Dziury w liściach

ODPOWIEDZ

Autor
pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Dziury w liściach

#1

Post autor: pablo »

Proszę Was o pomoc. Od jakiegoś czasu widzę dziury w h. corymborsa, w dębówce meksykańskiej (to obok... nadal nie jestem na 100% pewien, czy to dębówka) i żabienicy (maior chyba).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Opis akwarium:
- akwarium istnieje od 2 miesięcy. 260l netto.
- podłożenie: ziemia uniwersalna Gardenic (Biedronka) + żwir 2-4 mm
- filtracja: 2 filtry wewn. Aqua Szut Turbo 550N (2x550l/h). Na jednej głowicy spora gąbka drobna - jeszcze nie myta, obecna w akwa od 2 tygodni. Na drugim włóknina w butelce PET przerobionej na skimmer - myta dokładnie raz w tygodniu. Akwa można uznać za odkryte, toteż i kurzy się dość mocno.
- podmiany ok. 20-25l raz/tydz. (50% kran, 50% RO), od 2 tygodni, wcześniej mniej.
- nawożenie - 1 g suchego pokarmu dziennie w dni karmienia suchym (5 dni w tygodniu); 4ml Tetra CO2 Plus/ dziennie (producent każe lać więcej i raz w tygodniu)... Zacząłem się tym wspomagać w walce z glonem (zielony meszek, przechodzący w brąz oraz sporadycznie nitki), który zaatakował mocno z 2 tyg. temu. Wydaje mi się, że powoli teraz przegrywa... Za kilka dni wchodzę na 3 ml dziennie do całkowitego odstawienia po miesiącu (taki plan przynajmniej).
- oświetlenie: około 0,4W/l przez 9:30h, doświetlanie +0,2W/l, razem 0,6W/l przez 2:30h. Będzie maksymalizowane (3x54W - 2xSylvania 865, 1xNarva 840)
- parametry wody:
ph = 7,5 (7,7)
GH = 11
KH = 7
NO2 = brak
NO3 = 10-15? (coś pomiędzy 10 i 20 na teście Zooleka, ale bardziej 10 niż 20)
PO4 = 1,25 (rośnie cały czas pomalutku odkąd akwarium zostało założone)
K = 12
- obsada: 35 malutkich rybek w tym 20 neonów In., 3 otoski itd. + 11 krewetek Amano (może mniej), ślimaki.

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Dziury w liściach

#2

Post autor: shadowrider »

Wygląda jak wygryzione

Autor
pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Dziury w liściach

#3

Post autor: pablo »

Oby... Na corymbosie na dolnym liściu widać maleńkie ubytki i prześwity. Też sądzisz, że to wygryzione?
Obrazek
Awatar użytkownika

Rutek315
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: czw cze 26, 2014 5:06 pm
Telefon: 515 899 924
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Dziury w liściach

#4

Post autor: Rutek315 »

Potas kolego :)
Brakuje, proponuję kupić jakiś nawóz z potasem, przy codziennym stosowaniu, może za miesiąc zobaczysz poprawę.
Zapraszam do sklepu MADAGASKAR !!!
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=31&t=25001" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/SklepZoologicznyMadagaskar" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Dziury w liściach

#5

Post autor: rudy1986 »

Co2 Tetry proponuje Ci podawac w/g zalecen raz w tygodniu. Nie jest on na aldehydzie tylko na jakis polimerach i dodawanie codzienne nic nie da

Autor
pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Dziury w liściach

#6

Post autor: pablo »

Rudy, jak dałem raz tydzień to przyrosty były zbyt eksplozywne wg mnie. Przy podawaniu codziennym też widzę większe przyrosty. Nie jestem zwolennikiem gwałtownych zmian w chemii zbiornika. Dlatego pozostanę przy małej dawce codziennie, tym bardziej, że jest to nawóz tymczasowy - do walki z glonem. Póki co będę kontynuował ten eksperyment pod tytułem low-tech i nie będę żadnych nawozów lał. Hmm... Jeśli to potas, to znaczy, że dostarczam za dużo N i C. Powinienem zatem mniej sypać karmy, mniej lać CO2 w płynie, co właśnie od tego tygodnia jest w planie... Jak sądzicie?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Dziury w liściach

#7

Post autor: rudy1986 »

pablo, nie zrozumielismy sie... CO2 Tetry nie pomoze Ci w walce z glonem bo nie jest na aldehydzie. Tak samo z przyrostem. Ten nawoz jest przystosowany do stosowania co tygodniowego bo tak jest skladem dobrany ze przez tydzien sie rozklada dostarczajac codziennie odpowiednia dawke "wegla"

Autor
pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Dziury w liściach

#8

Post autor: pablo »

