Krewetka Tiger zjada jajka??

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#1

Post autor: bory »

Witajcie,

jestem nowy na forum więc serdecznie wszystkich witam :)

Mam pytanie - jako, że po raz pierwszy mam krewetki, chciałbym się zapytać, czy ktoś z Was kiedyś widział, by krewetka tygrysia zjadała jaja innych krewetek (lub swoje)? Właśnie zaobserwowałem, że jedna z moich krewetek usiadła w narożniku akwarium, spomiędzy nóżek wystawały jakby jajeczka w kolorze zielonkawym. Dziwne, bo krewetki noszą jajeczka pod odwłokiem. Tak czy siak krewetka ewidentnie je wcinała. Co jakiś czas jajeczka pękały i wylewał się z nich płyn. Żadna mała krewetka nie wyskoczyła. O co chodzi? Nigdzie nie znalazłem sensownej informacji na ten temat - wszystkie źródła zgodnie twierdzą, że krewetki swoich jaj i młodych nie jedzą - czyżby moja była ewenementem i dopuściła się kanibalizmu? :D

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#2

Post autor: rudykot »

Może te jajka były niezapłodnione/ pleśniały i krewetka w celu ochrony reszty jajek je usuwała...
tak sobie pomyślałam, jednak mimo, że posiadam krewetki (zwykle dzikuski) to mało się na nich znam.
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#3

Post autor: bory »

Dzięki za odpowiedź, ale to chyba nie to… mam dwie "tigerki" i nie zaobserwowałem by któraś z nich wcześniej nosiła jaja, chyba, że coś przeoczyłem. Poza tym pod odwłokiem żadnych innych nie ma - zjadła wszystko, co trzymała, ale czy były to jej jaja - tego nie wiem.

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#4

Post autor: rudykot »

Hmmm...czytałam, że pierwsze noszenia jajeczek często kończą się zrzuceniem jajek. Wydaje mi się, że wtedy te jajka są traktowane przez krewetki jak normalny pokarm i bez zbędnych sentymentów je zjadają.


Poza tym, za mało informacji podałeś na temat swojego akwarium. Zrzucanie jajek przez krewetki może mieć różne podłoże.
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#5

Post autor: bory »

Akwarium ma około miesiąca. Zbiornik 200L, 100x43x60. Temperatura 25-26C. Poza krewetkami (ok 30 szt.) jest jeszcze 10 neonów i dwa zbrojniki niebieskie. Póki co nie zwiększam obsady bo okazało się, że akwarium nie jest tak dojrzałe, jak mi początkowo wyglądało. Po wpuszczeniu obecnej obsady mocno skoczyło mi NO2 (może to jest ten powód?). Teraz trzymam rękę na pulsie obserwując i czekając aż cykl azotowy się domknie. Filtracja: kubełek EHEIM 2426 (prefiltr, ceramika, zeolit, biokulki, wata perlonowa) oraz mały wewnętrzny filtr z gęstą gąbką (do 80 litrów, lekko wspomaga filtrację mechaniczną).
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Krewetka Tiger zjada jajka??

#6

Post autor: Drottnar »

Ja kiedyś widziałem jak pirania zjada jajka. Nosicielowi strasznie się to nie podobało. Bardzo krzyczał.

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#7

Post autor: rudykot »

Hahahahaha.... padlam.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#8

Post autor: Lech-u »

rudykot pisze:Hahahahaha.... padlam.
To Tobie pirania zjadła jajka?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#9

Post autor: rudykot »

Gdyby miała moje jajka zjeść to by z głodu padła :). Czy tu nie ma zakazu offtopu ?
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#10

Post autor: bory »

Ej no.. ja tu z poważnym problemem o jajach, a Wy sobie z tego jaja robicie :D

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#11

Post autor: shadowrider »

Czy to takie jajeczka jak tu
http://www.akwa-mania.mud.pl/wystawy/ko ... awawa.html" onclick="window.open(this.href);return false;
zdjęcie z podpisem Pierwotniak z rodziny Ellobiopsidae??
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#12

Post autor: bory »

Podobne, ale te były ze dwa razy większe i bardziej bladozielone. Było ich mniej i trzymała je tam gdzie ma szczypczyki.

