Wylinka krewetek

Krewetki, ślimaki i inne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Wylinka krewetek

#1

Post autor: Drottnar »

Kochani!

Mam problem. W małym akwa zaobserwowałem dość częste zgony krewetek przy wylince. Sytuacja wygląda tak, że na krewetce pojawia się pęknięcie pomiędzy głowotułowiem a odwłokiem (może nawet na głowotułowiu), ta się pręży, wygina itp. a po paru godzinach widzę, jak dogorywującą zjadają jej siostrzyczki i braciszkowie... czy to normalna selekcja naturalna, czy coś nie tego?
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wylinka krewetek

#2

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Raczej nie powinno się to zbyt często zdarzać.
Może coś nie tak z parametrami wody?
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Wylinka krewetek

#3

Post autor: Drottnar »

A konkretniej? Co nie tak?

markus383
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: wt sie 26, 2008 12:07 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wylinka krewetek

#4

Post autor: markus383 »

Jeśli masz odpowiednie parametry to ja proponuję zastosowanie Crusta Guard. Co prawda od dawna nie mam krewetek, ale ostatnio troche "siedzę" w tym temacie i z osobistych relacji wiem, że ten preparat pomaga. Możesz też zainwestować w Shrimp Tonic firmy Mosura.
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: Wylinka krewetek

#5

Post autor: KuMaK »

Drottnar,
Looknij swoje parametry wody.

Jeśli masz dojrzały baniak przelej z niego wodę do baniaka z tymi krewetkami (w ramach podmianki - o ile baniak ten dojrzały dość długo funkcjonuje i jest stabilny). Tą czynność powinieneś zrobić jak najszybciej, by mieć już problem za sobą, a teraz przejdźmy do rozwiązania:

Jeśli masz możliwość zmierzenia parametrów wody w tym baniaku to i kranówki czy czego tam lejesz - woda wlewana/używana do podmianek powinna mieć następujące parametry:
TWo (gH) powinno być wyższe niż 5
TWw (kH)wyższe niż 2

TWo to głównie Ca i Mg zatem musi być na wysokim poziomie,
TWw powinno być wyższe niż 2 tylko przy podmiankach - ułatwi to krewetom przejście wylinki po podmiance. Potem kH może spaść do 0.

Jeśli w Twojej wodzie nie ma tych wartości to nie ma się czemu dziwić.
Ostatnio zmieniony pn cze 29, 2009 5:59 pm przez KuMaK, łącznie zmieniany 1 raz.

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wylinka krewetek

#6

Post autor: Dzym »

Drottnar zobacz czy przypadkiem temperatura nie jest za wysoka. Taka przerwa pojawia się też z chwilą gdy jest za gorąca woda.

Co do KH i GH to się nie zgodze.
Kiedyś trzymałem Biena na tak niskich parametrach i niestety nie dają rady z wylinką.

W zasadzie to też jest gdybanie bo nie wiadomo o jakich krewetkach mowa.

Redki spokojnie wytrzymaja GH: 20 i będą się mnożyły jak dzikie wystarczy zastosować znany sposób na ich pobudzenie do częstych wylinek :) a dla części ponad GH: ponad 10 to zgon.

Pozdr,
Ostatnio zmieniony śr lip 01, 2009 11:13 am przez Dzym, łącznie zmieniany 1 raz.
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..
Awatar użytkownika

KuMaK
Zapaleniec
Posty: 348
Rejestracja: śr cze 17, 2009 2:30 pm
Telefon: 798 763 792
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Płeć:

Re: Wylinka krewetek

#7

Post autor: KuMaK »

Dzym pisze:Kiedyś trzymałem Biena na tak niskich parametrach i niestety nie dają rady z wylinką.
3mam Crystale i Bieny i yellowki na gH 0 kH 0 ( z resztą nie tylko ja jak wiesz ;) ) i jakoś dają radę z wylinką bo jakoś mają zadbaną dietę.
Taką też możesz znaleźć w dojrzałym baniaku - szczególnie jak będziesz ściągał wodę przy samym podłożu - to będziesz miał dużo składników, które wystarczą krewetce do przeżycia. Dlatego zapronowałem ściągnięcie wody z dojrzałej bańki.
Ostatnio zmieniony śr lip 01, 2009 12:40 pm przez KuMaK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Wylinka krewetek

#8

Post autor: Drottnar »

Testów jeszcze nie zrobiłem. Temperatura w tamtym akwa to obecnie ok 29*C. Muszę chyba zacząć chłodzić, bo te upały są zabójcze... GH mam ok 18 (tyle ma kranówa, którą leję). KH nie wiem. Zrobię na dniach.

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wylinka krewetek

#9

Post autor: Dzym »

To pewnie temperatura jest powodem zgonów i otwartych pancerzy.

Wrzuć do wody kostki lodu w jakiejś rozsądnej ilości.
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Wylinka krewetek

#10

Post autor: Drottnar »

crookass, nie wiem, czy tych od Ciebie, ale na pewno w tym akwarium. Zresztą, w drugim, w którym mam amano również zauważyłem zwiększoną liczbę zgonów krewetek. Podejrzewam, więc, że może to być jednak temperatura, bo wszystkie inne parametry wody są niemal niezmienne od dawna.
ODPOWIEDZ