"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

Krewetki, ślimaki i inne

Autor
pebepe
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: pn lis 16, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Mokotów

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#1

Post autor: pebepe »

Trzy tygodnie temu wpuściłem do baniaczka woreczek zakupionych w "mięsny piątek" krewetek pokarmowych - zapewne są to Palaemonetes varians.

Wpuszczanie ze stopniową zmianą wody na słodką - 2h na pełną zmianę środowiska.

Przeżyły wszystkie pinć wrzuconych. Szóstą dałem kontrolnie do projektu szkolnego syna - zbiornik z kwaśną wodą, bez filtracji i dotleniania. Ta niestety po dwóch tygodniach zaczęła służyć za pokarm dla ślimaczków.

Natomiast te w zbiorniku właściwym są najbardziej ciekawskimi, zwinnymi, ruchliwymi i w ogóle interesującymi krewetkami słodkowodnymi jakie widziałem. Co chwila w ruchu, często w grupie. W porównaniu z karłowatymi to w ogóle nie ma porównania - sakury i inne takie są przy nich jak wypielęgnowane perskie koty przy pełnokrwistych dachowcach.

Nie wiem jak się sprawa rozwinie, ale póki co - polecam!
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#2

Post autor: Lech-u »

Kiedyś Dein pisał o podobnym eksperymencie. Poczytaj w jednym z jego wątków.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#3

Post autor: igor255 »

A mnie bardzo interesuje gdzie je kupiłeś? :) Ja bym u siebie próbował przystosować do pełnego zasolenia.

Autor
pebepe
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: pn lis 16, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Mokotów

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#4

Post autor: pebepe »

Z ogólnego wywiadu - w każdy piątek mogą się pojawić w losowych sklepach akwa*. Jest to wynikiem czwartkowej giełdy w mieście Łodzi. Pojawiają się sezonowo - czyli jak ich nie ma to nie ma wszędzie. Ponoć teraz jest właśnie sezon "że są". Osobiście kupiłem w Tapajosie na Radzymińskiej 2, przypadkiem zupełnym, akurat służbowo przejeżdżałem w któryś piątek i postanowiłem wdepnąć "ot tak zobaczyć co jest". Kosztowały 2.50 PLN za woreczek - rozważałem czy nie wziąć więcej i nie zrobić Pad-Thai.

*Część miejsc bierze je tylko jak ktoś zamówi - np. Clarias. Bywają też w Zookarmach i Akwaryście na Janowskiego. Zapewne w pozostałych też mogą bywać. Na Radzymińskiej powiedzieli że "jak są na giełdzie to zawsze wezmą woreczek czy dwa".

GrubyOlo
Bywalec
Posty: 77
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 9:44 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: "krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#5

Post autor: GrubyOlo »

Popytaj w sklepach - acz raczej te które robią zaopatrzenie na giełdzie w Łodzi - kiedyś bywały w Aquariusie (Górczewska, Kabaty) ale jak teraz to nie wiem, czasem trzeba zamówić po prostu
Non omnis moriar... wszy może zostaną:P
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#6

Post autor: igor255 »

Ok. Dzięki za info.
pebepe pisze:Część miejsc bierze je tylko jak ktoś zamówi - np. Clarias.
Już kiedyś ze dwa razy "zamawiałem". Nawet mieli aukcję na allegro, na której kliknąłem kup teraz... Niestety nigdy się jednak nie udało u nich kupić... Może miałem pecha i trafiłem - jak piszesz - na brak sezonu...
Zraziłem się do "zamawiania" od tamtego czasu.

Jak gdzieś trafię, że będą na stanie a nie tylko w wyobraźni, to kupię :)

Autor
pebepe
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: pn lis 16, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Mokotów

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#7

Post autor: pebepe »

W Zookarmach zasugerowali po prostu dzwonić rankiem w piątki. Zasugerowali też że czasem bywają w sklepach terrarystycznych jako pokarm dla rzułffi.

