Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

ODPOWIEDZ

Autor
Zbinx
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#1

Post autor: Zbinx »

Witam,
chciałbym prosić Was o porady, sugestie co powinienem zrobić lepiej alby znacznie poprawić kondycję istniejących roślin.
Krótki opis zbiornika
Akwarium zalane w styczniu, na dnie substrat AquaBasis ok 1,5-2cm, na nim siatka i żwir o średnicy 1-4mm ok 3-4cm.
Obsada:
Krewetki Red Cherry w ilości xx szt.
Ślimaki Helenki >30szt.
Neony czerwone 18szt.
Otoski 3szt.
Roślinność jak na załączonym zdjęciu, nazw pełnych nie znam.
Kondycję roślin oceniam na 3-, pokrywa je ciemny nalot zwłaszcza Microsorium, na trawkach są takie też kulki ciemne jak pleśń wyglądające.
Mam od jakiegoś czasu problem z tym glonem widocznym na zdjęciu w formie nitki, oczywiscie ten pojawił się jakieś dwa dni temu. Na bierząco je wyrzucam.
Sprzęt.
-Grzałka 150W Aquaela, ustawiona na 24st C.
-Filtr wewnętrzny Sera Fil 120, wkład gąbka.

Od soboty zmieniło się:
-Oświetlenie z 2x18W t8 na 2x28W t5 Sylviana Grolux 8500K i Juwel Light Day 9000K (z odbłyśnikami świetlówki)
Czas świecenia obecnie 12-20:30 i w tym czasie też podawane jest CO2
-Filtr zewnętrzny Tetra ex 700 (wata perłowa, gąbka, biobale, ceramkika)
-zestaw CO2, butla 6kg z elektrozaworem. Gaz podawany przez reaktor podpięty pod Tetre.

Parametry wody
Mierzyłem testem kropelkowym zoolka po raz pierwszy dlatego dopiszę swoje uwagi przy pomiarze
NO2 0,2-03 ( na moje oko bardziej 0,2)
N03 - 5 (mierzone przy świetle dziennym)
pH - 7,4
GH - 20 (tu miałem spory problem odczytu, kolor zmieniał barwę przy ok 13 ale dosyć intensywna zieleń była przy 20)
KH - 12 (barwa przełamywała się przy ok 10)
PO4 - 0-0,25 (bardziej 0)
Fe - 0-0,1 (bardziej 0)
Nie nawoziłem wody wcześniej, nie było chyba sensu. W chwili obecnej są w podłożu 2 tabletki Tetry Plant o nazwie Crypto. Dałem je na poczekaniu na sole z aukcji http://allegro.pl/zestaw-do-estimative- ... 60562.html , zamówiłem też kulki glinowo-torfowe u tego samego sprzedawcy. Zamierzam więc nawozić EI. Czytam o tym od jakiegoś czasu ale byłbym wdzięczny porad jakie dawki przygotować na początek, na co zwrócić uwagę żeby nie było inwazji glonów a zwłaszcza nie zaszkodzić rybkom.

Z góry dziękuję za każde sugestie.
Pozdrawiam
Zbyszek

Zdjęcia
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#2

Post autor: sum »

Patrząc na fotki nie wygląda to najgorzej.Moim zdaniem trzeba dorzucić roślin(takich z średniej półki,np.Limnophila aquatica,aromatica,heterka,blyxa itp).
Dużo już zrobiłeś(zainwestowałeś)aby roślinom było lepiej.
Teraz patrząc na wyniki testów to niestety dla roślin nie są one dobre.
NO2-pewnie przez te ostatnie zmiany nie jest zerowe.
NO3-trzeba podciągnąć pod 10-20ppm
pH-za duże,widać,że żałujesz gaziku :) (choć przy takim wysokim KH może być trudno zjechać do np.6,8).
GH/KH-za duże(chociażby ze względu na łatwość zbicia Ph),proponuje jeszcze troszeczkę zainwestować i kupić filtr RO.
PO4-nie może być zero :!: To w/g mnie jeden z podstawowych makroelementów potrzebnych do budowy masy roślinnej.Próbuj tak dawkować aby PO4 było na poziomie ~1ppm(przy NO3~10)
Fe-testem na żelazo bym się za bardzo nie sugerował.Najpierw dbamy o makro potem bawimy się mikro.
Zestaw który kupujesz przy Twojej twardej wodzie przyda się częściowo.Uważam,że nie ma potrzeby podawania magnezu.
Tego mikra nigdy nie stosowałem więc nie wypowiadam się.
Reasumując
Zbicie twardości/zwiększenie ilości roślin/wysoki poziom CO2/regularne i zrównoważone nawożenie//regularne podmianki.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#3