Zrozumieliśmy się, tylko inaczej patrzymy na pewne sprawy. Wg mnie samo podanie węgla, obojętnie w jakiej postaci będzie hamować rozwój glonów, ponieważ będzie dawać kopa roślinom. Nie musi to być aldehyd glutarowy. Być może aldehyd glutarowy, który w większych stężeniach ma właściwości dezynfekujące, potęguje ten efekt. Słyszałem, że wielu akwarystów traktuje glona a.g. punktowo ze strzykawki... OK.
Jeśli chodzi o CO2 plus Tetry, to z tego co napisałeś wynika, że substancje, które zawiera ten preparat, rozkładają się wyłącznie w wyższym stężeniu. Jeśli tak, to co się z nimi dzieje w niższym stężeniu? Znikają? Otóż według mnie w niższym stężeniu też będą się rozkładać przez tydzień czasu. A jeśli tak to po jakimś czasie doprowadzimy do podania roślinom takiej dziennej dawki, jaką podaliśmy zgodnie z zaleceniami producenta (zakładając, że to co pisze producent nie jest kompletnym stekiem marketingowych bzdur).
Dawanie mniejszych dawek będzie to wyglądać tak: Po pierwszym dniu 1/7 tygodniowej dawki nie zobaczysz widocznego efektu, ponieważ ilość związku węgla przyswajalnego przez roślinki jest malutka. Jednak drugiego dnia dokładasz już kolejną porcję substancji (której rozkład wynosi tydzień) i teraz w akwarium masz 6/7 dawki z pierwszego dnia (1/7 została wchłonięta) i całą porcję z drugiego dnia. Itd... Stężenie sobie rośnie... Płynnie a nie skokowo. I o to mi chodzi! Tylko o to :)
Nie widzę natomiast logicznego wyjaśnienia, dlaczego węgiel Tetry miałby być tylko przyswajalny przy podawaniu 1 dużej dawki co tydzień. Nie sądzisz, że bardziej tu chodzi o odróżnienie się od konkurencji?

PS
Czy uważasz, że aldehyd glutarowy podawany w dawkach dziennych jest w 100% wychwytywany przez rośliny w ciągu jednego dnia począwszy od dnia "zero"? A czy nie skłaniałbyś się do tezy, że jego stężenie również powolutku rośnie do jakiegoś pułapu i że dopiero od pewnego stężenia, dzienna porcja jest przyswajana w całości?

edit: PS2. Przyrosty przy podawaniu 1/7 tygodniowej dawki również są większe niż w przypadku braku nawożenia. Sprawdziłem.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Dziury w liściach

#9

Post autor: rudy1986 »

Wegiel Tetry rozklada sie rownomiernie przez tydzien, dodajac codzienne dawki mozesz zachwiac chemiczny rozklad wegla lub z czego to ona tam sie sklada. I wegiel Tetry nie jest na aldehydzie.

Tak samo stosuje sie naowzy tetry. Raz na tydzien lub raz na dwa, sa tak skontruowane ze uwalniaja sie powoli i dajac codzienne dawki dasz ich poprostuza malo

Autor
pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Dziury w liściach

#10

Post autor: pablo »

Wybacz rudy1986, ale nie odnosisz się do argumentów, które podałem. Jeśli produkty Tetry rozkładają się/uwalniają substancje aktywne w okresach dłuższych niż 1 dzień, to ich stężenie będzie rosnąć i osiągnie stężenie zalecane przez producenta, o ile podajemy je codziennie w odpowiednio mniejszych dawkach. Nie widzę powodów by lać nawozy co tydzień lub co dwa tygodnie, chyba że w swoich laboratoriach Tetra dowiodła, że najlepiej działa na wzrost roślin sinusoida stężeń w czasie. Być może tak jest, chociaż wydaje mi się to nieprawdopodobne. Im płynniej tym lepiej wg mnie, a przecież podając nawóz codziennie też modyfikujemy jego stężenie skokowo, tyle że mniejszymi skokami. Dobrze by było, gdyby producent wytłumaczył się trochę.
To tyle, jeśli chodzi o offtop węglowy z mojej strony.

Jeśli chodzi o dziury, to podejrzane są jak dotąd wygryzienia oraz/lub braki potasu. Czy coś jeszcze?

-- Wt lip 15, 2014 8:38 pm --

Update z dzisiaj:

NO3 = 5 (już pracuję nad podniesieniem)
PO4 = 1,25
Fe = 0
K = 10
H.Corymbosa wygląda bardzo ładnie - przyspieszyła wyraźnie, nowe liście ładne, soczyście zielone, duże, żadnych dziurek, stare trzymają się dobrze. Dębówka też jest ok.
Natomiast żabienica to bardzo przykry widok. Jedynie młode liście wyglądają jako tako, natomiast te starsze szybko obumierają. Pomożecie?
Obrazek
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Dziury w liściach

#11

Post autor: Rafik »

Zabienice bardzo lubia Fe pewnie masz braki
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

Autor
pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Dziury w liściach

#12

Post autor: pablo »

Rafik, również i Twoja diagnoza jest trafna! Braki to tam były wszystkiego. Nie potrafiłem zaakceptować faktu, że mam pozwolić jakimś roślinom zwyciężyć, a innym umrzeć i troszkę naruszyłem zasady LT. Od kilku tygodni podaję Intermaga. Rewelacyjne mikro! Również NPK doprowadziłem (sztucznie) do pożądanych poziomów. Wszystkie rośliny są soczyście zielone i rosną ładnie. Niestety na niektórych nadal pojawiają się dziury, ale inne niż te w żabienicy. Na zdrowych, ładnych liściach nagle pojawia się pęknięcie, szparka... potem to się powiększa i powstaje dziura. Na przykład corymbosa ma jeden liść podziurawiony a jego sąsiad jest calutki. Mój podejrzany to otosek, ze względu na dziwne zachowanie na liściach corymbosy. Czy to możliwe, że ta miła rybka lubi podgryzać rośliny?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”