Pomoc w doborze gatunków i ilości roślin

ODPOWIEDZ

Autor
PeO
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: pn lut 10, 2014 3:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Pomoc w doborze gatunków i ilości roślin

#1

Post autor: PeO »

Hej, niedługo zakładam akwarium 126l (80x35x45)- szafka, która przyjechała ma taką podstawę, więc nie będzie to planowane 80x40, ale wysokość zrobię 45, więc będzie blisko. Oświetlenie 3*24W belka. Będzie CO2, będzie RO, pH w pobliżu 6,5-7 będę chciała utrzymać. Podłoże Pro Soil i ścieżka+plaża z piasku kwarcowego.

Umyśliłam sobie, że plaża będzie przy przedniej szybie, a Pro Soil po bokach i z tyłu akwarium. Mniej więcej na środku (przesunięte w jedną stronę) będą korzenie robiące taki hmm... daszek (?) nad ścieżką z piachu, jakieś kamienie.

Wybrałam trochę roślin,ale nie potrafię sobie ich wyobrazić ilościowo (to główny problem) i czy będą się w miarę ze sobą komponowały:
Eleocharis parvula- trawniczek+ bliżej kamieni kilka sztuk Echinodorus tenellus jako takie "wyższe" trawki.
Rotala rotundifolia red+ green na tył jako takie boczne "kępy".
Alternanthera reineckii jakoś coś kontrastującego na tle "kepek".
Anubias barteri var. nana i phoenix moss ma korzenie.

Mniej więcej tyle sztuk zaplanowałam:
Eleocharis parvula 100 sadzonek
Echinodorus tenellus 10 sadzonek
Rotala rotundifolia red+ green 15+10 sadzonek
Alternanthera reineckii 5 sadzonek
Anubias barteri var. nana 6 sadzonek
Phoenix moss 1 porcja

Proszę o rady, co zmienić, co z czym wizualnie nie pasuje itp :) Wiadomo, że oglądanie roślin na zdjęciach to nie to samo co praktyka. Myślałam też nad czymś bardziej "liściastym" dla kontrastu z rotalą, ale no..sama nie wiem :)
Jakaś krypcia, może bacopa? Doradźcie :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Pomoc w doborze gatunków i ilości roślin

#2

Post autor: Stefan »

Dwa gatunki Elocharisu zmieszają się ze sobą i nie będzie widać granicy pomiędzy nimi.
Jeśli początkowa liczba sadzonek będzie za mała to możesz dozbierać interesujące Cię gatunki korzystając z giełdy lub dokupić je po jakimś czasie. A i tak roślinki rozmnożą Ci się i będziesz miała ich za dużo.
Co do zgodności założeń z finalnym wyglądem akwarium to, na obecnym etapie, porzuć nadzieję. Akwarium będzie wyglądało inaczej niż to sobie zaplanujesz, ale równie ciekawie i ładnie. Dodatkowe roślinki dla wzbogacenia aranżacji dostaniesz w prezencie. Trzeba tylko cierpliwie polować na giełdzie lub się ogłaszać.
Dziesiątki poprawek i przesuwania roślin doprowadzą Cię do umiejętności przewidywania docelowego wyglądu akwarium.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Pomoc w doborze gatunków i ilości roślin

#3

Post autor: fivb77 »

Tylko, że wymieniła jeden rodzaj eleocharisa :wink: A tenellus to calkiem fajny pomysł w stopniowaniu wysokości trawki, chociaż Stefan ma sporo racji, bo będziesz musiała pilnować, żeby nie wszedł za mocno na parvulę. A co do reszty pytań to nie mam takiego zmysłu estety, aby Ci pomóc, chociaż nawiasem mówiąc opis zbiornika, który zakładasz przypomina mi strasznie mój zbiornik :)
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Pomoc w doborze gatunków i ilości roślin

#4

Post autor: Stefan »

Racja fib77. Miałem na myśli dwa rodzaje drobnych trawek. U mnie eleocharis parvula jest bardzo ekspansywny.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Pomoc w doborze gatunków i ilości roślin

#5

Post autor: fivb77 »

A ja bardzo dobrze wiem o co Ci chodziło Stefan, ponieważ kiedyś wpadłem na ten genialny plan posadzenia acicularisa za parvulą :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”