Post autor: grazdar1 »

Dodam tylko , że mikrozorja mają naturalne czarne plamy na liściach
grazdar1
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#4

Post autor: Zoe »

Jeśli nastawiasz się na nawożenie solami to najprawdopodobniej będziesz musiał pożegnać się z mikrozoriami. U mnie bardzo zmarniały przy solach: dziury w liściach, zczerniały. Od momentu zaprzestania nawożenia solami znów zaczęły wypuszczać nowe liście, pięknie zielone i duże... Teraz nie nawożę wcale i jak dla mnie jest ok. Rośliny rosną wcale nie gorzej niż przy nawożeniu, niektóre(np microsorium) zdecydowanie lepiej.
240l w stronę BW

Autor
Zbinx
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#5

Post autor: Zbinx »

pH-za duże,widać,że żałujesz gaziku :) (choć przy takim wysokim KH może być trudno zjechać do np.6,8).
Wg licznika bąbli idzie ok 2- 2,5/sek. Może jest to spowodowane też tym że na tafli jest mały młyn. Chodzą dwie deszczownie, jedna z Tetry Ex700 i druga z wewnętrznego filtra która jest tuż pod taflą. Jest to tymczasowe, do półki nie dojrzeje tetra. Później mam zamiar wyjąć wewnętrzny. Nie przejmuje się też za bardzo CO2 bo nie ma nawozu w wodzie, od pn powinny dojść nawozy to zacznę eksprymentować.
GH/KH-za duże(chociażby ze względu na łatwość zbicia Ph),proponuje jeszcze troszeczkę zainwestować i kupić filtr RO.
Już moja dziewczyna zaczyna mi wypominać czego nie mam z garderoby, a co mogłoby być za np filtr.. korzenie..:D Studenckie życie, studencki budżet..:)
PO4-nie może być zero :!: To w/g mnie jeden z podstawowych makroelementów potrzebnych do budowy masy roślinnej.Próbuj tak dawkować aby PO4 było na poziomie ~1ppm(przy NO3~10)
W linku do strony z solami które kupie jest umieszczony "kalkulator" w exelu, czy proporcje jakie są tam napisane mogą się sprawdzić u mnie czy zwiększyć/zmniejszyć któryś ze składników?
Reasumując
Zbicie twardości/zwiększenie ilości roślin/wysoki poziom CO2/regularne i zrównoważone nawożenie//regularne podmianki.
Przy tej twardości wody rozumiem że będzie szło więcej gazu żeby był on na jakimś sensownym poziomie?

Dziękuję wszystkim za pomoc, na bieżąco będę starał się umieszczać zapytania i spostrzeżenia z działań.
Patrząc na fotki nie wygląda to najgorzej.Moim zdaniem trzeba dorzucić roślin(takich z średniej półki,np.Limnophila aquatica,aromatica,heterka,blyxa itp).
Blyxa jest bardzo pożądana, poza nią...
Co myślicie o szansie przyjęcia się poniższych roślin? Oczywiście wszystkich nie kupię, ale takie chętnie bym widział w akwarium.

http://allegro.pl/trawka-brazylijska-ko ... 68472.html
http://allegro.pl/hemianthus-micranthem ... 12541.html
http://allegro.pl/ludwigia-repens-i2750279298.html
http://allegro.pl/hemiantus-calitri-cho ... 80655.html
http://allegro.pl/elatine-hydropiper-zi ... 93940.html
http://allegro.pl/eleocharis-parvulus-s ... 08616.html
http://allegro.pl/rotala-wspaniala-macr ... 29745.html
http://allegro.pl/pogestemon-gwiazda-wo ... 51995.html
http://allegro.pl/hydrocotyle-japan-i2750364569.html
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#6

Post autor: sum »