Dalej:
znalazłem też trop prowadzący do Krasnala: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=18&t=12817 - ciekawe jaki był ich dalszy los u niego.
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: "krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#8

Post autor: aquilamp »

Ja też kiedyś kupilem. Najmocniejsza sztuka wytrzymała w zwykłym akwarium ponad miesiąc. Padły raczej od temperatury która musiałem podnieść. Często bywają w rybce na wolczynskiej.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#9

Post autor: krasnal »

pebepe pisze:ciekawe jaki był ich dalszy los u niego.
Pływały jeszcze jakiś czas

" onclick="window.open(this.href);return false;

Ostatnie foto (jakie odnalazłem teraz) 29.12.2012 (fatalne)
Obrazek
Były w aqwa odkrytym i często znajdowałem Obrazek
Na początku roku 2013 zbiornik zmienił przeznaczenie (narybek pterophyllum_scalare)

Obecnie do września szaleją w aqwa "okiennym"
Obrazek
pebepe pisze: są najbardziej ciekawskimi, zwinnymi, ruchliwymi
http://pl.tinypic.com/player.php?v=53cco&s=9" onclick="window.open(this.href);return false;
Wrodzona RLS ("niespokojne nogi")
Kupowane na Górczewskiej (aquarius)

Dein

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#10

Post autor: Dein »

Mnie się podoba, że jedząc ochotkę, zapodają ją sobie w gardziel w jednym kawałku, a drugi koniec jeszcze się wije <3 I ogólnie, że po zjedzeniu czegoś wyglądają jak długopis z kolorowym wkładem <3 No i wspaniała jest ich towarzyskość i łatwość zawierania przyjaźni!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

mzag
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: pt mar 07, 2014 12:50 pm
Lokalizacja: mokotów
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#11

Post autor: mzag »

Przejrzałam wątki o krewetce wiślanej ale nie mogę znaleźć informacji na temat tego, jak wygląda ich współegzystencja z krewetkami karłowatymi. Nie wchodzą sobie w drogę?
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#12

Post autor: falco »

Przepraszam, przyznaję, że nie czytałem całości, tylko od razu pytam:
- czy się rozmnażają?
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

Autor
pebepe
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: pn lis 16, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Mokotów

Re: "krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#13

Post autor: pebepe »

Ogólnie - tak. Jakby się nie rozmnażały to by nie przetrwały jako gatunek.

W warunkach akwariów słodkowodnych - już gorzej. W przeciwieństwie do krewetek karłowatych, które z jajeczek wykluwają się w pełni przeobrażone, te tutaj wykluwają się w stadium larwalnym. I dalej zdania są podzielone - albo te larwy potrzebują słonej wody "bo tak", albo potrzebują jakiejś specyficznej formy karmienia która jest możliwa/łatwiejsza w słonej wodzie.

W praktyce - mało jest amatorskich informacji o udanych próbach rozmnożenia, czasem ktoś pisze że "przypadkiem", raczej podaje się że należy mieć wodę słoną/słonawą.

Tyle z literatury.

A co do koegzystencji - znalazłem ino wzmiankę że będą wyjadały "młode" krewetek karłowatych, a poza tym nie powinny sobie przeszkadzać (poza konkurencją o wspólny pokarm). Przy czym to z netu, sam mam je w oddzielnych baniakach.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#14

Post autor: krasnal »

pebepe pisze:znalazłem ino wzmiankę że będą wyjadały "młode" krewetek karłowatych,
U mnie egzystują zgodnie( na razie) choć redki były wpuszczone małe (0.5-0.8 cm)
Jak z narybkiem świeżo wyklutym :arrow:w tej chwili = nie wiem ;(
czas pokarze -> pojawiły się jakieś ( :?: ) maluchy

Autor
pebepe
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: pn lis 16, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Mokotów

Re: "krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#15

Post autor: pebepe »

Raport z pola boju - moje krewetki chyba się zaaklimatyzowały. Wczoraj rozpoznały "palec stwórcy", i w czasie wykonywania przeze mnie czynności akwariowych jedna zaczęła mi próbować obgryzać paznokcie i oskrobywać naskórek dłoni. Może jak je przegłodzić to nauczą się mówić "Pioootrek, no dałbyś kawałek kiełbasy"?

