebieskie pigułki tylko miłość, którą im aplikuję!
Z moich własnych obserwacji wynika, że crystale lubią mieć dużo kryjówek. Mam bardzo zarośnięte akwarium i im bardziej zarastało, tym szybciej pojawiały się "jajcary" w baniaczku.

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Re: Crystale

#16

Post autor: cinek1916 »

pkucaba pisze:Napisz artykuł dla początkujących krewetkomaniaków :P
Za cienki jestem w te klocki żeby pisać artykuły czy poradniki.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Kiperka

Crystale

#17

Post autor: Kiperka »

cinek1916 pisze:Za cienki jestem w te klocki żeby pisać artykuły czy poradniki.
Damy radę :) Kiedyś... ;)

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Crystale

#18

Post autor: cinek1916 »

Kiedyś... ;)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Crystale

#19

Post autor: Rafik »

To na obecna chwilę pochwal się krewetami.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Crystale

#20

Post autor: cinek1916 »

Czasu brak na zabawy z aparatem niestety.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
ODPOWIEDZ