Amano mi ściemniała

Krewetki, ślimaki i inne
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Amano mi ściemniała

#31

Post autor: bory »

Ostatni post z poprzedniej strony:

KuMaK - ale czy piszesz o mojej krewetce z pierwszego zdjęcia na 1 stronie czy o tych wrzuconych przez ziabak? Bo już się pogubiłem i nie wiem czy to co piszesz dotyczy mojej "innej" krewetki.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Amano mi ściemniała

#32

Post autor: KuMaK »

Dobry wieczór,

Krewetka numer 2, autorstwa ziabak to Caridina pseudodenticulata. Krewetka endemiczna dla Tajwanu, zagrożona wyginięciem. Proszę nie mylić z Neocaridina denticulata - to są zupełnie inne krewetki. Pozostałe krewetki z grupy to krewetki Amano.

Tutaj troszkę fotografii:
http://www.varcaridea.blogspot.com/2010 ... _8422.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Krewetki Caridina pseudodenticulata w środowisku naturalnym nie prezentują swojego ubarwienia ze względu na aktywność nocną. Ubarwienie ogranicza się zwykle do niewielkiej ilości plamek - tak jak jest to w przypadku krewetek Amano.
Zmiana morfologiczna wymuszona zmianami środowiskowymi (środowisko akwarium), której zadaniem jest przystosowanie do nowego tła może trwać ponad rok czasu w zależności od charakteru zmian i potrzeb (tak jest u większości gatunków krewetek, a wszystkich, które miałem okazję obserwować).

Krewetka numer 1, autorstwa bory - z tej fotografii sobie nie poradzę.

W tłumaczeniu artykułów i klasyfikacji pomógł mi Silane.
http://www.facebook.com/silaneshrimp" onclick="window.open(this.href);return false;

Jedna uwaga do wszystkich. W kutykuli/naskórku krewetek Amano występuje najczęściej niebieski, lub żółty pigment. Dlatego czasem można mieć wrażenie, że krewetka posiada jaśniejszy, lub ciemniejszy odcień. Również barwa plamek (bardziej czarna, bardziej brązowa) to wynik nałożenia się barw pigmentu kutykuli i chromatoforów. "Zawsze widoczne" plamki utworzone z chromatoforów z brązowym pigmentem to nie jedyne barwy tych krewetek. Istnieje możliwość wymuszenia na krewetkach zaprezentowania barw, które zwykle ciężej jest dostrzec. Te krewetki nie tak do końca są "przeźroczyste".

Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Re: Amano mi ściemniała

#33

Post autor: bory »

W takim razie dorzucam nowe zdjęcia, niestety niewiele lepsze (chyba stabilizacja obrazu się schrzaniła). Mam nadzieję, że pomogą w identyfikacji. Co ciekawe, krewetkę uchwyciłem dokładnie w tym samym miejscu co ostatnio.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Amano mi ściemniała

#34

Post autor: KuMaK »

Dzień Dobry,

Potrzebuję fotografii "od boku" oraz długość ciała krewetki (rostrum-telson).

Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Amano mi ściemniała

#35

Post autor: bory »

Długość około 3 cm (+/- 0.5cm). Jedyne zdjęcie od boku jakie mam to to w moim pierwszym poście. Rzadko widuję tę krewetkę więc nie wiem kiedy uda mi się zrobić kolejne, lepsze zdjęcie.
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Rrrrogaty

Amano mi ściemniała

#36

Post autor: Rrrrogaty »

3cm? Jakiś kundelek Babaulti pewnie.
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Amano mi ściemniała

#37

Post autor: bory »

Jak się jeszcze pojawi postaram się w miarę dokładnie ją zmierzyć. Ale na pewno jej wcześniej nie widziałem więc albo wcześniej wyglądała jak Amano, albo sam nie wiem skąd się wzięła :/
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: Amano mi ściemniała

#38

Post autor: KuMaK »

Dzień Dobry,

Pewnie na pewno Neocaridina denticulata, czyli tutaj będzie to brązowe Cherry. Ale i tak warto poczekać na lepszej jakości fotografie. Osobiście uzyskiwałem osobniki przekraczające 4 cm długości. Ta wartość może być pomocna przy oznaczaniu, ale nie powinno się nią całkowicie sugerować.

