Ziemia w akwarium

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
patryk94
Zapaleniec
Posty: 410
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 2:14 pm
Lokalizacja: Warszawa.Grochów
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Ziemia w akwarium

#1

Post autor: patryk94 »

Od nie dawna zastanawiam się czy nie zmienić podłoża z piasku na ziemie.Trochę już czytałem że nie którzy dodają do ziemi piasek,zwirek i gline.Może ma ktoś z Was tak zrobione ? Wdzięczny byłbym jakby ktoś wstawił kilka fotek gotowego podłoża :-D


P.S-To prawda że roślinki szybciej rosną ?
Mój fp https://www.facebook.com/LanosByPatryk

PFD Polskie Forum Daewoo
lanos.com.pl

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia w akwarium

#2

Post autor: Łoren »

Zabiorę głos bo mam już kolejne akwarium "na ziemi"
Po pierwsze cytat " czytałem że nie którzy dodają do ziemi piasek,zwirek i gline." :) tak się podłoża nie robi - nie mieszamy wszystkich składników :) Mieszamy ziemię piasek i glinę .
Przygotowanie podłoża zaczynamy od usypania w akwarium przy szybach "wałków" żwirku , tak żeby ziemi nie było widać - można skutecznie to zrobić przy pomocy zwykłej linijki . Następnie wsypujemy do środka ziemię i wyrównujemy- warstwa powinna mieć ok 2-3cm i następnie przysypujemy żwirkiem o granulacji 2-3mm warstwą ok 4-5cm. I podłoże gotowe.
Co do tego czy roślinki rosną szybciej ...rosną ale ich przyrosty nie są uzależnione wyłącznie od podłoża - pozostaje kwestia odpowiedniego światła , i nawożenia w zależności od tego czy ma to być akwarium HT czy LT.
U mnie podłoża nie widać - wszystko jest zarośnięte więc fotek nie wstawiam. A roślinki rosną tak http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=12452
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Autor
patryk94
Zapaleniec
Posty: 410
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 2:14 pm
Lokalizacja: Warszawa.Grochów
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Re: Ziemia w akwarium

#3

Post autor: patryk94 »

A czy ziemia nie będzie gnić po jakimś czasie ?

A wracając do gliny to może być np barwy szarej (ostatnio widziałem przy DW.Wileńskim odkładają glinę na kupkę).
Mój fp https://www.facebook.com/LanosByPatryk

PFD Polskie Forum Daewoo
lanos.com.pl

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia w akwarium

#4

Post autor: Łoren »

A czy ziemia nie będzie gnić po jakimś czasie ? - nie będzie nic gnić o ile zachowasz prawidłowe funkcjonowanie akwarium - filtrację , podmiany wody itp takie podłoże może śmiało funkcjonować bardzo długo nawet kilka lat.
Glina szara też może być .Glina i piasek musza być wysuszone i dobrze rozkruszone przed wsypaniem do wymieszania z ziemią i powinny stanowić łącznie max 10-15% objętości ziemi .
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Ziemia w akwarium

#5

Post autor: krasnal »

patryk94 pisze: Wdzięczny byłbym jakby ktoś wstawił kilka fotek gotowego podłoża :-D
No to wdzięcz się

Obrazek

Baaardzo stara fota :roll:
Awatar użytkownika

Autor
patryk94
Zapaleniec
Posty: 410
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 2:14 pm
Lokalizacja: Warszawa.Grochów
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Re: Ziemia w akwarium

#6

Post autor: patryk94 »

Stara ale jara hehe.
Mój fp https://www.facebook.com/LanosByPatryk

PFD Polskie Forum Daewoo
lanos.com.pl

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia w akwarium

#7

Post autor: Łoren »

Dla ścisłości dodam ze taki "placek z ziemi" jak widać na fotce przysypujemy warstwą żwirku ok 4-5cm
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Ziemia w akwarium

#8

Post autor: krasnal »

Łoren pisze:Dla ścisłości dodam ze taki "placek z ziemi" jak widać na fotce przysypujemy warstwą żwirku ok 4-5cm
Wcześniej wyjaśniłeś
Łoren pisze: Następnie wsypujemy do środka ziemię i wyrównujemy- warstwa powinna mieć ok 2-3cm i następnie przysypujemy żwirkiem o granulacji 2-3mm warstwą ok 4-5cm. I podłoże gotowe.
=uznałem ,że to logiczne :roll:

wiss_81
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: śr lis 17, 2010 9:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia w akwarium

#9

Post autor: wiss_81 »

A wracając do gliny to może być np barwy szarej (ostatnio widziałem przy DW.Wileńskim odkładają glinę na kupkę).[/quote]

Ja osobiście unikał bym pobierania ziemi/gliny z takich miejsc i stosowania jej w akwarium !
Awatar użytkownika

Autor
patryk94
Zapaleniec
Posty: 410
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 2:14 pm
Lokalizacja: Warszawa.Grochów
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Re: Ziemia w akwarium

#10

Post autor: patryk94 »

http://allegro.pl/glina-do-formowania-m ... 39135.html" onclick="window.open(this.href);return false; Może być ta ?

Czy do podłoża mogę też dołożyć węgiel aktywny taki jak do filtrów ?
Mój fp https://www.facebook.com/LanosByPatryk

PFD Polskie Forum Daewoo
lanos.com.pl

Malefisto
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt lut 21, 2012 10:07 am
Lokalizacja:

Re: Ziemia w akwarium

#11

Post autor: Malefisto »

wiss_81 pisze:A wracając do gliny to może być np barwy szarej (ostatnio widziałem przy DW.Wileńskim odkładają glinę na kupkę).
Ja osobiście unikał bym pobierania ziemi/gliny z takich miejsc i stosowania jej w akwarium ![/quote]

Możesz rozwinąć swoją wypowiedź, glina jak glina wykopana z ziemi naturalna bez zadnych domieszek zmiękczających więc moim zdaniem jak najbardziej się nadaje.