Raczej to nie był Ellobiopsidae, widać było wyraźnie, że to jajeczka. Tutaj zdjecie:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#13

Post autor: shadowrider »

Moim zdaniem to nie jajeczka chociaż nigdy nie miałem tigerów i nie wiem w jakim kolorze mają normalnie jaja. Jak długo masz je w tym akwarium?
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#14

Post autor: bory »

Dokładnie nie pamiętam od kiedy, ale około 2 tygodni. Kilka innych krewetek (a'la red cherry, tylko jaśniejsze - jakieś "mieszańce") miało jajeczka pod odwłokiem, ale albo się już wykluły, albo je zrzuciły. Tylko tą zaobserwowałem jak zjada, ale jak to nie jajeczka, to co? Nigdzie indziej w akwarium czegoś takiego nie wypatrzyłem, a oglądam je bardzo często i skrupulatnie :)

-- Wt mar 17, 2015 9:29 am --

Jeszcze jedno mi się nasunęło - czy to możliwe, że to ikra neonów? Chociaż nie zauważyłem wcześniej potencjalnej mamy za wyjątkiem jednej rybki, która dość często przesiadywała w zacisznym kącie.

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#15

Post autor: shadowrider »

Świeże akwarium, świeże krewetki - różne cuda mogą się dziać... Tigery są już trochę wymagające - jakie masz podłoże, parametry wody, jak podmieniasz wodę i jak uzdatniasz?
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#16

Post autor: bory »

PO4 - 0
NH4 - 0
Fe - 0
NO2 - ~ 1ppm (!!!) <- to mój aktualny problem
NO3 - ~ 10ppm
pH - ~ 8
KH, GH w normie (nie pamiętam wartości bo test mi się skończył, ale było ok)

Podłoże: 3cm biogrunt planta activ + 7cm czarny żwirek kwarcowy 2-3mm

Wodę podmieniam w ilościach 10% (ok 20L) na odstaną minimum dobę raz w tygodniu. W razie gdy NO2 mi rośnie bardzo niebezpiecznie podmieniam więcej: 20L odstanej oraz kolejne 20L na uzdatnioną bo nie mam gdzie odstać. Do tej pory uzdatniałem JBL Biotopol ale woda dostawała jakiś farfocli, coś jak w sokach aloesowych (Biotopol zawiera aloes). Ostatnio jak to odkryłem to uzdatniałem Seachem Prime. Woda po uzdatnieniu stoi godzinę, mieszam i dopiero trafia do akwa.

Trzy dni temu zmieniłem trochę strategię i ograniczam podmiany bo zauważyłem, że jeśli chodzi o cykl azotowy to te podmiany więcej szkodzą niż pomagają. Obserwuję "życie" i zachowuje się normalnie więc podmieniam tylko jak obserwuję dziwne zachowania u ryb. Krewetki funkcjonują też normalnie, nawet te najmłodsze. Żerują i pływają żwawo. Co chwilę znajduję wylinkę czyli rosną, trupów żadnych nie odnotowałem.

Zastanawiam się czy nie spróbować innego testu na NO2 (aktualnie kropelkowy Zoolek) bo mam podejrzenie, że sporo zawyża biorąc pod uwagę samopoczucie fauny.

-- Wt mar 17, 2015 10:11 am --

shadowrider - wodę mam prawdopodobnie taką samą jak Ty w kranie - Gocław i Grochów to w wodociągach to samo

-- Wt mar 17, 2015 9:05 pm --

Update:

KH: 8
GH: 12
pH: 7,5

Do podmiany stygnie wcześniej zagotowane 20L z wymoczonym torfem:

KH: 6
GH: 10
pH: 7,5

Czy czegoś nie pokręciłem z testem pH? Taki sam wynik pH dla wody przegotowanej i tej z akwa, przy różnych KH i GH?

Rano zbadałem pH i wyszło, o zgrozo, 8.5 (Neony i Tigerki - wybaczcie!) w akwarium moczy się już woreczek z torfem oraz zmniejszyłem przepływ kubła by zmniejszyć napowietrzanie. Filtr RO zamówiony przy okazji...

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#17

Post autor: shadowrider »

Masz spore KH i GH więc pH tak łatwo nie zbijesz. Napowietrzania nie zmniejszaj w takich warunkach - nie wpłynie to znacząco na pH a wydłuży proces zmniejszania NO2.
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#18

Post autor: bory »

Zanim przyjedzie filtr RO mam akurat kilka dni więc zobaczę jak zmieni się pH dzięki torfowi. Niestety chyba powoli przegrywam walkę z azotynami - jeden z neonów chyba dostał zatrucia (http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=46&t=27647&p=223605" onclick="window.open(this.href);return false;)

Koziol
Bywalec
Posty: 96
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 6:19 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Rafal

Krewetka Tiger zjada jajka??

#19

Post autor: Koziol »

Przy takich wartościach kh nie ma szans na efekty w zabijaniu Ph.... Tylko osmoza ciebie ratuje....
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Krewetka Tiger zjada jajka??

#20

Post autor: bory »

No nie wiem… pH zeszło do 7 więc nieźle. Chyba, że któryś z testów przekłamuje. Ogólnie nie rozumiem mojego akwarium - testy sobie a życie sobie :| Osmoza swoją drogą - będzie niebawem :)
ODPOWIEDZ