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#16

Post autor: JPK »

Ciekawy temat, dopytam jeszcze - nie mają żadnych tendencji do obgryzania roślin? Albo ganiania co mniejszych rybek?
Widziałem je w Akwaryście na Janowskiego, ale ze dwa tygodnie temu. Niemniej, wybór żywego pokarmu był imponujący, więc może bywają tam regularnie?
450l + 112l :)

Dein

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#17

Post autor: Dein »

U mnie męczyły bojownika. Jak tylko gdzieś spoczął, wchodziły mu na plecy albo chwytały za ogonek.
Roslin nie ruszały.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#18

Post autor: igor255 »

Kupiłem właśnie 3 woreczki w Discusie i zaczynam aklimatyzację.
Planuję każdy z woreczków zaaklimatyzować do innego zasolenia. 1-wszy do 35ppt, 2-gi do 33ppt, a 3-ci do 0ppt (słodka).
Aczkolwiek nie wiem czy ten trzeci zrobię zgodnie z planem do wody słodkiej, bo zmierzyłem wodę w woreczkach, w których były krewetki i tam jest tak gdzieś 25ppt (1,018-1,019) czyli na prawdę całkiem spore zasolenie... Powiem tylko, że takie zasolenie mają w sklepach w zbiornikach z rybami morskimi...

Napiszę fotorelację, ale chyba w osobnym temacie, bo będzie dotyczyła nie tylko akwarium słodkowodnego.

Napiszcie proszę jak Wam poszła aklimatyzacja do wody całkiem słodkiej. Ile Wam krewetek przeżyło aklimatyzację? Na razie aklimatyzuję do 33 i 35ppt, a nad słodką ciągle dumam...

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#19

Post autor: JPK »

A ja kupiłem wczoraj woreczek w Akwaryście :)
Aklimatyzowałem ok 3 godzin do słodkiej wody. Do rana z 9 padły 4.
Pozostała piątka jest bardzo energiczna i śmiała, niestety ze dwie są trochę "mętne" w środku i obawiam się, że może być ciężko z nimi. :-? Niemniej, takie mętne były już w woreczku niestety, a innych nie było.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#20

Post autor: igor255 »

Ja mam po 6szt w woreczkach.

Pamiętam po atlantyckich, że jak robiły się białe, to niedługo padały niestety :( Ale może z Twoimi będzie inaczej...

Dzisiaj muszę podjąć decyzję, do jakiej wody będę aklimatyzować 3-ci woreczek... Jak ktoś jeszcze aklimatyzował i poda ile mu przeżyło to będzie mi może łatwiej... Albo trudniej... Sam nie wiem ;)

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#21

Post autor: JPK »

No te co padły to białe w środku były, dlatego nie mam wielkich nadziei. Ale jak trafię gdzieś ładne, to kupię jeszcze :)
Te z Discusa klarowne? ;)
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#22

Post autor: igor255 »

Nie wszystkie, ale większość w miarę klarowna... Tyle, że jutro już takie nie będą pewnie ;)

Spróbuję w któryś piątek kupić jeszcze. Może będą świeższe :)

Dein

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#23

Post autor: Dein »

U mie aklimatyzację przetrwały wszystkie (7 sztuk). Ale możliwe, że woda była ciut słona, bo podawałem chyba wtedy sól kuchenną do baniaków profilaktycznie.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#24

Post autor: igor255 »

Woreczki miałem takie:
Obrazek
3 szt. W woreczkach było zasolenie około 25ppt, a więc całkiem wysokie. Spodziewałem się niższego.