W którym miejscu widziałeś tą glinę ? Sam bym trochę przygarnął

Zamiast suszenia glinę możesz namoczyć- rozpuscić w wodzie i taką breją zalać ziemię na podłożu, na to żwir.Niektórzy dodają także dolomit wydziela niezbędne dla rosśin minerły, węgiel aktywny, oraz nawozy osmocote do roślin doniczkowych.

Łoren czy przeprowadzałeś proces mineralizacji swojej ziemi ?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Ziemia w akwarium

#12

Post autor: pkucaba »

patryk94 pisze:Czy do podłoża mogę też dołożyć węgiel aktywny taki jak do filtrów ?
Absolutnie nie dodawaj węgla do podłoża. Ziemia + ewentualnie glina ma wystarczające właściwości.
Węgiel aktywny w akwarystyce stosuje się jako wkład filtracyjny wchłaniający chemię, np: leki, nawozy itp.
W razie kłopotów w akwarium możesz takim dodatkiem bardzo zaszkodzić.

Przydatne linki http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... sc&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Książki: Diana Walstad, "Rośliny w akwarium. Ekologia roślin wodnych", przekład Dominik Tomaszewski,
Malefisto pisze:Łoren czy przeprowadzałeś proces mineralizacji swojej ziemi ?
Co przez to rozumiesz?

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia w akwarium

#13

Post autor: Łoren »

Nigdy mi sie nie chciało robić mineralizacji i nigdy z tego powodu w żaden sposób akwarium nie ucierpiało. Mineralizacja polega na usunięciu wszystkich organicznych składników ziemi . Przeprowadza się to zalewając ziemię wodą w wiaderku - robi sie takie rzadkie błotko które musi być dokładnie wymieszane po czym musi się ustać i osiąść na spodzie - wodę z pływającymi syfami się zlewa delikatnie a błotko suszy najlepiej na słońcu po czym proces powtarza sie ze dwa razy i wtedy można uznać że mamy podłoże zmineralizowane .
Jeden z moich kolegów postawił akwarium jakieś 6 tygodni temu na bio-humusie przerobionym przez dżdżownice kalifornijskie - praktycznie obornik przysypany warstwą żwirku - na dodatek pełne (!) nawożenie rozpoczął już drugiego dnia po starcie :) Wszystko rośnie pięknie.Więc ziemi można się nie bać.
Mam teraz porównanie do podłoża ASII na którym postawiłem małe akwarium eksperymentalne - i mogę powiedzieć z cała pewnością że efekty na zwykłej ziemi z kretowiska są dużo lepsze.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Malefisto
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt lut 21, 2012 10:07 am
Lokalizacja:

Re: Ziemia w akwarium

#14

Post autor: Malefisto »

No tak mineralizacja to raczej długi proces i przy obecnej pogodzie trudny do wykonania. Też jestem w trakcie zakładania LT i się właśnie zastanawiałem nad potrzebą mineralizacji. A czy podajesz u siebie co2? i jakie masz oświetlenie?

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Ziemia w akwarium

#15

Post autor: Łoren »

Uprzedzę kolejne pytania ;) Tak ja podaję CO2 - reaktor z filtra narurowego 24h, oświetlenie na chwilę obecną to 3x80W T5 6500K , 8500K, 10000K i doświetlenie boków 2x24W T5 Juwel 6800K. Nawożenie prowadzę solami na dość wysokim poziomie NO3 20-30mg/l PO4 1,5-2,0 mg/l , Potas 30mg/l (ja stosuję KCl) Magnez ok 5mg/l do tego mikro intermagu tak żeby żelazo wychodziło ok 0,4mg/l i uzupełniam je chelatem żelaza +mangan do wartosci ok 0.6mg/l.Woda RO +mineralizator.
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Autor
patryk94
Zapaleniec
Posty: 410
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 2:14 pm
Lokalizacja: Warszawa.Grochów
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Re: Ziemia w akwarium

#16

Post autor: patryk94 »

Moje akwarium na ziemi jest prawie gotowe,cały czas zbieram rośłinki.W skład wchodzi ziemia+drobny piasek i żwir na wierzch.Nie stety gliny nie dodałem.
Mój fp https://www.facebook.com/LanosByPatryk

PFD Polskie Forum Daewoo
lanos.com.pl

Łoren
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: czw maja 19, 2011 5:40 am
Lokalizacja:
Płeć:

Ziemia w akwarium

#17

Post autor: Łoren »

patryk94 pisze:Nie stety gliny nie dodałem
Nic nie szkodzi i tak rośliny będą rosły pięknie.Najwyżej w przyszłości wzbogacisz miejscowo pod rośliny korzeniowe kulką glinianą:)
Podkarpackie Forum Akwarystyczne
Awatar użytkownika

Autor
patryk94
Zapaleniec
Posty: 410
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 2:14 pm
Lokalizacja: Warszawa.Grochów
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Ziemia w akwarium

#18

Post autor: patryk94 »

Już ładnie rosną te co są ;) Ale w najbliższym czasie chce kupić kulki gliniane.
Mój fp https://www.facebook.com/LanosByPatryk

PFD Polskie Forum Daewoo
lanos.com.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”