Zbinx pisze:W linku do strony z solami które kupie jest umieszczony "kalkulator" w exelu, czy proporcje jakie są tam napisane mogą się sprawdzić u mnie czy zwiększyć/zmniejszyć któryś ze składników?
Proporcje dosyć typowe dla EI.Moim zdaniem jeżeli pozostajesz przy tej twardej wodzie to magnezu możesz spokojnie dać do rozrobienia połowę mniej albo i jeszcze mniej.Kwestia przetestowania.
Zmniejsz ruch tafli wody i jeżeli rzeczywiście decydujesz się na tę metodę nawożenia to musisz ostro gazować.
Ja jestem zwolennikiem rozrabiania wszystkiego osobno(łatwiejsza korekta) i mniejszych dawek,ale to już indywidualne upodobania.
Z roślin które podałeś największe problemy miałem z Macrandrą i gwiazdą(elatine nie miałem). Reszta nie sprawia większych problemów.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Zbinx
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#7

Post autor: Zbinx »

Zmiękczyć wodę preparatem, np.http://allegro.pl/zoolek-aquacid-250ml- ... 91144.html" onclick="window.open(this.href);return false; czy lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie wody takiej twardej?

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#8

Post autor: GSA »

Albo przy podmianach choćby część wody mieszaj z RO (wodą z odwróconej osmozy)

Autor
Zbinx
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#9

Post autor: Zbinx »

Niestety nie dysponuję taką gotówką na chwilę obecną, żeby kupić filtr RO.

-- 16 lis 2012, o 17:44 --

Utworzyłem wątek w obawie przed atakiem glonów, więc atak glonów nastąpił.
Glony są wszelkiej postaci,
-intensywnie zielony nalot na szybie, korzeniu,
-na szybie takie niteczki 3-5mm,
-długie nitki ciągnące się jak szlam z roślin,
-na anubiasie ciemne są obwódki liści ok 3-5mm dookoła.

Świecę ok 9h dziennie, 2x28W w 112l akwarium.
CO2 daję dwie godz przed rozpoczęciem świecenia i godz przed zgaszeniem zamyka się elektrozawór (10h na poziomie 2bąbli/sek).

Moje przypuszczenie były takie, że było światło, CO2 a na sole czekałem 1,5 tyg. Jak doszły w sobotę to zapodałem dawkę:
NO3 6,1ppm
K 4,3ppm
PO4 0,5ppm
Mg 0,5 ppm
We wtorek powtórzyłem taką samą dawką nawożenie. W podłożu znalazły się też 7kulek glinowych z allego.

Inna możliwość to filtr kubełkowy. Wczoraj po miesiącu go otworzyłem, w złożach były od dołu:
koszyk biobali
0,5kosza ceramiki+gąbka
gąbka
gąbka+wata perłowa
Dzisiaj dokupiłem 1l ceramiki w sklepie i wystarczyło na zamianę biobali na ceramikę. Pytanie czy ok 1,3l ceramiki to za mało na chwilę obecną?
Wczoraj dokonałem też podmiany ok 25-30% wody, na widok glonów na szybie dzisiaj zrobiłem szybko test NO2 z odczytu wynika, że stężenie jest na poziomie 0,4-0,5
Co radzicie? Zmniejszyć czas świecenia? Wstrzymać nawozy narazie? Czy regularnie podmieniać wodę i lekko nawozić?

-- 17 lis 2012, o 14:02 --

Parametry zmierzone dzisiaj
NO2 0,4
NO3 5,0
PO4 1,0
PH nadal 7,4

Wpływ na NO2 poza kiepskim doborem wkładów w kubełku mogło mieć pewnie też zruszenie podłoża podczas prac sadzenia roślin, wyrywania korzeni wrośniętych w siatkę miedzy żwirkiem a substratem.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#10

Post autor: sum »

Kurcze nie mam ostatnio czasu,także tak ogólnie.
Gdybym to ja był na Twoim miejscu to zrobił bym tak:
Nawożenie(na tydzień,rozbite na trzy dawki)
NO3~8ppm
PO4~0,8ppm
K~8ppm(łącznie z wszystkich soli)
Mg~2ppm(lub wcale,przy tej twardej wodzie pewnie magnezu jest dość).
CO2-FULL (moim zdaniem najlepiej w trybie ~12/24)tak aby z Ph zejść do max.7,najlepiej jeszcze niżej :mrgreen:
Co tydzień regularne podmiany wody w ilości min.30% z jednoczesnym mechanicznym usuwaniem glonów,liści najbardziej zainfekowanych i przecieraniem szyby.
Podmiana-zlać`10% wody,wyczyścić wszystko,zlać pozostałą cześć wody,uzupełnić świeżą.
Światło~10h,cała moc-8h.
Zostaw ten filtr już w spokoju.
Mikro po ustabilizowaniu baniaka.
Cierpliwość,nawożenie,dbałość o czystość,podmiany,cierpliwość,nawożenie,dbałość o czystość,podmiany................itd.
Ps.rośliny kupiłeś fajne ale bardziej nadające się do zbiornika "już po przejściach".
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Zbinx
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#11