Nie wiem ile czasu musi upłynąć, by akwaryści w Polsce (tylko w Polsce) zrezygnowali z nadużywania nazwy "Babaulti", która odnosi się do Caridina babaulti. Jedyni przedstawiciele krewetek Caridina babaulti w Polsce to "Green", "Babaulti Stripes", niewielkie prawdopodobieństwo "Malaya" oraz wyselekcjonowana przez Polaków rasa "White Rose", którą mają... 3 osoby.

Rozumiem, że artykuł prezentowany kiedyś na akwaria.pl/krewetki Pawła Szewczaka mógł wprowadzić w błąd, ale dlaczego nie zaniechać powielania tego błędu?
Błąd polegał na prezentacji krewetek o ubarwieniu brązowym, niebieskim, zielonym, czerwonym i pomarańczowym pod nazwą Caridina babaulti, czego nie było u pozostałych krewetek. Akwaryści, u których wyszły mixy Neocaridina głównie w odcieniach brązu próbowali identyfikować swoje krewetki na podstawie tej strony. Jedyne pasujące krewetki pod względem ubarwienia to były właśnie "Babaulti".

Kolejny "stereotyp" dotyczący nadużywanej nazwy "Babaulti" to "charakterystyczne dla nich częste zmiany ubarwienia". Zapewniam Was, że zarówno u tych prawdziwych i mniej prawdziwych "Babaulti" występują niemal identyczne zasady działania kamuflażu.

Nic dziwnego, że wiele początkujących słabo odnajduje się w nazewnictwie krewetek.

Wiem, że nazwa się przyjęła (chociażby na tym forum), ale wiem też ile razy musiałem wyjaśniać ten błąd osobom zainteresowanym.
Proponuję używać nazw poprawnych (tj ogólnie przyjętych na świecie), a najlepiej nazw łacińskich przez określeniem "babaulti" jeśli już chcemy się nim posługiwać.

Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Amano mi ściemniała

#39

Post autor: bory »

Rafale, w takim razie czy ona kiedyś mogła przypominać Amano, czy po prostu skądś mi się przyplątała i, mając sporo szczęścia, urosła do obecnych rozmiarów?
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: Amano mi ściemniała

#40

Post autor: KuMaK »

bory pisze:Rafale, w takim razie czy ona kiedyś mogła przypominać Amano, czy po prostu skądś mi się przyplątała i, mając sporo szczęścia, urosła do obecnych rozmiarów?
Przypominać oczywiście mogła, bo przy skoncentrowaniu ziaren pigmentu brązowego w chromatofrach byłaby niemalże cała "przeźroczysta" z pojedynczymi kropkami (bardziej fragmentami pasów). Raczej się jednak przyplątała.

Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Amano mi ściemniała

#41

Post autor: bory »

Tylko tak się zastanawiam, że Cherry są jakby "nakrapiane", dobrze to widać u dołu pancerza. A ta ma ubarwienie jednolite. No chyba, że Cherry też tak mogą mieć?
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: Amano mi ściemniała

#42

Post autor: KuMaK »

Oczywiście, że mogą mieć.

Pozdrawiam
Rafał Maciaszek

Rrrrogaty

Amano mi ściemniała

#43

Post autor: Rrrrogaty »

Przypuszczam Kumak, że trochę przeceniasz rolę jakiejś tam czyjejś strony. Za upowszechnianie się błędnych nazw odpowiadają głównie masowe importy z najróżniejszych źródeł. Nazwy handlowe, zwyczajowe i łacińskie są mieszane niesamowicie, a i niejednokrotnie sami importerzy lubią się wykazać kreatywnością, żeby lepiej sprzedać towar.
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Amano mi ściemniała

#44

Post autor: KuMaK »

Dobry wieczór,

Być może, jednak hodowcy z innych krajów europejskich i Azji, których znam nigdy nie łączyli tych nazw tak jak to robimy w Polsce. Sam jestem importerem, wiem jaki jest bałagan i na czym polega. W Europie mamy też inne nazewnictwo niż w Azji np. co do Red Fire, Red Cherry i Sakury (choć w tym przypadku pomału to zanika).
W dodatku mamy Niemcy, które narzucają nam nadane przez siebie nazwy gatunkowe (prawdopodobnie na potrzeby wzajemnej promocji), które nie są uznane (jeszcze, a trwa to już ponad 2 lata) przez istotne instytucje międzynarodowe (np. Neocaridina davidi, Caridina logemanni, Caridina mariae).

Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
ODPOWIEDZ