Dziwogłówka Wiosenna - Charakterystyka populacji.

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Dziwogłówka Wiosenna - Charakterystyka populacji.

#1

Post autor: KuMaK »

Cześć !

Postanowiłem pokazac Wam swoją pracę, bo warto się czegoś dowiedziec.

Jest to moja praca semestralna nadobowiązkowa (Pani od biologii zleciła opisanie populacji roślin, ja wolałem zwierzęta wodne).

No to zaczynam...

Zachwycamy się krewetami z zagranicy, a co słychać w naszych bajorkach ?
Oprócz "błękitnej amanki" żyjącej i coraz żadziej widzianej w Odrze i krewet bałtyckich możemy spotkać inne żyjące w naszych wodach podobne zwierzątka:
Jedną z nich jest Dziwogłówka Wiosenna.
[center]
Dziwogłówka Wiosenna
[/center]

[center]Obrazek [/center]

Źródło: forum.oczkowodne.net

Co nieco o tym stworzonku:

Dziwogłówka wiosenna (Eubranchipus grubii syn. Siphonophanes grubii)
- należy, analogicznie jak zadychra, do podrzędu liścionogów właściwych (Euphyllopoda, bezpancerzowce Anostraca). Występuje w małych zbiornikach okresowych i stawach o dnie pokrytym opadłymi liśćmi. Budową ciała przypomina zadychrę. Osiąga długość 12-28 mm. Znaleźć ją można wczesną wiosną (od marca do maja) w towarzystwie przekopnicy wiosennej (Lepidurus apus), wśród owadów wodnych o wiosennym cyklu rozwojowym (np. Grammotaulius nitidus, Limnephilus stigma).

Dziwogłówki są filtratorami. Dymorfizm płciowy jest wyraźny w budowie głowy, samce opatrzone są długimi wyrostkami na czole i większymi głowami, sprawniej pływające, samice są dłuższe i smuklejsze, mniej sprawnie pływają. Występuje u nich zapłodnienie wewnętrzne. Podczas kopulacji samiec obejmuje od dołu (czyli od grzbietu) samicę swoimi odnóżami pływnymi i tak zgina odwłok, że wyrostkiem umieszczonym w pobliżu jego nasady dotyka zakończenia komory lęgowej samicy.

Jaja dojrzewają ok. 6-8 dni, początkowo są białawe, dojrzałe mają czerwoną barwę i ok. 0,25 mm średnicy. Bezpośrednio przed złożeniem jaj samica zrzuca wylinkę. Za jednym razem składa ona ok. 50 jaj. Zaraz po złożeniu jaj dochodzi do kopulacji.

Długość życia uzależniona jest od przebieg średnich temperatury w danym roku czy strefie klimatycznej. Przy temperaturze 5,2°C przeżywa do 90 dni, a przy temperaturze 7,8°C już tylko 78. Jeszcze krócej przy temperaturze 13,5°C - zaledwie 50 dni. Larwy wylęgają się już po 2 godzinach od zalania wodą. Dalszy rozwój jest również szybki.

Dziwogłówki są zwierzętami zimnolubnymi. Do rozwoju jaja tych skorupiaków wymagają przesuszenia i przemrożenia. Można traktować to jako przystosowanie do sytuacji, gdy np. po letniej burzy zostanie na kilka dni zalany zbiornik okresowy. Wylęgłe wówczas larwy zginęłyby, nie kończąc rozwoju. Dziwogłówki nie występują w zbiornikach stałych, w których dodatkowo populacja byłaby ograniczane drapieżnictwem ryb.

Źródło: wikipedia.org

Od siebie dodam, że:

To stworzonko nie do końca żyje tylko w wodach okresowych i stałych. Z własnego doświadczenia i obserwacji mogę powiedzieć, że występuje również w rzekach (pobliska rzeka Jeziorka).

Można je obserwować zarówno z taką samą ciekawością jak podziwia się krewetki. Tyle, że te pływają
"do góry brzuchem".

Człowiek dorosły patrząc na nią z góry może stwierdzić, że to młoda rybka.

[center]Obrazek[/center]
[center]Źródło: wikipedia.org[/center]

Obserwacja została przeprowadzona w dniu 22 kwietnia nad Rzeka Zielonka przy miejscowości Żabieniec. (Chojnowski Park Krajobrazowy).

Opis miejsca obserwacji:

Stromy brzeg, podłoże piaszczyste, brak roślin wodnych - prócz glonów występuje tu mech wodny Drepanocladus sp., na dnie widac korzenie i liście, a także szyszki olczy czarnej,

Woda:

prędkośc wody 2,5 m/s,
woda czysta i przejrzysta
temp wody 6-7 st C
głebokośc: do 1,2 m

Inne organizmy:

rowielitka, pijawka końska, chruściki, zatoczki, cierniki, przekopnice wiosenne, kumaki nizinne,

Cechy populacji:

Typ rozmieszczenia: rozmieszczenie skupiskowe

Liczebnośc populacji: duża

Zagęszczenie: Średnio 2 osobniki na litr.

Struktura wiekowa:

Na 10 osobników:

Stare: 2
Dorosłe: 2
Młode: 6

Długośc najwiekszego osobnika: ok 2,5 cm
Długosc najmniejszego osobnika: ok 0,5 cm

Prócz tego co napisałem na pracy pojawiły się różne piramidy i wykresy obrazujące np strukture wiekową.

Niestety musiałem skorzystac z internetowych zasobów (kolega nie znalazł fotek z tego miejsca - gdzie została sfotografowana).

Ciekawe stworzonko, fajnie się je obserwuje.
Szkoda, że potrzebuje innych warunków niż krewetki.
Ale ogólnie to fajnie , że coś takiego pływa w polskich wodach. ;-)

Praca została oceniona na celujący.
ODPOWIEDZ