Post autor: Zbinx »

W między czasie była poważna awaria, w reaktorze rozszczelnił się króciec i wystąpił niekontrolowany wypływ wody. Na szczęście w nocy, więc sytuacja została w porę "opanowana".
Poczta Polska jest w czasie realizacji dostawy filtra RO i materiałów do lepszego reaktora (ten kupiony "gotowy" idzie do kosza).

Moje pytanie, czym uzdatniać wodę z ro? Zapewne jakimiś solami, teraz pytanie czy gotowymi jeśli jest to sensowne rozwiązanie czy np z akwanazowy. Jeśli z akwanawozy to do jakich parametrów kh/gh powinienem dążyć. Chciałbym akwarium docelowo roślinne, ale mam też sporo krewetrk red cherry oraz stado 30neonów. Nie chciałbym im zaszkodzić. Zastanawiałem się nad brązowym i pomarańczowym zestawem z akwanawozy, ale nie znam się. Czy w jakiś sposób wziąć poprawkę na mikroelementy podawane z nawozu?

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#12

Post autor: GSA »

Czy mi się z Twojej wypowiedzi zdaję że chcesz wypełnić zbiornik tylko RO?
Co masz na myśli pisząc "uzdatniać wodę z ro?" - uzdatnić do czego?

Autor
Zbinx
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#13

Post autor: Zbinx »

Nie wypełnić, używać wody do podmian. Jak napisałem, sytuacja została opanowana, ubyło 10litrów... wszystko w stropie teraz jest.
Mam zamiar mieszać z wodą kranową, zakupiłem filtr RO aby obniżyć jej twardość. Uzdatnić w sensie wzbogacić mi minerały.
Ale chyba można lać samą wodę z RO odpowiednio jak to nazwałem "uzdatnioną"?

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#14

Post autor: GSA »

Czyli nawozić zamierzasz ;-)
Mieszaniem z kranówką ustawisz sobie twardość a potem rozpoczniesz nawożenie. Jeżeli to ma być typowo roślinne to twardość nie jest tak bardzo istotna. Da się je prowadzić przy większości twardości. Zacznij interesować się nawożeniem właśnie. To całkiem spore pole do opanowania, ale da się. Ogólnie najpierw makro potem dodajesz mikro. Wybierz (jeżeli nie chcesz się wdrażać w sole) jakąś linie nawozów gotowych i działaj.

Autor
Zbinx
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#15

Post autor: Zbinx »

Wydaje mi się, że się zupełnie nie rozumiemy. Ogólnie to o solach jest napisane kilka wpisów powyżej, o twardości też. Mimo wszystko dziękuję za chęć pomocy.:-)

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#16

Post autor: GSA »

No ale pisząc "uzdatnić" dajesz mi do zrozumienia że chcesz wodę RO zmineralizować co nie zastępuje nawożenia.

Autor
Zbinx
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#17

Post autor: Zbinx »

Tak, stąd tak postawione pytanie w jaki sposób to pogodzić, jaki wpływ ma moje dotychczasowe nawożenie mikro i makro na wybór minerałów do RO.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#18

Post autor: sum »

Ja niestety nie pomogę gdyż nie używam mineralizatorów.Mieszam kran z RO(1/1) i wsio.
Wydaje mi się,że wszystko zależy od tego jaki mineralizator wybierzesz,np.czerwony ma w sobie już wszystko,kwestia tylko ewentualnych korekt.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#19

Post autor: mimag »

Zbinx pisze: Na szczęście w nocy, więc sytuacja została w porę "opanowana".

wow, ja bym obstawiał ze awaria w nocy jest najgorsza. U mnie bylo by najgorzej gdyby w porze nocnej cos sie roszczelniło. Dobrze ze w pore zdarzyles zareagowac.
100x40x50 JUWEL RIO 180

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#20

Post autor: GSA »

Zbinx pisze:Tak, stąd tak postawione pytanie w jaki sposób to pogodzić, jaki wpływ ma moje dotychczasowe nawożenie mikro i makro na wybór minerałów do RO.
Praktycznie żaden.

