RC zrzucają jajka

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ

Autor
Lynx
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 09, 2015 3:48 pm
Lokalizacja: Wawa wlnw
Płeć:

RC zrzucają jajka

#1

Post autor: Lynx »

Witam wszystkich.
Od około 2 miesięcy posiadam krewetkarium 40l zasiedlone przez nieduże stadko 13 RC. Problem polega na tym, że moje samiczki nie chcą nosić jajek, pomimo pięknych siodełek. Sprawa wygląda tak, że krewetka ma siodełko, zaczynają się loty w akwa, następnie znajduję wylinkę i samczyki dostają fioła i latają po baniaku w poszukiwaniu samiczki. Zaganiają samiczkę, może i wygląda trochę na zestresowaną. Trwa to kilka h po czym samiczka zajajcza ale już po kilku, kilkudziesięciu minutach zrzuca (być może niezapłodnione? jajka. Coś takiego powtórzyło się już 7 razy czyli wszystkie samiczki zrzuciły a jedna nawet 2 razy. Z początku byłem spokojny bo wiem że za pierwszym razem samiczki często zrzucają ale teraz zrzuciłą samiczka dla której miała to być już druga ciąża. Co może być powodem? Wiem, że stres i być może za małe stado? Od początku nie było żadnego zgonu, krewetki ładnie zjadają pokarm. Akwa 40l, Gh ok 14, pH ok7 reszty parametrów nie mierzyłem. Filtr pat mini+duża gąbka, żwir na dnie, nadwódka, heterantery, mchy, korzenie...
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

RC zrzucają jajka

#2

Post autor: radmac »

Cierpliwości.
teraz zrzucają, potem przestaną. coś im nie pasi i już. RC to pancerne krewety.
Akwarium długo dojrzewało zanim wpuściłeś zwierzaki?

Autor
Lynx
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 09, 2015 3:48 pm
Lokalizacja: Wawa wlnw
Płeć:

RC zrzucają jajka

#3

Post autor: Lynx »

Dojrzewało ok 2,5tyg. Przed wpuszczeniem pojawiły się jakieś nicienie, małżoraczki więc jak wpuszczałem było chyba dojrzałe.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

RC zrzucają jajka

#4

Post autor: don_Vall »

...a na pewno jaka? Czy może larwy znikają spod brzucha?
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

RC zrzucają jajka

#5

Post autor: rudy1986 »

A cos tam plywa?? Samice czesto traca/wyrzucja jajka przez stres. Masz tam duzo kryjowek?? nie wkladasz rak zbyt czesto

Autor
Lynx
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 09, 2015 3:48 pm
Lokalizacja: Wawa wlnw
Płeć:

RC zrzucają jajka

#6

Post autor: Lynx »

Don_Vall nie rozumiem...no przesuwają jajka z siodelka po czym ich nie utrzymują i zrzucają.

rudy1986 jeśli Ci chodzi o rybki to nie nic nie pływa. Kryjówek jest sporo, dwa korzenie, spory gąszcz roślin, mchy... podejrzewałem liczebność stada ale nie wiem czy to jest powód. Staram się rąk nie wkładać, praktycznie tylko ingeruje przy podmianach. Nie wiem no są w salonie więc trochę tam się kręcimy ale nie wiem czy są aż tak czułe na takie rzeczy.

ShrimpFarm
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn lut 23, 2015 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

RC zrzucają jajka

#7

Post autor: ShrimpFarm »

Odkopię troche temat .
Polepszyło się czy dalej zrzucają jajka ?

Autor
Lynx
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 09, 2015 3:48 pm
Lokalizacja: Wawa wlnw
Płeć:

RC zrzucają jajka

#8

Post autor: Lynx »

No niestety kolejna samiczka zrzuciła ostatnio jajka. Wszystko wygląda tak jak poprzednio. Chwila noszenia, dosłownie kilkanaście minut i zrzut. Teraz prawie wszystkie samiczki ponownie wykształcają siodełka... Czy może któryś z użytkowników zaobserwował u siebie coś podobnego? Może radzicie wykonać mi pozostałe testy? Tak jak pisałem robiłem tylko gh i ph. Wydaje mi się, że z wodą jest ok, krewety regularnie wylinkują, trochę się chowają, pewnie dlatego że jest ich mało ale do jedzenia wychodzą. Może to kwestia zbyt obfitych podmian. Wymieniam co tydzień 10l wody w 41l akwarium. Nie dodaję żadnej chemii oprócz uzdatniacza biotopol w zalecanej ilości. 2,5ml na 10l wody.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

RC zrzucają jajka

#9

Post autor: radmac »

Podmianki są ok. może odpuść uzdatniacz i obserwuj.
ja leję RC kranówę czasami nawet nie odstaną, bez żadnych uzdatniaczy, i jest git (ale też i akwarium stoi 2 lata bez restartu)

ShrimpFarm
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: pn lut 23, 2015 11:33 pm
Lokalizacja: Warszawa

RC zrzucają jajka

#10

Post autor: ShrimpFarm »

Jaką temperature mają krewety ?

Autor
Lynx
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn lut 09, 2015 3:48 pm
Lokalizacja: Wawa wlnw
Płeć:

RC zrzucają jajka

#11

Post autor: Lynx »

Temp w zbiorniku 22-24C zależy jak nagrzeję w mieszkaniu. Mam dobrą wiadomość, wczoraj wieczorem dostrzegłem maleńką krewecię :viva: Jedną jedyną, więcej ich nie widzę. Cieszę się, bo to oznacza, że któraś z krewetek nie zrzuciła wszystkich jajek i zostawiła sobie co najmniej jedno i poza tym jest pierwsza mała krewetka, którą udało mi się wyhodować. Wcześniej mimo obserwacji nie widziałem żeby samice utrzymywały jakiekolwiek jaja, myślałem, że wszystkie zrzuciły. No cóż, siodełka są w drodze może tym razem się lepiej uda.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

RC zrzucają jajka

#12

Post autor: radmac »

Się rozkręcają dopiero :)

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

RC zrzucają jajka

#13

Post autor: rudykot »

Lynx pisze:Mam dobrą wiadomość, wczoraj wieczorem dostrzegłem maleńką krewecię Jedną jedyną, więcej ich nie widzę.

gratuluję tacierzyństwa :] Gdzieś czytałam, że krewetki muszą się nauczyć (metodą prób i błędów) jak nosić jajka. W końcu pojmą co i jak. Jeszcze będziesz w dziale giełda dawał ogłoszenia, że oddasz 100+ sztuk krewetek :]

Powodzenia.
ODPOWIEDZ