Pierwszy był aklimatyzowany do zasolenia 35ppt. Krewetek było 6. Aklimatyzację przeżyły wszystkie. Podczas aklimatyzacji:
Obrazek
W akwarium ciężko powiedzieć... Parę widzę. Widziałem też jedną pożeraną przez większa kuzynkę (atlantycką). W akwarium:
Obrazek


Drugi aklimatyzowałem do zasolenia 33ppt. Krewetek było 6. Aklimatyzację przeżyło 5. Jedną reszta zaczęła zjadać jak jeszcze było trochę żywa, także dałem im coś na ząb na czas aklimatyzacji :D Podczas aklimatyzacji:
Obrazek
W akwarium jeszcze ciężej powiedzieć, bo jest mocno zarośnięte. Na początku jedna pływała jak ryba:
Obrazek
Ale zazwyczaj widać tylko tyle:
Obrazek
Czasem się pokaże bardziej:
Obrazek
Obrazek


Trzeci woreczek aklimatyzowałem do wody słodkiej (0ppt). Krewetek było 4. Wszystkie przeżyły aklimatyzację. Zaraz po wpuszczeniu widziałem, że rak marmurkowy się jedną zajadał... Widocznie jeszcze nie zdążyła ogarnąć, że to nie jest krewetka... W akwarium:
Obrazek
Obrazek


Wszystkie aklimatyzacje przeprowadzone metodą kropelkową. Zasolenie sprawdzane refraktometrem, czy już się wyrównało.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#25

Post autor: krasnal »

igor255 pisze: woreczek aklimatyzowałem do wody słodkiej (0ppt)......... Wszystkie przeżyły aklimatyzację.
Policz po 72 h ile żyje .
M/w tyle czasu pływały (u mnie) po zakupie.
Dopiero po dodaniu 1 łyżeczki soli (aqwa ok.40 l.) cała paczka pływa do dziś
Obrazek
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#26

Post autor: igor255 »

Jedna łyżeczka soli na 40l to tak na prawdę nadal 0ppt ;)
To jest jakieś 6g (mała łyżeczka) na 40l, czyli 0,15g na litr. Nie wdając się w szczegóły można powiedzieć, że masz jakieś 0,15ppt :) Nie ma szans na odczyt takich zmian na refraktometrze, ani spławiku.
Tyle to ja tam pewnie też mam, bo wieczorem karmię mrożonkami rozpuszczonymi w wodzie z morskiego akwarium. Bardziej się spodziewam tego, że nie będzie ich po 72h (lub szybciej) ze względu na raki. Mam ich tam trochę sporo... A nikt nie chce przygarnąć sympatycznego raczka :twisted:

Autor
pebepe
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: pn lis 16, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Mokotów

Re: "krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#27

Post autor: pebepe »

Super zdjęcia i relacja. U mnie dalej żyją wszystkie, tak samo jak wszystkie przetrwały aklimatyzację do wody pełnosłodkiej, a trwała ona krócej niż u Ciebie.
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#28

Post autor: igor255 »

No u mnie w słodkim nie wypatrzyłem już żadnej, więc zakładam, że raki sobie pojadły. W morskich wypatrzyłem po jednej w każdym akwarium, ale obstawiam, że więcej ich może być w tym zarośniętym (33ppt), bo tam nie ma ich co upolować :D
Są jednak sporo mniejsze od atlantyckich...

Autor
pebepe
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: pn lis 16, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Mokotów

Re: "krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#29

Post autor: pebepe »

Cóż, przynajmniej raki mają urozmaiconą dietę.

Dein

"krewetki pokarmowe" w akwarium słodkowodnym

#30

Post autor: Dein »

Też sobie dzisiaj kupiłem, będą w Kę Senter. Dwa worki po sześciu. Aklimatyzacja była raczej krótka i niestaranna. Pływają od 8 godzin w wodzie słodkiej. Wyglądają na zadowolone, tylko bardzo głodne. Zaprzyjaźniły się z amano i z Fredami natychmiast.

*

Po pierwszej nocy trucheł ni ma. So za to 4 puste śpiworki.

P.S. Czy te ich długie rączki i wyłupiaste ślepka nie są słodziuśkie? <3
ODPOWIEDZ