Autor
Zbinx
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#21

Post autor: Zbinx »

wow, ja bym obstawiał ze awaria w nocy jest najgorsza. U mnie bylo by najgorzej gdyby w porze nocnej cos sie roszczelniło. Dobrze ze w pore zdarzyles zareagowac.
W domu praktycznie przebywam tylko w celu zregenerowania sił.:D Woda lała się całym przekrojem węża, a nie sączyła przez co obudziłem się słysząc szelest, pomyślałem że może coś z akwa... zapaliłem światło i widząc ze nie ma 1/4 wody serce skoczyło do gardła.:-D
Praktycznie żaden.
Dasz sobie rękę uciąć? Bo ja się nie znam, ale wydaje mi się że kupując minerały dedykowane do np akwarium roślinnego to niektóre pierwiatki moga się powielać przy nawożeniu więc może i ma to jakieś znaczenie. Jak mówię, nie znam się ale jak się nie zna to trzeba się douczyć.:-) Będę wiedział niedługo...

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#22

Post autor: GSA »

Cytat
"Po zastosowaniu soli, woda ta ma następujące parametry: Ca 25 ppm, Mg 6 ppm, Cl 6 ppm, Na 4 ppm, N 10 ppm, P 1 ppm, K 20 ppm, Fe 0,20 ppm."

Czyli stężenia po zastosowaniu będziesz znał. Uzupełnisz nawozem (skład i stężenia też znane) do wybranego poziomu i już.

Autor
Zbinx
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#23

Post autor: Zbinx »

Update z dnia dzisiejszego.
Parametry wody:
NO2 - 0,1-0,2
NO3 - 5
PO4 - 1,0-1,2
pH 7,2
Gh - ok 16
KH - nie robiłem po pewnie też narazie na wysokim poziomie.

Występujący problem GLONY :(
Powoli zmieniam twardość wody, stopniowo zbijając pH.
W ubiegłym tygodniu była podmiana 20% wody 1/1 kranówki i RO.
Dzisiaj po sprawdzeniu parametrów podmiana 30% wody z Ro z mineralizatorem o twardościach
GH -5 KH -3

Wnioskuję, że za dużo PO4 w stosunku do NO3. NO3 utrzymuje się stale na tym samym poziomie, nawożę cały czas solami na 70% maxymalnej dawki, CO2 podaje ok 2-3bąbli na sek przez reaktor przez 10h, światło 9h 56W.

Załączam zdjęcia z najgorszych miejsc.
Trawka cała pokryta jest drobniutkimi niteczkami, jedna przy drugiej. Microsorium windelov to najlepsze siedlisko tych nitek, na szybie zielony nalot + niteczki wspomniane. W jednym miejscu przy Eleocharisie jest takie ognisko glonów, żwirek jest zielony. Nigdzie indziej tego nie ma tylko na obszarze 10cmx20cm. Co radzicie? Bo robie cośniewłaściwie do potęgi z efektów mojej pracy wnioskuję. ;(

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#24

Post autor: mimag »

Zbinx pisze:Wnioskuję, że za dużo PO4 w stosunku do NO3

ja bym zostawił po4 na tym poziomie bo jest dobry i podniosł no3 docelowo do 10. Zostaw ten zestaw soli jaki masz jeszcze i zmierz parametry za tydzien. Jesli bedzie tak samo to podaj wiecej no3 a po4 bez zmian.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
Zbinx
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#25

Post autor: Zbinx »

Mały update:
Glony niestety mimo mojej cotygodniowej walki z gąbką pojawiają się na szybach, listki roślin takich jak bacopa pokryte są mikro nitkami w kolorze zielonym. Od wczoraj leję Easy Carbo AquaArtu w 3krotnej dawce.
Podsyłam parametry wody oraz zdjęcie, na którym widać że z akwarium wyleciało microsorium narrow leaf oraz trawka z prawej strony (strzałka skrzydlata) z powodu glonów oraz koncepcji na akwarium.

Odnośnie parametrów,
Ph - mierzone przed załączeniem się CO2,
NO3 jestem zaskoczony, chociaż fakt nie dawałem na 100%
Twardość wody wysoka, powoli spada mimo że łącznie podmieniłem już ok 100l ( 20-25l tygodniowo)
Parametry RO _+ mineralizator Gh5-6 - Kh3-4
NO2 napisałem 0,1 ale jak mierze RO to wychodzi taka sama barwa, ni jak to przypisać do 0 wg skali kolorów.
Obrazek
Obrazek

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#26

Post autor: shadowrider »

NO2 ja bym się już nie przejmował. Była gdzieś juz mowa na forum że różne odczyty się otrzymuje przy różnym świetle. Jeżeli nie grzebiesz w ziemi to nic nie powinno być po 1,5 miesiąca od wstawienia nowych wkładów do filtra. Trochę mało masz roślin [ostrożnie z nawożeniem - nadmiar PO4 bywa obwiniany o glony] - daj im czas żeby zarosły tylną szybę do sufitu.
Ja bym zrobił tak:
  • Podmiana 20l samego RO, potem co tydzień 50%RO/50%kran lub 60/40 w zależności co się dzieje z Gh - bez mineralizatora.
    Zero grzebania w ziemi przez min.3 tyg.
    EC strzykawką punktowo na glony - inaczej przy takim Gh nie ma sensu. Tylko od tego pewnie przestaną Ci się mnożyć krewetki :x
I pamiętaj że obumierające glony wydzielają NO2 co może powodować wysyp glonów :D

Autor
Zbinx
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#27

Post autor: Zbinx »

Sprawa z glonami się uspokoiła, natomiast dzisiaj zaobserwowałem małe białe robaczki. Długości do 2-3mm, szerokości 0,5-1mm. Pełzające jak dżdżownica po szybie. Co to takiego może być?
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#28

Post autor: Stefan »

Czy owe białe żyjątka poruszają się tak ?:
" onclick="window.open(this.href);return false;
Jeśli tak, to poczytaj w internecie o wypławkach.
A może raczej poruszają się tak ?:
" onclick="window.open(this.href);return false;
Jeśli tak, to poczytaj o stylaria lacustris.
Wstrzymaj karmienie ryb aby nieco zgłodniały.
Ten temat już był wielokrotnie poruszany na tym forum. Pod banerem na górze strony jest link do wyszukiwarki. Wpisz, na przykład, - wypławki.

Autor
Zbinx
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pomoc przy rewitalizacji roślin w 112l

#29

Post autor: Zbinx »

Dziękuję za rzeczowa odpowiedź, tak to wypławki. Teraz już wiem czego szukać.:)

-- 12 sty 2013, o 16:07 --

Nowy update.
W ostatnim tyg powrócił lekki wysyp glonów na szybie, postanowiłem dzisiaj zmierzyć parametry. Twardość wody dziwnie się podniosła, podmiana była w ubiegłą sobotę 25l RO uzdatnionego mineralizatorem docelowo do 3-4kH + 5-7l kranówki. Być może za słabo zmieszał się mineralizator w butelce i zassało więcej minerałów... nie moge znaleźć wytłumaczenia. Oczywiście butelką wstrząsnąłem energicznie przed wlaniem.
Druga sprawa to Fe. Rośliny rosną ładnie ale nie są soczyście zielone, bardziej w żółć wpadające (moje świetlówki też tak wybarwiają po części na żółti). Najbardziej żółtawe są japan hydrocotyle oraz duży heniek. Mam nawóz mikro z allegro - CSN+B. Czy tym powinienem jakoś lepiej nawozić, czy powinienem kupić jakiś czysty nawóz Fe i tym miareczkować do jakiegoś poziomu Fe? Do tej pory lałem "symbolicznie" mikro zgodnie z zaleceniami suma, żeby nie przesadzać w początkowej fazie.

Aktualne parametry wody.
Obrazek

-- 12 sty 2013, o 16:27 --

Akwarium z 5 stycznia, obecnie znowy kwalifikuje się do przycinki lekkiej. Duży Heniek niestety mi się płoży, nie wiem czy strumień wody go tak wyczesuje ale idzie pod ukosem i puszcza liście po jednej stronie łodygi. Mile widziane Wasze sugestie.

Obrazek

Szybka zamiana ról korzeni i efekt mi się bardziej podoba tak więc zostanie, wolną przestrzeń obsadzę eleocharisem, który u mnie dość mozolnie się krzewi. Należałoby go przyciąć żeby się rozkrzewiał szybciej? Załączam jedno zdjęcie z mogawką, widac lepiej kolory w akwarium (taka jakość sprzętu fotograficznego). Glony na żwirku na pierwszym planie szaleją... przy podmianie zasysam wężem żwirek jak już jest taki zielony... co radzicie?

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”